Jump to content

Recommended Posts

Μια χαρα προπονητης ειναι. Δεν ειναι ο χαρυ ποτερ. 

Στηριξη εξωαγωνιστικη χρειαζεται γιατι θα προσπαθησουν να μας πιστολιασουν πολλες φορες..

Στα αγωνιστικα να βαλει τους επιθετικους να μπαινουν με περισσοτερη ενταση στο τελειωμα των φασεων. Μη το σκεφτονται

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό που γίνεται είναι καλό μήπως και συσπειρωθούν όλοι οι αεκτζήδες γύρω από τον προπονητή... Περιμένω αποθέωση μέσα στο ναό και να τον κάνουμε να αισθανθεί ένας από μας ώστε την επόμενη φορά να τους τα δείξει κανονικά... Γέρο δώσε εντολή να κοπούν τα πριονισματα και στήριξε τον με όλους τους τρόπους...αρδακια τα σουβλάκια σας και αφήστε την ομάδα ήσυχη να δουλέψει...άντε νοπανα....🤡🤡🤡

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Οσο ο Αλμεηδα ριχνει σκια στη ''λαμψη'' του Μελ οσον αφορα το γηπεδικο,

τοσο θα γινεται αντιπαθης και δεν θα εισπραττει οσα του αναλογουν στις επιτυχιες του απο τα αρδολόγια μας..

Στις αποτυχιες του ηδη πηραμε μια μικρη γευση αμφισβητησης και του τι θα επακολουθησει..

Αν ο προπονητης στηριχθει για 1-2 χρονια με σωστες μεταγραφες επιπεδου ΑΕΚ εκτιμω οτι θα περασουμε ομορφα...πολυ ομορφα..

Link to comment
Share on other sites

Για το γεγονός ότι η ομάδα άλλαζε διατάξεις χωρίς να χάνει τη συνοχή και αν αυτό είναι που επιθυμεί, μια ομάδα... χαμαιλέοντα: «από την πρώτη μέρα που ήρθα, είπα ότι μου αρέσουν οι παίκτες να είναι προσαρμόσιμοι. Έχω επαναλάβει ότι σε όλες τις ομάδες που ήμουν όλοι τρέχουν και όλοι παίζουν. Όλες οι ιδέες που θέλω να εφαρμοστούν δεν μπορώ να πω ότι είναι η απόλυτη αλήθεια, αλλά χρειάζεται μια διαδικασία. Σήμερα άλλαξα τον Πινέδα στη θέση που έπαιζε και τον έβαλα δεξί μπακ. Είναι ένας παίκτης που έχω συνεργαστεί ξανά πριν έρθω εδώ. Με άλλους παίκτες μπορεί να μην το έχω κάνει γιατί δεν με γνωρίζουν καλά ή δεν το έχουμε δουλέψει στην προπόνηση. Τώρα αν βάλω έναν παίκτη σε κάποια άλλη θέση είναι γιατί το έχω κάνει στην προπόνηση γιατί οι παίκτες ξέρουν ότι μαζί μου υπάρχει διάλογος και εμπιστοσύνη για να μου πουν αν δεν νιώθουν άνετα. Εμείς οι προπονητές αρκετές φορές έχουμε πολλές ιδέες. Όταν προσπαθούμε να τις εφαρμόσουμε τότε αντιλαμβανόμαστε αν δεν αισθάνεται καλά ένας παίκτης. Όταν λοιπόν κάνω μια αλλαγή είναι κατόπιν συζήτησης με τον ίδιο τον παίκτη και εγώ παίρνω τις αποφάσεις. Είναι δύσκολο να τους έχεις χαρούμενους όλους τους παίκτες. Σέβομαι τις απόψεις, αλλά κάνω την προπόνηση κάθε μέρα και ξέρω πόσο μπορεί να αποδώσει ένας παίκτης. Σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος».

Για το γεγονός ότι μετά το 0-1 η ομάδα κυνήγησε και το δεύτερο γκολ και αν είναι ικανοποιημένος από την αλλαγή της φιλοσοφίας της ΑΕΚ σε σχέση με την περσινή σεζόν: «Δεν θα ήθελα να μιλήσω για το παρελθόν. Σέβομαι απόλυτα όσους ήταν εδώ. Εγώ ήρθα σε μια μεγάλη ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ. Εγώ γεννήθηκα στη Ρίβερ και έμαθα ότι μπαίνεις για να κερδίσεις. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να είναι πρωταγωνίστριες και εμείς οι προπονητές παίρνουμε ρίσκα. Υπάρχει μια ξεκάθαρη ιδέα. Για να είμαστε πρωταγωνιστές πρέπει να το κυνηγήσουμε και αυτή η ομάδα πρέπει να ψάχνει τη νίκη. Γιατί τέσσερα χρόνια δεν κερδίζει, γιατί κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει για το μέλλον. Παίρνεις ένα ρίσκο που δουλεύεις καθημερινά στις προπονήσεις με σοβαρότητα. Μετά το ντέρμπι στη Λεωφόρο πήγα σε ένα μέρος για κάτι ψώνια και ένας κύριος μου είπε ότι είμαι τρελός. Μου είπε ότι άλλαξα τέσσερις παίκτες ταυτόχρονα όταν η ομάδα έχανε. Για μένα αυτή η σκέψη ήταν λίγο αρνητική γιατί φοβόταν. Και μένα η σκέψη είναι εντελώς διαφορετική. Αν χάνω, τότε το βασικό που θα κάνω είναι να κάνω επιθετικογενείς αλλαγές για να ισοφαρίσω. Αν σκεφτόμουν ότι μου αρέσει η Αθήνα, τότε θα έβαζα τρεις αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές για να κρατήσω το σκορ. Εγώ όμως θεώρησα ότι έπρεπε να πάρω το ρίσκο για να ισοφαρίσουμε. Αυτή είναι η ιδέα μου. Πάντα μπορεί να τη φέρουμε εις πέρας αυτή την ιδέα. Φυσικά πάντα θα ψάχνω μια ισορροπία. Δεν θα είμαι πάντα επιθετικογενείς, θα υπάρξουν στιγμές που θα κάνω αλλαγές για να κρατήσω το σκορ. Αλλά αυτή είναι η λογική μου».

https://www.gazzetta.gr/football/superleague/2152549/almeida-eho-erthei-se-mia-megali-omada-kai-prepei-na-mpainoyme-panta

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H ομας εχει δεχτει επι εποχης Αλμειδα 4 γκολ σε 9 ματς (μαζι με τα φιλικα), απο τα οποια τα 2 ειναι πεναλντι, το ενα τρελο και κωλοφαρδο σουτ του Ντελετιτς και το αλλο αρχαριο λαθος του Αθανασιαδη.

Περσι τετοια εποχη ειχαμε φαει ηδη 16 γκολ με 3 αγωνες παραπανω.

Οι 3/4 στην αμυντικη μας τετραδα φετος ειναι οι ιδιοι με περσι.

Και καποιοι εντος ομαδας εχουν δευτερες σκεψεις για Αλμειδα. 

ΜΑΤΙΑΣ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και με το Σπύρο, γενικώς είχα τις αμφιβολίες μου. 
 

Πλέον με αυτά που βλέπω από τον οργανισμό και το πως συμπεριφέρεται μαζί με την δουλειά που βγαίνει στο χορτάρι είμαι Ταλιμπάν Αλμέιδα. 
 

Μακάρι να κάτσει ολόκληρο χρόνο και να στηριχθεί από τον κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπάρχει ένα ξεκάθαρο ζητούμενο, και με βάση αυτό να κρίνεται ο προπονητής.

Για μένα το ζητούμενο λοιπόν είναι να μας πάει μερικά βήματα μπροστά σε σχέση με τα τραγελαφικό που είδαμε την τελευταία διετία.

Αυτό τι έχει κάνει ήδη και είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσει να το κάνει. Οπότε από μένα σίγουρα θα έπρεπε να έχει πίστωση χρόνου για μια μην πω και δύο σεζόν.

Ακόμα και να μην φέρει τίτλο, ο Αλμέιδα θα φέρει την ομάδα σε τέτοιο σημείο που θα μπορεί να αποτανθεί σε προπονητές και παίκτες που θα της φέρουν τίτλους, απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Geologos said:

Το θέμα είναι να υπάρχει ένα ξεκάθαρο ζητούμενο, και με βάση αυτό να κρίνεται ο προπονητής.

Για μένα το ζητούμενο λοιπόν είναι να μας πάει μερικά βήματα μπροστά σε σχέση με τα τραγελαφικό που είδαμε την τελευταία διετία.

Αυτό τι έχει κάνει ήδη και είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσει να το κάνει. Οπότε από μένα σίγουρα θα έπρεπε να έχει πίστωση χρόνου για μια μην πω και δύο σεζόν.

Ακόμα και να μην φέρει τίτλο, ο Αλμέιδα θα φέρει την ομάδα σε τέτοιο σημείο που θα μπορεί να αποτανθεί σε προπονητές και παίκτες που θα της φέρουν τίτλους, απλά τα πράγματα.

Συμφωνώ με την ουσία. Είναι ζητούμενο η βελτίωση. Και βλέπουμε ότι υπάρχει επιτέλους κάτι που μπορούμε να επενδύσουμε σε αυτό.

Δύο πράγματα μόνο:

Φτάνει ότι θα δούμε κάτι καλύτερο από αυτό που είδαμε με Γιαννίκη για να το θέσουμε ως σημείο προόδου?

Βγάζουμε την ομάδα εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος και περιμένουμε τίτλο σε 3-4 χρόνια με τον επόμενο προπονητή που θα πάρει την δουλεμένη ομάδα του τωρινού?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ζητουμενο ειναι η βελτιωση,την οποια long term ο Ματιας θα την προσφερει.

Αν αυτη θα μεταφραστει σε κουπες,κανεις δεν το ξερει.

Σε καθε περιπτωση ομως,και επειδη καποια στιγμη ο Ματιας θα φυγει,ειναι θεμα του κλαμπ ο επομενος να πιασει το νημα απο εκει που το αφησε.Με λιγα λογια,η ΑΕΚ θα χρειαστει ενα σερι απο 2-3 "Αλμειδα" για να καθαρισει τον οργανισμο της απο την Λυμπεντουσκιλα και να τρεχει ως σοβαρο κλαμπ και οχι με τον καθε καρπαζοεισπραχτορα  του διοικητικου ηγετη.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mobster21 said:

Συμφωνώ με την ουσία. Είναι ζητούμενο η βελτίωση. Και βλέπουμε ότι υπάρχει επιτέλους κάτι που μπορούμε να επενδύσουμε σε αυτό.

Δύο πράγματα μόνο:

Φτάνει ότι θα δούμε κάτι καλύτερο από αυτό που είδαμε με Γιαννίκη για να το θέσουμε ως σημείο προόδου?

Βγάζουμε την ομάδα εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος και περιμένουμε τίτλο σε 3-4 χρόνια με τον επόμενο προπονητή που θα πάρει την δουλεμένη ομάδα του τωρινού?

Για μένα φτάνει, για τον εξής απλό λόγο. 

Υπάρχουν 3 προπονητές που θα δεχτούν να έρθουν και με το καλημέρα προπονητικά η ομάδα θα είναι για τίτλο, 20 που θα ξεκολλήσουν το κάρο από τη λάσπη και 1000 γιαννικιδες.

Βάλε και το γεγονος ότι οι ομάδες δεν χρειάζονται μόνο προπονητή αλλά και παίκτες, οργάνωση και ομοιογένεια, το να τα πετύχεις όλα αυτά την ίδια στιγμή είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Αν βγει το κάρο από τη λάσπη, οι προπονητές και οι παίκτες που θα σου μιλήσουν γίνονται περισσότεροι, ενώ και από την υπάρχουσα δεξαμενή επιλογών οι καλές επιλογές αυξάνονται, μόνο και μόνο γιατί ως ομάδα δεν είσαι τόσο δύσκολος άθλος όσο το καθάρισμα του Κύπρου του Αυγεία.

Είναι ικανός ο Αλμέιδα να μας πάει 5 βήματα μπροστά σε σχέση με πέρυσι? Προφανώς. Θέλουμε μια σεζόν για να πάμε 5 βήματα μπροστά? Προφανώς. Οπότε στηρίζουμε.

Όταν φτάσει η ομάδα σε ένα καλό σημείο, ας μετρηθεί ξανά με τον Αλμέιδα και αν τον βρει λίγο, ας πάει σε κάτι πιο πολύ. Προς το παρών, με το δείγμα που έχουμε για τον Αλμέιδα σε σύγκριση με την ομάδα της περσινής σεζόν, η ομάδα ήταν λίγη για τον προπονητή, όχι το αντίθετο. Ακόμα δεν ξετσουτσουνισαμε από το ποδοσφαιρο ταχύτητας του 1960 που παίζαμε μέχρι τον Μάιο, μην θέλει ο κώλος μας Τουχελ και σία.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Τι τον εμποδίζει να κάτσει 5-6-7 χρόνια; Εκτός κι αν γαμήσει τόσο πολύ που τον θέλουνε μεγάλες ομάδες. Μακάρι. Αλλιώς γιατί να φύγει σε 2-3 χρόνια;

Τα τελευταία 25 χρόνια μόνο ο Σαντος έχει συμπληρώσει 2 χρόνια στον πάγκο, εξαιρώ τον Δέλλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Man Of Faith said:

Τα τελευταία 25 χρόνια μόνο ο Σαντος έχει συμπληρώσει 2 χρόνια στον πάγκο, εξαιρώ τον Δέλλα.

Το ξέρω. Μήπως είναι κάτι που πρέπει να αλλάξουμε;

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Araujo21 said:

Εγώ θα κρατουσα Αλμέιδα μια 4ετια τουλάχιστον. Δουλεύει και αυτό θα φανεί στο χορτάρι

Καλα κανονικα αν εισαι σοβαρος ετσι κανεις αν σου αρέσουν τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας ενός κοουτς, με δεδομένο πως οι ομαδες ειναι συνηθως προέκταση αυτής. ΟΚ Γιαννικης πχ δεν εχει νοημα. Αλμειδα, Πογιετ, Χιμενεθ ομως εχουν χαρακτηριστικά που αξίζει να περαστούν σε μια ομαδα και αυτο θελει χρονο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×