Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Μια σειρά κόπηκε τελικά και το θεμα δεν είναι μόνο το κόστος. Είναι και αυτό, κυρίως ομως είναι άλλα ζητήματα που ο κόσμος δεν καταλαβαίνει γιατί δεν γνωρίζει. Βυθίζοντας το γήπεδο 2 μέτρα ακόμα, υποχρεώνει τους μελετητές να κάνουν ορισμένες μελέτες απο την αρχή. Π.χ θεμελίωση και στατικά γενικότερα, αρχιτεκτονικά γιατί αλλάζουν οι όψεις και πάει λέγοντας.

Επισής ξεκινούν να δημιουργούνται προβλήματα ασυμπτώσεων και το έργο να μην "βγαίνει" που λέμε. Για παράδειγμα η Καππαδοκίας απο την αρχή της ως το τέλος στην οδό Φωκών παρουσιάζει υψομετρική διαφορά 6 μέτρα περίπου. Το οικόπεδο δεν είναι δηλαδή επίπεδο αλλά επικλινές με κατηφορική κλίση προς τη Φωκών. Βυθίζοντας όλο το γήπεδο 2 μέτρα μπροστά δεν έχεις πρόβλημα αλλά δημιουργείς θέμα στο πίσω μέρος προς το άλσος όπου βυθίζονται ζωτικής σημασίας εγκαταστάσεις για το γηπεδο, οι είσοδοι μπορεί να βγουν αρκετά ψηλότερα απο τις κερκίδες, να δημιουργείς λειτουργικά ζητήματα και πάει λέγοντας.

 

Το πιο μεγάλο θέμα όμως του γηπέδου δεν είναι αυτο. Σε ύψος 5,5 μέτρα κάτω απο το γήπεδο της ΑΕΚ περνάει υδροφόρος ορίζοντας. Είναι νερά που διατρέχουν το έδαφος με κατεύθυνση απο Κηφισό προς τα ρέματα Γιαμπουρλά και Ποδονίφτη. Ηδη το γήπεδο έχει φτάσει σε αυτό το ύψος κάτω απο το έδαφος. Αν το βυθίσεις 2 μέτρα παραπάνω και πάει στα 7,5 μέτρα κάτω απο τη γη σε περίπτωση έντονων καιρικών και πλημμυρικών φαινομένων, το γήπεδο ενδέχεται να κολυμπάει. 

Αυτό ήταν και επιχείρημα του κοντομουστάκια στην Πολτική Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ όταν και αποφασίστηκε να μην ψηφιστεί ο Νόμος για το γήπεδο της ΑΕΚ, όπου πήρε ωστόσο την απάντηση που έπρεπε (και όμως) απο τη Θεανώ Φωτίου :

 

"Τον λόγο τότε είχε πάρει η Θεανώ Φωτίου (καθηγήτρια πανεπιστημίου-πολεοδόμος και κατά πολλούς φαβορί για νέα ΥΠΕΚΑ σε πιθανή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ), η οποία μάταια προσπαθούσε να του εξηγήσει ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Και όταν… απηύδησε, έκλεισε την κουβέντα λέγοντας του: Εντάξει, την άλλη εβδομάδα θα έρθω στο μαιευτήριο να μου δώσεις να ξεγεννήσω μια γυναίκα!" [/size]

 

Σχετικά τα παρακάτω :

http://aeknea.gr/13159-pios-ine-o-dimarchos-tis-neas-filadelfias

http://www.sdna.gr/podosfairo/football-league/article/5105/o-dimos-leitoyrgise-vasei-sxedioy

Θέλω να πω, χωρίς να σε προσβάλω (και αλήθεια αν το δεις έτσι πες μου να το σβήσω), οτιι η Μηχανική δεν είναι μπακαλική. 

- Βάλε ένα κιλό φέτα

- Βγήκε 1.200. Να το αφήσω;

Είναι πράγματα που δεν τα ξέρει ο κόσμος αλλά παίζουν τεράστιο ρόλο σε ένα έργο. Φιλικά και συγγνώμη για το γλαφυρό μου παράδειγμα

an dn egrafes auta tha lega na skapsoume kana 2 metra sthn poustia xaxa
  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια από ΝΦ έχω και από τετοιο πεζόδρομο σε άλλη πόλη.

Γκούγκλαρα  και το πρωτο που βγηκε ηταν αυτό, σιγα μην εψαχνα παραπάνω για μια φώτο.

 

Αυτο για την κυκλοφοριακή μελέτη το ξέρω και σιγα την απόσταση. Αλλά απο τον Περισσό τις μερες που δεν εχει αγωνα ερχονται ΙΧ προς οδο Ιωνιας και μετα προς το κεντρο της ΝΦ. Για αυτο λεω οτι θα μπορουσε να γινει τετοιος πεζόδρομος που τις μερες των αγωνα να εξυπηρετει καλύτερα τους πεζους και τις υπόλοιπες να μπορει να χρησιμοποιηθει και από τα ΙΧ. Το λεω επειδη ο Ανδριόπουλος κατι προτεινε για πεζοδρόμηση μέχρι περισσό, δεν το βγαλα από το μυαλό μου.

Απο τη συγκεκριμένη πόλη έχεις εμπειρία;

 

Κοίτα αν θυμάμαι καλά, την οδό Ιωνίας πλέον ξέχνα τη. Θα γίνει πεζόδρομος γιατι η Π. Κωνσταντίνου θα υπογειοποιηθεί και θα σταματήσει η σύνδεση με τη συγκεκριμένη οδό. Οποιος μπαίνει Π. Κωνσταντίνου θα οδηγείται υποχρεωτικά Δεκελείας. Και αυτό γίνεται για προστασία του προσφυγικού οικισμού. Αρα πάει αυτό

 

Αυτο που λες για πεζόδρομο απο Περισσό μεχρι το γήπεδο ισχύει , ο Μελ το είχε αποκαλέσει δρόμο ΑΕΚ (κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά), ο οποίος τις ημέρες που δεν έχει αγώνα θα κυκλοφορείται κανονικά. Καλά τα λες

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

an dn egrafes auta tha lega na skapsoume kana 2 metra sthn poustia xaxa

 

Δεν το έχει σε τίποτα ο άλλος γενικότερα. Χαχαχαχαχαχα

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τη συγκεκριμένη πόλη έχεις εμπειρία;

 

Κοίτα αν θυμάμαι καλά, την οδό Ιωνίας πλέον ξέχνα τη. Θα γίνει πεζόδρομος γιατο η Π. Κωνσταντίνου θα υπογειοποιηθεί και θα σταματήσει η σύνδεση με τη συγκεκριμένη οδό. Οποιος μπαίνει Π. Κωνσταντίνου θα οδηγείται υποχρεωτικά Δεκελείας. Και αυτό γίνεται για προστασία του προσφυγικού οικισμού. Αρα πάει αυτό

 

Αυτο που λες για πεζόδρομο απο Περισσό μεχρι το γήπεδο ισχύει , ο Μελ το είχε αποκαλέσει δρόμο ΑΕΚ (κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά), ο οποίος τις ημέρες που δεν έχει αγώνα θα κυκλοφορείται κανονικά. Καλά τα λες

Με τοσα φροντιστηρια το χουμε καταλάβει ειδικά οι φιλαδελφειωτες, ακόμα και οι πρώην όπως εγώ. Η αρχή της Ιωνίας θα γινει αποκλειστικά πεζόδρομος.

Απλά δεν ειχε διευκρινιστει  αν ο "δρομος της ΑΕΚ" από Περισσό θα είναι αποκλειστικά πεζόδρομος ή αν τις υπόλοιπες μέρες θα κυκλοφορείται και από ΙΧ. Καποια "ανακαίνιση", περιπου οπως στη φωτο που ανεβασα, χρειάζεται, να ομορφυνει κιολας και να γινει πιο ανετος για πεζους τις μερες των αγωνων.

Link to comment
Share on other sites

Σκεπαστε εισαι οαση ρε φιλε.

 

Αδερφέ μου ξέρεις γιατί ξεκίνησα να ασχολούμαι με αυτό το θέμα; Γιατί με εξόργιζε το θέμα και η ασχετοσύνη των απέναντι και το γεγονός οτι ο κόσμος λόγω έλλειψης γνώσης τους πίστευε με μεγάλη ευκολία. Επίσης με εξόργιζε το γεγονός οτι η επίσημη ΑΕΚ άφηνε να αλωνίζουν με διασπορά ψευδών ειδήσεων αυτούς τους μπαγλαμάδες αντί να εκθέσει απο την αρχή απέναντι τους επιστημονικά επιχειρήματα.

 

Αν το είχε κάνει πιστεύω οτι ο κόσμος θα είχε αγκαλιάσει το εγχείρημα απο την αρχή. Δεν το έκανε και δεν ξέρω γιατί, αλλά με στεναχωρεί και με εκνευρίζει οτι επικοινωνιακά μείναμε πίσω και αργήσαμε να τους πατήσουμε στο λαιμό. Ισως ο Μελ να πήγε στη λόγική της μη κλιμάκωσης και για άλλους λόγους (να μην έρθει σε ρήξη με μια κυβέρνηση οχι και τόσο φιλική και για τα δικά του συμφέροντα στις άλες του εταιρείες). Δεν το ξέρω, δεν με ενδιαφέρει. Αλλά αν καποια στιγμή είχα το χρόνο να αραδιάσω όλες τις μαλακίες που έχουν ακουστεί θα έγραφα μυθιστόρημα.

 

Μάγκες σας παρακαλώ πιστέψτε με. Στο θέμα του γηπέδου έχει παίξει τρελή αρκούδα. Το όλο πρότζεκτ γαμάει και τό έχουν πάει μαεστρικά. Για αυτό και αφηνιάζουν οι άλλοι απέναντι. Αν δεν το στηρίξουμε τωρα ξεχάστε γήπεδο όχι μόνο εκεί αλλά και γενικά. Αν δεν το κάνεις αυτός τώρα τότε ας κλάψουμε

 

ΤΩΡΑ είναι η ευκαιρία μας και πρέπει να την αρπάξουμε. 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Με τοσα φροντιστηρια το χουμε καταλάβει ειδικά οι φιλαδελφειωτες, ακόμα και οι πρώην όπως εγώ. 

 

Με κόλλησες τώρα. Σκέφτομαι.....

 

Κοίτα η λέξη φροντιστήρια δεν μου αρέσει η αλήθεια είναι γιατί δεν νιώθω καθόλου "δάσκαλος". Θέλω να μοιράζομαι την αγάπη μου για το γήπεδο. Αν γίνεται υπερβολικό είναι απο το πάθος για το γήπεδο και όχι απο εγωπάθεια. Αν κουράζει να το μετριάσω

Link to comment
Share on other sites

Με κόλλησες τώρα. Σκέφτομαι.....

 

Κοίτα η λέξη φροντιστήρια δεν μου αρέσει η αλήθεια είναι γιατί δεν νιώθω καθόλου "δάσκαλος". Θέλω να μοιράζομαι την αγάπη μου για το γήπεδο. Αν γίνεται υπερβολικό είναι απο το πάθος για το γήπεδο και όχι απο εγωπάθεια. Αν κουράζει να το μετριάσω

Αν κουραζες δεν θα σχολιαζαμε. Το "φροντιστηρια" το γραψα γενικα για οσα εχουμε διαβασει ολα αυτα τα χρόνια.

Καθόλου υπερβολικός δεν γίνεσαι, το μόνο υπερβολικό είναι η αγάπη ολων μας για την ΑΕΚ.

Αλλά είναι πλέον αργά για να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με κόλλησες τώρα. Σκέφτομαι.....

 

Κοίτα η λέξη φροντιστήρια δεν μου αρέσει η αλήθεια είναι γιατί δεν νιώθω καθόλου "δάσκαλος". Θέλω να μοιράζομαι την αγάπη μου για το γήπεδο. Αν γίνεται υπερβολικό είναι απο το πάθος για το γήπεδο και όχι απο εγωπάθεια. Αν κουράζει να το μετριάσω

 

αμα σταματησεις να γραφεις τωρα θα σε βρουμε να εισαι σιγουρος και δεν θα περασεις καλα  :D  :D

 

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά. Το θέμα δεν είμαι καθόλου εγώ αλλά τα τρία πιο μαγικά γράμματα της ζωής μας

Εχω δώσει ιερή υπόσχεση και όρκο τιμής κάπου για το γήπεδο και παλεύω με το χρόνο. 

Σεβασμός σε αυτούς που μας έμαθαν να αγαπάμε το ομορφότερο πράγμα στη ζωή. 

ΑΕΚ

 

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

 Επίσης με εξόργιζε το γεγονός οτι η επίσημη ΑΕΚ άφηνε να αλωνίζουν με διασπορά ψευδών ειδήσεων αυτούς τους μπαγλαμάδες αντί να εκθέσει απο την αρχή απέναντι τους επιστημονικά επιχειρήματα.

 

Αν το είχε κάνει πιστεύω οτι ο κόσμος θα είχε αγκαλιάσει το εγχείρημα απο την αρχή. Δεν το έκανε και δεν ξέρω γιατί, αλλά με στεναχωρεί και με εκνευρίζει οτι επικοινωνιακά μείναμε πίσω και αργήσαμε να τους πατήσουμε στο λαιμό. 

 

Αυτό είναι το παράπονό μου από την πρώτη μέρα. Συζητούσαμε εδώ παλιά για το έργο, για διάφορα χρονοδιαγράμματα και άδειες που όλο έβγαιναν σε 2 μήνες και έργα δεν βλέπαμε, επίσημη ενημέρωση δεν είχαμε. Μπορεί να έχει τους λόγους του να μην το κάνει, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τις συνέπειες. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε τέλος καλό όλα καλά να λέμε σε 2 χρόνια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το παράπονό μου από την πρώτη μέρα. Συζητούσαμε εδώ παλιά για το έργο, για διάφορα χρονοδιαγράμματα και άδειες που όλο έβγαιναν σε 2 μήνες και έργα δεν βλέπαμε, επίσημη ενημέρωση δεν είχαμε. Μπορεί να έχει τους λόγους του να μην το κάνει, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τις συνέπειες. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε τέλος καλό όλα καλά να λέμε σε 2 χρόνια.

 

Ναι, ναι. Αυτό έχει αρρωστήσει όλο τον κόσμο. Θα τους είχες βάλει στα καβούκια τους. Ας είναι. Τίποτα δεν μας χαρίζεται άλλωστε, όλα με κόπο και πόνο. ΑΕΚ είμαστε

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι με ένα πολύ όμορφο, αποκλειστικό νέο. Εχει ολοκληρωθεί πλέον η μελέτη εφαρμογής του γηπέδου και είναι έτοιμη να γίνει πράξη. Οταν λέμε μελέτη εφαρμογής εννοούμε την (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "υπερμελέτη" που "ενώνει" κατά κάποιο τρόπο όλες τις μελέτες σε μια ενιαία, ανα στάδιο κατασκευής και ορίζει με ποιό τρόπο και με ποιά σειρά θα κατασκευαστεί κάτι.

 

Για παράδειγμα παίρνει την αρχιτεκτονική μελέτη, την "κουμπώνει" με τη στατική και μέσω κατάλληλων σχεδίων λεπτομερειών δείχνει πως θα γίνει μια μεταλλική σύνδεση στο στέγαστρο. Η μπορεί να πάρει την αρχιτεκτονική μελέτη, να την κουμπώσει με τη μηχανολογική και να δείξει με άλλο σχέδιο λεπτομερειών, που ακριβώς και με ποιό τρόπο θα στερεωθεί ο εξαερισμός στην ψευδοροφή.

 

Μπορεί να σας φάινεται όλο αυτό πολύ εξωγήινο ή/και ακαταλαβίστικο, αλλά σε τέτοιας μεγάλης κλίμακας έργα είναι πολύ σημαντικό γιατί η σχεδίαση δεν σταματά κατά την έκδοση των διοικητικών πράξεων, πχ με την έκδοση της οικοδομικής αδείας. Ενα έργο και μάλιστα ένα τόσο μεγάλο έργο είναι ενας ζωντανός οργανισμός που ακόμα και κατά την κατασκευή εξελίσσεται είτε θετικά είτε και αρνητικά. Κατά την πορεία των έργων συναντώνται προβλήματα που δεν μπορούν να έχουν προβλεφθεί απο πρίν και δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτά παρά μόνο όταν έχει ξεκινήσει η κατασκευή. Εκεί θα πρέπει ο μηχανικός να είναι σε θέση να δώσει λύση στο πρόβλημα με άμεσο επακόλουθο όμως την τροποποίηση των σχεδίων και πολλές φορές των μελετών. Οι αλλαγές αυτές μετά θα πρέπει να περάσουν απο την πολεοδομία (στην περίπτωση μας το υπουργείο) και να εγκριθούν ώστε να ενημερωθεί ο φάκελος της οικοδομικής άδεις με τα νέα ισχύοντα σχέδια.

 

Για το γήπεδο της ΑΕΚ λοιπόν η μελέτη εφαρμογής έχει ολοκληρωθεί και είναι πολύ σημαντικό που έχει ολοκληρωθεί σε ένα στάδιο που δεν έχει ξεκινήσει καν η ανέγερση. Αυτό δείχνει οτι δεν έχουν προκύψει ιδιαίτερα προβλήματα και αν τυχόν βρέθηκαν μερικά έχουν ξεπεραστεί με σχετική ευκολία.

 

VAMOS BIEN

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπούμε μέσα στη γηπεδάρα μας, θα τους γαμήσουμε ότι θα τους έχουμε αφήσει αγάμητο μέχρι τότε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπούμε μέσα στη γηπεδάρα μας, θα τους γαμήσουμε ότι θα τους έχουμε αφήσει αγάμητο μέχρι τότε.

 

Λεω να αρχισουμε απο τους παππουδες τους
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει ενα μαθηματικό πρόβλημα που αφορά τη χωρητικότητα του γηπέδου και οποίος θέλει απαντά ελεύθερα. Τα καρεκλάκια του γηπέδου απο μελετης έχουν υπολογιστεί με πλάτος 0,45μ. Αν υποθέσουμε οτι η περίμετρος του γηπέδου ειναι 500μ. στο περίπου και οτι το γήπεδο αποτελείται απο 36 σειρές, πόση χωρητικότητα παραπάνω μπορεί να αποκτήσει το γήπεδο αν επιλέγουν καρεκλάκια με 0,40μ. πλάτος;

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει υπολογιστεί επί 112.5% (45/40). 

 

Σκεπαστός ΑΕΚ - Γήπεδο - Σπαζοκεφαλιές

 

:D

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Είστε και οι 2 σωστοί. Ο φίλος amd υπολόγισε τις θέσεις ακολουθώντας τα δεδομένα ενώ ο φίλος yiannis_21 σκέφτηκε σαν μηχανικός λαμβάνοντας υπόψη τη χωρητικότητα. Το νόημα του ποστ ήταν διττό. Πρώτον μην ασχολείστε με απόλυτα νούμερα των μελετών γιατι ευκολα το 30528 γίνεται 32.000, 33.000, 34.000 και δεύτερον ξεκινάτε δίαιτα γιατι ο αλλος δεν το χει σε τίποτα να μας χωρέσει και σε 30 πόντους καρεκλάκια. Και σε καρέκλα βασικά γυρισμένη ανάποδα θα μας εβαζε ανα τετράδα.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

τι το σκεφτομαστε?? οι ευσωμοι ας ξεκινησουν σιγα σιγα με τρεξιματακι..

Εεεετσι. Μην ρωτάς τι μπορεί να κανει το γήπεδο της ΑΕΚ για σένα. Ρωτα τι μπορείς να κανείς εσυ για το γήπεδο της ΑΕΚ. Όλοι μαζι μπορούμε. Στον αγώνα για την ανέγερση του γηπέδου δεν γίνεται να λείπει κανείς!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×