Jump to content

ΑΕΚ Βόλλεϋ Ανδρών 2023-24


George_D
 Share

Recommended Posts

Ναι ρε σαν χθες. Εκείνα τα χρόνια τα θυμάμαι πεντακάθαρα. Μην με ρωτήσεις τι έγινε πέρσι, θα γκουγκλαρω.

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Χμμμμμ ......

20220714175223cb0bcb7dcf0e4341ab30d24528

:ph34r:

2009 ή 2010?

Αν αναφέρεσαι σε αυτό, η αλήθεια είναι δεν ευθύνεται ακριβώς ο τενεκές! Δεν ήμασταν τόσο καλοί εκείνη τη χρονιά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, BillR21 said:

Ναι ρε σαν χθες. Εκείνα τα χρόνια τα θυμάμαι πεντακάθαρα. Μην με ρωτήσεις την έγινε πέρσι, θα γκουγκλαρω.

:lol: "Της ηλικίας" είναι αυτά ...

Και που να δεις τι έρχεται μετά !!!

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Νονός said:

:lol: "Της ηλικίας" είναι αυτά ...

Και που να δεις τι έρχεται μετά !!!

Χαχαχαχα

Της ηλικίας είναι ναι, αλλά όχι λόγω γεραματων. Τότε στα αρχιδια μου όλα. Όλη μας η ζωή η ΑΕΚ κ να βρούμε καμιά γκόμενα, τώρα έχω 1000 πράγματα στο μυαλό μου.

Πφφφ ωραία χρόνια.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Navas said:

2009 ή 2010?

Αν αναφέρεσαι σε αυτό, η αλήθεια είναι δεν ευθύνεται ακριβώς ο τενεκές! Δεν ήμασταν τόσο καλοί εκείνη τη χρονιά.

Στο Ζηρινειο. 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, BillR21 said:

Στο Ζηρινειο. 

Μετά μετονομάστηκε σε "Πανθηρίνειο / Κρουασάνειο" ή δεν θυμάμαι καλά ?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Παπασταματης ηταν και στο γηπεδο δεν ξερω αν χρηματοδοτει αλλα σιγουρα καπως θα βοηθαει.

Συμφωνω με Σπυρο δεν γινεται να ειναι παντου.

Πρεπει να βρεθει ενας γαμημενος χωρος για το χαντμπολ και το βολει.

Το κλειστο του Νεου Ηρακλειου θα ηταν ιδανικο ειναι και ομορφο οσο θυμαμαι.

Να τους διωξουμε να πανε αλλου.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NIS 9-11 said:

Το κλειστο του Νεου Ηρακλειου θα ηταν ιδανικο ειναι και ομορφο οσο θυμαμαι.

Να τους διωξουμε να πανε αλλου.

 

Νή, "γκρινιάζουν" πολλοί κι ίσως όχι άδικα.

Στεγάζει αναγκαστικά (μοναδικό κλειστό στην περιοχή) πολλά τμήματα ακαδημιών μπάσκετ, βόλει, ρυθμικής που ιδίως τον χειμώνα ή θα κάνουν εκεί αγώνες, προπονήσεις κλπ. ή πουθενά. Το ανοιχτό του Τυφώνα είναι μονίμως μούσκεμα ακόμη κι αν δεν βρέχει λόγω υγρασίας. Όταν μπει εκεί η ΑΕΚ, οι μισές μέρες της εβδομάδας βγαίνουν off.

Παλιότερα, όταν ο Δήμος μας το είχε ξαναδώσει, τους γκρίνιαζε καθημερινά άνθρωπος του Τυφώνα, ίσως πιο ΑΕΚτζής κι από σένα κι από μένα (στο ΔΣ της ΑΕΚ επί Μπάρλου !!!).

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ πως το εχετε απογειωσει ετσι το φορουμ ρε μαλακες.

Φορουμ ανταξιο της νταμπλουχου φετινης ΑΕΚ.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Νονός said:

Νή, "γκρινιάζουν" πολλοί κι ίσως όχι άδικα.

Στεγάζει αναγκαστικά (μοναδικό κλειστό στην περιοχή) πολλά τμήματα ακαδημιών μπάσκετ, βόλει, ρυθμικής που ιδίως τον χειμώνα ή θα κάνουν εκεί αγώνες, προπονήσεις κλπ. ή πουθενά. Το ανοιχτό του Τυφώνα είναι μονίμως μούσκεμα ακόμη κι αν δεν βρέχει λόγω υγρασίας.

Παλιότερα, όταν ο Δήμος μας το είχε ξαναδώσει, τους γκρίνιαζε καθημερινά άνθρωπος του Τυφώνα, ίσως πιο ΑΕΚτζής κι από σένα κι από μένα (στο ΔΣ της ΑΕΚ επί Μπάρλου !!!).

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο και δεν γινεται αλλα πρεπει να βρεθει μια λυση.

Δεν γινεται ειδικα το βολλευ να παιζει σε σχολικο κλειστο 100 θεσεων.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NIS 9-11 said:

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο και δεν γινεται αλλα πρεπει να βρεθει μια λυση.

Δεν γινεται ειδικα το βολλευ να παιζει σε σχολικο κλειστο 100 θεσεων.

Σίγουρα το έχουν υπόψιν και το ψάχνουν στην ΕΡΑ γιατι αντιμετωπίζουν προφανώς κάθε μέρα προβλήματα και οκ τώρα ο δήμος ειναι φιλικός αλλα αύριο μεθαύριο ?

Άλλα μια λύση που είχα γράψει στο σχετικό τόπικ είναι η πιο γρήγορη και εφικτά οικονομική για να βοηθήσει πολλή τουλάχιστον το θέμα στέγασης κυρίως προπονήσεων ακαδημίας ειναι να βρεθεί ένα οικόπεδο ( ο Μελ λέγεται οτι έχει πολλά στη Ν.Φ. και τώρα που γυρνάει με το γήπεδο ειναι ευκαιρία ) και να φιαχνεί ενα μπαλόνι με 2-3 γήπεδα να στεγάσει την ΕΡΑ και για το κανονικό κλειστό ας ψαχτούν να βρούν μια λύση με δήμο κράτος γιατί ειναι και η χρηματοδότηση ιδανικά Ν.Φ. αλλιώς στα Λιόσια δίπλα στο μπάσκετ που είχε ακουστεί .  

Ένα κλειστό 2-3 χιλιάδων θέσεων στη Φιλαδέλφεια είναι υπεραρκετό . 

Link to comment
Share on other sites

Βόλεϊ δεν έχω πολλές εμπειρίες, αλλά είναι όλες πολύ δυνατές και με αρκετά χλμ μάλιστα. Για βόλεϊ ήταν το πρώτο μου πούλμαν, από Θεσσαλονίκη στην Αλεξανδρούπολη 20 χρόνια πίσω.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, AG21 said:

Ένα κλειστό 2-3 χιλιάδων θέσεων στη Φιλαδέλφεια είναι υπεραρκετό . 

Αυτο ειναι το ιδανικο το θεμα ειναι που πως και ποτε μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο του Ιωνικού που λέμε, είναι όντως του ιωνικού ή δημοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη άνοδος στο βόλεϊ και μάλιστα ενώ δεν είχαμε ξεκινήσει πολύ καλά με τους συντοπίτες μου του Καλαματιανους να πηγαίνουν τρένο. Τελικά η καθαρή νίκη στο μεταξύ μας και ο βαθμός στην Καλαμάτα μας έδωσε την απευθείας άνοδο. Θεωρώ θα μας ακολουθήσει η Καλαμάτα 80. Το θέμα είναι να μην γίνουμε ασανσέρ.Ανετη παραμονή του χρόνου και μετά βλέπουμε!

ΜΠΡΑΒΟ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ

ΥΓ . Οι κάρτες φιλάθλου βοηθάνε πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε. Αδιανόητο με τον ναό μας να γεμίζει σε κάθε ματς,να έχουν πωληθεί μόνο 35.000. 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, stavros 9-11 said:

Το γήπεδο του Ιωνικού που λέμε, είναι όντως του ιωνικού ή δημοτικό;

Πάντα το θεωρούσα το Ιωνικού και αν ήταν του δήμου θα μας έφιαχνε ο Βούρος λογικά αλλα μπήκα τώρα στο google και έψαξα και βρήκα αυτό στο wiki . Μου κάνει εντύπωση φυσικά η ημερομηνία που απέκτησε το κλειστό και μάλλον κάτι άλλο εννοεί ....

Το 1931 ο σύλλογος απέκτησε το σημερινό ιδιόκτητο γυμναστήριο του και το 1936 τα ιδιόκτητα γραφεία του.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νονός said:

Μετά μετονομάστηκε σε "Πανθηρίνειο / Κρουασάνειο" ή δεν θυμάμαι καλά ?

δεν θυμασαι καλα αλλα δεν πειραζει. Οι πολλες συναναστροφες με την Φωκιδα θα φταινε.. 😂

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Stylianopoulos said:

" την ΑΕΚάρα της καρδιάς δεν τη ξεχνάμε .." Θυμάμαι καλά παλιά τραγουδούσαμε σε κάτι γηπεδακια με ξύλινες πεζούλες για κερκίδες   " και μη φοβάσαι ΑΕΚ κανένα, θα σ' ανεβάσουμε εμείς στην Α1..."

οπότε στη ψυχή μου είναι πολύ συγκινητικό κάθε χαρμόσυνο νέο για την ΑΕΚάρα της καρδιάς.

 Ας ελπίσουμε από του χρόνου να σταματήσουμε να το τραγουδάμε αυτο το συγκεκριμένο στίχο και να αποκτήσουμε μια σταθερή πορεία στην Α1 όπως αξίζει στη μεγάλη μας αγάπη την ΑΕΚ .

Σαν τμήμα ενα τίτλο πήραμε όλα αυτά τα πολλά  χρόνια και κάηκε το πελαεκούδι . Το 2014 στην Αλεξανδρούπολη το λιγκ καπ με κόσμο δικό μας να δείχνει ότι εδώ υπάρχει ακομα έρωτας αναμεσα μας ..έσβησε όμως γρήγορα η φλόγα .

 Το 2000 ήταν μια άλλη μεγάλη στιγμή , ευρωπαϊκό φάιναλ φορ η ΑΕΚαρα της καρδιάς εκει στα Λιόσια πάνω στη Ζωφριά.Τιγκα το γήπεδο απέξω γιορτή μέσα πανηγύρι ,3η θέση στην Ευρώπη η καψούρα μας. Και εμείς να λέμε μετά πάει γύρισε ο τροχός η ΑΕΚαρα της καρδιάς θα γίνει παντοκρατορια. Όχι βέβαια..

 Έχω αρκετά να γράψω για το τμήμα μας αυτο της καρδιάς μιας και από παλιά είχαμε μια ιδιαίτερη  σχέση .. πηγαίναμε Α2 και πιο κάτω σε Καλλιθέες,Μοσχατα , Πετρούπολη, Νέα ζωή , Ασπρόπυργο  και μετά στα μεγάλα σαλόνια σε  Κτησιφώντες Παιανίας σε Μαρκόπουλα, στην Πάτρα ,στη Νίκαια ,Παράδεισο Αμαρουσίου, Ναυπηγεία Χαϊδαρίου (και όμως υπήρχε ομάδα Ελληνικά Ναυπηγεία η κάπως έτσι)  Φιλία Ηλιούπολης  και οι πιο μάχιμοι εσκαγαν αυθημερόν Αλεξανδρουπολη, Κομοτηνή , Κοζάνη ,Ζαφειρακη Νάουσας και Δράμα.  Και δώστου να κουνάμε πέρα δώθε τη σκάλα που ήταν ανεβασμένος ο διαιτητής για να μας δώσει υπέρ μας κανενα άουτ ..

 Πάνος Ηλιουπουλη σχεδόν βιβλική μορφή στα οπαδικα μας χρονικά  τα 90s  έδωσε ξεκάθαρα  το ύφος της μοναδικής αυτής αγάπης για το τμήμα βόλλευ  της ΑΕΚ φερόμενος ως ταπεινός  μοναχός απέναντι στη θρησκεία του ακολουθωντας παντού την ομάδα ..και μετά παρέλαβαν τη σκυτάλη μερικά λίγα παιδιά,δικά μας παιδιά  που είχα την τύχη να γνωρίσω πιτσιρικάς και να με βάλουν σ'αυτο το σπιράλ αγάπης .

 bic Αγια Παρασκευή ,Φώτης Πάτρα ,  Λήδα , Άγγελος Πολύδροσο, Νίκος Περιστέρι, ένας Θόδωρος πιο μεγάλος κύριος που δεν ήταν οργανωμένος αλλά πήγαινε παντού στο βόλλευ της ΑΕΚ ..πρέπει να ξυπνούσε αυτός ο Θόδωρος κάθε βδομάδα απτό λήθαργο του,να σηκωνόταν απτον καναπέ του ΜΟΝΟ για το βόλλευ δεν υπήρχε αλλού αλλά δε ρωτάγαμε και πολλά τότε.. ,Χρήστος Καλαμάτα,ο Ηλίας ο φίλος του κοουτς .

 Τιμή και δόξα σε όλους αυτούς πάνω και υπόκλιση .

Έδειξαν τον δρόμο της Οπαδικης αγάπης για την ΑΕΚ σε χαοτικά στενά και γηπεδακια από τσίγκο που δε μπορούσες να βρεις ούτε στο κλασικό βιβλίο με τους δρόμους και ούτε οι ντόπιοι δε γνωριζαν να σου δείξουν..αγάπη χωρίς κανένα συμφέρον , χωρίς καμία σχέση με παράγοντες και παίκτες ,με το κιτρινομαυρο κασκολ τους και τους χαμόγελο τους .

 Στο τελευταίο πέρασμα μου από την ΑΕΚαρα της καρδιάς όταν ήμασταν Α1  κατέβηκα από την κερκίδα και είχα υπάρξει άμισθο μέλος της ομάδας μιας και προσέφερα πια με την επαγγελματική μου ιδιότητα . Ξεκινήσαμε απίστευτα με παρουσιάσεις και διάθεση για να κατακτήσουμε τον κόσμο .. Παίζαμε Νέο Ηράκλειο τότε ,κατάμεστο σε κάθε αγώνα. Δε χωρούσε κουνούπι να μπει. Πικρή ιστορία πως έληξε εκείνη η περίοδος και μετά ήρθε η κάτω βόλτα . Το παρατάμε.

 Σήμερα λοιπόν είναι ημέρα γιορτής . Η ΑΕΚαρα της καρδιάς ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία. Ευχή μου είναι να ξαναγινόταν ένα Μόσχος και εκεί να καθόμασταν παλιοί και νέοι μαζί  στα τσιμέντα να δούμε το βόλλευ της ΑΕΚ  .. γιατί οι ομάδες μπορεί να πέφτουν κατηγορία αλλά οι παρέες πάντα θα γράφουν ιστορία .

Και μη φοβάσαι ΑΕΚ κανέναν σε ανεβάσαμε εμείς στην Α1 ..

 

 

IMG-4c7de7f1d2107ad9904878c690ff6683-V.jpg

με πήγες πολλά χρόνια πίσω δάσκαλε.... Συγκίνηση στην φωτογραφία με την κίτρινη μπροστά ο Γιαννάκης από Καλαμάτα....Ένα παιδί με ψυχή αγνή και μια καρδιά φουλ ταγμένη στην ΑΕΚ... Με τον Γιάννη, τον Νίκο από καλαμάκι, Τον κρόκο από νέα Αρτάκη, τον Βασίλη από Κάλυμνο, τον Γιάννη από Καρδίτσα και κάποια άλλα παιδιά Μεσολογγίτες είχαμε κάνει ένα εγχείρημα και είχαμε ανοίξει τότε το κλάμπ στο Μεσολόγγι όντας φοιτητές το 2002.

Τότε τα ζελεδια ήταν δυνατοί εκεί και μόνοι τους και το δικό μας εγχείρημα δεν είχε ισχυρές πλάτες ντόπιων ωστόσο μια πενταετία κάναμε αξιοσέβαστη προσπάθεια με πολλές εκδρομές παρέα με Αγρίνιο και Πάτρα ...

Οι δύο καλύτερες μας ήταν όταν είχαμε βγάλει πούλμαν μόνοι μας για Λεωφόρο και νέα Σμύρνη 

  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, stavros 9-11 said:

Το γήπεδο του Ιωνικού που λέμε, είναι όντως του ιωνικού ή δημοτικό;

Λοιπόν έμαθα. Το γήπεδο είναι του Ιωνικου χτισμένο από ΓΓΑ όταν ο πρόεδρος του Ιωνικου ήταν και πρόεδρος της ΕΟΚ και ειχε και κάποια σχέση με το δήμο ΝΦ ( Μου το είπαν αλλά μέσα σε μια ώρα το ξέχασα, το όνομα του δημάρχου θυμάμαι τρύπας η κάπως έτσι) . Κάπως έτσι έγινε. Μέχρι τότε ήταν ανοικτό γυμναστήριο και όχι κλειστό όπως λέει το wiki και δεν το πίστεψα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2023 at 7:09 PM, AG21 said:

 ( Μου το είπαν αλλά μέσα σε μια ώρα το ξέχασα, το όνομα του δημάρχου θυμάμαι τρύπας η κάπως έτσι)

Ο Νίκος Τρυπιάς.

Είχε κρεοπωλείο στην πλατεία Πατριάρχου.

nikos-tripias.jpg

Υπάρχει και οδός με το όνομα του στη ΝΦ. Μέγας ΑΕΚτζής. Το όνομα του αναφέρεται και σε έναν ύμνο που γράφτηκε μετά τον θάνατο του από τον Κ. Νικολαΐδη (όχι τον παίκτη) και τραγουδήθηκε σε πρώτη εκτέλεση από το Τριο Αμόρε.

"ΑΕΚ ομάδα ομάδα ζηλευτή στη νίκη προχωρεί
κι'όλο στεφάνι δάφνινο στή δόξα της φορεί
κι'όλο στεφάνι δάφνινο στή δόξα της φορεί

Κρατάει λάβαρο ψηλά του αθλητισμού τη δάδα
ΑΕΚ τής Πόλης η ψυχή δοξαζεις την Ελλάδα
ΑΕΚ τής Πόλης η ψυχή δοξαζεις την Ελλάδα

ΑΕΚ μιά δόξα και ο Τρυπιάς μαζί
που στην καρδιά μας ζεί
Η Νέα Φιλαδέλφεια τούς κλείνει στήν ψυχή
Η Νέα Φιλαδέλφεια τούς κλείνει στήν ψυχή

Για τον Δικέφαλο Αετό έδινε την ψυχή του
γιατί η ΑΕΚ ήτανε πάντοτε η ζωή του
γιατί η ΑΕΚ ήτανε πάντοτε η ζωή του"

Σε επανεκτέλεση στα 90's :

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

@ΝονόςΤι λες τώρα... Θένξ που μας φωτίζεις κομμάτια της ιστορίας. 

Υγ πόσους ύμνους έχεις φτιάξει αυτή η ομάδα... 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AG21 said:

Υγ πόσους ύμνους έχεις φτιάξει αυτή η ομάδα... 

Προσωπικός αγαπημένος μου αυτός που έγραψε (πάλι) ο Κ. Νικολαΐδης και που όταν τον επανεκτέλεσε ο (μαλάκας ο) Μάκης στα 90's (το cd πουλιότανε στην πρώτη ... Μελισσανίδειο μπουτίκ στην παλιά ΝΦ - το έχω) ... "εφηύρε" παίκτη "Κεφαλόπουλο" (μάλλον ... υβρίδιο Κεφαλίδη και Μπαλόπουλου !!!) ενώ ο αυθεντικός στίχος λέει "Μανιατέας ΚΑΙ Μπαλόπουλος, παιδιά" ... :lol:

Στο 1:23 :

 

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2023 at 12:25 AM, Stylianopoulos said:

" την ΑΕΚάρα της καρδιάς δεν τη ξεχνάμε .." Θυμάμαι καλά παλιά τραγουδούσαμε σε κάτι γηπεδακια με ξύλινες πεζούλες για κερκίδες   " και μη φοβάσαι ΑΕΚ κανένα, θα σ' ανεβάσουμε εμείς στην Α1..."

οπότε στη ψυχή μου είναι πολύ συγκινητικό κάθε χαρμόσυνο νέο για την ΑΕΚάρα της καρδιάς.

 Ας ελπίσουμε από του χρόνου να σταματήσουμε να το τραγουδάμε αυτο το συγκεκριμένο στίχο και να αποκτήσουμε μια σταθερή πορεία στην Α1 όπως αξίζει στη μεγάλη μας αγάπη την ΑΕΚ .

Σαν τμήμα ενα τίτλο πήραμε όλα αυτά τα πολλά  χρόνια και κάηκε το πελαεκούδι . Το 2014 στην Αλεξανδρούπολη το λιγκ καπ με κόσμο δικό μας να δείχνει ότι εδώ υπάρχει ακομα έρωτας αναμεσα μας ..έσβησε όμως γρήγορα η φλόγα .

 Το 2000 ήταν μια άλλη μεγάλη στιγμή , ευρωπαϊκό φάιναλ φορ η ΑΕΚαρα της καρδιάς εκει στα Λιόσια πάνω στη Ζωφριά.Τιγκα το γήπεδο απέξω γιορτή μέσα πανηγύρι ,3η θέση στην Ευρώπη η καψούρα μας. Και εμείς να λέμε μετά πάει γύρισε ο τροχός η ΑΕΚαρα της καρδιάς θα γίνει παντοκρατορια. Όχι βέβαια..

 Έχω αρκετά να γράψω για το τμήμα μας αυτο της καρδιάς μιας και από παλιά είχαμε μια ιδιαίτερη  σχέση .. πηγαίναμε Α2 και πιο κάτω σε Καλλιθέες,Μοσχατα , Πετρούπολη, Νέα ζωή , Ασπρόπυργο  και μετά στα μεγάλα σαλόνια σε  Κτησιφώντες Παιανίας σε Μαρκόπουλα, στην Πάτρα ,στη Νίκαια ,Παράδεισο Αμαρουσίου, Ναυπηγεία Χαϊδαρίου (και όμως υπήρχε ομάδα Ελληνικά Ναυπηγεία η κάπως έτσι)  Φιλία Ηλιούπολης  και οι πιο μάχιμοι εσκαγαν αυθημερόν Αλεξανδρουπολη, Κομοτηνή , Κοζάνη ,Ζαφειρακη Νάουσας και Δράμα.  Και δώστου να κουνάμε πέρα δώθε τη σκάλα που ήταν ανεβασμένος ο διαιτητής για να μας δώσει υπέρ μας κανενα άουτ ..

 Πάνος Ηλιουπουλη σχεδόν βιβλική μορφή στα οπαδικα μας χρονικά  τα 90s  έδωσε ξεκάθαρα  το ύφος της μοναδικής αυτής αγάπης για το τμήμα βόλλευ  της ΑΕΚ φερόμενος ως ταπεινός  μοναχός απέναντι στη θρησκεία του ακολουθωντας παντού την ομάδα ..και μετά παρέλαβαν τη σκυτάλη μερικά λίγα παιδιά,δικά μας παιδιά  που είχα την τύχη να γνωρίσω πιτσιρικάς και να με βάλουν σ'αυτο το σπιράλ αγάπης .

 bic Αγια Παρασκευή ,Φώτης Πάτρα ,  Λήδα , Άγγελος Πολύδροσο, Νίκος Περιστέρι, ένας Θόδωρος πιο μεγάλος κύριος που δεν ήταν οργανωμένος αλλά πήγαινε παντού στο βόλλευ της ΑΕΚ ..πρέπει να ξυπνούσε αυτός ο Θόδωρος κάθε βδομάδα απτό λήθαργο του,να σηκωνόταν απτον καναπέ του ΜΟΝΟ για το βόλλευ δεν υπήρχε αλλού αλλά δε ρωτάγαμε και πολλά τότε.. ,Χρήστος Καλαμάτα,ο Ηλίας ο φίλος του κοουτς .

 Τιμή και δόξα σε όλους αυτούς πάνω και υπόκλιση .

Έδειξαν τον δρόμο της Οπαδικης αγάπης για την ΑΕΚ σε χαοτικά στενά και γηπεδακια από τσίγκο που δε μπορούσες να βρεις ούτε στο κλασικό βιβλίο με τους δρόμους και ούτε οι ντόπιοι δε γνωριζαν να σου δείξουν..αγάπη χωρίς κανένα συμφέρον , χωρίς καμία σχέση με παράγοντες και παίκτες ,με το κιτρινομαυρο κασκολ τους και τους χαμόγελο τους .

 Στο τελευταίο πέρασμα μου από την ΑΕΚαρα της καρδιάς όταν ήμασταν Α1  κατέβηκα από την κερκίδα και είχα υπάρξει άμισθο μέλος της ομάδας μιας και προσέφερα πια με την επαγγελματική μου ιδιότητα . Ξεκινήσαμε απίστευτα με παρουσιάσεις και διάθεση για να κατακτήσουμε τον κόσμο .. Παίζαμε Νέο Ηράκλειο τότε ,κατάμεστο σε κάθε αγώνα. Δε χωρούσε κουνούπι να μπει. Πικρή ιστορία πως έληξε εκείνη η περίοδος και μετά ήρθε η κάτω βόλτα . Το παρατάμε.

 Σήμερα λοιπόν είναι ημέρα γιορτής . Η ΑΕΚαρα της καρδιάς ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία. Ευχή μου είναι να ξαναγινόταν ένα Μόσχος και εκεί να καθόμασταν παλιοί και νέοι μαζί  στα τσιμέντα να δούμε το βόλλευ της ΑΕΚ  .. γιατί οι ομάδες μπορεί να πέφτουν κατηγορία αλλά οι παρέες πάντα θα γράφουν ιστορία .

Και μη φοβάσαι ΑΕΚ κανέναν σε ανεβάσαμε εμείς στην Α1 ..

 

 

IMG-4c7de7f1d2107ad9904878c690ff6683-V.jpg

Για τον Πάνο που λες, είναι τέτοια η προσφορά του στο τμήμα , που αν κάποτε γινόταν κλειστό μόνο για το βόλεϋ ή τις ακαδημίες του, θα μπορούσε ακόμα και να πάρει το όνομά του. Μπικ Αγία Παρασκευή έγραψες και με έφερες πολλά χρόνια πίσω. Γύρω στα 5 άτομα ήμασταν που στεγάσαμε το κλαμπ στα τέλη του 93 στην Αποδήμου Ελληνισμού. Εκείνη την χρονιά, 93-94 ήταν και  η πρώτη άνοδος του βόλεϋ στην Α 1.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos changed the title to ΑΕΚ Βόλλεϋ Ανδρών 2023-24
  • AG21 featured and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×