Jump to content

ΑΕΚ-Παναιτωλικός (26η αγ.): 31/03, 17:15, Novasports 2


George_D
 Share

ΜVP-Κόουτσινγκ-Βραβείο Σοϊλέδη  

10 members have voted

  1. 1. M.V.P.

    • Μπάρκας
      0
    • Χουλτ
      0
    • Κλωναρίδης
      0
    • Μπακάκης
      1
    • Οικονόμου
      2
    • Σβάρνας
      1
    • Γαλανόπουλος
      3
    • Κρστισιτς
      1
    • Μπακασέτας
      0
    • Μπογέ
      1
    • Λιβάγια
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Αλμπάνης
      1
    • Γκάλο
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Χιμένεθ

    • Καλό
      8
    • Μέτριο
      0
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
      2
  3. 3. Βραβείο Άρη Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Χουλτ
      0
    • Κλωναρίδης
      1
    • Μπακάκης
      0
    • Οικονόμου
      0
    • Σβάρνας
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Κρίστισιτς
      0
    • Μπακασέτας
      4
    • Μπογέ
      0
    • Λιβάγια
      1
    • Μάνταλος
      4
    • Αλμπάνης
      0
    • Γκάλο
      0


Recommended Posts

Guest XAMΠOΣ

Μια χαρα. Για αλλαγη ειναι να κανει 1-2 φασεις και τελος. Οταν παιζει απο την αρχη παιζουμε με 10.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είδα μόνο στιγμιότυπα, 2 ερωτήσεις κι από μένα:

η ομάδα είχε τρεξίματα μετά το 60'; επίσης, ο κριστισιτς πώς πήγε;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, agelos said:

επειδή είδα μόνο στιγμιότυπα, 2 ερωτήσεις κι από μένα:

η ομάδα είχε τρεξίματα μετά το 60'; επίσης, ο κριστισιτς πώς πήγε;

η ομάδα είχε τρεξίματα ένταση και πίεσε πολλή ψηλά στα όρια της μικρής περιοχής τους για όλο το 90' ( εντυπωσιακό για ομάδα που δεν μπορούσε να το κάνει αυτό πάνω απο 20 λεπτά) . Στην αρχή δεν φαινόταν τόσο ( είχαμε την απόλυτη κατοχή μέν και την επικράτηση σε κάθε μονομαχία άλλα στην επίθεση δεν δημιουργούσαμε καθαρές φάσεις )  και φάνηκε ειδικά μετά όταν ο παναιτωλικός άρχισε να κουράζεται η ΑΕΚ συνέχιζε και με φρέσκους στην ομάδα έκανε τα 2 γκόλ . Πολλοί παίκτες φάνηκαν πιο γυμνασμένοι και στεγνοί . 

Ο κριστισιτς στο α δεν έκανε απολύτος τπτ στο β που έπαιζε καθαρά στο 6 χωρίς να πιεστεί αμυντικά άλλα να κάνει παιχνίδι απο πίσω και τους γαλανό και μάνταλο μπροστά του ανέβηκε . Αυτή είναι η προσωπική μου εντύπωση .

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, agelos said:

επειδή είδα μόνο στιγμιότυπα, 2 ερωτήσεις κι από μένα:

η ομάδα είχε τρεξίματα μετά το 60'; επίσης, ο κριστισιτς πώς πήγε;

Καλύτερη η φυσική κατάσταση σήμερα. Κάπου στο 70' σταματήσαμε την πίεση αλλά ήταν και 2-0 με έναν αντίπαλο που δεν περνούσε το κέντρο. Μακάρι να είναι αποτέλεσμα δουλειάς στην φυσική κατάσταση αυτό και όχι αποτέλεσμα της διακοπής.

Ο ηλιόσπορος σχετικά καλός ήταν. Στα 20'-25' πρώτα λεπτά προσπαθούσε να ξεμπλοκάρει την φάση με συνεργασίες με τον Livaja αλλά κάπου στο τέλος στράβωναν οι φάσεις. Μετά έμεινε πιο πίσω και ασχολήθηκε περισσότερο με το αμυντικό παρά το δημιουργικό. Δεν ήταν εμφάνιση που λες "να ο παίκτης που θα μου αλλάξει επίπεδο" αλλά ήταν η δεύτερη σερί θετική εμφάνισή του.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο σέρβος θα γινόταν σίγουρα αλλαγή στο β αν δεν είχαμε τις αναγκαστικές του τάσου και βίκτωρα και την κάτα επιλογή του μάρκο . Γι'αυτο και πήρε την εντολή να μείνει πιο πίσω . 

Φαινόταν ότι απο κάποια στιγμή και μετά δεν μπορούσε και προτιμούσε να δώσει με ασφάλεια την μπάλα αμέσως πάρα να κάνει κάποια μέτρα μαζί της .

Θυμάμαι μια χαρακτηριστική φάση όπου πρέπει να έκανε τουλάχιστον 5-6 1-2 με συμπαίκτες τους αντί να κάνει μερικά μέτρα μπροστά ενώ είχε χώρο . Στη φάση αυτή φυσικά φάνηκε και μέρος της ποιότητας του . Ο γαλανό έχω γράψει ότι σιμεονίζει κακώς ( είτε κάτ'επιλογή είτε κατ'εντολή) γιατί είναι σαφώς πιο ποιοτικός στα επιθετικά του ( και χειρότερος στα αμυντικά του) . το έχω ξαναγράψει ότι όταν είναι 16-17 χρονών στη κ19 πέρναμε τους αντιπάλους με ευκολία ενώ σε επίπεδο ανδρών δεν περνούσε ούτε κώνο ( ενώ όταν πρωτοέπαιξε προσπαθούσε και έκανε κάποια καλά μπροστά ) . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι κινήσεις που κάνει στον χώρο ο Γαλανόπουλος είναι εξαιρετικές. Θυμάμαι πέρσι με την Μπριζ που ήμουν μέσα, τους είχε διαλύσει με τις κινήσεις χωρίς την μπάλα που έκανε κι ας μην φαίνεται σε στιγμιότυπα κλπ. Ταυτόχρονα, τακτικά είναι καλός. Όχι κορυφαίος σαν τον Simoes, αλλά μέρα με την νύχτα σε σχέση με Alef ξέρω γω.
Εκεί που πάσχει είναι στο ότι έχει την νοοτροπία του 6αριού "δεν πρέπει να κάνω λάθος". Αυτό τον οδηγεί όταν παίρνει την μπάλα να δίνει μόνο εύκολες/σίγουρες πάσες και να προχωράει μαζί της όσο λιγότερο γίνεται. Καλώς ή κακώς, τα 8αρια "πρέπει" να κάνουν λάθη γιατί ο ρόλος τους είναι πιο επιθετικός (και συνεπώς πρέπει να δοκιμάζουν και πάσες με περισσότερο ρίσκο ή να κατεβάζουν περισσότερο την μπάλα ακόμα και αν υπάρχει κάπου αντίπαλος).

Τώρα γιατί το έχει δεν ξέρω. Ίσως να φταίει ότι όλοι οι προπονητές του ήταν είτε αμυντικογενείς (Χιμένεθ, νομίζω τον ανέβασε ο Πογιέτ) είτε τραγωδία (καράφλας, Μοραις, αγέλαστος), ίσως να φταίει ότι ο κόσμος δεν έχει την υπομονή να δεχτεί ένας πιτσιρικάς να κάνει λάθη μέχρι να βελτιωθεί, ίσως απλά με αυτή την λογική να παίζει από μόνος του.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν το αποβάλλει δεν πρόκειται να βελτιωθεί επιθετικά και να κάνει την καριέρα που μπορεί.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×