Jump to content

Euroleague ​🏀


SpiRos
 Share

Recommended Posts

Τραγωδια οι βαζελαι 56-27 ημιχρονο...Εγω τον ιτουδη τον πιστευω και θα τους κανει ανθρωποι τους ρωσοι..το μπουρδελακι τους ουτε που το γεμισαν...εχουν παρει καμια ευρωλιγκα οι ρωσοι γαμω τα λεφτα τους;

ΑΚΥΡΟ 6 εχουν..xD αλλα θυμομουν ολο λεφτα βαζουν αλλα ολο τα αρχιδια μου παιρνουν..τελευταιο τους το 08.

Edited by NIS21
Link to comment
Share on other sites

Γαμιόλες, ετοιμαστείτε για την υπέρτατη ανάλυση.

 

CSKA Moscow - Παναθηναϊκός :

 

Ξεκινάω με τους Ρώσους.

Έχουν εξαιρετική ομάδα, με εξαιρετικό προπονητή.

Φοβερή πεντάδα, εξίσου ισάξια και η...αναπληρωματική πεντάδα.

Θεωρητικά έχει σε κάθε θέση, 3 παίχτες (ανάλογα το σύστημα που θα παίξει).

 

Teodosic, Decolo, Jackson και Fridzon είναι οι κουμανταδόροι, με τους δυο πρώτους να έχουν κυρίως το οργανωτικό κομμάτι.

Στην αρχή της χρονιάς είχαν θεματάκια μέχρι να βρουν τους κατάλληλους ρόλους στην ομάδα, αλλά φτάνοντας στο σήμερα, δείχνουν οτι τα έχουν βρεί, και ο καθένας κάνει αυτό που θέλει ο Ιτούδης.

Εντυπωσιακό δε, είναι το πως έχει κουλαντρίσει τον Teodosic, ο οποίος βέβαια κάποια στιγμή θα την κάνει την μαλακία του.xD

Με τον τραυματισμό του Fridzon, ο οποίος μάλλον θα χάσει όλη την σεζόν, παίρνει συμμετοχή και ο συμπαθής Markoishvili, ο οποίος παίζει πιο πολύ.

 

Στους Forward και στου Center, με την προσθήκη του Kirilenko, νομίζω πως πλέον συναγωνίζονται την Barcelona.

Φοβερές επιλογές για τον Ιτούδη, που πάλι είχε ένα θεματάκι με το πως θα πείσει τον Weems οτι θα μειωθεί ο χρόνος του λόγω Kirilenko.

Το έλυσε και αυτό, και με δεδομένο οτι οι παγκίτες του θεωρητικά είναι οι Weems, Vorontsevich και Hines, καταλαβαίνει κανείς τί ροστερ έχει αυτή η ομάδα.

 

Ο Ιτούδης παρόλο που έχει μεγάλα ονόματα στην ομάδα, το πάει καλά το καράβι.

Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

 

 

Στα του Παναθηναϊκού, από που να ξεκινήσεις, και που να τελειώσεις.

Αστείος προγραμματισμός, και παίχτες κάτω του μετρίου.

Ξεκίνησαν με άλλα δεδομένα, συνέχισαν αλλιώς και τώρα το πάνε πάλι αλλιώς.

Η χρονιά για την ομάδα του κύριου Τράκη, σώνεται λόγω...Μπαρτζώκα, αλλιώς θα μιλάγαμε αλλιώς.

 

Ο Διαμαντίδης πλέον δεν μπορεί να κάνει αυτά που έκανε, και φαίνεται οτι δεν αντέχει κιόλας.

Το χειρότερο όλων είναι οτι δεν βρέθηκε ένας αντικαταστάτης. Και εντάξει, δεν είναι εύκολο να βρεις έναν αντιΔιαμαντίδη, αλλά η λογική του να ειναι ο Διαμαντίδης και μετά 2-3 πιτσιρίκια και κάποιος...Nelson, είναι τραγικό.

Ο Slaughter είναι καλός παίχτης, αλλά σαν παγκίτης, ενώ για κάτι Γιαννηδες Μπλουμς κ.λ.π. δεν συζητάω.

Μόνο ο Παππάς είναι παίχτης επιπέδου Παναθηναϊκού (για το μέλλον), αλλά και αυτός έχει τα θεματάκια του. Αγωνιστικά είναι για τον πούτσο αμυντικά, ενώ είναι φανερό οτι υπάρχει κόντρα με τον Ivanovic.

Ο Jankovic και αυτός μία περίπτωση Παππά, ίσως σε πιο σωστή λογική. Αλλά και αυτός είναι άπειρος ακόμα για να μπορεί να παίξει τέτοια παιχνίδια.

Ο Φώτσης είναι πλέον γερασμένος, και δεν μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα που έκανε παλιά, ενώ ο Gist είναι εντυπωσιακά ντεφορμέ φέτος.

Για τον Μαυροκεφαλίδη τα έχω ξαναπει, ο άνθρωπος είναι παραμύθι. Αν έχει όρεξη, θα παίξει, αν δεν έχει, θα τον παίξει.

Αφήνω εκτός σχολιασμού τον Ουρουγουανό και τον Lawal, γιατί η αστυνομία basket θα έπρεπε να τους είχε συλλάβει.

 

Στο θέμα του προπονητή, υπάρχουν 2 θέματα.

Καταρχάς, ο άνθρωπος είναι για τον πούτσο.

ΜΗΔΕΝ οργάνωση.

Διαμαντίδης και Άγιος ο Θεός.

Καταδεύτερον, και σε αυτό μάλλον δεν φταίει, δεν ξέρει τί του γίνεται.

Το καλοκαίρι ήρθε στην ομάδα με την λογική να χτίσει τον Παναθηναϊκό του 2018 που θα γαμάει και θα δέρνει.

Πήρε την πρόκριση επί του πανάχρηστου Μπαρτζώκα, και μετά ξαφνικά εξαφανίστηκαν όλοι οι πιτσιρικάδες και έπαιζαν οι Γιάννηδες οι Μπλουμς και οι Nelson.

Έφαγε κράξιμο δημόσια από τον Γιαννακόπουλο, και τώρα το ξαναγύρισε.

Είναι φανερό οτι δεν υπάρχει επικοινωνία σωστή, και για μένα το καλοκαίρι θα πάρει πούλο.

 

Πρόβλεψη : 3-0 για πλάκα οι Ρώσοι.

 

 

 

Fenerbahce Ulker - Maccabi Tel Aviv :

 

Η φετινή χρονιά είναι και η πρώτη που οι Τούρκοι θα πάνει Final 4.

Καλό σύνολο, με εξαιρετικές προσθήκες στα μέσα της χρονιάς.

Με την προσθήκη του Ζήση, ο Obradovic βρήκε έναν άνθρωπο σοβαρό στον άσσο.

Παίχτης Sipahi δεν υπάρχει, και ήταν για τον πούτσο οργανωτικά.

Ο Goudelock είναι κλασικός Αμερικανος σουτέρ, ο οποίος μπορεί να σε θάψει αλλά και να σε απογειώσει.

Μέχρι στιγμής κάνει εξαιρετική χρονιά, και παραδόξως ίσως να τον βοήθησε και ο τραυματισμός του Hickman.

 

Bogdanovic, Preldzic και Bjelica είναι τα βασικά 3-4αρι της ομάδας, οι οποίοι τα πάνε εξαιρετικά, αλλά δεν έχουν αντίστοιχους παγκίτες που θα τους δίνουν τις απαραίτητες ανάσες.

Το μεγάλο πρόβλημα του Obradovic, είναι οτι δεν έχει 5αρι της προκοπής, και αυτό για ομάδα του Σέρβου, είναι απίστευτο.

Μιλάμε οτι και οι 3 ψηλοί του, δεν πρέπει να παίζουν μπάσκετ.

 

Ο Obradovic, σιγά σιγά προσπαθεί να χτίσει μία ομάδα με την κλασική δική του σφραγίδα.

Περσι ήταν αχταρμάς, φέτος λίγο καλύτερα.

Αλλά και φέτος, η ομάδα δεν είναι αυτό που λέμε "Ομάδα Obradovic".

Νομίζω πως θα είναι επιτυχία η παρουσία του στο Final 4, αλλά μέχρι εκεί.

 

 

Οι Εβραίοι πάλι, έχουν μία συμπαθητική ομάδα η οποία νομίζω οτι έκανε το χρέος της.

Πέρασε στους 8, και μέχρι εδώ καλά ήταν.

Ουσιαστικά έχουν 2 άντε 3 παίχτες επιπέδου Maccabi, και όλοι οι άλλοι είναι μέτριοι.

Οι Pargo, Pnini άντε και ο Ohayon.

O Σχορτσιανίτης μία παίζει, 15 δεν παίζει και οι άλλοι δύο Εβραίοι πρέπει να κάνουν παρέα στον Batista και τον Savas.

 

Είναι κλασική ομάδα Gerson (Goodes, μην χαίρεσαι, είσαι απλά βιτρίνα).

Αν τραβήξει ο Pargo (κυρίως), τραβάει όλη η ομάδα. Και τραβάει καλά.

Αν δεν τραβήξει ο Pargo, κλαφτα Χαράλαμπε...

 

 

Πρόβλεψη : 3-1 οι Τούρκοι (ίσως και 3-0).

Link to comment
Share on other sites

Real Madrid - Efes Pilsen :

 

Θεωριτικά το μεγάλο φαβορί.

Και λόγω ομάδας και λόγω οτι παίζουν στην έδρα τους.

Θεωρητικά πάντα...

 

Κλασική Ισπανική ομάδα, ρυθμού ταχύτητας κ.λ.π.

Μαζί με την CSKA, έχουν τα καλύτερα "ασσόδυα" της Ευρώπης με τον Llull και τον υπεργκαύλαρο Rodriguez (έλα στην Α.Ε.Κ.άρα αγόρι μου).

Οργανωτικά έχουν άπειρες λύσεις, και με το σίχαμα τον Rudy επιθετικά είναι απρόβλεπτοι.

Φοβερή ομάδα στο transition.

 

Στα 3-4αρια, δεν υπάρχει τόσο ταλέντο, αλλά και εκεί έχουν καλές λύσεις.

Ο Maciulis (που ακόμα δεν κατάλαβα για ποιον λόγο δεν τον κράτησε ο Παναθηναϊκός) είναι αθόρυβα καλός, ενώ Ayon και Reyes βοηθάνε πάρα πολύ κυρίως στις βοήθεις προς τον Rudy αλλά και στα rebound.

Στα πεντάρια έχουν ένα θεματάκι, μιας και δεν έχουν το "θηρίο", αλλά με βαση το μπάσκετ που παίζουν, νομίζω πως έχουν κατάλληλους παίχτες.

 

Προπονητικά, γελάει ο πλανήτης με τον άμπαλο μυρωδιά που έχουν.

Και επειδή δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, και επειδή η φανέλα ΗΤΑΝ μεγάλη, αλλά πλέον κουρελόπανο, δεν σε βλέπω καλά μάστορα...

 

 

H Efes, με τον μεγάλο σεβάσμιο γέροντα, νομίζω οτι δεν έχει ελπίδες με την Real σε 5 παιχνίδια.

Εαν έπαιζαν ημιτελικό π.χ., μπορεί και να της έδινα κάποια ελπίδα.

Αλλά σε σειρά αγώνων, νομίζω οτι δεν θα αντέξει.

Βασίζεται πιο πολύ στην άμυνα της (Duda γαρ), αλλά της λείπει αυτό το κάτι τόσο στην επίθεση όσο και στα κρίσημα σημεία ενός παιχνιδιού.

Ο Heurtel είναι πολύ σπαστικός παίχτης, και εκβιάζει πολλές προσπάθειες, ενώ τον Draper δεν τον θεωρώ τόσο καλό οργανωτικά.

Ο Janning είναι καλό γρανάζι, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτός.

Ο Περπέρογλου είναι σταθερή αξία αμυντικά και επιθετικά, ενώ στα 4-5άρια, να μεν βλέποντας τα ονόματα λες οτι αυτή η ομάδα θα γαμάει, αλλά είναι ψιλογερασμένη ομάδα ενώ ο Lasme π.χ., δεν κάνει αυτά που έκανε στον Παναθηναϊκό (Εμ, δεν υπάρχουν παντού Διαμαντίδηδες...)

 

Για τον προπονητή, δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο, παρά μόνο ΣΕΒΑΣΜΟΣ...

 

Θεωρώ οτι θα συσκολέψει την Real, αλλά δεν νομίζω να αντέξει τον ρυθμό της Μαδρίτης..

 

 

Πρόβλεψη : 3-1 οι Ισπανοί.

 

 

 

Barcelona - Ολυμπιακός :

 

Ίσως το πιο δύσκολο ζευγάρι.

H Barcelona, είναι και αυτή μία κλασική Ισπανική ομάδα, αλλά βασίζεται πιο πολύ στους ψηλούς της, παρά στους κοντούς της.

Ίσως να φταίει και ο τραυματισμός του Σουηδού, και να αλλάξε λογική η ομάδα, ίσως και επειδή δεν μπορεί να κοντράρει την Real εκεί, οπότε ας παίξουμε πιο πολύ με τους ψηλούς μπας και το σώσουμε.

Στα ασσόδυα, είναι μετρημένα κουκιά.

Ο Huertas οργανώνει καλά, ενώ έχει βελτιώσει και το σουτάκι του, ενώ ο Navarro είναι Navarro.

Και 60 χρονών να πάει, αυτό που ξέρει να κάνει, θα το κάνει τέλεια.

Ο Satoransky δεν είναι κάτι το φοβερό, ενώ ο Oleson βοηθάει πάρα πολύ.

Ουσιαστικά 3 παίχτες εξαιρετικοί και ο Satoransky.

 

Στα 3-4-5, και ειδικά στις θέσεις των 4-5αριων, ίσως έχει τους καλύτερους παίχτες.

Σχεδόν όλοι ισάξιοι, και εξαιρετικοί.

Πραγματικά είναι ευλογία να έχεις αυτό το ροστερ.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πολλές φορές, είναι οτι εαν στραβώσει ή στραβώνει το παιχνίδι, παίζει με πάρα πολύ ψηλά σχήματα, πράγμα λογικό.

 

Η ευλογία του ρόστερ, γίνεται δυστυχία όμως, όταν στην άκρη του πάγκου είναι αυτός ο μυρωδιάς.

Νομίζω οτι εύκολα ή δύσκολα θα χτυπήσει τον Ολυμπιακό με τους ψηλούς και θα περάσει, αλλά στο Final 4 ΔΕΝ...

Που'σαι άμπαλε, επειδή και σε εσένα ισχύει οτι ισχύει και για τον άλλον τον χοντροκαράφλα, ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ...

 

 

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, γίνεται σιγά σιγά ομάδα του προπονητή.

Με έναν υπερπαίχτη στο roster του, και με βασικό κανόνα την σκληρή άμυνα και το set παιχνίδι, προσπαθεί να φανεί ανταγωνιστική. Και είναι.

Οργανωτικά δεν έχει πρόβλημα. Με Μάντζαρη, Σλούκα, Σπανούλη και Lafayette έχει πολλές λύσεις.

 

Το βασικό του πρόβλημα, περαν των τραυματισμών του, είναι στις θέσεις 3-4-5.

Ο Lojeski είναι καλός παίχτης, αλλά δεν είναι Περπέρογλου ούτε Παπανικολάου. Βοηθάει πολύ σε άμυνα και επίθεση, αλλά είναι και αυτός με τις μέρες του, και βασικά στα δύσκολα είναι και λίγο χέστης.

Ο Darden δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ρολίστας, και νομίζω πως ίσως είναι και λίγο υπερεκτιμημένος παίχτης.

Ο Παπαπέτρου νομίζω οτι δεν μπορεί να βοηθήσει τώρα (εννοώ σε μία τόσο κρίσημη σειρά), αλλά νομίζω οτι σε 2-3 χρόνια θα είναι ένας εξαιρετικός παίχτης.

 

Στα 4άρια, ο Πρίντεζης είναι μία εξαιρετική λύση, αλλά είναι υπερβολικά μόνος του.

Ο Petway είναι αστείος παίχτης, και ο Αγραβάνης πολύ μικρός για να κολυμπήσει στα -τόσο- βαθιά.

 

Στα 5άρια, είναι όλοι τους μέτριοι.

Καλά στοιχεία σαν παίχτες, ο ένας συμπληρώνει τον άλλον, αλλά και στους 2 (γιατί Καβαδάς δεν υπάρει...), λείπει αυτό το κάτι που θα κάνει την διαφορά.

 

Ο Σφαιρόπουλος είναι εξαιρετικός προπονητής, και νομίζω οτι του χρόνου που θα χτίσει ο ίδιος την ομάδα, θα δέιξει την αξία του.

Και επειδή είναι και σεμνός προπονητής, νομίζω οτι θα μείνει για χρόνια στον Ολυμπιακό.

 

 

Πρόβλεψη : 3-2 οι Ισπανοί. (και βλέπω και 2 φορές σπάσιμο έδρας.)

Link to comment
Share on other sites

Final 4 :

 

Με δεδομένες τις προβλέψεις μου, πάμε σε Final 4 με τα εξής ζευγάρια.

 

Real Madrid - Fenerbahce

Barcelona - CSKA Moscow

 

Όπως καταλάβατε, θεωρώ δεδομένο τον τελικό CSKA Moscow - Real Madrid.

Εκτός εαν κάνει το θαύμα του ο Obradovic, και πάει τελικό με τον κουμπάρο του. Αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Για την Barcelona, ούτε λόγος.

 

Και επειδή βαριέμαι να κάνω ανάλυση επί ανάλυσης, μιας και τα είπα και παραπάνω...

 

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ το φαβορί είναι η Real όπως είπα παραπάνω, αλλά εγώ ψηφίζω οτι θα έχουμε τον δεύτερο Έλληνα προπονητή που θα σηκώσει Euroleague..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αβραάμ, ωραίος.

Είδα ελάχιστα βάζελο σήμερα. Οκ, αστείος. Δεν είναι δυνατόν να τρως 50+ στο ημίχρονο. Δεν έχεις ταλέντο στην επίθεση, δεν παίζεις άμυνα, ε θα φας ένα άνετο 3-0 και θα σαι ικανοποιημένος με το κύπελο..

 

Αν δεν βουλιάξει το καράβι Αγγελόπουλος, θα' χουμε γούστα από του χρόνου κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Ο βάζελος είναι τρομερά κακοχτισμένος. Περισσότερο και από εμάς που ξεκινήσαμε για φούντο και πάμε για Τσάμπιονς Λίγκ.

Το θέμα Βάζελος θα αντέξει όσο υπάρχουν ακόμα αποθέματα ανοχής και σεβασμού στην οικογένεια από τον κόσμο. Για την ώρα ο μέσος βάζελος στηρίζει, κοιτάει τα 6 αστέρια στη φανέλα και κάνει τον μαλάκα.

Αν όμως συνεχίσει έτσι του χρόνου τέτοιο καιρό δεν αποκλείεται να δούμε πανό "ΤΡΑΚΗ ΠΟΥΛΑ" !!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπα.

Party οι ψηλοί της Barcelona.

Η οποία μπορεί να κέρδισε εύκολα, αλλά ήταν για τον πούτσο.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, ουσιαστικά παραδόθηκε από το 7', και μετά απλά υπήρχαν οι φανέλες εντός αγωνιστικού χώρου.

Εκτός ουσιαστικά οι Σπανούλης και Hunter, μετά έχασε και τον Πρίντεζη.

Ε αντίο ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει πλάκα ο Ντούντα μέχρι στιγμής.

 

Το ξεστομίζω και κάνει 12-0 η Ρεάλ.

 

Και 18-4 μέχρι το τέλος της τρίτης με τρίποντο από τον Llul υπό πίεση από τα 11-12 μέτρα.

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Κάνει πλάκα ο Ντούντα μέχρι στιγμής.

 

Το ξεστομίζω και κάνει 12-0 η Ρεάλ.

 

Και 18-4 μέχρι το τέλος της τρίτης με τρίποντο από τον Llul υπό πίεση από τα 11-12 μέτρα.

Du%C5%A1an_Ivkovi%C4%87_at_EuroBasket_2011.jpg

 

xD

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό παιχνίδι.

0/3 σερί άστοχα τρίποντα από τον Περπέρογλου.

Νομίζω έχει 2/10 (!).

Και καπάκι τρίποντο από τον Reyes.

 

Αυτοκτονία θα είναι έτσι και χάσει σήμερα η Efes.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχάσουμε και την σφαγή των διαιτητών στα κρίσημα τελευταία σημεία.

Κατοχή της Efes σε διεκδίκηση rebound πήγε στην Real, και δώθηκε μία φοβερά αυστηρή φάση, σαν αντιαθλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ήττα σήμερα.

Δύσκολη ήττα.

Τελικά κέρδισαν λόγω χαζομάρας του Weems.

Έπεσα έξω στο...τελικό score, και θα έρθει τελικά 3-1.xD

 

Ο Obradovic σκούπησε τους Εβραίους.

Ε εδώ έπεσα μέσα.:fuck:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×