Jump to content

Α.Ε.Κ. BC 2023-24 [Νέα-Μεταγραφές]:


George_D
 Share

Recommended Posts

3 hours ago, panther-21- said:

Για αυτο εγραψα κυριως περσι, οπου ηταν σχεδον σε ολα τα παιχνιδια αδειο. Δεν νοειται να ονομαζεσαι οργανωμενος οπαδος και να μην πας να δεις εντος εδρας την μπασκετικη ΑΕΚ, τι συζηταμε τωρα ρε μαλακες. Με αλλη ΑΕΚ μεγαλωσαμε εμεις?

15 χρονων, εκανα κοπανα απο τα φροντιστηρια και επερνα 3 λεωφορεια μεσοβδομαδα για να δω την ΑΕΚ στο Μοσχος να παιζει βολλει. Ουτε αμαξια ειχαμε, ουτε μετρο υπηρχαν, ουτε τιποτα.

Να παει β εσκα και ν. ιωνια λεει ο ενας, να διαλυθει λεει ο αλλος, ο καθενας με την καβλα του. Δεν γαμιομαστε λεω εγω?

Εγω κατεβαινα εκδρομη κ αν ηταν μπασκετ οακα κανονιζαμε.

Για λιοσια σορυ δεν.3 φορες πηγα αν δν με παιρνατεεσεις δννπροκειται να πηγαινα.

Οακα θα πηγαινα κ μονος μου.

Πι ες οχι το τμημα δν πρεπει να διαλυθει αλλα να μπει σε βασεις

Ετσι οπως παμε καποια στιγμη θα φυγει ο μακης κ κανενας δν θα αναλαβει χρεη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης συμφωνω ως ενα σημειο γ τους οργανωμενους

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, makisg said:

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει:

Όταν το τμήμα μπάσκετ πήγαινε πολύ καλά, π.χ. τη περίοδο 2000-2002 πόσο κόσμο πιστεύετε ότι μαζεύαμε κατά μέσο όρο στο γήπεδο;

Φαντάζομαι ότι ήταν πολλοί παραπάνω οι φίλαθλοι που πήγαιναν τακτικά στο μπάσκετ σε σχέση με σήμερα. Αν είναι έτσι, τότε τι ακριβώς ήταν αυτό που ήταν διαφορετικό εκείνη την εποχή και τράβαγε τον κόσμο μας να πάει να δει τη μπασκετική ΑΕΚ;;

Επειδή πήγαινα πολύ εκείνες τις συγκεκριμένες δύο χρονιές κι ενώ είχαμε προπονηταράδες και παιχταράδες, πήγαιναν ακόμα λιγότεροι από τώρα. Το μπάσκετ ήταν στα χάι του όντως, η ΑΕΚ συμμετείχε πετυχημένα στην Ευρωλίγκα κι όμως κατορθώναμε να είμαστε ελάχιστοι. Το 2002 δε που πήραμε το πρωτάθλημα ήταν τραγική η προσέλευση.

Τότε τα αποδίδαμε όλα στο "μαλάκα" τον Φιλίππου. Εγώ θα μας χαρακτήριζα απλά απαράδεκτους και φιεστάκηδες γιατί μόνο όταν είναι κάνας τελικός θυμόμαστε να πάμε. Αλλιώς τα είχαμε στο κεφάλι μας (νομίζω) όλοι ότι είναι ο κόσμος της ΑΕΚ και όχι έτσι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακούω αυτά που λέτε και συμφωνώ μέχρι ένα σημείο.

Προφανώς πρέπει να υπάρχει στήριξη αλλά συζητάμε λες και υπάρχει απεριόριστο μπάτζετ και ελεύθερος χρόνος για κάθε οπαδό. 

Όταν λοιπόν ο μέσος ΑΕΚτζης φτιάχνει τη ρουτίνα του βάσει του ποδοσφαίρου, το να παρακολουθει στενα και δεύτερο άθλημα είναι πολύ δύσκολο λόγω υποχρεώσεων είτε οικονομικών είτε χρονικών. Και αν το κάνει θα το κάνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις. 

Όταν ειδικά βλέπει χειρισμούς τύπου Μάκη, τότε δεν θα μπει καν στον κόπο όχι να δει/στηρίξει/ ακολουθήσει... έστω να δώσει πρόβλεψη στα απιδια...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ας αποφασισει να ανοιγεται μεχρι εκει που φτανει η τσεπη του.

Για τον κοσμο τα εχουμε πει μη τα ξαναλεμε δε χρειαζεται να παμε μακρια ακομα και εδω οταν επαιζε σημαντικα ματς η Βασιλισσα  ποσταρανε στο ποδοσφαιρικο αν ξυριζει τα αρχιδια του ο Ροτα.

 Μετα ας προσευχομαστε να βρεθει ενας πλουσιος ΑΕΚτζης που γουσταρει το μπασκετ και μπορει να χανει 4-5 εκατομμυρια γιατι καυλωνει και ισως ετσι καποτε μπορεσουμε να παιξουμε ευρωλιγκα και να κοιταξουμε τους αλλους δυο στα ματια.

Για μενα ειναι εξισου σημαντικο να μην αισθανομαστε μειονεκτικα στο μπασκετ σε σχεση με τους 2 οσο το να παιρνουμε πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο.

Και απο κει χανουμε οπαδους ο βαζελος τοσα χρονια κρατηθηκε γιατι ειχε το μπασκετ αλλιως ολοι θα ειχαν γινει γαβροι τα ιδια και ο γαβρος πιο παλια.

Το μπασκετ πρεπει να πρωταγωνιστει αν θελουμε να λεγομαστε μεγαλος συλλογος αλλα δυστυχως ειμαστε μονο παε.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CHⓇIS said:

Επισης συμφωνω ως ενα σημειο γ τους οργανωμενους

Οργανωμένοι φέτος είχαν ικανοποιητική παρουσία 

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 μήνες μέσα στο μπάσκετ δεν θεωρείτε καν μέσα. Από την αλλη αν ισχύουν τα 7 μήνες για τους υπαλλήλους θα οω Μάκη γαμιεσαι. Κατά τα άλλα τα έχουμε ξαναπεί υπάρχει μεγάλο κόστος για να είσαι παρών και στα 2 αθλήματα σταθερά. Αλλά εγώ θα πω δείξε ένα σοβαρό πλάνο και οι 1509 θα γίνουν 2000 και σιγά σιγά ακόμα παραπάνω 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AlexKR21 said:

Το άθλημα πέθανε μετά τα κλειστά συμβόλαια της Ευρωλίγκας

Το σημερινό παιχνίδι πχ με τον ΠΑΟΚ είναι απλά παιχνίδι γοήτρου, το ποιες ομάδες θα πάνε τελικό είναι δεδομένο, το ποιες θα βγούνε Ευρώπη και σε ποια διοργάνωση επίσης, οκ να υποβιβαστεί κάποιος απ' τους 2 δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε ποιο το νόημα;

Αυτό είναι το ζουμί και αν δεν αλλάξει αυτή η μαλακία με κάποιο τρόπο δεν θα ανεβεί και η ΑΕΚ και οι άλλες ομάδες ποτέ. Έχουνε γαμήσει τον ανταγωνισμό. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, amd said:

Αλλά εγώ θα πω δείξε ένα σοβαρό πλάνο και οι 1509 θα γίνουν 2000 και σιγά σιγά ακόμα παραπάνω 

Εδώ είναι όλο το ζουμί. Η αλήθεια είναι ότι από την εποχή του διαδικτύου και μετά, ο κόσμος μας έχει μπει σε ένα mood στήριξης της ομάδας που παλαιότερα δεν υπήρχε. Ο κόσμος της ΑΕΚ στην παρούσα φάση του, αν έβλεπε ένα σοβαρό πλάνο από το μπάσκετ, θα ήταν εκει. Δεν μιλάω για 20 και 30 χιλιάδες. Το ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια (εξαιρω την περίοδο της Α. Σοφιας που ακόμα θεωρείται πλασματική), έχει 10 χιλιάδες μόνιμους, βρέξει/χιονίσει. Παλιότερα οι μόνιμοι ήταν καμία 5.000.

Από αυτούς τους 10 χιλιαδες, οι περισσότεροι νιώθουν από ΑΕΚ. Με ένα σοβαρό πλάνο, θα μπορούσες να προσδοκας σε μια μόνιμη παρουσία 2-3 χιλιάδων. Αυτοί οι 2-3 χιλιάδες εκεί θα ήταν αν η ΑΕΚ έπαιζε μέσα στην Αθήνα κι ας είχε μόνο στόχο τη σωτηρία.

Μια ομάδα που αλλάζει 50 παίχτες και 4-5 προπονητές μέσα στη σεζόν, στα Λιόσια, σε μέρος επικίνδυνο και χωρις συγκοινωνία, που χρωστάει παντού, που δεν έχει κανένα απολύτως αγωνιστικό στόχο, τι ακριβώς κόσμο θέλετε να μαζέψει εσείς;

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εδώ και χρόνια βλέπουμε το μοτιβο που λέει ο @stavros 9-11. Οπότε λογικό φυσικά να μην στηρίζουν πολλοί. Οταν όμως πήραμε το κύπελλο από τους γάβρους και σηκώσαμε BCL είχε το τμήμα μια δυναμική και έναν αέρα που έπειθε σε μεγάλο βαθμό ότι κάτι καλό πάει να γίνει επιτέλους. Παίζαμε και στο οακα που ήταν πιο προσιτό. Εκεί ρε παιδιά γιατί οι 1500 δεν έγιναν 3-4000 δεν το καταλαβαίνω με τίποτα.

Οι γαυροβαζελοι γιατί μαζεύουν τόσο κόσμο σε αυτό το άθλημα; Δεν μπορεί να είναι καθαρά και μονο θέμα ευρωλίγκας ούτε επειδή έχουν καλύτερο ροστερ, προπονητές και πλάνο από εμάς. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι αρκετοί μέτριοι παίκτες μας, μετά την ΑΕΚ πήγαν στους 2 ή και σε άλλες ομάδες και έγιναν πρωταγωνιστές. Έχουν περάσει καλοί παίκτες από την ΑΕΚ. Επίσης αν ο Μάκης αύριο έβρισκε έναν μαγικό τρόπο να μας βάλει ευρωλίγκα, πόσοι ακόμα μόνιμοι πιστεύετε οτι θα πήγαιναν μαζί με τους υπάρχοντες; Άλλοι 1000; 1500; Μέχρι εκεί νομίζω μαξ. Οπότε είναι μάλλον αδύνατον να ονειρευτουμε ότι ακόμα και κάτω από τις πιο ιδανικές συνθήκες θα φτάσουμε ποτέ τον μόνιμο  κόσμο των άλλων 2 στο μπάσκετ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Papatsakalos21 said:

Ρε παιδιά ακούω αυτά που λέτε και συμφωνώ μέχρι ένα σημείο.

Προφανώς πρέπει να υπάρχει στήριξη αλλά συζητάμε λες και υπάρχει απεριόριστο μπάτζετ και ελεύθερος χρόνος για κάθε οπαδό. 

Όταν λοιπόν ο μέσος ΑΕΚτζης φτιάχνει τη ρουτίνα του βάσει του ποδοσφαίρου, το να παρακολουθει στενα και δεύτερο άθλημα είναι πολύ δύσκολο λόγω υποχρεώσεων είτε οικονομικών είτε χρονικών. Και αν το κάνει θα το κάνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις. 

Όταν ειδικά βλέπει χειρισμούς τύπου Μάκη, τότε δεν θα μπει καν στον κόπο όχι να δει/στηρίξει/ ακολουθήσει... έστω να δώσει πρόβλεψη στα απιδια...

Εγώ μάλιστα λέω τα σημερινά απίδια να τα ακυρώσουμε ως ένδειξη διαμαρτυρίας

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ηταν το οακα κ μια χαρα ανεβασες τον μεσο ορο μετα το 18.θυμαμαι ματς με μποακ κ κατι αλλα με 8 10 κ 12κ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Éric Rabé said:

Εγώ μάλιστα λέω τα σημερινά απίδια να τα ακυρώσουμε ως ένδειξη διαμαρτυρίας

Κάτσε καλά ρειιι

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, makisg said:

 

Οι γαυροβαζελοι γιατί μαζεύουν τόσο κόσμο σε αυτό το άθλημα; 

Παπαρια κοσμο μαζευουν οι γαυροβαζελοι, στα αντιστοιχα ματς με αυτα που παιζει η ΑΕΚ τον ιδιο κοσμο μαζευουν

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον μύθο της χαμηλής προσέλευσης κόσμου έχω αναφερθεί πολλές φορές και με στοιχεία, αναφέρθηκε και από άλλους σχολιαστές.

Βάζω και έναν πίνακα του 2019

 

Screenshot_20240303_133106_Chrome.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να αποδεικνύεται με κάποιο τρόπο, πιστεύω οτι αν η ομάδα έπαιζε σε ένα κλειστό 5000 στη Φιλαδελφεια θα ηταν γεμάτο ή σχεδον γεμάτο σε καθε ματς. 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ ενα γηπεδο σε περιοχες σου θα βοηθουσε να εχεις κοσμο.

Κ μια υγιης ομαδα με καποιους στοχους θα εφερνε κοσμο στο γηπεδο.

Κ σοβαροι οργανωμενοι οπαδοι που θα εστρεφαν την προσοχη στο τμημα θα εφερνε κοσμο.

Αυτη τη στιγμη εχουμε 0/3.

  • Δικεφαλάκι 6
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του κοσμου, οργανωμενου ή μη δεν αναφερθηκε μονο λογω της προελευσης. Αναφερθηκε και στα πλαισια της κριτικης προς την διοικηση, που ειναι ανυπαρκτη. Εκει βεβαια δεν περιμενεις απο τον απλο φιλαθλο μεμονωμενο αλλα απο τους οργανωμενους της ομαδας σου. Αντιλαμβανομαι οτι η απουσια ενος ΧΧ ή τελος παντων ενος συνολου προσωπων με αποψη και λογο δεν βοηθαει την κατασταση. Απο την αλλη δεν μπορω να το παραβλεψω.

Οσον αφορα την παρουσια του κοσμου, την επαναφορα της ΑΕΚ στην Α1 το ΟΑΚΑ γεμισε σε πολλα παιχνιδια και οχι μονο σε ντερμπι. Η ομαδα πηρε τιτλους και ολα εδειχναν θετικα και με ανοδικη ταση. Βαθμιαια η παρουσια μειωθηκε (και λογω των πολλων λαθων της διοικησης σε ολα τα επιπεδα), εσκασε και ο κοβιντ και ηρθε και εδεσε η κατασταση. Αποκορυφωμα ηταν η περσινη χρονια, ουσιαστικα της πρωτης στο νεο γηπεδο στα Λιοσια, που ξεκινησε με αδειο το πεταλο των οργανωμενων και επιστεγαστηκε με τα ηλιθια πραγματικα επεισοδια.

Στα της παρουσιας του κοσμου, δεν θεωρω οτι η ευθυνη πεφτει σε εναν μοναχα, ειτε αυτος λεγεται Μακης, ειτε οργανωμενοι, ειτε δεν ξερω εγω τι αλλο. Αυτο που ξερω ειναι πως η μπασκετικη ΑΕΚ εχει ενα πυρηνα 1000-1500 ανθρωπων που ενεκα της ιστοριας και του ονοματος της θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον διπλασιοι. Δικαιλογιες του στυλ μα δεν πας για πρωταθλημα, ειναι μακρια τα Λιοσια και δεν ξερω εγω τι αλλο, προσωπικα τις θεωρω πιπες.

Η ομαδα με τις δεκαδες αλλαγες αθλητων καθε χρονο, την ελλειψη πλανου και τα οτι να ναι προσωπα με τις ακομα πιο οτι να ναι δηλωσεις, σε διοικητικες θεσεις δεν βοηθανε να βελτιωθει η κατασταση. Σχεδον ολο το ροστερ αλλαζει καθε χρονο, μπαν στα μεσα της χρονιας και ξεφτυλικια σε ολα τα ΜΜΕ και εμεις βγαινουμε με ανακοινωσεις και λεμε ολοι ειστε μαλακες, εμεις τα κανουμε καλα.

Οι περισσοτεροι εδω μεσα κραζετε τον Μακη και καλα κανετε, αδυνατειτε ισως ομως να αντιληφθειτε οτι δεν υπαρχει αλλη λυση. Ποιος θα αγορασει την μπασκετικη ΑΕΚ και θα την στηριξει οικονομικα χωρις κανενα ουσιαστικα οφελος? Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω την απαιτηση απο τον Μακη να σταματησει τις μαλακιες με τα μπαν, να μαζεψει τα εξοδα και το μπατζετ μεχρι εκει που μπορουμε, να ξεπληρωσει τα οποια χρεη και να δωσει οραμα για την ομαδα.

Χωρις οραμα, ο πολυς ο κοσμος δεν θα στηριξει την προσπαθεια. Οι γαυροι με τοσους τιτλους στην Ελλαδα και τοσα χρονια στην Ευρωλιγκα ουσιαστικα τα τελευταια 2-3 χρονια αρχισαν να χτιζουν μπασκετικο κοσμο στο γηπεδο και ενω το ΣΕΦ ειναι διπλα στο μπουρδελο τους. Τα Αρειανα και οι ζελες ειναι αλλη φαση μιας και ουσιαστικα το μπασκετ τους κραταει ζωντανους σαν συλλογους.

Δεν περιμενω θαυματα ουτε απο τον Μακη, ουτε απο τον κοσμο μας. Δεν δεχομαι ομως προσωπικα να αυτοπροσδιοριζομαι ως οπαδος της ΑΕΚ και να μην παταω καθολου στο γηπεδο και η κριτικη μου να ξεκιναει και να τελειωνει στο ΚΜ και στα σοσιαλ με μηδεν παρουσια στο γηπεδο.

Ο Μακης δεν ειναι ουτε λαμογιο, ουτε τα εχει κονομησει απο την Βασιλισσα. Ματωμενος οικονομικα ειναι αλλα και μπαιλντισμενος απο το πως εχει μπλεξει με την ολη φαση που εχει παρει την κατηφορα. Μακαρι να ειχε το σθενος και ειτε να ψαξει να βρει συμπαιχτη και να τρεξουν μαζι ενα σωστο πλανο εξυγιανσης και ανοδου, ειτε να βγει στον κοσμο και να πει την αληθεια. Μαγκες μεχρι εκει μπορουμε, ετσι θα προχωρησουμε παρακατω, στηριξτε μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η βαζελα παίζει με Κολοσσό και το έχει σχεδόν γεμάτο ή τεσπά έχει πολύ κόσμο. Χωρίς οργανωμένους.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη μου, απλά να σε ενημερώσω ότι το γήπεδο τέννις που θα το έδιναν στην ΑΕΚ το πήρε.... άστο θα το αποκαλύψουν οι αρδ μας. Φαντάσου ότι έκατσε προσοχή μέχρι κ ο Μυτιληναίος.

Εμ, κ εσύ Μάκη μου όλο.... γιους προσλαμβάνεις. Πάρε κ καμιά κόρη. Γίνε... Μπαρμπα Μάκης... ή πιο... κομμουνιστικά σούγκαρ Μάκης.

Link to comment
Share on other sites

Ε πες ρε φιλος να το μάθουμε και μεις :P

Link to comment
Share on other sites

Κατήφορος δίχως τέλος για την ΑΕΚ Betsson στο 2024, με την Ένωση να μετράει μόλις 2 νίκες σε 13 συνολικά ματς και να μην έχει ακόμα κερδίσει στην έδρας

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρός τραυματισμός για τον Μόργκαν μετά τον εσκεμμένο τραυματισμό από παίκτη του Προμηθέα.

 

IMG_20240311_133304.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάφεραν σε μερικούς μήνες, από το να ξέρω τι σύστημα θα παίξουμε σε κάθε αλλαγή παίχτη, στο να μην ξέρω καν πλέον ποιοι είναι στο ροστερ και ποιοι όχι, μόνο η ΚΑΕ τέτοια ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×