Jump to content

ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24


Recommended Posts

H AEK βρίσκεται στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο. Ο 29χρονος (09/09/1992) Κροάτης αριστερός ίντερ έχει ύψος 1,95 μ. και είναι 98 κιλά.

Ο Μαντάλινιτς είναι διεθνής με την Εθνική ομάδα της Κροατίας. Ξεκίνησε την καριέρα του από την RK Koteks Split to 2009. Στη συνέχεια αγωνίστηκε στις HRK Karlovac και RK Zagreb, ενώ το 2017 πήγε στο Βερολίνο και την Bundesliga για λογαριασμό της Füchse Berlin. Από το 2020 μέχρι και τη σεζόν που ολοκληρώθηκε, αγωνιζόταν στην RK Eurofarm Pelister.

Στην καριέρα του έχει κατακτήσει 5 πρωταθλήματα στην Κροατία, 5 Κύπελλα, αλλά και την SEHA League. Έχει αγωνιστεί επί χρόνια στο EHF Champions League, έχοντας σημειώσει συνολικά 239 γκολ και όντας από τους πρωταγωνιστές της διοργάνωσης! Με την Füchse Berlin αγωνίστηκε στο πρώην EHF Cup πετυχαίνοντας 30 γκολ, ενώ με την RK Eurofarm Pelister έχει πετύχει τα τελευταία δύο χρόνια στο EHF European League, 126 τέρματα, με την περσινή χρονιά να κλείνει γι’ αυτόν στα 64 γκολ στην Ευρώπη!

Στίπε, καλώς όρισες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

AEK_HANDBALL_2022_WELCOME_SITE_MANDALINI

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή μεταγραφή. Καλή χωρίς "ναι μεν αλλά", δεν μπορείς να βρεις κάτι το αρνητικό. Δεν είναι το ΜΠΑΜ, αλλά είναι τύπος μεταγραφής που θέλω να βλέπω γενικά στην ομάδα, παίχτης με γνωστή αξία, δεν ρισκάρεις πολλά, θα είναι το βασικό αριστερό ίντερ, προχωράμε.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

ενωσι :

Μάτσκεβιτς: «Η ΑΕΚ είναι τεράστιος σύλλογος- Εγγύηση για τις φιλοδοξίες μου»

 

Λένε πως κάθε ομάδα ξεκινάει από τον τερματοφύλακα της και φέτος η ΑΕΚ μπορεί να αισθάνεται ασφαλής με την παρουσία του Ιβάν Μάτσκεβιτς κάτω από τα δοκάρια.

Ο Λευκορώσος τερματοφύλακας έρχεται για να καλύψει με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Πέτρου Μπουκοβίνα και να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το επίπεδο. Ο Μάτσκεβιτς έρχεται ως πρωταθλητής Λευκορωσίας με τη φανέλα της Meshkov Brest, έχοντας σημαντικές ευρωπαϊκές εμπειρίες. Ο Μάτσκεβιτς μίλησε στο aek.gr για αυτό το νέο σημαντικό βήμα στην καριέρα του και αναφέρθηκε με τα καλύτερα λόγια στην ΑΕΚ και την ευρωπαϊκή της πορεία τα τελευταία χρόνια.

-Ιβάν, πρώτα απ’ όλα, καλώς όρισες στη μεγάλη οικογένεια της ΑΕΚ! Πες μας για το νέο σου ξεκίνημα. Πώς νιώθεις που θα φοράς τη φανέλα της;

 

«Αισθάνομαι πραγματικά ενθουσιασμένος για τη νέα πρόκληση της καριέρας μου στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, ύστερα από 5 σεζόν με την HC Meshkov Brest, στην πατρίδα μου. Νιώθω πραγματικά προνομιούχος και πολύ τυχερός που θα παίζω σε έναν τόσο μεγάλο σύλλογο, όχι μόνο για την Ελλάδα, αλλά και για την Ευρώπη, όπως είναι η ΑΕΚ. Την παρακολούθησα στην Ευρώπη, είναι η μόνη ομάδα που εκπροσώπησε την Ελλάδα σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και το έκανε με μεγάλη επιτυχία».

-Πέρυσι κατέκτησες το πρωτάθλημα. Φέτος, ποιοι είναι οι στόχοι που έχεις θέσει;

«Νομίζω ότι ένας κορυφαίος σύλλογος σαν την ΑΕΚ, στοχεύει πάντα τους μέγιστους στόχους. Να κερδίσει δηλαδή και τους δύο εγχώριους τίτλους και προχωρήσει μακριά και στην Ευρώπη. Η ΑΕΚ μου εγγυάται τις μεγάλες φιλοδοξίες που έχω».

 

-Τι σε έπεισε να πεις το «ναι» στην ΑΕΚ;

«Μετά από 5 χρόνια στη Brest, ένιωσα ότι χρειαζόμουν άλλη μια πρόκληση στην καριέρα μου. Το χάντμπολ στην Ελλάδα βρίσκεται σε άνοδο λόγω της ΑΕΚ, με πολλούς ποιοτικούς παίκτες να έχουν ενταχθεί στους εγχώριους συλλόγους το τελευταίο διάστημα. Κατά την άποψή μου, η Ελλάδα θα ήταν ένα άνετο μέρος για να ζήσω με την οικογένειά μου. Οπότε το να αποφασίσω να έρθω στην ΑΕΚ ήταν κάτι εύκολο για εμένα».

 

-Τι γνωρίζεις για την ΑΕΚ, την ιστορία και τον κόσμο της;

«Η ΑΕΚ είναι ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού αθλητισμού.  Έχει μεγάλες επιτυχίες και στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ, αλλά πλέον και στο χάντμπολ. Εγώ και οι νέοι μου συμπαίκτες, θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να αποδείξουμε την αξία μας και να ανταποκριθούμε στις υψηλές απαιτήσεις του κλαμπ».

-Πώς θα περιέγραφες τον χαρακτήρα σου; Τι πρέπει να ξέρει για εσένα ο κόσμος της ΑΕΚ;

 

«Έχω τεράστια επιμονή, ειδικά σε αυτό που κάνω. Έχω μεγάλη ένταση και είμαι απαιτητικός στον αγώνα και στις προπονήσεις με τον εαυτό μου και τους συμπαίκτες μου. Όσο για το τι πρέπει να ξέρετε για εμένα; Κατάγομαι από την πόλη Lepel στα βόρεια της Λευκορωσίας. Είναι μια μικρή πόλη στη μέση μιας αγροτικής περιοχής με γραφικά τοπία, δάση, πολλές λίμνες και λιβάδια. Αυτός είναι ο λόγος που τα χόμπι μου είναι το ψάρεμα και το κυνήγι. Είναι μέρος του DNA μου».

-Σε αυτό το νέο ξεκίνημα, έχεις στο πλάι σου και την οικογένειά σου. Πόσο σημαντικό είναι αυτό;

«Η οικογένειά μου υποστήριξε πλήρως την απόφασή μου να εγκατασταθώ στην Ελλάδα. Η οικογένειά μου είναι όλος μου ο κόσμος. Έχω δύο μικρές δίδυμες κόρες. Και αφιερώνω όλη μου την προσπάθεια στη γυναίκα και τις κόρες μου. Ελπίζω πραγματικά να νιώσουν σαν στο σπίτι τους στην Ελλάδα».

-Τέλος, στείλε το δικό σου μήνυμα προς τον κόσμο της ομάδας.

 

«Ξέρω πόσο δεμένοι είναι οι οπαδοί με τις ομάδες στην Ελλάδα, αλλά της ΑΕΚ είναι περισσότερο από όλους στο άθλημα μας. Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να περιμένουμε πολύ ισχυρή υποστήριξη στους εντός έδρας αγώνες μας και μια… έκρηξη ηφαιστείου στα ντέρμπι του πρωταθλήματος. Σας ευχαριστώ για την αφοσίωσή σας στον σύλλογο. Ας πετύχουμε τους στόχους μας, ώστε να γιορτάσουμε όλοι μαζί στο τέλος».

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταγραφές βέβαια δεν έχουν τελειώσει καθώς στην ΑΕΚ κινούνται για τουλάχιστον τέσσερις ακόμα δυνατές προσθήκες. Ειδικά η δεξιά πλευρά είναι αυτή που απασχολεί τους ανθρώπους του τμήματος που στοχεύουν σε δύο αθλητές ευρωπαϊκού επιπέδου. Συγκεκριμένα το επόμενο διάστημα θα ανακοινωθεί η απόκτηση ενός δεξιού ίντερ και ενός δεξιού εξτρέμ που θα καταστήσουν πανίσχυρη και την δεξιά πλευρά της ομάδας.

Επιπλέον στις τάξεις του «Δικεφάλου» κινούνται και για την απόκτηση ενός δεύτερου ξένου τερματοφύλακα πίσω από τον Μάτσκεβιτς ενώ έχει αποκτηθεί και ο νεαρός Καλαμάτας από την Δόξα Βύρωνα. Παράλληλα δεν αποκλείεται να γίνει μια ακόμη κίνηση που αφορά την ενίσχυση της άμυνας.

Πως έχει διαμορφωθεί το ρόστερ της ΑΕΚ

Το ρόστερ της ΑΕΚ σταδιακά στελεχώνεται και μέχρι το τέλος του μήνα θα έχουν καλυφθεί  τα περισσότερα κενά. Μέχρι τώρα η «Ένωση» κάλυψε ιδανικά το κενό του Μυλωνά με την απόκτηση του Μαντάλινιτς ενώ στη θέση του Ουγκάλντε αποκτήθηκε ο Τικ. Κάτω από τα δοκάρια η θέση του βασικού μετά την αποχώρηση του Μπουκοβίνα έχει καλυφθεί εδώ και μήνες με την απόκτηση του Ιβάν Μάτσκεβιτς. Στη θέση του Μόγια αποκτήθηκε ο Λούκας Ρογκούλσκι αλλά και ο νεαρός διεθνής Γιώργος Μαρκατάτος.

Αναλυτικά το ρόστερ της ΑΕΚ όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα:

Τερματοφύλακας: Μάτσκεβιτς, Καλαμάτας

Αριστερό ίντερ: Μαντάλινιτς, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Καλόμοιρος, Στάθης,

Αριστερό εξτρέμ: Τικ, Κεδέρης,

Δεξί ίντερ: Ηλιόπουλος,

Δεξί εξτρέμ: Αραμπατζής, Βασιλείου,

Πίβοτ: Ρογκούλσκι, Μαρκατάτος, Παπαδιονυσίου,

Πλέι μέικερ: Μόγια, Λέμος,

Προπονητής: Αλέξης Αλβανός

enwsi.gr

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Νίκολα Γιούκιτς. Ο 27χρονος (14/08/1994) διεθνής Κροάτης δεξιός ίντερ, ύψους 1,93 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Νίκολα Γιούκιτς ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από την Marina Kaštela, όπου αγωνίστηκε από το 2011 έως το 2016, λαμβάνοντας σπουδαίες εμπειρίες από την κορυφαία κατηγορία της Κροατίας. Ακολούθησε η μεταγραφή του στην UMS Pontault-Combault HB (2016-2019), με την οποία κατέκτησε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η συνολική του παρουσία κέντρισε το ενδιαφέρον της Chartres Métropole handball, ομάδα της Starligue (κορυφαία κατηγορία), η οποία τον έκανε δικό της για δύο χρόνια (2019-2021). Την περασμένη αγωνιστική περίοδο έκανε ένα ακόμα άλμα στην καριέρα του, φορώντας τη φανέλα της GWD Minden, αγωνιζόμενος στην Bundesliga.

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας του με την ΑΕΚ, ο Νίκολα Γιούκιτς δήλωσε στο aek.gr: «Είμαι πολύ χαρούμενος που υπέγραψα σε ένα τόσο μεγάλο κλαμπ όπως είναι η ΑΕΚ, με ιστορικό παρελθόν και πολλές επιτυχίες. Ελπίζω πως θα έχουμε νέες επιτυχίες τη νέα σεζόν και θα κάνουμε χαρούμενους τους οπαδούς της ομάδας μας κατακτώντας τους στόχους μας. Εγώ από την πλευρά μου, θα δώσω όλο βήμα μου τον εαυτό για να τα καταφέρουμε. Τα λέμε σύντομα ΑΕΚ»

Νίκολα, καλωσήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

285459274_3293347247567392_5562903019895

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μεταξύ Tike και Mandalinic ως μεταγραφή, με (πολύ) θετικές υποσημείωσεις όμως.
Μπορεί να είναι μικρές ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά δεν παύει να ισχύει ότι έχει παίξει στα δύο καλύτερα πρωταθλήματα του κόσμου.
Η θέση του δεξιού ίντερ είναι η πιο δύσκολη για μεταγραφή στο χάντμπολ κατά την άποψή μου. Είναι σα να ψάχνεις στο μπάσκετ 5άρι ψηλό, αθλητικό και γρήγορο, με καλό σουτ από μέση απόσταση και να παίζει άμυνα. :D Ε χαίρω πολύ, όλος ο κόσμος αυτό ψάχνει, έτσι και στο χάντμπολ αριστερόχειρους ίντερ.
Μάλλον είναι ο καλύτερος παίχτης που έχει περάσει από την ομάδα σε αυτή τη θέση, οπότε πάμε καλά. (Ποιόν να συναγωνιστεί, τον Μπουνέτα μόνο, από εκεί και πέρα Μπερία και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις). Γενικά μου φαίνεται πιο σοβαρή η ομάδα αυτό το καλοκαίρι με τις επιλογές παιχτών από πέρσι.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpiRos said:

Κάπου μεταξύ Tike και Mandalinic ως μεταγραφή, με (πολύ) θετικές υποσημείωσεις όμως.
Μπορεί να είναι μικρές ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά δεν παύει να ισχύει ότι έχει παίξει στα δύο καλύτερα πρωταθλήματα του κόσμου.
Η θέση του δεξιού ίντερ είναι η πιο δύσκολη για μεταγραφή στο χάντμπολ κατά την άποψή μου. Είναι σα να ψάχνεις στο μπάσκετ 5άρι ψηλό, αθλητικό και γρήγορο, με καλό σουτ από μέση απόσταση και να παίζει άμυνα. :D Ε χαίρω πολύ, όλος ο κόσμος αυτό ψάχνει, έτσι και στο χάντμπολ αριστερόχειρους ίντερ.
Μάλλον είναι ο καλύτερος παίχτης που έχει περάσει από την ομάδα σε αυτή τη θέση, οπότε πάμε καλά. (Ποιόν να συναγωνιστεί, τον Μπουνέτα μόνο, από εκεί και πέρα Μπερία και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις). Γενικά μου φαίνεται πιο σοβαρή η ομάδα αυτό το καλοκαίρι με τις επιλογές παιχτών από πέρσι.

Ο τερματζης ο ματσκεβιτς? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CHⓇIS said:

Ο τερματζης ο ματσκεβιτς? 

Γι' αυτόν τα είπαμε όταν έκλεισε πριν κάτι μήνες, παιχταράς, γνωστός, μεταγραφή από το πάνω ράφι, μπαμ μπουμ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, SpiRos said:

5άρι ψηλό, αθλητικό και γρήγορο,

Σπυρο δεν θελουμε κι ενα σεντερ ( ετσι λεγεται βρε ? ) 2,10' , μασιστα, να δερνει και να γελαει οταν τον σπρωχνουν για να καθαριζει μπροστα και πισω κεντρικα ?

Οι μασίστες της Αθήνας: Από τον Κουταλιανό στον Γιώργο Τρομάρα - Αγώνας της  ΚρήτηςΑγώνας της Κρήτης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Σπυρο δεν θελουμε κι ενα σεντερ ( ετσι λεγεται βρε ? ) 2,10' , μασιστα, να δερνει και να γελαει οταν τον σπρωχνουν για να καθαριζει μπροστα και πισω κεντρικα ?

Οι μασίστες της Αθήνας: Από τον Κουταλιανό στον Γιώργο Τρομάρα - Αγώνας της  ΚρήτηςΑγώνας της Κρήτης

Αν εννοείς πίβοτ, είμαστε καλυμμένοι αριθμητικά. Λίγο χειρότερα από πέρσι με την αλλαγή Πλάθα με Ρογκούλσκι. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, 1989 generation said:

Μια χαρά πάει ο σχεδιασμός. Θα γίνει λένε και μια τουλάχιστον μεταγραφή ακόμα που θα κάνει μπαμ....

ο Jukic ειναι δεξί ίντερ, άρα δεν έρχεται ο Μπουνέτα?

Link to comment
Share on other sites

Στην διοργάνωση την οποία κατέκτησε την περσινή σεζόν επιστρέφει η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του enwsi.gr οι άνθρωποι του «Δικεφάλου» αποφάσισαν τελικά να δηλώσουν συμμετοχή στο EHF Cup με στόχο φυσικά η «Ένωση» να συνεχίσει την ανοδική πορεία της στην Ευρώπη και να διεκδικήσει την καλύτερη δυνατή θέση. Με το ρόστερ που διαμορφώνει φέτος η ομάδα έχει πολύ μεγάλες προσδοκίες και φυσικά θα πρέπει να επιβεβαιώσει και στο γήπεδο τις δυνατότητες της. Στην ΑΕΚ αναμένεται το επόμενο διάστημα να στείλουν και επίσημα την δήλωση συμμετοχής στο EHF Cup. Να θυμίσουμε πως αρχικά υπήρχε και η σκέψη για να διεκδικήσει wild card για την συμμετοχή της στους ομίλους του EHF European League όπως έγινε και φέτος, κάτι ωστόσο που ήταν δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos changed the title to ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24
  • AG21 featured and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×