Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Hades said:

Το θέμα είναι, πρέπει να έχω διαβάσει πρώτα κάποιο η κάποια άλλα βιβλία του γιατί είναι συνέχεια αυτών η είναι αυτοτελές; μόνο το χρονικό ενός προαναγγελθεντος θανάτου έχω διαβάσει από Μαρκές 

Εγώ μόνο αυτό είχα διαβάσει. Κι έχω παρει και τις θλιμμένες πουτανες της ζωής μου του ιδίου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλεύω να τελειώσω τα 100 χρόνια μοναξιά... Έχει γίνει βαρετό από ένα σημείο και μετά αλλά σε γενικές γραμμές καλό. Δε θα το παρατήσω. 

Μετά έχω το 1984 και τον φύλακα της σίκαλης. Ελπίζω να αξίζουν 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Hades said:

Παλεύω να τελειώσω τα 100 χρόνια μοναξιά... Έχει γίνει βαρετό από ένα σημείο και μετά αλλά σε γενικές γραμμές καλό. Δε θα το παρατήσω. 

Μετά έχω το 1984 και τον φύλακα της σίκαλης. Ελπίζω να αξίζουν 

1984 πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SpiRos said:

1984 κλασσικό, οκ. Ώρες ώρες μου παραείναι... οργουελικό, αλλά πολύ καλό φυσικά σε γενικές γραμμές.

Μου χει μείνει  το απρόσμενο τέλος. Θα πεις γιατί απρόσμενο;  Αλλά δεν θα απαντήσω, γιατι δεν το χει διαβάσει ακόμα ο Άδης. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελείωσα το 1984. Πολύ καλό, μου άρεσε περισσότερο από το brave New world του Χαξλευ 

Αύριο πιάνω τον φύλακα της σίκαλης. Έχω διαβάσει τα καλύτερα γιαυτό το βιβλίο 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν 2-3 μέρες τελείωσα τον "Άνθρωπο που αγαπουσε τα σκυλιά".

Πολυ αξιόλογο βιβλίο. Εξιστορεί την δολοφονία του Τρότσκι από τον Ραμόν Μερκαντέρ περιγράφοντας ταυτόχρονα τη ζωή στην Σοβιετική Ρωσία του Στάλιν και τον Ισπανικό Εμφυλίο. 

Σε αρκετές φάσεις ο Παδούρα πλατιαζει αλλά νομίζω ότι αυτό είναι ιδίωμα των Λατινοαμερικανων συγγραφέων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επιτέλους βρήκα το χρόνο να τελειώσω τον φυλάκα στη σίκαλη. Καλό, κάνει μια μικρή κοιλιά αλλά τελειώνει εξίσου δυνατά όπως αρχίζει. Τώρα περιμένω την άδεια και θα παραθέσω μια λίστα με επιλογές να ακούσω γνωμες 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αν οι νεκροί δεν ανασταινονται, Φίλιπ Κερ. Πολύ καλό, κλασικός Κερ. Δεν τον βαριέσαι. 

Η θεραπεία, Σεμπάστιαν Φιτζεκ. Πολύ δυνατό γιαυτό και πήρα στο καπάκι τη θέση 7Α την οποία την τελειώνω και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερη. Σίγουρα θα πάρω και άλλους τίτλους από τον Φιτζεκ. 

Πήρα και για τη γυναίκα τον ραγια του Καλπουζου. Θα του ρίξω μια ματιά ελπίζω να αξίζει 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο Φιτζεκ. Αλλά λέω να κάνω μια παύση, πριν πάρω και τα άλλα βιβλία του. 

Γνώμες για Adrian Mckinty; (κρύο χώμα, ακούω τις σειρήνες στο δρόμο, το κορίτσι με τα όπλα). Αξίζει να πάρω κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
32 minutes ago, parakmiakos said:

Έχει διαβάσει κανείς τον Οδυσσέα του Τζόυς? 

Ηθελα να το δοκιμάσω, αλλά δεν το χω πιάσει ακόμα. Όσοι το διάβασαν λένε ότι είναι ατελείωτο όχι μόνο επειδή είναι μεγάλο αλλά και επειδή είναι δύσκολο στο διάβασμα. Γνωρίζω κάποιον που το τελείωσε μετά από αρκετούς μήνες και άλλους που διάβασαν μόνο αποσπάσματα. Για το αν είναι καλό βιβλίο, οι απόψεις διίστανται. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ηθελα να το δοκιμάσω, αλλά δεν το χω πιάσει ακόμα. Όσοι το διάβασαν λένε ότι είναι ατελείωτο όχι μόνο επειδή είναι μεγάλο αλλά και επειδή είναι δύσκολο στο διάβασμα. Γνωρίζω κάποιον που το τελείωσε μετά από αρκετούς μήνες και άλλους που διάβασαν μόνο αποσπάσματα. Για το αν είναι καλό βιβλίο, οι απόψεις διίστανται. 

Κι εγώ αυτά έχω ακούσει. Υπάρχει οδηγός ανάγνωσης για το συγκεκριμένο βιβλίο. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, parakmiakos said:

Κι εγώ αυτά έχω ακούσει. Υπάρχει οδηγός ανάγνωσης για το συγκεκριμένο βιβλίο. 

Νομίζω ότι οδηγοί ανάγνωσης υπάρχουν για τα περισσότερα ξένα κλασσικά μυθιστόρηματα. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×