Jump to content

Μουσεία ΑΕΚ κ Προσφυγικού Ελληνισμού - «Αγιά Σοφιά»


George_D
 Share

Recommended Posts

51 minutes ago, AG21 said:

Γραφικότητες λες και άμα δεν έβαζαν εμπόδια θα τελείωνε νωρίτερα. 

Ίσως το μόνο που άλλαξε ήταν η χωρητικότητα κατά 1000 θέσεις λόγο ύψους αλλά και σε αυτό δεν είναι σίγουρος γιατί στη τελική ας το βύθιζαν λίγο το γήπεδο ώστε να ισοφαρίσουν τη χασουρα . 

Και τη χασούρα θα ισοφαρίζαμε και χωρις να είμαι σίγουρος θα γλιτώναμε και τα πλεξιγκλας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pelado Alme said:

Και τη χασούρα θα ισοφαρίζαμε και χωρις να είμαι σίγουρος θα γλιτώναμε και τα πλεξιγκλας

Τα πλέξιγκλας ήταν της περιφέρειας και τις πιέσεις που άσκησαν από το χοντρό για την άδεια και επικινδυνότητα. 

Αν ήθελες βυθιζες το γήπεδο μισό μέτρο και καλύπτεις τη χασουρα του ύψους . Χωρίς να ξέρω έτσι το βλέπω εγώ . 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τιμήσει  τον Φλαμπουράρη γιατί χάρη σε αυτόν ξεκίνησαν τα έργα έβγαλε απο τα συρτάρια τις άδειες και όλα τα έγγραφα.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αν παρέμεναν Λαφαζάνης, Σκουρλέτης, δευτερευόντως και Βασιλόπουλος, φυσικά θα καθυστερούσε και άλλο το γήπεδο, ενώ αν δεν είχαν ασκήσει κυβέρνηση το έργο θα είχε ολοκληρωθεί έως και δύο χρόνια νωρίτερα. 

Τα πλεξιγκλας, τάφρος ή υπερυψωμένες κερκίδες(βλέπε γήπεδο Ολυμπιακού) αφορούν ΚΥΑ κάπου γύρω του 2004 αν δεν κάνω λάθος, δεν ήταν θέμα των αριστεριστών. Αυτοί απλώς καθυστέρησαν από μήνες και βάλε το έργο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια στην αριστερά αλλά που ακριβώς καθυστέρηση το έργο ? Μόνη καθυστέρηση ήταν μάλλον εκεί στην αρχή με τις άδειες και τα διάφορα χαρτιά που χρειαζόντουσαν από το δήμο και τα σχέδια ( υψομετρικές ενστάσεις για το ύψος , καμπύλες κτλ ) αλλά δεν νομίζω ότι ήταν δύο χρόνων σε καμία περίπτωση γιατί έτρεχαν πολλά πράγματα παράλληλα από το mission impossible του real estate dimand ώστε να μην υπάρχει καθυστέρηση . 

Από το καλοκαίρι του 2013 μέχρι την άδεια οικοδομής  το καλοκαίρι  2017 ήταν 4 χρόνια από τα οποία τα 1,5 ήταν με κυβέρνηση Σαμαρά που ήταν και φιλική στο Μελισσανίδη  και μια χαρά μετά  ο Φλαμπουραρης έβαζε το χερακι του όπου κολλούσε το έργο . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

για τους βασιλοπουλους και τους λαφαζανηδες αυτου του κσμου ειναι παρασιμο να υπαρχουν εστω και ετσι . καλυτερα να μην υπαρχουν πουθενα 

Link to comment
Share on other sites

Άκουγα γκοντζο κι έναν βερβελε (που πας ρε με τέτοιο όνομα) στο αυτοκίνητο το απόγευμα.

Πόνος για βασιλοπουλο, σκουρλετη, λαφαζανη.

Και τι πράγματα είναι αυτά, κι ωθούν τον κόσμο στη βία, και είναι ποινικό αδικημα.

Πόνος μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλόπουλος ήταν ένα ανθρωπάκι με κάποιες ιδεοληψίες σαν ότι θα κάνουν τη ΝΦ Παλέρμο πιθανών να είχε και προσωπικό συμφέροντα οικονομικά και πολιτικά για να πάει κόντρα . 

Ο Λαφαζάνης ήταν εχθρός του Μελ όχι της ΑΕΚ και αυτή η κόντρα πήγαινε και στα λιπάσματα στο Πειραιά .

 

Link to comment
Share on other sites

 Ναι ωθούν τον κόσμο στην βία.

 

Αν δεν έκαναν πόλεμο ας βγουν να το διαψεύσουν, να βγει μετά ο Μελισσανίδης με στοιχεία.

Αν έκαναν απλά να αναφερθεί η αλήθεια, ενοχλει μηπως; 

Για να φτάνει ο Μελισσανίδης να τα κραταει ακόμα, σημαινει οτι το γήπεδο κινδύνεψε σοβαρά από ολα αυτά, επομενως εγώ δεν ασπάζομαι τα τι τα θελει αυτά τα γραφικά τώρα κλπ.

Να κάνει ο,τι νομιζει, η καρδιά του το ξέρει τι τραβηξε από όλους αυτους τους αστείους.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ είναι λογικό μέσα σε μουσείο για την ΑΕΚ να βάλουμε μία φώτο του Βασιλόπουλος ? 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τους το είχε τάξει ο Μελισσανίδης, ότι η μούρη τους θα μπει σε κάδρα. Ας πρόσεχαν. Αυτοί τα έβαλαν με την ΑΕΚ όχι η ΑΕΚ με αυτούς. Αυτοί παρήγαγαν και παράγουν βία όχι η ΑΕΚ. Τα πρόσωπα κι οι πράξεις γράφουν Ιστορία με θετική ή αρνητική πλευρά και πρέπει να παίρνουν τη θέση τους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια μεγάλη  ευρωπαϊκή ομάδα, που θα έκανε κάτι ανάλογο στο μουσείο της, ακόμα και αν κάποιοι είχαν πολεμήσει το χτίσιμο του γηπέδου της. Μένει να δούμε αν θα συμβεί βέβαια, γιατί μπορεί απλά να πρόκειται για διαρροή από τη ΠΑΕ, οπως για τις τουαλέτες όπου υποτίθεται θα είχε φωτογραφίες διαιτητών που μας αδικήσαν. 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πρώτα το κονσεπτ, δεν λεω ότι το βρίσκω άκρως ωραιο και ευρωπαϊκό.
Αλλά και να περάσει στο ντούκου η συμπεριφορά τους εμενα επισης δεν μου κάθεται καλά. Για κάτι τέτοια νοπανα μπορεί να είχε τιναχτεί στον αέρα η φάση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Να δούμε πρώτα το κονσεπτ, δεν λεω ότι το βρίσκω άκρως ωραιο και ευρωπαϊκό.
Αλλά και να περάσει στο ντούκου η συμπεριφορά τους εμενα επισης δεν μου κάθεται καλά. Για κάτι τέτοια νοπανα μπορεί να είχε τιναχτεί στον αέρα η φάση.

Νομίζω η στιγμή να βγουν στα μανταλάκια σε όσους αξίζει ήταν όταν εμπόδιζαν ή όταν το έργο είχε μπει πια στην τελική ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ είναι πολύ μεγάλη για να βάλει στο μουσείο της τις φάτσες τόσο μικρών τύπων.......Διαφωνώ με τη συγκεκριμένη κίνηση....

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Να πουμε κιόλας ότι ένα μουσείο έχει πεπερασμένο χώρο. Η επιλογή του τι θα μπει και τι θα μείνει απέξω κάθε άλλο παρά τετριμμένο. Σε μεγάλα μουσεία τέχνης συζήτανε και διαφωνούν με τις ώρες για το πιο έκθεμα αξίζει να μείνει στην μόνιμη συλλογή και πιο είναι για αποθήκη.

Το να δωθει ένα τετράγωνικο στον μαλακά τον Βασιλόπουλο αναγκαστικά σημαίνει πως θα μείνει έξω κάποιο κειμήλιο ή κάτι που θα ενισχύει την αγάπη του κόσμου για την ΑΕΚ. Δεν είναι υγιές να ετεροκαθορίζεται ένας οργανισμός, πόσο μάλλον η ΑΕΚ μέσα στο ίδιο της το μουσείο.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω γραφικό. Αν θέλουν να κάνουν κάτι να τους κράξουν, ας φτιάξουν ένα βίντεο με την ιστορία της ανέγερσης του γηπέδου που να τα περιέχει όλα και όλους (και αυτούς που βοήθησαν και αυτούς που εμπόδισαν, το timelapse του χτισίματος, ένα ωραίο μοντάζ από τα εγκαίνια κοκ) και ας το βάλουν σε μια οθόνη κάπου στο μουσείο μαζί με το κανάλι της ομάδας στο YT.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις τουαλέτες είχαν διαρρεύσει ακόμα και εικόνες που έδειχναν τις φωτογραφίες των  διαιτητών στα ουρητηρια, αλλά η ΠΑΕ δεν είχε δημοσιεύσει φυσικά τίποτα η ίδια. Και τώρα κάτι ανάλογο γίνεται. Περισσότερο μοιάζει είτε να έχει διαρρεύσει για να τρομάξει λίγο όσους προσπάθησαν να εμποδίσουν το χτίσιμο του γηπέδου, είτε να είναι  μια επιθυμία του Μελ. που δεν θα πραγματοποιηθεί όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε πολύ εύκολα. Ξεχνάτε τις εποχές που δεν είχαμε στον ήλιο μοίρα. Κατανοώ απολύτως τη λογική ότι στη ζωή η ανωτερότητα είναι αρετή. Έχει δείξει ανωτερότητα η ΑΕΚ ανά τα χρόνια και σε σημείο παρεξήγησης.

Ο Μελισσανίδης έχει δείξει και συνεχίζει να δείχνει δουλικότητα. Η παρουσία των σκουπιδιών του sdna στο μουσείο προσφυγικού ελληνισμού είναι απόδειξη δουλικότητας. Κανένα μέσο δεν σε έχει πολεμήσει χειρότερα και πιο πουστικα από το sdna. Και πριν διαφωνήσετε, μπείτε στη διαδικασία να ψάξετε τι σήκωναν το 2018. Εγώ τα θυμάμαι όλα γιατί έχω το κουσουρι να μην ξεχνάω ποτέ και τίποτα.

Το να κάνει τον μάγκα σε πολιτικούς που έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια, αλλά ταυτόχρονα να έχει την ΑΕΚ παράρτημα του παοκ, δεν είναι ακριβώς μαγκιά ξέρωγω.

Διαφωνώ με τις επικλήσεις στην ανωτερότητα της ΑΕΚ, αλλά "δεν αναγνωρίζω" το δικαίωμα στον Μελισσανίδη να κάνει τέτοιες κινήσεις. Όχι μαγκιες στον Λαφαζάνη που αυτή τη στιγμή είναι ένας γραφικός γερακος που συνδιαλέγεται με άλλους γραφικούς γεράκους της ρωσοφιλης δεξιάς, αλλά στον Σαββίδη να στήνεις κώλο.

Σε ευχαριστούμε για το γήπεδο, αλήθεια σε ευχαριστούμε. Αλλά την κρίσιμη στιγμή ήσουν κοριτσάκι τίγρη μου. Δεν θα γίνεις τώρα λεβέντης. Πάντα κοριτσάκι θα είσαι 

  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι θα βάλουν κανα βίντεο με την ανέγερση και θα κάνουμε αναφορά σε αυτούς . Με αυτό είμαι οκ για οτιδήποτε παραπάνω οχι . 

Για μένα πιο μεγάλη σημασία έχει η ιστορία της ανέξερσης του παλιού γηπέδου που μπορεί να γίνει οχι μόνο ταινία αλλα ολόκληρο σήριαλ με πολλά επεισόδια .

Μιλάμε για χτήσιμο πέτρα πέτρα στην αρχή και τούβλο τούβλο μετά με αίμα , κλάμματα και ιδρώτα για 70 και συνεχόμενα χρόνια γι'αυτο και υπάρχει αυτό το ειδικός βάρος στο χώρο.  

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

 Δεν είχαν γράψει πως θα τους έβαζε στις τουαλέτες?

Αντ αυτού, έβαλε κάτι κυρίες να κοιτάνε τσουτσουνια.

Ρε ας κάνει ότι θέλει, αν έκοβε κ τους Παπαθεοδώρου αυτού του κόσμου βέβαια, θα ήμασταν οκ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×