Jump to content

"1968" ​​🎦


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Διαγωνισμός ΟΠΑΠ

 

Ανέβασε με comment μια φωτογραφία του αγαπημένου σου παίχτη της ΑΕΚ όλων των εποχών και κέρδισε την εμφάνιση και τη φόρμα των παικτών της ομάδας του 1968 #1968themovie #AEK1968 #ΑΕΚBC #opap_1968themovie
Όροι διαγωνισμού: https://goo.gl/mHPNLE

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest XAMΠOΣ
Guest XAMΠOΣ

1834193.jpg?itok=5ouED2sx

 

Τίγραρος αγόρασε νέο μοδάτο κουστούμι.

Μάλλον πούλησε Vranjes. :angry:

Κανε λιγο ζουμ στη φωτο.....αυτο ειναι μοδατο οταν πηρε η ελλαδα το ευρωμπασκετ το 87. Φοραγε ο Θεοφιλοπουλος κατι τετοια.

Φιλε εχει μεγαλη ντουλαπα απλα δεν εχει ανανεωθει 30 χρονια. Για τα πανω δοντια ομως δεν γραφεις κατι....3 χρονια ασπριζα ρε φιλε....τοσο χρωστικες ουτε οι πυλη του Ανδριανου δεν ειχε.

Αυτα τα κουστουμια παντως ειναι by Nikos Stratos collection.

Link to comment
Share on other sites

Μεσημέρι στου «Λουκιδέλη» με μεζέδες και το… cast του «1968» (και στο αθηνόραμα η ταινια)

boulmetis.jpg

Ο Τάσος Μπουλμέτης και οι πρωταγωνιστές του «1968» μας μίλησαν για την ταινία και την ΑΕΚ στην ιστορική ταβέρνα της Νέας Φιλαδέλφειας.

 

Αναλλοίωτη από το χρόνο, στην καρδιά της Νέας Φιλαδέλφειας αντικριστά στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως, βρίσκεται η ιστορική ταβέρνα «Μίστερ Λουκιδέλης» που λειτουργεί αδιαλείπτως από το 1959. Διαχρονικά αγαπημένο στέκι των φιλαδελφειωτών, αλλά και διάσημων τραγουδιστών όπως ο Στέλιος Καζαντζίδης -ο οποίος μαζί με πολλούς ακόμα καλλιτέχνες έχει καρέκλα με το όνομά του στο μαγαζί- συνδέεται άρρηκτα με την ιστορία της προσφυγικής γειτονιάς αλλά και την ομάδα της, την ΑΕΚ.

 

Από το περιβόητο υπόγειο κουτούκι του «Λουκιδέλη», διακοσμημένο με φανέλες και λοιπά συλλεκτικά παραφερνάλια του συλλόγου, έχουν περάσει ηγετικές μορφές της ποδοσφαιρικής και μπασκετικής ΑΕΚ, όπως φυσικά και οι πρωταγωνιστές της ομάδας που της χάρισε το προσωνύμιο της «Βασίλισσας» κατακτώντας το Κύπελλο Κυπελλούχων στο Καλλιμάρμαρο τον Απρίλιο του 1968. «Όλοι οι παίκτες εδώ ερχόντουσαν: Αμερικάνος, Ζούπας, Νεστορίδης, Παπαϊωάννου… Ο Αμερικάνος συγκεκριμένα ερχόταν προτού ακόμα γίνει παίκτης και στη συνέχεια έγινε θαμώνας. Το γεύμα μετά τη βάφτιση της κόρης του εδώ το έκανε, το μνημόσυνό του επίσης» μου λέει ο κύριος Νίκος, μέλος της τρίτης γενιάς ιδιοκτητών που αναλαμβάνει την οικογενειακή επιχείρηση.

 

Αυτονόητη λοιπόν η επιλογή του «Λουκιδέλη» για την παρουσίαση του «1968» του Τάσου Μπουλμέτη, της ταινίας που ανατρέχει στα γεγονότα του άθλου που κατάφερε η ΑΕΚ στον τελικό αλλά και στο πολιτικό λίμα που τον περιέβαλλε. Μαζί με τους ηθοποιούς της ταινίας Ορφέα Αυγουστίδη, Βασιλική Τρουφάκου, Γιώργο Μητσικώστα, Γιάννη Βούρο και Ιεροκλή Μιχαηλίδη, ο σκηνοθέτης μίλησε στους δημοσιογράφους για όλες τις λεπτομέρειες της ταινίας.

 

«Δε θέλαμε να κάνουμε μία ταινία που να δοξάζει μόνο την ΑΕΚ. Στο Καλλιμάρμαρο το βράδυ του τελικού υπήρχαν πανό που έγραφαν «ΑΕΚ – Οι Ολυμπιακοί μαζί σου». Το ήθος που επικρατούσε ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που ζούμε σήμερα. Την ίδια στιγμή θέλαμε να αναδείξουμε το κλίμα που κυριαρχούσε στην ελληνική κοινωνία τότε, αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο που γινόταν μάρτυρας ιστορικών αλλαγών» μας λέει ο Τάσος Μπουλμέτης περιγράφοντας εύστοχα την ατμόσφαιρα της ταινίας που δεν επικεντρώνεται μόνο στα αθλητικά γεγονότα.

 

Το φιλμ που συνδυάζει στοιχεία ντοκιμαντέρ με τη μυθοπλασία «δένει» αφηγηματικά την ιστορία της ΑΕΚ και των παικτών με την ελληνική κοινωνία των ‘60s, με τον Μπουλμέτη να σκαρφίζεται ευρηματικές υπο-ιστορίες για φανταστικούς χαρακτήρες όπως ο «μαέστρος» μπουζουκτσής που ενσαρκώνει ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης. «Είμαι χαρούμενος που συνεργάζομαι ξανά με τον Τάσο, μετά την “Πολίτικη Κουζίνα”, γιατί ξέρει να στήνει ένα ξεχωριστό κινηματογραφικό σύμπαν. Αυτή η ικανότητα είναι χαρακτηριστική ενός σπουδαίου σκηνοθέτη. Είναι ταξίδι να καταδύεσαι στον κόσμο του Μπουλμέτη» παραδέχεται ο ηθοποιός.

 

Καθώς οι μεζέδες διαδέχονται ο ένας τον άλλο και το κρασί γεμίζει συνεχώς τα ποτήρια, τα ηνία της συζήτησης παίρνει ο Γιώργος Μητσικώστας που κρατά έναν μικρό αλλά χαρακτηριστικό ρόλο στην ταινία.« Το 1968 ήμουν τριών χρονών, μεγάλωσα στη Φιλαδέλφεια, το σπίτι μου ήταν λίγο πιο πάνω από την ταβέρνα. Έχω πει στον Τάσο ότι είναι ένας “φιλμόσοφος” γιατί τα γυρίσματα της ταινίας ήταν σα να συμμετέχουμε σε μια μυσταγωγία. Ήταν μεγάλη τιμή για εμένα που με επέλεξε. Όταν μου έδωσε το σενάριο, στο οποίο όπως το περίμενα δίνεται μεγάλη έμφαση στο διάλογο για να αναδείξει τα νοήματα που θέλει, συνειδητοποίησα ότι πρέπει να βασιστώ σε ένα χαρακτήρα εποχής. Έτσι έφερα στο μυαλό μου τους ανθρώπους που καθόντουσαν στη γειτονίτσα και παρατηρούσα όταν ήμουν πιτσιρικάς και προσπάθησα να αναπαράγω το συναίσθημα που μου προκαλούσαν».

 

Σε λαϊκούς ήρωες που στο «1968» είναι δευτεραγωνιστές, μετατράπηκαν οι πρωταγωνιστές παίκτες που ανήκουν στο πάνθεον της εγχώριας αθλητικής ιστορίας. Με το γλυκό νοσταλγικό συναίσθημα που κυριαρχεί και στην ταινία, αποχωρήσαμε γεμάτοι ιστορίες από τον «μίστερ Λουκιδέλη»… Η ταινία κυκλοφορεί» στις 25 Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

«Πότε θα ανέβει το 1968;» ρωτήσαμε τον ιδιοκτήτη του σινεμά. «Δεν θα την ανεβάσουμε», μας απάντησε. Η εξήγησή του για την απόφαση αυτή μας άφησε σύξυλους: Πριν από λίγες μέρες, εισέβαλε στο σινεμά μια ομάδα φανατικών οπαδών της ομάδας του Πανιωνίου. Οι Panthers-όπως αποκαλούνται- απείλησαν τον ιδιοκτήτη πως εάν τολμήσει να προβάλει την ταινία, θα κάνουν το σινεμά «καλοκαιρινό»!

 

:angry: :angry: 

 

http://www.athensvoice.gr/politics/413508_oi-panthers-den-goystaroyn-1968

Link to comment
Share on other sites

Εικόνες από την ειδική προβολή της ταινίας-έπος «1968» του Τάσου Μπουλμέτη στον Κινηματογράφο Δαναός.

 

https://www.facebook.com/aekbasketballclub/posts/1946123302070098

 

Στη φωτο βλεπουμε Παπαλουκα, Αλβέρτη, Ρεντζια, Διαμαντιδη, Μαυρο, Νικολαιδη και Σαβεφσκι

 

26992441_1946123302070098_59538873031070

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Moλις ειδα τη ταινια πριν λιγη ωρα. Εκπληκτικη στο ειδος της, ταινια-ντοκιμοντερ πιο πολυ. Ξεκινα οπως ειναι φυσικο απο τη μικρασιατικη καταστροφη και τις συνθηκες στις οποιες γεννηθηκε η ομαδα.
Μιλουν ολοι οι πρωταγωνιστες της εποχης, παικτες, προπονητες, δημοσιογραφοι και αλλοι. Το περιεχομενο της ταινιας ειναι ενας συνδυασμος πολλων ιστοριων φανταστικων χαρακτηρων αλλα και πραγματικων μεσα απο τον οποιο παρουσιαζεται το στιγμα εκεινης της εποχης και στην Ελλαδα αλλα και παγκοσμιως (μιας και το 1968 ηταν ετος συγκλονιστικων γεγονοτων) αλλα και του βασικου χαρακτηριστικου της ΑΕΚ σαν συλλογου που ειναι Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΝΗΜΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...

 

Δεν θα πω λεπτομερειες για τις ιστοριες που διαδραματιζονται για να εχει ενδιαφερον να τη δειτε, θα πω μονο μια που αναφερθηκε στη ταινια που ξερουν μονο οι μεγαλυτεροι..
Ο Γεωργιος Μοσχος απο τα βασικα στελεχη της ΑΕΚ τη δεκαετια του 1960 αγωνιζομενος στη θεση του πλειμεικερ σε εναν αγωνα εκτος εδρας με τη Σλαβια παλι δυο χρονια νωριτερα (Μαρτιος του 1966 ημιτελικος) εχει πολυ χαμηλη αποδοση με πολλες λαθος πασες. Στην αναπαυλα μετα την "κατσαδα" του αρχηγου Γιωργου Αμερικανου σηκωνει τα χερια ψηλα και τη μπλουζα και δειχνει τα σημαδια στο σωμα του απο τον καρκινο.. Το σοκ ηταν μεγαλο για ολους. Κατι το οποιο ειχε κρυψει απο τους συμπαικτες του για καιρο, επαιζε με καρκινο σφιγγωντας τα δοντια... Αλλα εκεινη τη μερα δεν αντεξε...

"Δεν μπορω αλλο ρε Γιωργο"....Και μετα και οι δυο τους αγκαλιαστηκαν και εκλαιγαν στα αποδυτηρια..

 

26904656_10212739391892806_2154287866495

 

Υ.Γ. Μην ξανακουσω επομενως δικαιολογιες γιατι ο κοσμος δεν παει στο γηπεδο επειδη ειναι γεναρης και εχει κρυο στο ΟΑΚΑ

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

 Στην αναπαυλα μετα την "κατσαδα" του αρχηγου Γιωργου Αμερικανου σηκωνει τα χερια ψηλα και τη μπλουζα και δειχνει τα σημαδια στο σωμα του απο τον καρκινο.. Το σοκ ηταν μεγαλο για ολους. Κατι το οποιο ειχε κρυψει απο τους συμπαικτες του για καιρο, επαιζε με καρκινο σφιγγωντας τα δοντια... Αλλα εκεινη τη μερα δεν αντεξε...

"Δεν μπορω αλλο ρε Γιωργο"....Και μετα και οι δυο τους αγκαλιαστηκαν και εκλαιγαν στα αποδυτηρια..

 

 

Γάμησε με ρε Γιώργο.. Ανατριχίλα. Δεν το ήξερα. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την είδα και εγώ.

Όντως την ταινία θα την χαρακτήριζα περισσότερο ντοκιμαντέρ με τις αφηγήσεις των τότε πρωταγωνιστων. Πάντως πιστεύω αν την δει κάποιος μη ΑΕΚτζης ή έστω μικρασιατης δεν θα πιάσει το συναίσθημα που βγάζει σε εμάς.

Ένα μπράβο και από εμένα σε όσους συντελεσαν.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×