Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Ολυμπιακός 35 

Παναθηναικος 30

ΑΕΚ 25

ΠΑΟΚ 30

Αρης 17

και οι υπόλοιποι μικρά κουκλιά και λειτουργικά. Βλέπω τώρα το γήπεδο του Παναιτωλικού και είναι μια χαρά αν και μισοάδειο στους ντόπιους.

Αυτη είναι όλη η ιστορία. Αυστηρή επιλογή διαρκείας και οποίος παίρνει και δεν πατάει να μην του ξαναδινεται η δυνατότητα να πάρει θέση άλλου και να πηγαίνει με κανονικό. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι 30 είναι υπερβολικό για το γηπεδικό κόσμο σου. 25 για να είναι πάντα εδρα.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, The Magician said:

Ολυμπιακός 35 

Παναθηναικος 30

ΑΕΚ 25

ΠΑΟΚ 30

Αρης 17

και οι υπόλοιποι μικρά κουκλιά και λειτουργικά. Βλέπω τώρα το γήπεδο του Παναιτωλικού και είναι μια χαρά αν και μισοάδειο στους ντόπιους.

Αυτη είναι όλη η ιστορία. Αυστηρή επιλογή διαρκείας και οποίος παίρνει και δεν πατάει να μην του ξαναδινεται η δυνατότητα να πάρει θέση άλλου και να πηγαίνει με κανονικό. 

 

Απο που και ως που ΑΕΚ 25 παοκ 30 οκ τωρα εχουν μεγαλυτερη συσπειρωση αλλα σε καμια περιπτωση περισσοτερο κοσμο.Οπως εμεις ειχαμε συσπειρωση επι ντεμη.

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, The Magician said:

Νομίζω ότι 30 είναι υπερβολικό για το γηπεδικό κόσμο σου. 25 για να είναι πάντα εδρα.

Εγω λεω οτι εχουμε πολυ περισσοτερο γηπεδικο κοσμο. Βεβαια αυτοι τον εχουν σε ενα μερος μαζεμενο αλλα δεν εχει σχεση ο γηπεδικος κοσμος της ΑΕΚ με του παοκ.

Απλα με τον τροπο που διοικει ο μελ δεν θα συσπειρωσεις πολλους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειμαστε για κατω απο 30. Υπερβολικα απαισιοδοξο μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Magician said:

Ολυμπιακός 35 

Παναθηναικος 30

ΑΕΚ 25

ΠΑΟΚ 30

Αρης 17

και οι υπόλοιποι μικρά κουκλιά και λειτουργικά. Βλέπω τώρα το γήπεδο του Παναιτωλικού και είναι μια χαρά αν και μισοάδειο στους ντόπιους.

Αυτη είναι όλη η ιστορία. Αυστηρή επιλογή διαρκείας και οποίος παίρνει και δεν πατάει να μην του ξαναδινεται η δυνατότητα να πάρει θέση άλλου και να πηγαίνει με κανονικό. 

Πολυ κοντοφθαλμη λογικη Μαγε.

Η ΑΕΚ δεν θα χρησιμοποιει το νεο γηπεδο μονο το 2021, αλλα και το 2035, 2050 και παει λεγοντας...

Μπορει σημερα που μιλαμε η γηπεδικη σου βαση να ναι πανω κατω στα επιπεδα που αναφερεις, αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι τα δεδομενα θα ναι τα ιδια σε 25 χρονια απο σημερα τοσο στην ΑΕΚ, στην Ελλαδα γενικοτερα, αλλα και στο εξωτερικο; Και ενα τετοιο γηπεδο θα σε περιορισει σημαντικα και σε επιπεδο πρεστιζ και σε προοπτικες αναπτυξης. Εδω στον ΠΑΟΚ φαινεται μικρο το 28αρι και μεις συζηταμε για καινουργιο 25αρι;

Σημερα το 25αρι ειναι το μινιμουμ της ΑΕΚ σε ντερμπι και ευρωπαϊκα. Γιατι να την περιοριζες σε αυτα νουμερα μαξ για την επομενη εκατονταετια; Για να χες γηπεδο κλουβι με τους Πανθρακικους και τον Κομποτη; Αν εισαι μαγκας αυξησε τον μ.ο σου σε αυτα τα ματς (γυρω στις 5.000, απο 10-12 χιλιαδες, πηγαινεται τον στο 15-17 λεω εγω), κατι που με σωστες κινησεις μπορει να γινει ευκολα. Ε και αν δεν τα καταφερεις ας μην εχεις και εδρα-φωτια σε αυτα ματς, σιγα.

Για μενα το ιδανικο νουμερο θα ταν ενα 38αρι-40αρι. Το 31-32 ειναι το μινιμουμ με το οποιο θα μουν οκ και αφου το νουμερο που ηθελα εγω δεν το πιανουμε με τιποτα, ειμαι ικανοποιημενος που φτανουμε εστω αυτο. Οτιδηποτε μικροτερο για μενα ειναι καταστροφικο.

Υ.Γ Οχι και ΠΑΟΚ πανω απο ΑΕΚ και ισα με ΠΑΟ. Ειπαμε, δεν βρισκεται καθε μερα ενας Ρωσος ευεργετης...

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Μικρο γηπεδο και παντα γεματο παρα μεγαλο και γεματο σε 2 ματς τον χρονο. Μετα την αρχικη καυλα σε 3-4 χρονια απο την στιγμη που θα μπουμε οταν αρχιζει να σκουριαζει και να φουσκωνουν οι γυψοσανιδες θα το βαρεθει πολυ ευκολα ο κοσμος και θα ειναι κλασσικα οι 15.000 το πολυ σε καθε ματς . Τι να το καναμε μεγαλυτερο γηπεδο? Μεγαλο γηπεδο σημαινει και μγαλο κοστος να το λειτουργησεις αλλα και να το ανακαινισεις. Μια χαρα ειναι το γηπεδο δεν χρειαζομαστε μεγαλυτερο για τα επομενα 100 χρονια που θα το εχουμε ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερο γήπεδο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεμίζει γιατί σε μικρότερο γήπεδο θα έχει και θύρες με ακριβές τιμες.Αν πχ παίζαμε σε γήπεδο 15 χιλιάδων συνήθως δεν θα γέμιζε και απλά θα ειχε χαμηλότερη προσέλευση από ότι σε μεγαλύτερο. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι η ΑΕΚ για μικρότερο από 30 χιλιάδες. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα νουμερα του Μαγου με ΑΕΚ 30 ειμαι συμφωνος.

Μαλλον θα τα εβαζα καπως ετσι βασικα

Γαυρος 38-40

Βαζελος 33-35

ΑΕΚ 30-32

Μπαοκ 30-32

Αρης 20-22

 

Με αλλα λογια θεωρω μια χαρα την χωρητικοτητα της Αγια Σοφιας

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Δεν νομιζω οτι ειμαστε για κατω απο 30. Υπερβολικα απαισιοδοξο μου φαινεται.

Δεν ειμαι απαισιοδοξος. Ενταξει το 25 ΑΕΚ - 30 ΠΑΟΚ ηταν λιγο προβοκατορικο, στη δικη μου λογικη πρεπει να ειναι 25 και 25.

Βασιζω το συλλογισμο μου στα μεγεθη της οπαδικης βασης των ανθρωπων που ξεκουβαλανε να πανε στο γηπεδο διπλασιαζοντας την παρουσια. 

Η ΑΕΚ θεωρω οτι εχει μια βαση 8-10 χιλιαδων ανθρωπων που θα πανε και με τον Ιωνικο και με τον Παναθηναικο. Αφηνεις και ενα αβαντζο 7-8 χιλιαδων ακομα και πας στο 25. Εδρα σε καθε περιπτωση. Εννοειται οτι στο καλο σου το μομεντουμ θα δυσκολευεσαι να βρεις εισιτηριο και εννοειται οτι στα κατω σου και το 25αρι θα ειναι μεγαλο. Αλλα με ενα 25αρι (οπως ηταν η ΝΦ τα τελευταια χρονια) συγχρονο με τις ανεσεις του κλπ, θα εισαι κομπλε. 

Περιπου τα ιδια σκεφτομαι και για τους υπολοιπους με εξαιρεση τον Αρη που εχω δωσει μια αβαντα γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο να μεινει η βορεια Ελλαδα με μια ομαδα μονο. Κανονικα ο Αρης ειναι για 12αρι αν θελουμε να μιλαμε για εδρες και τα ρεστα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AlexKR21 said:

Πολυ κοντοφθαλμη λογικη Μαγε.

Ισα ισα ειναι λογικη με μακροπροθεσμο οριζοντα. Ετσι θα φτιαξεις το προϊον το οποιο πλεον ειναι κατα βαση τηλεοπτικο. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο θεατης σταματαει περισσοτερο χρονο σε ενα παιχνιδι οταν βλεπει γεματες κερκιδες, παρα με τις θλιβερες εικονες που εχουν τα γηπεδα στην Ελλαδα. Θελει χρονο για να φταιξεις προϊον, δεν ειναι υποθεση μιας δεκαετιας ξερω γω. Η ζημια που εκαναν ο Κοκκαλης και μετα ο Μαρινακης για 20 χρονια θελει 40 για να ερθει στα ισα της. Εξαφανιστηκαν ομαδες, εχασε το ενδιαφερον του ο μεσος ποδοσφαιρικος φιλαθλος, δεν πατανε πατεραδες με τα παιδια τους κλπ κλπ. Θελει αναδομηση το πραγμα δεν ειναι αστεια υποθεση. Και με πολιτικο σπρωξιμο στις ομαδες της επαρχιας να ξανανεβουν κλπ κλπ. Να βοηθησεις τα Γιαννενα που εχουνε κοσμο, την Πατρα, τη Λαρισα, τις Σερρες, το Ηρακλειο κλπ. Να κανεις ενα σοβαρο πρωταθλημα με προϊον και τις δικες σου "μεγαλες" ομαδες. Να εχεις σταθερα την 5αδα Ολυμπιακου-Παναθηναϊκου-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ-Αρη και μετα την 5αδα των "καλων" περιφερειακων και να κλεινεις με τις 6 αυξομειουμενες. 16 ομαδες, οι 5 μετα γηπεδα οπως ειπα και οι υπολοιπες με κουκλιά μικρα που θα γεμιζουν απο ντοπιους. Και με ρητρες παρουσιας επαναλμβανω, οχι τα αβαβα χροηγικα κειας ή τα μαθητικα και τις πιπες. 

Αυτα που σκεπτεσαι εσυ ειναι για ενα ποδοσφαιρο του 2050, δεν ειναι για το σημερινο ελληνικο ποδοσφαιρο δυστυχως.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, The Magician said:

Ισα ισα ειναι λογικη με μακροπροθεσμο οριζοντα. Ετσι θα φτιαξεις το προϊον το οποιο πλεον ειναι κατα βαση τηλεοπτικο. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο θεατης σταματαει περισσοτερο χρονο σε ενα παιχνιδι οταν βλεπει γεματες κερκιδες, παρα με τις θλιβερες εικονες που εχουν τα γηπεδα στην Ελλαδα. Θελει χρονο για να φταιξεις προϊον, δεν ειναι υποθεση μιας δεκαετιας ξερω γω. Η ζημια που εκαναν ο Κοκκαλης και μετα ο Μαρινακης για 20 χρονια θελει 40 για να ερθει στα ισα της. Εξαφανιστηκαν ομαδες, εχασε το ενδιαφερον του ο μεσος ποδοσφαιρικος φιλαθλος, δεν πατανε πατεραδες με τα παιδια τους κλπ κλπ. Θελει αναδομηση το πραγμα δεν ειναι αστεια υποθεση. Και με πολιτικο σπρωξιμο στις ομαδες της επαρχιας να ξανανεβουν κλπ κλπ. Να βοηθησεις τα Γιαννενα που εχουνε κοσμο, την Πατρα, τη Λαρισα, τις Σερρες, το Ηρακλειο κλπ. Να κανεις ενα σοβαρο πρωταθλημα με προϊον και τις δικες σου "μεγαλες" ομαδες. Να εχεις σταθερα την 5αδα Ολυμπιακου-Παναθηναϊκου-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ-Αρη και μετα την 5αδα των "καλων" περιφερειακων και να κλεινεις με τις 6 αυξομειουμενες. 16 ομαδες, οι 5 μετα γηπεδα οπως ειπα και οι υπολοιπες με κουκλιά μικρα που θα γεμιζουν απο ντοπιους. Και με ρητρες παρουσιας επαναλμβανω, οχι τα αβαβα χροηγικα κειας ή τα μαθητικα και τις πιπες. 

Αυτα που σκεπτεσαι εσυ ειναι για ενα ποδοσφαιρο του 2050, δεν ειναι για το σημερινο ελληνικο ποδοσφαιρο δυστυχως.

Πόσο ΠΑ.ΣΟ.Κ ... λατρεία ... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Η Liverpool για δεκαετίες είχε γήπεδο 45,000 θέσεων.

Η Juventus έφτιαξε γήπεδο 41,000 θέσεων.

Στα δικά μου μάτια ένα γήπεδο αλλάζει level ανά 5,000 θέσεις. Δηλαδή το 31,000 με το 33,000 θέσεις δεν έχει τρομερή διαφορά (έχει αλλά ΟΚ) σε αντίθεση με ένα γήπεδο 36,000 θέσεων πχ.

Σε αντίθεση με τον Magician θεωρώ πως για Ελλάδα οι 4 μεγάλοι είναι υπερκομπλέ με γήπεδα χωρητικότητας 30-35,000 θέσεων.

Το θέμα όμως δεν είναι τόσο η χωρητικότητα όσο η διαχείριση της χωρητικότητας.

Τί θέλω να πω με αυτό:

(Φέρνω ένα υποθετικό σενάριο με υποθετικούς αριθμούς)

Έστω πως διαθέτεις ένα γήπεδο 30,000 θέσεων και μια ομάδα η οποία θα δώσει σε μια σεζόν 20 αγώνες σε αυτό. Μο εισιτηρίου τα 20€/παιχνίδι και του διαρκείας 340€ (μο εισιτηρίου επί 20 ματς + μια έκπτωση 15%).

Η ομάδα έχει δύο επιλογές:

1. Να πουλήσει 30,000 διαρκείας (έστω πως γίνεται το max) και να εισπράξει 10,2m. Εξασφαλίζεις απόλυτη πληρότητα σε όλα τα παιχνίδια με ότι αυτό συνεπάγεται ωστόσο το γήπεδο σου και άρα τα όποια καταστήματά σου θα τα επισκεφτούν οι ίδιοι και οι ίδιοι 30,000.

2. Να πουλήσει 15,000 διαρκείας και να εισπράξει από εδώ 5,1m. Στην συνέχεια θα έχει επιπλέον 15,000 απλά εισιτήρια σε κάθε παιχνίδι άρα μιλάμε για έσοδα της τάξης των 6m οπότε πάμε στα 11,1m έσοδα από εισιτήρια. Η μεγάλη διαφορά εδώ όμως με το προηγούμενο παράδειγμα βρίσκεται στον αριθμό των ανθρώπων που θα επισκεφτούν το γήπεδο. Εδώ το γήπεδο θα το επισκεφτούν σταθερά οι 15,000 κάτοχοι διαρκείας, να πούμε επιπλέον άλλοι 10,000 που με απλό εισιτήριο πάνε σε κάθε παιχνίδι και μένει ένας αριθμός 5,000 ανθρώπων που θα είναι διαφορετικοί σε κάθε παιχνίδι. Αυτοί οι τελευταίοι σε μια σεζόν είναι 100,000 μοναδικοί επισκέπτες (για 20 παιχνίδια) και έτσι στο παράδειγμά μας εκτινάσσεται ο αριθμός των μοναδικών επισκεπτών του γηπέδου σε μια σεζόν στους 125,000.

 

Εάν τώρα υποθέσουμε πως ο κάθε μοναδικός επισκέπτης θα αφήσει την μία φορά (το minimum) πέραν του εισιτηρίου επιπλέον 10€ τότε κατανοούμε πως στην περίπτωση 1 τα έσοδα από τους 30,000 που θα επισκεφτούν το γήπεδο θα είναι 300k ενώ στην περίπτωση 2 τα έσοδα από τους 125,000 επισκέπτες θα είναι 1,25m.

 

Συνολικά δηλαδή τα έσοδα από εισιτήρια και παρελκόμενα θα είναι

Για την περίπτωση 1 μιας τάξης των 10,5m

Για την περίπτωση 2 μια τάξης των 12,35m

 

Οι γερμανικές ομάδες το χουν πάρει πρέφα πως την διαφορά δεν την κάνουν τόσο οι μο διαρκείας αλλά ο αριθμών των μοναδικών επισκεπτών που θα επισκεφτούν ένα γήπεδο στην διάρκεια της σεζόν. Γι αυτό φροντίζουν τα διαρκείας τους να είναι περίπου τα μισά σε σχέση με την χωρητικότητα των γηπέδων τους

tickets.thumb.jpg.3134a3e1cbe2ebc55c9ed42f96c00bc5.jpg

 

Οι Άγγλοι πάλι έχουν επιλέξει να πουλάνε κυρίως εισιτήρια διαρκείας και η διαφορά που προκύπτει όπως είδαμε με τα δύο παραπάνω παραδείγματα επιβαρύνει τον κάτοχο διαρκείας. Που σημαίνει υψηλότερη τιμή εισιτηρίων για να καλυφθεί η διαφορά (γι αυτό γκρινιάζουν οι Άγγλοι σε αντίθεση με Γερμανία που οι τιμές είναι πιο νορμάλ), αν και οι Άγγλοι έχουν επιλέξει χρόνια τώρα να αποκλείσουν συγκεκριμένες κοινωνικές τάξεις από τις κερκίδες τους οπότε το ακριβό εισιτήριο είναι ένας εύκολος τρόπος για να το πετύχουν.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως πέραν των χωρητικοτήτων κτλ η ομάδα θα πρέπει να επιλέξει τί θέλει.

Το #1 είναι η πληρότητα. Θα πρέπει να βρει μια χρυσή τομή τέτοια μεταξύ διαρκείας/απλού εισιτηρίου που θα της εξασφαλίζει το μάξιμουμ. Δεν είναι ο στόχος "πάμε και όσα πουλήσουμε" ο στόχος είναι να διαμορφωθούν ισορροπίες τέτοιες που θα σου εξασφαλίζουν το maximum της πληρότητας σε κάθε παιχνίδι. 

Αφού εξασφαλίσεις τα παραπάνω επιλέγεις αν θα επενδύσεις σε συγκεκριμένο κοινό που θα χει μια οικονομική άνεση παραπάνω οπότε θα πουλάς κυρίως εισιτήρια διαρκείας και το γήπεδο έχει συγκεκριμένους πελάτες σταθερούς ενώ αποκλείει άλλους. Εάν πάλι επιλέξεις να ανοίξεις την βάση των επισκεπτών σου τότε ακολουθείς άλλη πολιτική ενώ εξασφαλίζεις και φθηνότερα εισιτήρια στον πελάτη.

 

Το Α και το Ω λοιπόν είναι η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ. Άπαξ και την εξασφαλίσεις τότε πλέον μπορείς να κυνηγήσεις το maximum κέρδος, να επιλέξεις τί κοινό θα έχεις και γενικά να παίξεις μπάλα σοβαρή. Οπότε θεωρώ πως για Ελλάδα, ποδοσφαιρικά γήπεδα της τάξης των 30-35,000 θέσεων είναι τέλεια.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

ωραία τα γράφεις αλλα εκ το πραγμάτος σε 30άρι γήπεδο δεν μπορείς να δώσεις πάνω απο 20000 εισητήρια διαρκείας γιατί πρέπει να υπολογίσεις το 5% φιλοξενούμενος και κάποιες ζώνες ασφαλείας αριστερά - δεξιά και πάνω-κάτω ανάλογα που θα τους βάλεις . Ο γαύρος βγάζει κάπου στα 19.000 άλλα τα δείνει και με δυσκολία παρόλο τις χαμηλές τιμές . 

Γνώμη μου και με βάση τα σχέδια της άγιας σοφιάς είναι να βγούν διαρκείας καταρχάς κάτω σε όλο το γήπεδο εκτός της γωνίας πατρ.  κωνσταντίνου με φωκών το πολλή 15.000 χιλιάρικα χοντρικά ώστε να εξαντληθούν πιο εύκολα και να αφήσουμε τη γωνία για τους φιλοξενούμενους για το πάνω και κενό το κάτω  (κάτω έχει και τη ράμπα και την αστυνομία) . Αν εξαντληθούν τα κάτω με διαρκείας ώστε να εξασφαλίσουμε το sold out του κάτω τότε να βγούν και τα πάνω εκτός πετάλων .  Αν είναι μόνο διαρκείας κάτω εξασφαλίζουμε λίγο το θέμα το επεισοδίων αφού τα απλά εισητήρια θα είναι πάνω άρα δεν πιο δύσκολη η πρόσβαση στο αγωνιστικό χώρο . Σε περίπτωση μη εξάντλησης και αγώνων χωρίς φιλοξενουμενων ας τα βγάλουν τα κάτω λίγο πιο ακρυβά για τον ίδιο λόγο . 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να υπάρξει τέτοιο δίλημμα στην περίπτωση μας. Την πρώτη χρονιά το πολύ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest geo_1990

Θα έχει ενδιαφέρων και η τιμολογιακή πολιτική των εισιτηρίων που και απο εκεί θα εξαρτηθεί η προσέλευση . Για καινούργιο υπερσύχρονο γήπεδο μιλάμε ανώτερο απο αυτό του καραισκάκης. Το λέω γιατί ο μελ μίλησε για έσοδα ετήσια απο το νέο γήπεδο 5-6εκ παραπάνω απο αυτά της χρήσης του οακα. Για ένα γήπεδο χωρίς εμπορικούς χώρους προφανώς το νούμερο αυτό των 5-6εκ έχει βγεί υπολογίζοντας το με μια μέση τιμή εισιτηρίου που έχει στο μυαλό του τώρα ο μέλ. Μόνο να φανταστεί μπορεί κάποιος τι έχει στο μυαλό του.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημερινό βίντεο του MICHELANGELO γράφει κάτω <<ο καλός ο φίλος>> και με σχέδια δίνει ωραίες λεπτομέρειες 

 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×