Jump to content

Retro football


Bukowski
 Share

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 11 months later...

Ο Αλμπερτίνι φανέρωσε το λάθος του Κρόιφ στον τελικό Champions League του '94

Επιμέλεια: Βαγγέλης Σταματόπουλος Δημοσίευση: 31 Μαϊ. 2020 23:16

milan1994.jpg

Ο Ντεμέτριο Αλμπερτίνι θυμήθηκε τον θρίαμβο της Μίλαν στον τελικό του 1994 και αποκάλυψε το μοιραίο λάθος που είχε κανει άθελά του ο Γιόχαν Κρόιφ.

Η Μίλαν έχει σηκώσει επτά φορές το Κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League, ωστόσο εκείνο το ματς που ξεχωρίζει στο μυαλό και στην καρδιά των περισσοτέρων φανς της δεν είναι άλλο από εκείνο του 1994.

 

Τότε που η Μπαρτσελόνα του Γιόχαν Κρόιφ, που είχε το προσωνύμιο dream team, κατέβηκε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ με μία τεράστια ταμπέλα φαβορί αλλά το φινάλε την βρήκε καταποντισμένη και ταπεινωμένη.

Αν και έπαιζε χωρίς τους δύο βράχους της στην άμυνα, Μπαρέζι και Κοστακούρτα, η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο έπαιξε υποδειγματικά στον τελικό σε άμυνα και επίθεση, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έπνιξε τους μπλαουγκράνα, για να φτάσουν σε έναν ανείπωτο θρίαμβο με το εξωπραγματικό 4-0.

Ένα από τα μέλη εκείνης της ομάδας ήταν και ο Ντιμίτριο Αλμπερτίνι, με τον Ιταλό πρώην μέσο να ανοίγει την καρδιά του για τον τελικό της Αθήνας του 1994 και να αποκαλύπτει πως ήταν οι Καταλανοί εκείνοι που έσπρωξαν άθελά τους το τρόπαιο προς την πλευρά της Μίλαν...

 

 

milancl1994.jpg

 

"Η χαρά που νιώσαμε ήταν τεράστια. Κερδίσαμε το ματς από τη στιγμή που θεωρηθήκαμε αουτσάιντερ επειδή δεν είχαμε μαζί μας τους δύο κεντρικούς μας αμυντικούς. Το πρωί του αγώνα είδαμε στις εφημερίδες τον Κρόιφ να ποζάρει με το τρόπαιο.

Αυτό μας γέμισε κίνητρα και μας έκανε να πιστεύουμε πως δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουμε τον τελικό. Θυμάμαι επίσης τη στιγμή που ήμασταν στη φυσούνα και μου έκανε εντύπωση πως ήταν κοντοί οι περισσότεροι παίκτες της Μπαρτσελόνα.

Είπα με τους συμπαίκτες μου πως στη χειρότερη περίπτωση θα τους κάναμε να υποφέρουν σωματικά. Ήμασταν πεινασμένοι και είχαμε προετοιμάσει το ματς με κάθε λεπτομέρεια", δήλωσε μεταξύ άλλων ο Αλμπερτίνι στο πλαίσιο παρουσίας του σε Instagram Live στον επίσημο λογαριασμό των ροσονέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα ήμουν σε εκείνον τον τελικό. Όντως, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στα κορμιά. Εκείνος ο Ντεσαγί τους είχε καταπιεί στο κέντρο. Και μετά το τέταρτο γκολ έκοψε η Μίλαν, θα μπορούσε να τους έχει βάλει όσα γκολ ήθελε εκείνο το βράδυ. Θυμάμαι, πάντως, όταν φεύγαμε, πηγαίναμε από την πλευρά που πηγαίνανε οι Ισπανοί, όλοι με κάτω το κεφάλι και αμίλητοι. 4 βδομάδες πριν είχαμε χάσει το κύπελλο στο ίδιο γήπεδο από τους βάζελους, σε εκείνο το 3-3. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο περπάταγα κι εγώ εκείνη την ημέρα και το θυμήθηκα βλέποντας τους Ισπανούς να περπατάνε...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 1989 generation said:

Μέσα ήμουν σε εκείνον τον τελικό. Όντως, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στα κορμιά. Εκείνος ο Ντεσαγί τους είχε καταπιεί στο κέντρο. Και μετά το τέταρτο γκολ έκοψε η Μίλαν, θα μπορούσε να τους έχει βάλει όσα γκολ ήθελε εκείνο το βράδυ. Θυμάμαι, πάντως, όταν φεύγαμε, πηγαίναμε από την πλευρά που πηγαίνανε οι Ισπανοί, όλοι με κάτω το κεφάλι και αμίλητοι. 4 βδομάδες πριν είχαμε χάσει το κύπελλο στο ίδιο γήπεδο από τους βάζελους, σε εκείνο το 3-3. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο περπάταγα κι εγώ εκείνη την ημέρα και το θυμήθηκα βλέποντας τους Ισπανούς να περπατάνε...

Ντεσαγι εξοχο πλασε στο 4-0... Δεν περιμενε κανεις τοσο ασχημη την Μπαρτσελονα. Το ματς ειχε ηδη κριθει απο το α ημιχρονο..Αυτο ηταν και το τελος του 3-4-3 του Κροιφ...

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 10:56 PM, George_D said:

Ντεσαγι εξοχο πλασε στο 4-0... Δεν περιμενε κανεις τοσο ασχημη την Μπαρτσελονα. Το ματς ειχε ηδη κριθει απο το α ημιχρονο..Αυτο ηταν και το τελος του 3-4-3 του Κροιφ...

Γιατί, του Σαβίσεβιτς εκείνη η λόμπα-έργο τέχνης??Είχαν τεράστια διαφορά οι δύο ομάδες, ειδικά σε φυσική κατάσταση και δύναμη. Και αυτή την ομάδα εμείς ένα χρόνο μετά δεν την κερδίσαμε στη Φιλαδέλφεια επειδή μας ακύρωσαν καθαρό γκολ, και χάσαμε δικό μας παιχνίδι στην Τεργέστη. Για να θυμόμαστε τί ομάδα ήταν η ΑΕΚ τότε...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, 1989 generation said:

Γιατί, του Σαβίσεβιτς εκείνη η λόμπα-έργο τέχνης??Είχαν τεράστια διαφορά οι δύο ομάδες, ειδικά σε φυσική κατάσταση και δύναμη. Και αυτή την ομάδα εμείς ένα χρόνο μετά δεν την κερδίσαμε στη Φιλαδέλφεια επειδή μας ακύρωσαν καθαρό γκολ, και χάσαμε δικό μας παιχνίδι στην Τεργέστη. Για να θυμόμαστε τί ομάδα ήταν η ΑΕΚ τότε...

Ελπίζω να ζήσουν κάτι ανάλογο οι σημερινοί πιτσιρικάδες. Να πηγαίνεις εκτός στη Μίλαν, ακόμα κι αν ήταν στην Τεργέστη και όχι στο Μιλάνο οκ, και μιλάμε για Μίλαν κανονική, που ανήκει στο πιό κλειστό κλαμπ των μεγάλων συλλόγων, και να μην νιώθεις καταδικασμένος, να σκέφτεσαι ότι μπορεί με λίγη τύχη να πάρεις το διπλό και να παραμείνεις στην μάχη για την πρόκριση. Και τελικά δεν ήμασταν πολύ μακριά στο χορτάρι. Τεράστια τσαντίλα μετά το ματς, καταραμένε Πανούτσι, βρήκες ματς να βάλεις 2 γκολ. (ας μην πιάσω τώρα τις αλλαγές του κουαξ, άλλο κεφάλαιο αυτό και γιατί μπόρεσαν να μας βάλουν 2 γκολ καρμπόν).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Tα γκολ σε ιταλικη περιγραφη.. Το γκολ του σαβιτσεβιτς απο την γωνια απο την οποια επιτευχθη θυμησε λιγο Βαν Μπαστεν 1988 στον τελικο με την ΕΣΣΔ
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ελλαδα - Ιταλια για τα προκριματικα του μουντιαλ του 1982

Στα highlights του αγωνα :
το γκολ του Αντονιονι με μακρινο σουτ (03:40)
η αποκρουση του Τζοφ σε αναποδο σουτ του Λιβαθηνου (04:17)
η αποκρουση του Τζοφ σε μακρινο σουτ του Κούη (04:59)
το 0-2 με τον Ταρντελι μετα απο συνδυασμό με τον Γκρατσιανι (05:27)

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ήξερα σε ποιο τόπικ να το βάλω και το βάζω εδώ. 

Η παγκόσμια υπηρεσία ιστορίας και στατιστικής του ποδοσφαίρου ανέδειξε την καλύτερη, σύμφωνα με τα κριτήρια της,  ενδεκάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.  Βέβαια ως ένα σημείο είναι και ότι να ναι, αφού η ίδια υπηρεσία είχε βγάλει δεύτερο καλύτερο του 20ου αιώνα τον Αναστόπουλο, πίσω από τον Μίμη Παπαιωάννου, και τώρα ο Αναστό απουσιάζει. 

Τερματοφύλακας: Τάκης Οικονομόπουλος.

Αμυντικοί: Γιούρκας Σεϊταρίδης, Στέλιος Μανωλάς, Τραϊανός Δέλλας, Γρηγόρης Γεωργάτος.

Μέσοι: Γιώργος Δεληκάρης, Θοδωρής Ζαγοράκης, Μίμης Δομάζος, Βασίλης Χατζηπαναγής.

Επιθετικοί: Δημήτρης Σαραβάκος, Μίμης Παπαϊωάννου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νονός said:

:)

Αυτό είναι πιο γενικό από την ΕΠΟ, αφορά το ελληνικό ποδόσφαιρο συνολικά.  Μια και σε πετυχαίνω, αν έπρεπε εσύ να διαλέξεις μια ιδανική ενδεκάδα, στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, ποιους θα επέλεγες; Το ξέρω ότι είναι δύσκολο,  αφού αναγκαστικά θα αδικήσεις κάποιους,  αλλά σίγουρα έχεις καλύτερο κριτήριο από πολλούς δημοσιογράφους. 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό που ζητάς @Rayo Vallecano 21.

Για πολλούς λόγους.

Πάνω από όλους είναι το διαφορετικό ποδόσφαιρο που παιζόταν ανά εποχή, τα διαφορετικά συστήματα και οι διαφορετικές θέσεις των παικτών.

Μετά παίζει και το μεροληπτικό υπέρ παικτών που έχει δει κάποιος "με τα μάτια του" έναντι άλλων που είτε έχεις δει κάποια βιντεάκια είτε απλά έχεις ακούσει και διαβάσει.

Και βέβαια είναι και το υποκειμενικό, συναισθηματικό, οπαδικό κλπ.

Αν το περιορίσω σε όσους έχω δει προσωπικά και όχι σε "όλων των εποχών", θα τολμούσα αυτό :

Σαργκάνης

Ιωσηφίδης - Μανωλάς - Νικολάου - Κασάπης

Ζαγοράκης 

Νικολούδης - Δομάζος - Μ. Παπαϊωάννου

Μαύρος - Σαραβάκος

Αδικώ -εν γνώσει μου- τον Άνθιμο Καψή, τον Γεωργάτο, τον Δεληκάρη, τον Κούδα και τον Χατζηπαναγή.

Τον Άνθιμο γιατί ... συνθλίβεται μεταξύ Μανωλά και Νικολάου, τον Γεωργάτο γιατί "χάνεται" μπρος στον Κασάπη, τους Δεληκάρη και Βάσια επειδή ήταν περισσότερο one man show παρά ομαδικοί και τον Κούδα γιατί "σκιάζεται" από τους δύο Μίμηδες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Νονός said:

Δύσκολο αυτό που ζητάς @Rayo Vallecano 21.

Για πολλούς λόγους.

Πάνω από όλους είναι το διαφορετικό ποδόσφαιρο που παιζόταν ανά εποχή, τα διαφορετικά συστήματα και οι διαφορετικές θέσεις των παικτών.

Μετά παίζει και το μεροληπτικό υπέρ παικτών που έχει δει κάποιος "με τα μάτια του" έναντι άλλων που είτε έχεις δει κάποια βιντεάκια είτε απλά έχεις ακούσει και διαβάσει.

Και βέβαια είναι και το υποκειμενικό, συναισθηματικό, οπαδικό κλπ.

Αν το περιορίσω σε όσους έχω δει προσωπικά και όχι σε "όλων των εποχών", θα τολμούσα αυτό :

Σαργκάνης

Ιωσηφίδης - Μανωλάς - Νικολάου - Κασάπης

Ζαγοράκης 

Νικολούδης - Δομάζος - Μ. Παπαϊωάννου

Μαύρος - Σαραβάκος

Αδικώ -εν γνώσει μου- τον Άνθιμο Καψή, τον Γεωργάτο, τον Δεληκάρη, τον Κούδα και τον Χατζηπαναγή.

Τον Άνθιμο γιατί ... συνθλίβεται μεταξύ Μανωλά και Νικολάου, τον Γεωργάτο γιατί "χάνεται" μπρος στον Κασάπη, τους Δεληκάρη και Βάσια επειδή ήταν περισσότερο one man show παρά ομαδικοί και τον Κούδα γιατί "σκιάζεται" από τους δύο Μίμηδες.

Μία δική μου με Έλληνες  παίκτες που έχω δει και θυμάμαι έστω και λίγο θα ήταν η εξής. Υπήρξαν βέβαια και περίοδοι που δεν παρακολουθούσα ελληνικό ποδόσφαιρο, πέρα από την πληροφόρηση. Αν έβαζα και ξένους που έχουν παίξει Ελλάδα, θα προσπαθούσα να χωρέσω τους Σαβεβσκι και  Βαζεχα. Κουβέντα να γίνεται. 

                     Σαργκανης

Αποστολάκης- Μανωλάς-Σκαρταδος-Γεωργατος 

                         Κατσουρανης 

Χατζηπαναγης-Τσαρτας-Κωστης 

Σαραβακος-Μαύρος 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μία δική μου με Έλληνες  παίκτες που έχω δει και θυμάμαι έστω και λίγο θα ήταν η εξής. Υπήρξαν βέβαια και περίοδοι που δεν παρακολουθούσα ελληνικό ποδόσφαιρο, πέρα από την πληροφόρηση. Αν έβαζα και ξένους που έχουν παίξει Ελλάδα, θα προσπαθούσα να χωρέσω τους Σαβεβσκι και  Βαζεχα. Κουβέντα να γίνεται. 

                     Σαργκανης

Αποστολάκης- Μανωλάς-Σκαρταδος-Γεωργατος 

                         Κατσουρανης 

Χατζηπαναγης-Τσαρτας-Κωστης 

Σσραβακος-Μαύρος 

 

Αυτό με τους καλύτερους 11 και διεθνώς επίσης, είναι και κάπως απροσδιοριστο γιατί πάντα θα πρέπει να μείνουν κάποιοι πολύ καλοί απεξω συν ότι μιλάμε και για παίκτες διαφορετικών εποχων που δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, George_D said:

Αυτό με τους καλύτερους 11 και διεθνώς επίσης, είναι και κάπως απροσδιοριστο γιατί πάντα θα πρέπει να μείνουν κάποιοι πολύ καλοί απεξω συν ότι μιλάμε και για παίκτες διαφορετικών εποχων που δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους

Εγω σκέφθηκα μια βιαστικά, με Έλληνες  παίκτες που θυμάμαι, οπότε δεν είναι και τελείως διαφορετικής εποχής μετσξυ τους.

Το 2010 ο σκαι είχε βγάλει, ύστερα από ψηφοφορία, τις καλύτερες ενδεκάδες ανά δεκαετία στα 50 χρόνια της Α Εθνικης. Το κοινό έπρεπε να επιλέξει μεταξύ συγκεκριμένων παικτών που προτάθηκαν σε σύστημα 4-4-2. Κάποιοι που είχαν παίξει σε δύο δεκαετίες προτάθηκαν,  με τρόπο να μην βρεθεί εκτός, κάποιος πολύ μεγάλος. Πχ ο Νικολαΐδης προτάθηκε στα 2000ς αλλά όχι  στα  90ς, για να μην βρεθεί έξω ο ίδιος ή ένας από τους Βαζεχα, Ιβιτς στην επίθεση.

Πρόχειρα θυμάμαι ότι από την ΑΕΚ ήταν  στα 60ς ο Νεστοριδης, στα 70ς πέντε παίκτες μας, οι Νικολάου, Αρδίζογλου, Παπαϊωάννου, Μαύρος, Μπάγεβιτς, στα 80ς κανένας, στα 90ς Μανωλάς, Σαβεβσκι, Τσάρτας, στα 2000ς Νικολαΐδης, Ζαγορακης και ίσως και κανένας άλλος.  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σαργκανης

Αποστολάκης- Μανωλάς-Σκαρταδος-Γεωργατος 

                         Κατσουρανης 

Χατζηπαναγης-Τσαρτας-Κωστης 

Σσραβακος-Μαύρος 

 

Γι αυτό σου έγραψα παραπάνω ότι είναι θέμα εποχών, θέσεων αλλά και υποκειμενικό.

Ο Σκαρτάδος πχ έκανε όλη την καριέρα του σαν αμ. χαφ και στα γεράματα που δεν υπάρχουνε ανάσες "άραξε" στα σέντερ μπακ παίζοντας με την εμπειρία και μόνο.

Προσωπικά δεν θα τον έβαζα σε best ενδεκάδα σε οποιαδήποτε θέση.

Τον δε Αποστολάκη τον θεωρώ μια από τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές απάτες ever. "΄Εμεινε" στη μνήμη μόνο και μόνο για τη μεταγραφή από γαύρο στη βαζέλα και τον ντόρο που έγινε. Για το γινάτι κάνανε κι από την τότε ΕΠΟ το χατίρι του Καπετάνιου και τον καλούσανε στην Εθνική. Δατς ολ. Άμα πήγαινε από γαύρο σε -ξέρω γω- Άρη ή Ηρακλή, δεν θα τον θυμόταν ούτε η μάνα του. Ούτε τρίχα από τα παπάρια του Μπορμπόκη πχ.

Στον Κωστή σε βρίσκω ... συναισθηματικό. Καλός και άγιος ο Χρηστάρας, αν δεν υπήρχε ο τραυματισμός δεν ξέρουμε τι θα μας έδειχνε αλλά με τα υπάρχοντα δεδομένα δεν νομίζω ότι χωράει σε best eleven.

Επίσης συναισθηματικά, "αφορίζουμε" και οι δύο τον Αναστόπουλο. Μπορεί να του έχουμε κατεβάσει καντηλοκάντηλα και να τον θεωρούμε -δίκαια- υποδεέστερο του Θωμά αλλά στα ντουζένια του ήτανε κίλερ εντός περιοχής τουλάχιστον.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι έβαλαν τον Δελλα και τον Ζαγοράκη στην καλύτερη ενδεκάδα όλων των εποχών; 
 

Λογω Γιουρο προφανως, αλλά οκ για γέλια.

 

edit Νονε κι εσυ τον Ζαγορ Βρουτε;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Νονός said:

Γι αυτό σου έγραψα παραπάνω ότι είναι θέμα εποχών, θέσεων αλλά και υποκειμενικό.

Ο Σκαρτάδος πχ έκανε όλη την καριέρα του σαν αμ. χαφ και στα γεράματα που δεν υπάρχουνε ανάσες "άραξε" στα σέντερ μπακ παίζοντας με την εμπειρία και μόνο.

Προσωπικά δεν θα τον έβαζα σε best ενδεκάδα σε οποιαδήποτε θέση.

Τον δε Αποστολάκη τον θεωρώ μια από τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές απάτες ever. "΄Εμεινε" στη μνήμη μόνο και μόνο για τη μεταγραφή από γαύρο στη βαζέλα και τον ντόρο που έγινε. Για το γινάτι κάνανε κι από την τότε ΕΠΟ το χατίρι του Καπετάνιου και τον καλούσανε στην Εθνική. Δατς ολ. Άμα πήγαινε από γαύρο σε -ξέρω γω- Άρη ή Ηρακλή, δεν θα τον θυμόταν ούτε η μάνα του. Ούτε τρίχα από τα παπάρια του Μπορμπόκη πχ.

Στον Κωστή σε βρίσκω ... συναισθηματικό. Καλός και άγιος ο Χρηστάρας, αν δεν υπήρχε ο τραυματισμός δεν ξέρουμε τι θα μας έδειχνε αλλά με τα υπάρχοντα δεδομένα δεν νομίζω ότι χωράει σε best eleven.

Επίσης συναισθηματικά, "αφορίζουμε" και οι δύο τον Αναστόπουλο. Μπορεί να του έχουμε κατεβάσει καντηλοκάντηλα και να τον θεωρούμε -δίκαια- υποδεέστερο του Θωμά αλλά στα ντουζένια του ήτανε κίλερ εντός περιοχής τουλάχιστον.

Ο Αναστοπουλος ήταν κιλερ, αλλά στα ντέρμπι σκόραρε συνολικά  πολύ λιγότερο από αλλους μεγάλους επιθετικούς. Δεν τον αφοριζω πάντως, σε ενδεκάδα με σύστημα 4-3-3, από Έλληνες παίκτες που θυμάμαι, μπορεί να τον έβαζα με Θωμά και Σαραβακο, οι οποίοι κατά την γνώμη μου ήταν παγκόσμια κλάση. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×