Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Ο "Άνθρωπος χωρίς ανάσα" εχει ηδη μπει στη λιστα. Βασικα ο Κερ ειναι οτι καλυτερο εχω διαβασει σε αστυνομικο. Μου αρεσει πολυ που εχει μεσα το ιστορικο στοιχειο.

Τσεκαρε λιγο και το Μαπουτσε του Φερι.

Επισης να ενημερωσω οτι πριν μερικες μερες κυκλοφορησε το Γυναικες του Μπουκοφσκι απο τις εκδοσεις μεταιχμιο. Το λεω γτ το εψαχνα απεγνωσμενα.

 

Θεός Kerr, διαβάζεται απνευστί λΑΙμΑΙ...

Έφυγε σε 3 μέρες.

Και ο Σιμόνι καλός, καλύτερος από τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες. Καλυτερο απο τη Μοιραια Πραγα;

Εγω πηρα να διαβασω την Τριλογια της Μασαλιας του Ζαν-Κλωντ Ιζζο.

 

Ναι, καλύτερο από την Πράγα ή τουλάχιστον εφάμιλλο. Είναι πως το εκτιμά κανείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Διαβαζω την Τριλογια της Μασαλιας και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο. Προκειται κλασικο νουαρ μυθιστορημα. Ο Ιζζο, οντως Μαρσεγεζος, κανει φυλλο και φτερο την πολη του. Απο κοινωνικης εως πολιτικης αποψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Διαβαζω την Τριλογια της Μασαλιας και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο. Προκειται κλασικο νουαρ μυθιστορημα. Ο Ιζζο, οντως Μαρσεγεζος, κανει φυλλο και φτερο την πολη του. Απο κοινωνικης εως πολιτικης αποψης.

 

το εχω παρατησει καπου στα μισα του 2ου βιβλιου.... ωραιος ο Ιζζο οντως....

διαβασε μετα και την βρωμικη τριλογια της Αβανας απο Γκουτιερες

επεσε στα χερια μου το πορτρετο του Ντοριαν Γρκεη απο Γουαιλντ. καλο ? να το διαβασω παρακουμη ?

Link to comment
Share on other sites

το εχω παρατησει καπου στα μισα του 2ου βιβλιου.... ωραιος ο Ιζζο οντως....

διαβασε μετα και την βρωμικη τριλογια της Αβανας απο Γκουτιερες

επεσε στα χερια μου το πορτρετο του Ντοριαν Γρκεη απο Γουαιλντ. καλο ? να το διαβασω παρακουμη ?

 

Την βρωμικη τριλογια την ειδα που τη διαβαζε ενας στην παραλια αλλα ειχα ξεχασει να ψαξω περι τινος προκειται.

Απο Ουαιλντ εχω διαβασει το De profundis μονο, αλλα ο Ντοριαν Γκρει νομιζω πως ειναι το σημα κατατεθεν του Ουαιλντ. Οποτε αφου το εχεις διαβασε το. Και μετα πες μας και τη γνωμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε, τέλειωσα προ ημερών τις "Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο" και πραγματικά μου άρεσε πολύ αν και γενικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση τους Έλληνες συγγραφείς ομολογώ ότι ο Ζουργός έγραψε κάτι πολύ πάνω από το Μ.Ο. των εγχώριων συναδέλφων του.

Τεχνικά έχει θεματάκια, από κάποια στιγμή και μετά το πάει πολύ γρήγορα και πηδάει χρονικές περιόδους, αλλά γενικά είναι διήγηση που σου μένει.

Link to comment
Share on other sites

Σε πιστευω. Αφου κι εγω που δεν διαβαζω τετοια, σκεφτομαι να το αγορασω καποια στιγμη.

 

Γενικά όπως έγραψα παραπάνω, έχω θέμα με τους Έλληνες συγγραφείς. Γράφουν πολύ παιδαριωδώς να το θέσω. Γνώσεις μηδέν, έρευνα μηδέν, ιδεοληψίες στο φουλ, γενικά δεν τους προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τους κλασσικους που ειναι ρισπεκτ (Καζαντζακης πχ), ουτε εγω διαβαζω Ελληνες. Πως να το πω. Με μιζεριαζει να διαβαζω ενα μυθιστορημα που εξελισσεται στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τους κλασσικους που ειναι ρισπεκτ (Καζαντζακης πχ), ουτε εγω διαβαζω Ελληνες. Πως να το πω. Με μιζεριαζει να διαβαζω ενα μυθιστορημα που εξελισσεται στην Ελλαδα.

 

Εννοείτε κλασσικούς, respect. Αλλά οι νέοι ξεκινάνε νουαρ και μπλέκουν εμφύλιους, εξορίες, βασιλιάδες καραγκιοζιλίκια. xD

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ακουσει. Ειναι αυτη που εγραψε το "Αντρες, ευχαριστω δε θα παρω". Τριζουν τα κοκκαλα του Μιλλερ.

 

Για μένα αυτή και η Μαντά είναι το μεγαλύτερο σινιάλο από γκόμενα, ότι ανοίξαμε και σας περιμένουμε. Πιο guarantee και από το να έρθει να σου τριφτεί στη μάπα.

Αν αξίζει ορμάς, αν δεν..., καταλαβαίνεις γιατί έχει διαβάσει όλη την βιβλιογραφία τους. Προσοχή μόνο στις στραβογαμημένες.

Link to comment
Share on other sites

Tι λε ρε φίλε... αυτή τη Δημουλίδου τη θυμάμαι σαν όνομα από τότε που'μουνα φοιτητής... πώς κρατιέται έτσι... θα μας τρελλάνει...

Είχα δει μια μέρα αυτή τη Μαντά... μια θείτσα 150κιλά... πέτυχα και στην τιβι μια αμερικάνα φώκια που λέει είναι ο συγγραφέας των αποχρωσεων του γκρι... ε, και συμπεραίνω ευλογα, όλες αυτές που γράφουν τα αρλεκιν είναι σαλούφες που βγαίνουν απ'το ίδιο καλούπι... άλα της η Χρυσηίδα...

 

Κατα τ'άλλα...

επεσε στα χερια μου το πορτρετο του Ντοριαν Γρκεη απο Γουαιλντ. καλο ? να το διαβασω παρακουμη ?

Εννοείται ρε μαλακα! τί ερωτήσεις είναι αυτές... Το Σ/Κ αντί να δεις Λίβερπουλ θα διαβάσεις τα άπαντα Οσκαρ Γουάιλντ και Δευτέρα έχει διαγώνισμα...

 

Περα απο τους κλασσικους που ειναι ρισπεκτ (Καζαντζακης πχ), ουτε εγω διαβαζω Ελληνες. Πως να το πω. Με μιζεριαζει να διαβαζω ενα μυθιστορημα που εξελισσεται στην Ελλαδα.

Διαβάστε το ΘΕΟΥΛΗ Πέτρο Μάρκαρη... αφού γουστάρετε και αστυνομικά, θα την καταβρείτε...

Link to comment
Share on other sites

Ποια Μαντα και ποια Δημουλιδου τωρα; Μιλαμε για σκουπιδια ολκης.

50 αποχρωσεις της αγαμιας να λες. Πανε ολες οι αγαμητες και το διαβαζουν. Οταν τα γραφε αυτα ο Μαρκησιος Ντε Σαντ το 1800 που παιρναν κεφαλια για πλακα, τον ελεγαν ανωμαλο. Τωρα το καμουφλαραμε στις 50 αποχρωσεις και δεν τρεχει μια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον δεν ξερω αν το ειχα γραψει ξανα αλλα ολοι οι Ελληνες οφειλουν να διαβασουν την "ιστορια ενος στρατιωτη". Ενας φτωχος αρβανιτης φουκαρας από τη Λιβαδεια, πολεμαει συνεχομενα στη Μακεδονια, στη Ρωσια και τη Μ. Ασια. Συγκλονιστικη αφηγηση, η τριχα καγκελο και στην περιγραφη της υποχωρησης διαβαζα κλαιγοντας. Ο αναγνωστης βιωνει το οριστικο τελος της Ελλαδας με τον πλεον δραματικο τροπο. Διοτι η απωλεια της Μ. Ασιας και η οριστικη αποξενωση του ελληνισμου από εκεινα τα εδαφη, ηταν ο θανατος της Ελλαδας. Η απελπισια δεν περιγραφεται. Ενω κρατουσαν αξιοπρεπεστατη αμυνα, σε μια νυχτα ξαφνικα ο στρατος διαλυθηκε και χιλιαδες ατακτοι φανταροι ανακατοι με αμαχους ετρεχαν στο πουθενα. Αυτος ο ανθρωπος στη Λεσβο ζητιανευε να βρει 100 δρχ να βγαλει εισιτηριο για Πειραια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ton teleytaio kairo diavazo ligo aggliki hooliganiki biografia

boys from the mersey

scully

gongrats you ve just met the icf

kai tetxoia

theiki atacka

tous stamatan oi mpatsoi k rotaei o arximpatsos

anyone of you ladz who has a police record?

kai akougetai apo piso

me mate "message in a bottle"

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×