Jump to content

Edson Arantes do Nascimento-Pelé


Rayo Vallecano 21
 Share

Recommended Posts

Δεν τον πρόλαβα, ελάχιστα στα τελειώματα και ήμουν κι εγώ νιανιαρο, αλλά σαν φίλαθλος - οπαδός μεγάλωσα με το μύθο του.

Για τη γενιά του πατέρα μου ήταν ο κορυφαίος και ο μεγαλύτερος όλων.

Ομαδάρα έχει φτιαχτεί στον Ουρανό.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε ένας μύθος.

Δεν τον έζησα αλλά ακόμα  συζητιέται αν ήταν ο καλυτερος όλων των εποχών, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

Ας αναπαυτεί η ψυχή του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα γκολ του Πελέ που θεωρείται από πολλούς ως το καλύτερο, ήταν αυτό, σε φιλικό της Σαντος με την Γιουβε. Επειδή δεν έχει σωθεί κανονικό βίντεο όμως, έχουν φτιάξει αυτή την αναπαράσταση σε υπολογιστή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε 90s ενα cd που το ειχα λιωσει. Ηταν σαν παιχνιδι που ειχε ερωτησεις για το Μουντιαλ μαζι με βιντεο με χαρακτηριστικες φασεις, καλυτερα γκολ κλπ. Μου ειχε βαλει λοιπον ο θειος μου να δω μια φαση με τον Πελε αφηνοντας να εννοηθει πως θα ειναι κατι φοβερό. Βρισκει λοιπον το κλιπάκι και το βάζει. Με τον σνομπισμο που διακατεχει τις τρυφερες ηλικιες σκεφτομαι ποιος Πελε τώρα.. Γινεται μια πάσα καθετη  προς την περιοχη. Ο τερματοφυλακας βγαινει ενω και ο Πελε φαινεται πως θα φτασει πρωτος στη μπαλα. Αμεσα ξεκιναω απαξιωτικα "Ναι ενταξει την τσιμπαει και βαζει γκ..". Αυτο που ακολουθησε δεν μπορουσα να το περιμενω. Εμεινα μαλακας , παραμενει απο τις λιγες πραγματικα μοναδικες στιγμες εμπνευσης που εχω δει. Δεν "δεθηκα" ποτε ιδιαιτερα με τον μεγαλο Βραζιλιανο, μα το σιγουρο ειναι πως εφυγε ενας πελωριος ποδοσφαιριστης. 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα των 70's, γύρω στο '74 λίγο πριν - λίγο μετά το Μουντιάλ στη Γερμανία. Πιτσιρίκι σχεδόν οκτάχρονο.
Ο πατέρας μου μέγας φαν της Βραζιλίας και εκείνου, τον είχε δει λάϊβ στο Μαρακανά με τη Σάντος και από τότε τάχτηκε.
Με πήρε από το χέρι και πήγαμε στο "Σπλέντιτ" στο Πασαλιμάνι. Έπαιζε μια ταινία - ντοκιμαντέρ με θέμα τη ζωή του.
Οι προπονήσεις με τη Σάντος, οι αγώνες με τη Σελεσάο, το Έπος του '70 στο Μεξικό.
Ακόμη έχω καρφωμένα στο κεφάλι μου δύο πράγματα από εκείνη την ταινία.
Αυτό που έλεγε στο ξεκίνημα ότι το "Πελέ" ήταν παρατσούκλι και του το κόλλησαν όταν ένας ταλεντοκυνηγός πήγε στη μάνα του και τον έψαχνε και στην ερώτηση "που είναι ?" εκείνη απάντησε "πελέ" που στα Βραζιλιάνικα σήμαινε "εκεί πέρα".
Για να δείξει την αλάνα που ο γιός της κλωτσούσε τόπια με τα άλλα παιδάκια.
Το δεύτερο, η προπόνηση στη Σάντος για τις κεφαλιές με μπάλες κρεμασμένες στη σειρά από σπάγγους ψηλά κι εκείνος να πηδάει διαδοχικά για να τις χτυπήσει με το κεφάλι.
Βγήκα από το σινεμά και κουτούλαγα δεξιά κι αριστερά μαγεμένος. Εκστασιασμένος. Εκεί πρωτοείδα το "ανάποδο ψαλίδι" και αρρώστησα. Την άλλη μέρα τσακίστηκα πέφτοντας με την πλάτη στην άσφαλτο, στο δρόμο που παίζαμε μπάλα.
Έκτοτε τάχτηκα και του λόγου μου ...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, JOSS said:

Υπήρχε 90s ενα cd που το ειχα λιωσει. Ηταν σαν παιχνιδι που ειχε ερωτησεις για το Μουντιαλ μαζι με βιντεο με χαρακτηριστικες φασεις, καλυτερα γκολ κλπ. Μου ειχε βαλει λοιπον ο θειος μου να δω μια φαση με τον Πελε αφηνοντας να εννοηθει πως θα ειναι κατι φοβερό. Βρισκει λοιπον το κλιπάκι και το βάζει. Με τον σνομπισμο που διακατεχει τις τρυφερες ηλικιες σκεφτομαι ποιος Πελε τώρα.. Γινεται μια πάσα καθετη  προς την περιοχη. Ο τερματοφυλακας βγαινει ενω και ο Πελε φαινεται πως θα φτασει πρωτος στη μπαλα. Αμεσα ξεκιναω απαξιωτικα "Ναι ενταξει την τσιμπαει και βαζει γκ..". Αυτο που ακολουθησε δεν μπορουσα να το περιμενω. Εμεινα μαλακας , παραμενει απο τις λιγες πραγματικα μοναδικες στιγμες εμπνευσης που εχω δει. Δεν "δεθηκα" ποτε ιδιαιτερα με τον μεγαλο Βραζιλιανο, μα το σιγουρο ειναι πως εφυγε ενας πελωριος ποδοσφαιριστης. 

Όπως πολύ σοφά και εύστοχα έγραψε ένας καλός μου ... φίλος :

"Η μπάλα πήγε έξω. Γιατί, αν κατέληγε μέσα, ο Πελέ θα είχε νικήσει το Θεό και με το Θεό δεν τα βάζεις. Αν η μπάλα είχε σταματήσει στο βάθος της εστίας του Μαζούρκιεβιτς, η ανθρωπότητα δεν θα ήταν η ίδια."

https://athletestories.gr/pele-o-theos-einai-stis-leptomereies/

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas21 said:

ο ανθρωπος διδαξε τη μπαλα σε ολο τον πλανητη.

Το νο10 στην πλατη που φορανε ολοι, ειναι το συμβολο που αυτος καθιερωσε.

Στα 17 του εκανε πραγματα που ο αλλος που του φορεσαν ρομπα προσφατα δεν τα χει φανταστει.

Μιλαμε για εποχες που επαιζαν ξυλοκοποι αμυντικοι, αφηναν κοκκαλα στο εδαφος. Γιατι λενε δεν υπηρχαν αμυνες. Ναι οκ ας ρωτησουν πως νικησε το κατενατσιο των μονομαχων που σκοτωνανε ανθρωπους αν περνουσαν.

Ο κοντινοτερος που λενε οι παλιοι στον Πελε ηταν το φαινομενο. Τετοια μαγεια. κ ο ιδιος το χε πει οτι ο Ροναλντο ηταν ο διαδοχος. Ατυχησαμε που δεν ειχε φιτ καριερα.

Ετσι ο Πελε εμεινε παντα νο1. Μεχρι τον επομενο που στα 17 θα κανει πλακα σε μουντιαλ, αν  ποτε υπαρξει.

Ειχε τη διαυγεια στη πασα, τη ταχυτητα στη ντριπλα, αλτικοτητα κ κεφαλι απιστευτο, ηταν το τελειο 10.

Λενε η Βραζιλια ειχε παικταραδες κ ναι πχ ο Γκαριντσα ηταν ο Ροναλντινιο επι 2, αλλα για να φαινεσαι καλυτερος απο αυτους στα 17, φανταστειτε τι φαινομενο ηταν ο παικτης.

Α κ ποτε δε πουλησε τρελιτσα, ουτε κοροιδεψε αντιπαλους, δεν ηταν ταογλανος. 

 

Νομίζω ότι χρονολογικά ο  Πουσκας είναι ο πρώτος μεγάλος ποδοσφαιριστής που φορούσε το 10, στην Εθνική Ουγγαρίας και στην Ρεαλ. Αλλά σίγουρα ο Πελέ είναι που το καθιέρωσε σαν σύμβολο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kostas21 said:

ο ανθρωπος διδαξε τη μπαλα σε ολο τον πλανητη.

Υπάρχει ένα βιντεάκι που κυκλοφορεί όπου τα highlights διαφόρων παικταράδων σε πάσες, ντρίμπλες, σουτ, γκολ κλπ., τα έχει κάνει ΟΛΑ "καρμπόν" νωρίτερα χρονικά εκείνος !

Εντυπωσιακό πραγματικά.

edit : Δες το εδώ https://www.facebook.com/watch?v=9172597039420906

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kostas21 said:

ο ανθρωπος διδαξε τη μπαλα σε ολο τον πλανητη.

Το νο10 στην πλατη που φορανε ολοι, ειναι το συμβολο που αυτος καθιερωσε.

Στα 17 του εκανε πραγματα που ο αλλος που του φορεσαν ρομπα προσφατα δεν τα χει φανταστει.

Μιλαμε για εποχες που επαιζαν ξυλοκοποι αμυντικοι, αφηναν κοκκαλα στο εδαφος. Γιατι λενε δεν υπηρχαν αμυνες. Ναι οκ ας ρωτησουν πως νικησε το κατενατσιο των μονομαχων που σκοτωνανε ανθρωπους αν περνουσαν.

Ο κοντινοτερος που λενε οι παλιοι στον Πελε ηταν το φαινομενο. Τετοια μαγεια. κ ο ιδιος το χε πει οτι ο Ροναλντο ηταν ο διαδοχος. Ατυχησαμε που δεν ειχε φιτ καριερα.

Ετσι ο Πελε εμεινε παντα νο1. Μεχρι τον επομενο που στα 17 θα κανει πλακα σε μουντιαλ, αν  ποτε υπαρξει.

Ειχε τη διαυγεια στη πασα, τη ταχυτητα στη ντριπλα, αλτικοτητα κ κεφαλι απιστευτο, ηταν το τελειο 10.

Λενε η Βραζιλια ειχε παικταραδες κ ναι πχ ο Γκαριντσα ηταν ο Ροναλντινιο επι 2, αλλα για να φαινεσαι καλυτερος απο αυτους στα 17, φανταστειτε τι φαινομενο ηταν ο παικτης.

Α κ ποτε δε πουλησε τρελιτσα, ουτε κοροιδεψε αντιπαλους, δεν ηταν ταογλανος. 

 

Στην εξίσωση βάλε και την ποιότητα του χορταριου 

Αλλά οι αμυντικοί ήταν πραγματικά μονομάχοι και κάρτα έπαιρνες όταν φώναζαν και ιατροδικαστη. 

Πριν από 10 χρόνια παίζαμε (κωλο)γεροι  vs νέοι 7×7.  Στα 40 περίπου εμείς,  μια γενιά κάτω οι άλλοι. Κάνανε το μοιραίο λάθος να το γυρισουν στην δύναμη και ξύπνησε η αλάνα μέσα μας.  Προς το τέλος πιάνει μια καλή μπόρα και τους βλέπουμε να φεύγουν.

Τι λέτε ρε ?

Μιλάμε για μια γενιά που παίζαμε άμυνα με οτι βρίσκαμε. Με χέρια   πόδια,  χαλίκια 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 12/30/2022 at 1:52 AM, Νονός said:

Κάπου μέσα των 70's, γύρω στο '74 λίγο πριν - λίγο μετά το Μουντιάλ στη Γερμανία. Πιτσιρίκι σχεδόν οκτάχρονο.
Ο πατέρας μου μέγας φαν της Βραζιλίας και εκείνου, τον είχε δει λάϊβ στο Μαρακανά με τη Σάντος και από τότε τάχτηκε.
Με πήρε από το χέρι και πήγαμε στο "Σπλέντιτ" στο Πασαλιμάνι. Έπαιζε μια ταινία - ντοκιμαντέρ με θέμα τη ζωή του.
Οι προπονήσεις με τη Σάντος, οι αγώνες με τη Σελεσάο, το Έπος του '70 στο Μεξικό.
Ακόμη έχω καρφωμένα στο κεφάλι μου δύο πράγματα από εκείνη την ταινία.
Αυτό που έλεγε στο ξεκίνημα ότι το "Πελέ" ήταν παρατσούκλι και του το κόλλησαν όταν ένας ταλεντοκυνηγός πήγε στη μάνα του και τον έψαχνε και στην ερώτηση "που είναι ?" εκείνη απάντησε "πελέ" που στα Βραζιλιάνικα σήμαινε "εκεί πέρα".
Για να δείξει την αλάνα που ο γιός της κλωτσούσε τόπια με τα άλλα παιδάκια.
Το δεύτερο, η προπόνηση στη Σάντος για τις κεφαλιές με μπάλες κρεμασμένες στη σειρά από σπάγγους ψηλά κι εκείνος να πηδάει διαδοχικά για να τις χτυπήσει με το κεφάλι.
Βγήκα από το σινεμά και κουτούλαγα δεξιά κι αριστερά μαγεμένος. Εκστασιασμένος. Εκεί πρωτοείδα το "ανάποδο ψαλίδι" και αρρώστησα. Την άλλη μέρα τσακίστηκα πέφτοντας με την πλάτη στην άσφαλτο, στο δρόμο που παίζαμε μπάλα.
Έκτοτε τάχτηκα και του λόγου μου ...

Ηταν ΕΝΑΣ....

και άλλος δεν θα υπαρξει...

ΠΟΤΕ ..

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×