Jump to content

Ξάνθη-ΑΕΚ (14η αγ.): 14/12, 20:00, ΕΡΤ Sports


stavros 9-11
 Share

MVP-Κοουτσινγκ-βραβειο σοιλεδη  

32 members have voted

  1. 1. M. V. P.

    • Μπάρκας
      0
    • Χουλτ
      2
    • Μπακάκης
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Οικονόμου
      3
    • Σβάρνας
      0
    • Γαλανόπουλος
      24
    • Κρστισιτς
      2
    • Μάνταλος
      0
    • Λιβάγια
      1
    • Ολιβέιρα
      0
    • Βέρντε
      0
    • Σιμόες
      0
    • Γιακουμάκης
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Καρέρα

    • Καλό
      17
    • Μέτριο
      3
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
      12
  3. 3. Βραβείο Σοϊλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Χουλτ
      2
    • Μπακάκης
      11
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Οικονόμου
      1
    • Σβάρνας
      4
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Κρστισιτς
      2
    • Μάνταλος
      9
    • Λιβάγια
      1
    • Ολιβέιρα
      1
    • Βέρντε
      0
    • Σιμόες
      0
    • Γιακουμάκης
      1


Recommended Posts

1 minute ago, Kostas21 said:

Αν παίζαμε όλα τα ματς για Χ κ δεν καθόταν κάποια φάση, τουλάχιστον δε θα χάναμε. 

Κοιτα έχει μια σοβαρή λογική αυτό σε αυτήν την ΑΕΚ. 
Εγω είμαι υπέρ αυτής της λογικής, στην νυν ΑΕΚ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vagos21 said:

Αν είναι να παίζουμε για το χ ας γίνουμε Λεβαδειακός να γουστάρουμε ξέρω εγώ . ΑΕΚ είμαστε κ κερδίσαμε την Ξάνθη με 10 παίκτες κ 1 φάση σε όλο το παιχνίδι. 

Το θέμα είναι ομως να δούμε ποιοι είμαστε πραγματικα. Αν σήμερα έπαιζες σαν τους 2 γαύρους, μάλλον θα έχανες. Btw οι ορίτζιναλ γκαιη έφεραν χ εκεί.

Η μονη μου ένσταση είναι ότι αργούσε να τολμήσει αλλαγή. Οκ μετά το 60 πρέπει να ρισκάρεις, δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που ειδα να βαζουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ χαφ σηκωθηκα και χειροκροτησα. Ρεσιταλ ο Ιταλος σημερα και δεν ξερει καν ακομα πως λενε τους παιχτες του. Επιτελους.

ΣΣ: Τα ιδια ημουν αποφασισμενος να πω κι αν ερχοταν Χ, ομως η αλλαγη Λιβαγια-Σιμοες με ενθουσιασε οπως επισης και το οτι περιμενε να κανει αλλαγες οταν επρεπε και οχι απλα για να τις κανει. Ξαναλεω ΡΕΣΙΤΑΛ.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ΑΕΚ ισως με κανει ευχαριστημενο με τα λιγα αλλα νομιζω οτι σημερα υοηρχε μια λογικη. Εμφανως δεν ηθελε να ρισκαρει τπτ ο Καρερα αλλα ηταν αμεσος στις αλλαγες οταν αλλαξαν και οι συνθηκες του ματς μετα την αποβολη και το γκολ. 

Ειδαμε και τους παικτες λιγο πιο τσιτα στις αντιδρασεις τους και αναμενουμε.

Forza ΑΕΚΑΡΑ!

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Το θέμα είναι ομως να δούμε ποιοι είμαστε πραγματικα. Αν σήμερα έπαιζες σαν τους 2 γαύρους, μάλλον θα έχανες. Btw οι ορίτζιναλ γκαιη έφεραν χ εκεί.

Η μονη μου ένσταση είναι ότι αργούσε να τολμήσει αλλαγή. Οκ μετά το 60 πρέπει να ρισκάρεις, δεν γίνεται αλλιώς.

Καλά πριν την νίκη είχες 2 βαθμούς διαφορά από ξαθνη κ δέκα από τους άλλους. Συμφωνώ με αλλαγές όμως πιστεύω θα το βάζαμε κ χωρίς  την κόκκινη έκαναν λιγες φάσεις στο β. Θετικό πρόσημο λόγο αποτελέσματος κ ψυχολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επιτελους εχουμε προπονητη. 

 

Καλος ο γαλαναπουλος 

Επιθετικα μονο ο λιβαγια ψιλοφανηκε .ολιβειρα μανταλος σε κακη μερα

Link to comment
Share on other sites

Καβλα το 3 5 2, καβλα το 4 2 3 1 μολις πήραμε αριθμητικο πλεονεκτημα, ΧΥΥΥΥΥΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ το 4 3 3 με τριτο χαφ αμέσως μετά το γκολ.

Καβλα φυσικά για έναν άνθρωπο που είναι εδώ μια εβδομάδα και δεν ξέρει ακόμα τι γίνεται στη χώρα και στην ομάδα. Αλλιώς θα έλεγα απλά θετικά λογια.

Ρισκαρε πάντως ο κοουτς εκει που φίλησε το Λιβάγια, ακου αντρες να φιλιούνται.

Ο Κρκιτιτς ποιοτητα αλλα εκει στο ριπλέυ στο γκολ τα μαγουλα του εχουν γινει κόκκινα σαν παντζάρι και είναι ένα βήμα πριν την εντατική. Ζωή να χει ο άνθρωπος και βαθιά γεράματα να φτάσει, αλλα μοιάζει σαν άρρωστος 60αρης

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, νίκη που ήρθε επειδή ήσουν τακτικά πολύ καλός. Πίσω δεν κινδύνεψες, ένα γκολ θα το έβαζες. Μόλις το έβαλες, κλείδωσες το κέντρο σου και αντίο. Η διαφορά του να έχεις μέτριο ρόστερ με προπονητή στον πάγκο αντί για μαθητευόμενο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο Εγγλέζος, επιτέλους έχεις προπονητή που "είδε" ότι χρειάζεται τρίτο χαφ κ έτσι κλείδωσε το παιχνίδι.

Όλα τα άλλα στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστο θέαμα. Mεσοεπιθετικά υπήρχαν αναλαμπές. Πάντως ο Ολιβέρα έγινε αισθητός, σε πολλές αντεπιθέσεις ανακόπηκε με δυνατό φάουλ.

Θα χρειαστεί δουλειά ωστόσο το βασικό είναι πως μετά από καιρό η ΑΕΚ είχε συνοχή ανασταλτικά και απειλήθηκε μόλις μία φορά. Το είχαμε ξεχάσει αυτό ιδίως στους εκτός έδρας αγώνες. Και αυτό έχει σημασία γιατί ο Παράσχος δεν έπαιξε ακριβώς πούλμαν, προσπάθησε η ομάδα του να πιέσει ψηλά.

Επίσης επιδείχθηκε δυναμισμός που εξέλειπε, ο δε Κριστιτσιτς είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του αλλά έβγαλε κάποια ένταση και έκανε και ωραίες ενέργειες.

Οι αλλαγές εύστοχες και με ουσία παρότι άργησε η πρώτη. Δεν μπήκε μέσα φορ για να γίνει ροντέο το παιχνίδι με την ομάδα κομμένη στη μέση, άλλαξε σύστημα και μπήκε ένας ακραίος, επίσης ένα χαφ να ρίξει καμία κλοτσιά γιατί στο τέλος δεν μετράει μόνο η ποιότητα  αν φας ένα γκόλ από συγκυρία δεν προλαβαίνεις να το γυρίσεις.

Στα τελευταία λεπτά ανεξαρτήτως διαφοράς δυναμικότητας αν ένας αντίπαλος παίζει με δέκα ποδοσφαιριστές και διεκδικεί αποτέλεσμα είναι λογικό να πιέσει υπερφορτώνοντας την μεσοεπιθετική του γραμμή.  Όποιος θυμάται μπορεί να δει πολύ απλά το Ολυμπιακός-Τότεναμ στα τελευταία λεπτά και το Ολυμπιακός-Μπάγερν όταν τα δύο σχετικά μεγαθήρια παραχωρούσαν συνεχώς κόρνερ και ενεργούσαν σχετικά παθητικά. Είναι η ψυχολογία του ποδοσφαίρου αυτή.

Tονίζω ότι στο ίδιο γήπεδο ο Ολυμπιακός που έχει πιο ποιοτικά χαφ και ακραίους(Ποντένσε) πήρε ισοπαλία χωρίς να κάνει μεγάλες φάσεις.

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες παρατηρήσεις σε αυτά που διάβασα.

- ο Ολιβειρα για μένα ήταν αρκετά καλος

-ο Χουλτ χτυπάει το ένα πόδι του με το άλλο και μόλις το αντιλαμβάνεται (νομίζοντας ότι τον βρήκε ο αμυντικός και για αυτό μπουρδουκλώθηκε) παει να κλέψει το πεναλτυ. Άρα έκανε θεατρο, αλλά δεν έπεσε εντελως στο άσχετο, όπως φάνηκε σε κάποια ριπλευ. Ζήτω το βαρ ξαναλέω εδώ, ακόμα κι όταν είναι εναντίον μου.

- ο Κρστιτσιτς στο α ήταν από τους χειρότερους και στο β από τους καλύτερους 

- ο λιγομιλητος Καρερα τα μονα που είπε επι της ουσίας είναι 2: πάθος και λογική ξεκινάω από το χ και έχω την ποιότητα μπροστα να κάνω φασεις. Στο πάθος συμφωνούν όλοι αρκεί να το καταφέρεις να τους το βαλεις, αλλά προσωπικά συμφωνω και στην λογική αυτή. Κι επειδή γκρινιαζα για τις αλλαγες, κι οπως σωστα γράφτηκε, το θέμα είναι να πιστεύεις πραγματικα ότι με τις αλλαγές θα βελτιωθεις. Δεν ορκίζεται κανεις φανταζομαι ότι με αλλαγές λογικά θα έβλεπες καλύτερα πραγματα, να του το δωσω αυτό. Επισης συμφωνω κι εγώ ότι ήταν καύλα η αλλαγή Σιμοες, αλλαγή τακτικής εκεί που πρέπει και όχι καραγκιοζιλίκια που κάνουν άλλοι. Ακόμα και τον βλάκα τον Γιακουμάκη καλώς τον έβαλε για καθυστέρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές ήταν ολόσωστες απλά η πρώτη έπρεπε να γίνει κανα δεκαλεπτο νωρίτερα. Αν δεν είχε τη χαζή αποβολή η Ξάνθη πιθανότατα θα γκελάραμε και τώρα θα λέγαμε ότι ξυπνήσαμε αργά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexKR21 said:

Οι αλλαγές ήταν ολόσωστες απλά η πρώτη έπρεπε να γίνει κανα δεκαλεπτο νωρίτερα. Αν δεν είχε τη χαζή αποβολή η Ξάνθη πιθανότατα θα γκελάραμε και τώρα θα λέγαμε ότι ξυπνήσαμε αργά.

Εκεί είναι το θέμα. Σβηστό χ πήγαινε το παιχνίδι και δεν υπήρχε αντίδραση γιατί φαινόταν ότι βολεύει και τους δυο. Μετά την κάρτα άλλαξε το παιχνίδι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά αδιάφορο πως επιτεύχθηκε μια νίκη, όταν αυτή έγινε στην Ξάνθη.

Μακάρι ως το τέλος της χρονιάς να μην γίνεται φάση στην εστία μας όπως σήμερα, γιατί και ο Μανόλο έτσι κέρδιζε τα ματς.

Και αν στο τέλος της χρονιάς δεν έχουμε χορτάσει θέαμα αλλά μόνο αποτελέσματα -με αυτό το ρόστερ- δεν μου φαίνεται να μας πειράξει καθόλου.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

Μοναδική κ πρώτη φορά που το Βαρ πήρε πίσω πεναλτυ στην Ελλάδα? 

Α κ να εκτιμάμε τα διπλά κ πόσο περισσότερο στα πηγάδια με παρασχο.

Το ότι πήρε κόκκινη η Ξάνθη σημαίνει ότι εργάστηκε η ομάδα σωστά στο κέντρο. 

Ηταν πολύ δύσκολο ματς. 

Πολύ σωστό για Παράσχο. Κόβει φουλ βαθμούς. Κ γενικά η Ξάνθη μας δυσκολεύει παραδοσιακά. Για την κόκκινη τώρα , καθαρά βλακεία του αμυντικού που μάζεψε δυο μαζεμένες κιτρινεσ σε 5’. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

Μοναδική κ πρώτη φορά που το Βαρ πήρε πίσω πεναλτυ στην Ελλάδα? 

Α κ να εκτιμάμε τα διπλά κ πόσο περισσότερο στα πηγάδια με παρασχο.

Το ότι πήρε κόκκινη η Ξάνθη σημαίνει ότι εργάστηκε η ομάδα σωστά στο κέντρο. 

Ηταν πολύ δύσκολο ματς. 

Καλά μιλάμε για φάση που είναι τραγικό που το δωσε στο λάιβ. Μπαμ έκανε ότι δεν υπήρχε τίποτα

Όσο για την κόκκινη, καμία σχέση το κέντρο, αριστερά στην άμυνά μας έγινε η φάση και απλά ο παίκτης της Ξάνθης δεν είχε την εμπειρία/καθαρό μυαλό να παίξει πιο προσεκτικά έχοντας κίτρινη

Το μόνο που συμφωνώ είναι ότι πράγματι ήταν πολύ δύσκολο το ματς :D

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Νταξει,αν εληγε χ,το ματς ηταν καρκινωμα και λογος για νευρα την Κυριακη.Αλλα οκ,σωσανε τους κωλους τους.Ο καθενας για διαφορετικο λογο.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Οι αλλαγές ήταν ολόσωστες απλά η πρώτη έπρεπε να γίνει κανα δεκαλεπτο νωρίτερα. Αν δεν είχε τη χαζή αποβολή η Ξάνθη πιθανότατα θα γκελάραμε και τώρα θα λέγαμε ότι ξυπνήσαμε αργά.

 

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Οι αλλαγές ήταν ολόσωστες απλά η πρώτη έπρεπε να γίνει κανα δεκαλεπτο νωρίτερα. Αν δεν είχε τη χαζή αποβολή η Ξάνθη πιθανότατα θα γκελάραμε και τώρα θα λέγαμε ότι ξυπνήσαμε αργά.

Το Χ δεν θα ηταν γκελα. Με το καλημερα θα ησουν στο +1 στην βαθμολογικη συγκομοιδη σε σχεση με τον α γυρο. Μιλαμε παντα για την φετινη ΑΕΚ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα καταφέρει ο Ιταλος. Μου αρέσει όμως να κρατάω λεπτομέρειες και αυτό που μου μένει είναι ότι βλέπω πρώτη φορά τον Κριστισιτς να γελάει φορώντας τη φανέλα στην ΑΕΚ. Μιλάω για την φωτό από τα αποδυτήρια στο τέλος 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ανεξαρτητα από τα σημερινά η αποψη μου ήταν εδώ και χρονια/ είναι /και θα ειναι πάντα η ίδια:

Οταν είσαι μακρυα σε μπατζετ από άλλους 1-2 αντιπαλους και θες να λες ότι τους χτυπάς οσο καλύτερα γίνεται, παίζεις σφιχτά. Αμυνα και τακτική. Αυτά για πονοματους κλπ όταν παίζει με τον Μπακακη δεν κατάλαβα τι λογική είχαν.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

Δεν ξέρω τι θα καταφέρει ο Ιταλος. Μου αρέσει όμως να κρατάω λεπτομέρειες και αυτό που μου μένει είναι ότι βλέπω πρώτη φορά τον Κριστισιτς να γελάει φορώντας τη φανέλα στην ΑΕΚ. Μιλάω για την φωτό από τα αποδυτήρια στο τέλος 

Τον είδαμε να γελαει και γυμνός στο πάρτυ του Βρανιες παντως ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×