Jump to content

Poll της εβδομαδας (2) στοππερ


nikos
 Share

Καλύτερο στόππερ  

77 members have voted

  1. 1. Καλύτερο στόππερ

    • Στελιος Μανωλας
    • Τραιανος Δελλας
    • Μιχαλης Καψης
    • Καρλος Γκαμαρρα
    • Μπρουνο Αλβες
    • Μπρουνο Τσιριλλο
      0
    • Σωκρατης Παπασταθοπουλος
    • Σωτηρης Κυργιακος
    • Ντανιελ Μαιστοροβιτς
      0
    • Αλλος


Recommended Posts

Σε ότι αφορά το poll, λυπούμαι ειλικρινώς αλλά για ΔΕΥΤΕΡΗ συνεχόμενη φορά, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να ψηφίσω.

Θεωρώ ότι η θέση του κεντρικού αμυντικού δεν μπορεί ποτέ να κριθεί μεμονωμένα και ατομικά.

Μεγαλώσαμε και γαλουχηθήκαμε με ΔΙΔΥΜΑ "χαλκέντερων" σέντερ μπακ των οποίων η ομοιογένεια και η αλληλοσυμπλήρωση ήταν η πεμπτουσία της επιτυχίας στο κέντρο της αμύνης.

Έχοντας όχι απλώς δεί αλλά "φάει με το κουτάλι" επί σειρά ετών το ΔΙΔΥΜΟ Λάκη Νικολάου - Πέτρου Ραβούση εύχομαι να συμμερίζεστε τους λόγους της άρνησης μου.

Ευχαριστώ .....

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε Νονε?

 

δλδ δεν μπορουμε να κρινουμε αν ειναι καλυτερος ο Μαλντινι απο τον Μιχαλη τον Βλαχο, αυτο λες? xD

Link to comment
Share on other sites

ο Γκαμάρα είναι ο καλύτερος σεντερ μπακ που έχω δει να παίζει στην Ελλάδα. Στις πρώτες εμφανίσεις που τον έβλεπα στο γήπεδο, η διαφορά επιπέδου ήταν χαώδης. Διάβαζα στα πρώτα ματς τους ΑΡΔ να τον βγάζουν μέτριο (επειδή πχ φάγαμε μια αντεπιθεση που δεν σταματησε από τον Εθνικό Αστέρα) και υπήρχαν ακόμη και οπαδοί που τον αποκαλούσαν Γκελαμάρα! Το θυμάμαι γιατί απορούσα αν κάποιος που ήταν στο γήπεδο δεν μπορούσε να καταλάβει ότι έβλεπε τους αντιπάλους κυριολεκτικά σα μύγες. Από τα κυριότερα χαρακτηριστικά που θυμάμαι -και δε φαίνονται στα χαιλαιτς- είναι ο αμεσος και απλός τρόπος που τελείωνε φάσεις που με αλλον στη θέση του μπορούσαν να γίνουν πολύ επικίνδυνες. Πραγματικά μεγάλος.

Τη μεγαλύτερη προσφορά σαφώς την έχει ο Μανωλάς, ήταν σημαία και παικταράς και ενας από τους λίγους παικτες για τους οποίους μπορούσαμε να υπερηφανευτούμε ως πιτσιρικάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύουμε τα θέματα σημαίας και προσφοράς με την ικανότητα στη θέση του στόπερ. ΓΚΑΜΑΡΡΑ μακράν.

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε Νονε?

 

δλδ δεν μπορουμε να κρινουμε αν ειναι καλυτερος ο Μαλντινι απο τον Μιχαλη τον Βλαχο, αυτο λες? xD

 

Αγαπητέ κύριε,

Αφ' ενός δεν διευκρινίζετε αν η σύγκρισις που επικαλείσθε αφορά την καρριέρα ως μοντέλου ή κάτι ... άλλο και αφ' ετέρου μην επηρεάζεστε από την εκ γεραμάτων προερχομένη κατάληξη.

Ο -πάντα κατά Διακογιάννη- "γιός του Τσέζαρε", μένει στην Ιστορία ως ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ. Εκεί έπλασε τον μύθο του, άσχετα αν η σωματική ανημποριά για πλάγιος και η νοητική ωριμότης τον έφεραν στα στερνά πιο κεντρικά ως άλλον Βάϊον Καραγιάννη.

Στον αντίποδα, ο μύθος του Μιχάλη Βλάχου επλάσθη από στρατιές νοικοκυράδων ως άλλο φύλλο για στριφτή κασερόπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σεριφης ηταν ο καλυτερος σεντερ μπακ που εχει παιξει στα γηπεδα μας. Μιλαμε ο ανθρωπος ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.

Δεν υπαρχει καποιος που να συγκρινεται εστω και ελαφρα μαζι του. Αν το 1989 ειχαμε ΟΚΟ, τα μισα ματς το 2001 ηταν ο Καρλος. Κριμα που ειχε διπλα του κατι Φερουζεμ και Κωστενογλου.

 

Επισης ξεχασατε τον Ραιτ, που ηταν πολυ καλυτερο σεντερ μπακ απο κατι Τσιριλους.

 

Ψηφισα Καρλος, Στελιο και θα βαζα και τον Ραβουση μεσα αν υπηρχε.

 

ΥΓ Ο Μακαρος αποδεικνυεται οτι γνωριζει μπαλα περισσοτερο απο ΟΛΟΥΣ τους προεδρους που ειχαμε δλδ...

Αν δειτε μεταγραφες θα παθετε παρακρουση δλδ.

 

 

Πάρε ρεπ Κώτσο.

 

 

Νομίζω ότι την χρονιά του Γκαμάρα ήταν και ο Καψής στον πάγκο αλλά ο Καρπουζάς Σάντος δεν τον έβαζε...

 

Γκαμάρα, Μανωλάς και εγώ.

 

Φοβερός αμυντικός ο Καψής αλλά στην ΑΕΚ δεν έπαιξε πολύ. Στην Εθνική είναι ίσως ο καλύτερος μαν-του-μαν μπακ που πέρασε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφος σε Γκαμαρα και μονο, για να δωσω εμφαση στο γεγονος οτι καποτε στην ΑΕΚ ειχαμε τετοια παιχτουρα. Σεβασμος σε Μακη Ψωμιαδη για τις επιλογες του. Τιγρη κανε τα κουμαντα σου και βαλε τεχνικο διευθυντη στην ΑΕΚ τον Μακη. Τσαμπιονς ληγκ θα σηκωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest porosi21

1. Γκαμαρα (δε το πιστευα οταν ανακοινωθηκε η μεταγραφη) τεραστιος παικτης, τεραστια αδυναμια.

2. Μανωλας

3. επιλογη Αλλος (Mauricio Wright) ο οποιος μαζι με τον Καψη ηταν εξαιρετικο διδυμο!

Link to comment
Share on other sites

Γκαμάρα Μπρούνο Καψής για τη χρονιά τσ.λ και σερί νικών.. Τον μανωλά δεν τον πολυπρόλαβα αλλα ρεσπέκτ που έμεινε μόνο σε εμάς παρ'όλο που είναι καραγκιόζης ολκής

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

To συγκεκριμενο poll κατα την γνωμη μου ειναι τυπου "Ψαξτε τον δευτερο".

 

Ο Γκαμαρα ειναι μακραν ο κορυφαιος -τουλαχιστον απ οσους εχω δει εγω .

 

Θα συμφωνησω με Ζαστρο για Μπρουνο Αλβες , ο οποιος ειχε την δυνατοτητα να κανει μεγαλη καριερα αλλα προτιμησε να κανει μεγαλη περιουσια.

 

Θα διαφωνησω ομως με Ζαστρο για τον Σωκρατη. Ο Σωκρατης ειναι παικτης που δουλευει πολυ , αυτο που λεμε work ethic. Στην Μιλαν δεν επιασε γιατι δεν τον εμπιστευτηκε ο προπονητης του. Επαιξε 4-5 ματς τα μισα περιπου ως ακραιο μπακ. Ακολουθησε δανεισμος στην Βερντερ , μετα τα εσκασε η Βερντερ για να τον αγορασει , εμεινε εναν χρονο και επειτα τον αγορασε η Ντορτμουντ (μια απο τις 4-5 κορυφαιες ομαδες της Ευρωπης αυτην την περιοδο) στην οποια εχει τον ρολο του 3ου σεντερ μπακ και συντομα (το αργοτερο του χρονου) θα ειναι βασικος .

 

Οποτε για μενα Γκαμαρα και Σωκρατης ειναι οι επιλογες μου.

Link to comment
Share on other sites

O kαψης για πολλα χρονια δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο. Τον εβγαλε απο τη ναφθαλινη ο Μπαγιεβιτς το 2003 κι ειχε τις καλυτερες χρονιες στα 30 του. Νομιζω ηταν θεμα ωριμοτητας

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του Γκαμάρα με τον Μανωλά είναι η διαφορά ενός κορυφαίου Έλληνα ποδοσφαιριστή από έναν ποδοσφαιριστή που κατατάσσεται σε μια ομάδα παικτών παγκοσμίου επιπέδου, χωρίς κατ' ανάγκη να είναι στο πάνω μέρος αυτής της ομάδας.

Με άλλα λόγια, σε ένα διεθνές αφιέρωμα θα έβαζες τον Γκαμάρα μαζί με Καναβάρο, Νέστα, Τέρι, Μπλάν και σια της εποχής του. Το Μανωλά δε θα τον έβαζες σε ένα αντίστοιχο αφιέρωμα της εποχής με Μπαρέζι, Κοστακούρτα, Μάουρο Σίλβα, Κούμαν και λοιπούς.

Παρ' όλα αυτά, σε ψηφοφορία που γίνεται σε ΑΕΚτζήδικο φόρουμ δε μπορεί να ψηφίσεις κάτι άλλο από Στέλιο Μανωλά.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω μονοκούκι τον μακράν κορυφαιο Ελληνα ποδοσφαιριστή (κι όχι απλά αμυντικό) που έχω παρακολουθήσει δια ζώσης.

Link to comment
Share on other sites

Γκαμάρα.

 

Θυμάμαι εκείνο το καλοκαίρι διάβαζα ψώρα μόνο για τις διαπραγματεύσεις που γίνονταν για τον παραγουανό.Είχε πάρει κάνα δίμηνο ξερω γω η όλη ιστορία και στο τέλος έγινε το μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να μην αδικουμε σαν κλαση την Στελαρα απεναντι σε νεοτερους που δεν τον προλαβαν ή δεν τον προλαβαν καλα,δεν ηταν απλα πολυ καλος ή απλα ψυχαρα.

 

Θυμαμαι καποιες εποχες οταν παιζαμε ντερμπυ εκτος με τπτ βαζελους, οταν ελειπε ο Μανωλας νιωθαμε σαν Αρειανοι που ελειπε απο την πενταδα τους ο Γκαλης, ξερω ´γω. Οι πιθανοτητες θετικου αποτελεσματος μειωνονταν στο μισο και πολυ λεω. Και αυτο επι παρα πολλα χρονια.

 

Ο χαρακτηρας του αλλη κουβεντα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Εγω κατι φαουλακια του θυμαμαι .

 

Αλλα ο χαρακτηρας του και οι επιλογες του τα τελευταια χρονια τον εχουν κανει "αορατο" για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι φαουλακια του θυμαμαι .

 

Αλλα ο χαρακτηρας του και οι επιλογες του τα τελευταια χρονια τον εχουν κανει "αορατο" για εμενα.

 

Τα φαουλακια του δεν ηταν τπτ ιδιαιτερο. Απλα εβαλε μερικα γκολ. Αλλα ηταν ψηλος, γρηγορος, με αλμα, δυνατος, εξυπνος (διαβαζε φασεις οχι οσο ο Γκαμαρρα βεβαια) και ευκινητος και με υποφερτη τεχνικη, οχι ξυλαγκουρο και ατεχνος οπως ολοι οι αλλοι ψηλοι πλην Δελλα. Και ηγετικος πανω απο ολα.

 

Αλλα απο ιδιορρυθμια αλλο τιποτα. Και αυτα που εγιναν με τον ανηψιο του επισης με χαλασαν...

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Για τον Φερουζεμ εγω πιστευω οτι ο καρπουζας τον εβαζε και λογω γλωσσας. Τα κολληματα ξενων προπονητων σε αγνωστη χωρα δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια για τον Μανωλα δεν γινεται να ξεχαστει η φαση στο 1.10 ( ο Ντεταρι ξεκινησε να πανηγυριζει).

 

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι για Φερουζεμ, οτι ειχε ερθει ως ταλενταρα και αρχηγος μικρης Βραζιλιας, την φαση που λες δεν την θυμαμαι, ομως. Θυμαμαι μια αλλη που ο Καρλος την ελεγε στον Χιωτη που δεν εβγαινε σε εναν απο τους 2 ´τελικους ´ με τους γκαιη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος Φερουζεμ ,βαλτε τον Σταθακη καλυτερα.

Κλαυσιγελος με οσα εκανε .

 

Ψηφιζω Καρλος.Το ειχε σε ολα του.

Παντα επαιρνε την καλυτερη θεση,ερχοταν η μπαλα πανω του.

Πανεξυπνος ,ενα βημα μπροστα η σκεψη του.

Ο ανθρωπος διδαξε τους τυχερους που ηταν κοντα του.

 

Μανωλα δεν ψηφιζω γιατι εκτος απο ολα οσα αναφερετε

και δε ξεχνω

εκανε παντα φασαρια σε εναν θειο μου που εχει ουζερι στη Ναξο

για τον λογαριασμο.

Μιλαμε για λιγα ευρω . Και τα μετρουσε και αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν το εχουν παρει πρεφα, πατωντας μεσα στα νουμερα βλεπεις ποιος ψηφισε τι.

(Για να κραξεις αν θες κανεναν που ψηφισε κατι ακυρο υπουλα, χωρις να γραψει τπτ κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα γιατι θυμαμαι τα ακυρα που εκανε η στελλαρα πριν απο τα ματς με την βαζελα , τον τελικο (3-3), και τα ''ο βαρδινογιαννης ειναι πατερας μου'' η κατι τετοιο

...θελω την ψηφο μου πισω :shout:

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×