Jump to content

AEK - Ευρωπη 2023-24


amd
 Share

Recommended Posts

Συνεχίζω τη χθεσινή σκέψη του δασκάλου περί lobbying και δημοσίων σχέσεων με ένα απλό παράδειγμα. Παρακολουθώντας τις ομάδες του ομίλου μας στο ποινολόγιο, είδα ότι η πιο άτακτη είναι με διαφορά η Μαρσέιγ.

Η Μαρσέιγ, λοιπόν, για το ματς με τον παναθηναϊκό, έφαγε τη γνωστή τιμωρία μερικού κλεισίματος με αναστολή δύο ετών:

635627133__edit_1653186380534197.thumb.jpg.a7a81bc038ec3d33ea4b926c835851c3.jpg

Στο ματς με την Μπράιτον, ωστόσο, έγιναν πάλι τα ίδια. Το λογικό θα ήταν να κλείσει το πέταλο. Αυτό δεν συνέβη γιατί η λέξη κλειδί είναι "similar nature". Τα καπνογόνα δεν ήταν 100τοσα όπως την προηγούμενη φορά, αλλά γύρω στα 100παρατοσα. Άρα η ποινή δεν ενεργοποιήθηκε.

2768807__edit_1652499645862427.thumb.jpg.fd3d120b44fa707d12b03982e12406f2.jpg

Η υπερασπιστική γραμμή της Μαρσέιγ ήταν για γέλια, άρα δεν είναι ότι δόθηκε κάποια βάση στα όσα είπαν. Ενδεικτικά, ανέφεραν ότι στο γαλλικό πρωτάθλημα είναι σύνηθες να γεμίζουν οι διάδρομοι, διαχώρισαν τα καπνογόνα σε ζεστά και κρύα και είπαν ότι για τα πλαστικά κύπελλα/μπουκάλια που πέταξαν σε παίχτη της Μπράιτον έφταιγε ο παίχτης.

Τέλος, ερχόμαστε στο ματς με την ΑΕΚ στη Μασσαλία. Η τιμωρία βγήκε με καθυστέρηση (πρώτα ανακοινώθηκε η ποινή του ματς στη Φιλαδέλφεια). Στη Μαρσέιγ άναψαν και πάλι καπνογόνα, και η ποινή ήταν...μερικό κλείσιμο πετάλου με αναστολή.

228713324__edit_1653148481417015.thumb.jpg.b41242ebb7b0fc3a7c80c3e06996ad25.jpg

Με άλλα λόγια, οι παρατηρήσεις είναι δύο. Η μία προφανής: δημόσιες σχέσεις. Η άλλη είναι ότι η ΟΥΕΦΑ παρά το "σκληρό" προφίλ, είναι αρκετά ελαστική όταν η κατάσταση δεν ξεφεύγει. Δεν γουστάρει τα καπνογόνα, αλλά δεν γουστάρει και τα μισοαδεια γήπεδα. Είδα σε πολλές ομάδες ελαστικότητα, αλλά εκεί που πέφτουν όλα μαζί, τιμωρεί. Οπότε καπνογόνα και λέιζερ και μπουκάλια και φασαρίες, εκεί δεν τη γλιτώνεις, ειδικά άμα δεν έχεις και κανένα να πει καμιά κουβέντα.

Πώς καταλαβαίνεις ότι ξεφεύγει η κατάσταση και πας φουλ για τιμωρία; Στο περυσινό ολυμπιακός Φράιμπουργκ, η ποινή ενεργοποιήθηκε. Δείτε τι έγραφε ο παρατηρητής.

912262380__edit_1653089551880566.thumb.jpg.b64567a2f245d9d502b551f743484059.jpg

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν κοπούν τα λέιζερ και τα καπνογόνα η έδρα μας δεν κινδυνεύει. Ίσως αναρωτιόσαστε γιατί με απασχολεί τόσο. Είναι επειδή χάσαμε κόσμο μέχρι να μπούμε σ' αυτό το γήπεδο και δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα μένει ούτε θέση άδεια.

  • Δικεφαλάκι 16
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως το συμπέρασμα της uefa ήταν πως οι γαύροι είναι "unwilling to comply with basic rules of civility".

Στην Ελλαδα ειναι φημισμένοι για την Μπολιτισμικη τους επάρκεια.

  • Hahaha 6
Link to comment
Share on other sites

Η Μπράιτον έχει να κερδίσει από το Σεπτέμβριο στην Αγγλία. Μόνο στην Ευρώπη κάτι κάνει. Χάνει και τώρα από τη Φορεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ισοφάρισε αλλά έχασε τον Ζοαο Πεδρο με τραυματισμό. Ίσως να ρίξει λίγο ρυθμούς ο Ντε Ζερμπι.

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, moukie said:

O Ζοαο Πεδρο μπήκε στη θεση του Φατι που τραυματιστηκε. Σκοραρε και το 1-2.

Α ναι ανάποδα τα είδα, έπινα κι ένα αλβανικο κρασί 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αγωνιστική θα αξίζει να δούμε πόσο θα δίνει να κερδίσει πέναλτι ο Αγιαξ.

Είμαστε ομάδα που γουστάρει τετοια ρεκορ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ομαδα ο αιαντας...

Το 7 και το 9 ειναι παναγια βοηθα...

Νομιζω οτι ειναι πιο επικινδυνος απο μαρσειγ

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 5 μας ματς που εχω δει, για εμενα ο Αγιαξ φανηκε η πιο καλη ομαδα παντως απο τις 3. Ισως επειδη μπροστα εχουν ακριβως τους παιχτες για να χτυπησουν την εκτεθειμενη αμυνα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το ματς που υποφεραμε ππερισσότερο θεωρω ήταν με τον Αγιαξ, ασχετα αν είχαμε πάλι αρκετές ευκαιρίες να κερδίσουμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 10:00 PM, Man Of Faith said:

Το ματς που υποφεραμε ππερισσότερο θεωρω ήταν με τον Αγιαξ, ασχετα αν είχαμε πάλι αρκετές ευκαιρίες να κερδίσουμε.

Με την Μαρσέιγ ήταν. Γενικά είναι φανερά η καλυτερη ομάδα από της 3.για αυτό και σε νίκησε  2 φορές σε δυο ματς. 

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μισάωρο η ΑΕΚ ζορίστηκε πολύ από τον Άγιαξ. Με την Μαρσέιγ εκτός έδρας είναι το παιχνίδι που δεν έχω δει, από τα στιγμιότυπα και όσα είπε ο Αλμέιδα και πρόσφατα, φη Μαρσέιγ είναι καταφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όσο να ναι το γκολ είναι καθαρό φάουλ. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, η καλύτερη ομάδα από τις 5 που είδα φέτος στη Φιλαδέλφεια ήταν ο Άγιαξ για ένα μισάωρο. Απ' το 10 μέχρι το 40 (χοντρικά) ήταν η μόνη ομάδα που μπορούσε να σε βάλει μες στα δίχτυα. Αρετές έδειξε και η Ντιναμό, ωστόσο ο,τι είδαμε ήταν μετά το κρύο 0-1 απ' αυτούς. Η Μαρσέιγ ήταν στιβαρή αλλά δεν έδειξε ομάδα που δεν μπορούσε να της πάρει αποτέλεσμα η ΑΕΚ, κι εξίσου στιβαρή αμυντικά αλλά χωρίς τίποτα ιδιαίτερο μπροστά ήταν κι η Αντβέρπ. Η Μπράιτον ήταν μάλλον η πιο νεροβραστη που πέρασε, αλλά παρόλα αυτά, τη θεωρώ την καλύτερη ομάδα στον όμιλο.

Έκατσα και είδα στη διάρκεια αυτών των εβδομάδων σε μαγνητοσκόπηση όλα τα ματς του ομίλου. Η γνώμη μου είναι πως η δίκαιη τελική βαθμολογία θα ήταν Μπράιτον, Μαρσέιγ, ΑΕΚ, Άγιαξ. Και μάλιστα η ΑΕΚ με μικρή διαφορά από τον δεύτερο. 

Θα μας στοιχειώνει η χαμένη ευκαιρία του Γιονσον με τον Άγιαξ (θα είχαμε ήδη προκριθεί) και η γκάφα του Στανκο στη Μασσαλία, τη στιγμή που το ματς είχε τουμπαρει υπέρ μας.

Έχουμε μια τελευταία ζαριά στο Άμστερνταμ, με Άγιαξ όχι μόνο ανεβασμένο αλλά και με καλύτερη διαχείριση των δυνάμεων του. Στη Μασσαλία, ακόμα και με δέκα παίχτες πήγε να πάρει το ματς και είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες στο τέλος. Πληρώνει την άμυνα του παρά την τρομερή ποιότητα μπροστά.

Με δεδομένη την απουσία του Στανκο, που μας ανακοινώθηκε σχεδόν ραντεβουδιαρικα ("κάτι του 'τυχε, θ' αργήσει") μάλλον ψάχνουμε για τουλάχιστον δύο γκολ μπροστά για το Χ. Γκαρσία και Γιονσον πρέπει επιτέλους να επιστρέψουν. Η ομάδα έχει κάνει μεγάλα ματς εκτός φέτος, δεν μασάει από έδρες, και πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Είναι νωρίς για αυτή την ΑΕΚ να μείνει έξω και να μας ξεμείνουν τα εισιτήρια στο συρτάρι και βλέποντας τα να θυμόμαστε τα αν και τα αχ.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άνοιξε ποτέ εκείνο το topic of shame με τις πιο άκυρες προβλέψεις μας; Μάλλον όχι, οπότε παραθέτω εδώ δική μου εκτίμηση από 31/8 για Αντβέρπ

"Αφενός είναι εξαιρετικά καλή ομάδα, που νομίζω ότι θα κάνει πολύ αξιοπρεπή πορεία στους ομίλους (εδώ θα είμαστε)."

image.png.37e36eca7fdd2f52cc660478217d4601.png

  • Hahaha 7
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο τόπικ αυτό να βάζω και την προβλεψάρα μου περί του ότι ο Λιβάι θα πάρει μπρος στα πλέι οφ, θα ξαναγίνει το περσινό τανκ και θα μας μπουκώσει όλους.

Εδώ θα είμαστε.

Άλλο ένα ματς χωρίς Λιβάι και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως θα περάσουμε από το Άμστερνταμ και κάπως θα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και θα καταλήξουμε με καμία Άστον Βίλλα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Atlas21 said:

Κάτι μου λέει πως θα περάσουμε από το Άμστερνταμ και κάπως θα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και θα καταλήξουμε με καμία Άστον Βίλλα.

Ντιναμό και ξανά πούτσα 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Leon21 said:

Ντιναμό και ξανά πούτσα 

Eιλικρινα οτιδήποτε εκτός από αυτό. Δεν θέλω να τους σκέφτομαι, δεν θέλω να αναπνέουν. Δεν μπορώ να το εννοήσω ως αγώνα ή γενικά αθλητικό συμβάν. Θα είναι πολύ άσχημα.

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μεγάλο κρίμα φέτος με την πορεία στην Ευρώπη είναι ότι παρ' όλες τις καλές εμφανίσεις πήραμε μόνο 3 βαθμούς στην κατάταξη της ουέφα. Γι αυτό κάποιοι πιστεύαμε ότι θα ήταν καλύτερα να καταλήγαμε κόνφερενς και να κάνουμε εκεί μια καλή μπάζα. Ο μπαοκ για παράδειγμα έχει ήδη 13 βαθμούς φέτος και θα έχει καλές κληρώσεις τα επόμενα χρόνια.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Éric Rabé said:

Το μεγάλο κρίμα φέτος με την πορεία στην Ευρώπη είναι ότι παρ' όλες τις καλές εμφανίσεις πήραμε μόνο 3 βαθμούς στην κατάταξη της ουέφα. Γι αυτό κάποιοι πιστεύαμε ότι θα ήταν καλύτερα να καταλήγαμε κόνφερενς και να κάνουμε εκεί μια καλή μπάζα. Ο μπαοκ για παράδειγμα έχει ήδη 13 βαθμούς φέτος και θα έχει καλές κληρώσεις τα επόμενα χρόνια.  

Γενικά το ακούω αυτό το σκεπτικό, κι εγώ σκέφτηκα πολλές φορές φέτος "αν ήμασταν κόνφερενς, θα κάναμε πορεία". 

Όμως, θα αντέχαμε τον αποκλεισμό από τους Κροάτες ναζί μετά από όλα αυτά που έγιναν; Δεν νομίζω.

Από του χρόνου που δυσκολεύει το πλαίσιο Ευρώπη, και δεν μπορείς να πας από τη μία διοργάνωση στην άλλη, θεωρώ πρέπει να στοχεύσουμε Κόνφερενς.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να μεγαλωσεις πας ΠΑΝΤΑ για το καλυτερο που μπορεις.

Στρατηγικοι αποκλεισμοι και τετοια δεν υπαρχουν. Σωστα η ομαδα φετος στοχευσε στο καλυτερο που μπορουσε.

Αν θες να θεωρεισαι μεγαλη ομαδα ολα αυτα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εσείς πιστεύετε ότι η ΑΕΚ θα παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα? Θα έχει την ευκαιρία της να παίξει στο κονφερενς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Epitaph21 said:

Εσείς πιστεύετε ότι η ΑΕΚ θα παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα? Θα έχει την ευκαιρία της να παίξει στο κονφερενς.

Θα πανε οι 2 γαυροι τελικο Κονφερενς φετος και θα φερουν βαθμους, οποτε θα βγαινουμε και σαν 2οι Τσου Λου 😎

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

  • nikos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×