Jump to content

AEK - Ευρωπη 2023-24


Recommended Posts

10 minutes ago, SpiRos said:

Νομίζω από του παραχρόνου, μπορεί να λέω και μπούρδες. Τέλος πάντων, άμα ο τρίτος πάει γιουρόπα, μια χαρά στόχος είναι η τρίτη θέση στον όμιλο, δεν βλέπω λόγο να σκεφτεί διαφορετικά η ομάδα, το αποκλείω κιόλας, το ΤσΛ είναι ΤσΛ με ο,τι συνεπάγεται. 

Με τα σημερινά δεδομένα στο πρωτάθλημα που θα τελειώσει του χρόνου ο πρώτος πάει προκριματικά CL, ο 2-3 conference και ο κυπελλούχος Europa έτσι όπως τα έχουμε κάνει να ήμαστε στην 20η θέση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, baRon21 said:

Νομιζω ο τριτος της καθε διοργανωσης, 'πεφτει' στους 32 της κατωτερης.

Ο 4ος του τσουλου παει κουβα, δεν παει στους 32 του κονφερενς.

O 4ος σε κάθε διοαργάνωση δεν ποάει πουθενά. Νομίζω στο Κόνφερανς δεν πάει ούτεο ο 3ος του ομίλου πουθενά. Μακάρι να έχουμε μια καλή κλήρωση μέσα Ιούλη κ να παλέψουμε για το τσου λου. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος μας.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Agent HAF said:

Με τα σημερινά δεδομένα στο πρωτάθλημα που θα τελειώσει του χρόνου ο πρώτος πάει προκριματικά CL, ο 2-3 conference και ο κυπελλούχος Europa έτσι όπως τα έχουμε κάνει να ήμαστε στην 20η θέση.

Ο 2ός πάει Εuropa κ ο Κυπελλούχος Κόνφερανς. Και ξεκινάει όποιος πάει Europa απ τον 1ο προκριματικό δηλαδή γμστα αρχές Ιούλη.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, billy21 said:

O 4ος σε κάθε διοαργάνωση δεν ποάει πουθενά. Νομίζω στο Κόνφερανς δεν πάει ούτεο ο 3ος του ομίλου πουθενά. Μακάρι να έχουμε μια καλή κλήρωση μέσα Ιούλη κ να παλέψουμε για το τσου λου. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος μας.

Ναι και 3ος του κονφερενς παει σπιτι του μετα τους ομιλους. 

Στοχος ειναι αδιαμφησβήτητα το τσουλου, δεν θα στενοχωρηθώ ομως με γιουροπα και μετα μεσω της τριτης θεσης μια καλουτσικης πορειας στο κονφερενς. Οτιδηποτε καλυτερο ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ.  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Agent HAF said:

Με τα σημερινά δεδομένα στο πρωτάθλημα που θα τελειώσει του χρόνου ο πρώτος πάει προκριματικά CL, ο 2-3 conference και ο κυπελλούχος Europa έτσι όπως τα έχουμε κάνει να ήμαστε στην 20η θέση.

Για τους ομιλους του ΤσΛ λέω τρίτη θέση, όχι στο πρωτάθλημα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μεθεπομενη σεζον σταματει αυτο με τον 3ο σε ομιλους που πεφτει στην κατωτερη διοργανωση, γιατι πλεον δε θα υπαρχουν "ομιλοι".

Κανονικοτατα θα ισχυει ομως στα προκριματικα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Brom21 said:

Απο τη μεθεπομενη σεζον σταματει αυτο με τον 3ο σε ομιλους που πεφτει στην κατωτερη διοργανωση, γιατι πλεον δε θα υπαρχουν "ομιλοι".

Κανονικοτατα θα ισχυει ομως στα προκριματικα.

Θα γίνει ευρωλιγκα φαση;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Man Of Faith said:

Θα γίνει ευρωλιγκα φαση;

Aποτι εχω καταλαβει, καθε ομαδα μπαινει σε ενα γκρουπ δυναμικοτητας απο τα 4. Μετα κληρωνεται να παιξει με 7 ομαδες, 1 απο το γκρουπ δυναμικοτητας της και με 2 απο το καθε ενα απο τα αλλα 3. Συνολο 7 ματς, καποια στην εδρα σου καποια εκτος εδρας και ολες οι ομαδες θα ειναι τοποθετημενες σε εναν ενιαιο ομιλο, οπου οι 16 πρωτες (δε ξερω αμα ειναι 16 ή παραπανω) θα παιρνανε στην επομενη φαση).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 θα είναι τα ματς. 4 εντός 4 εκτός

Οι 8 πρώτοι της βαθμολογίας περνάνε στους 16 κατευθείαν, οι επόμενοι 16 (9-24) παίζουν μεταξύ τους σταυρωτά για τα υπόλοιπα 8 εισιτήρια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brom21 said:

Aποτι εχω καταλαβει, καθε ομαδα μπαινει σε ενα γκρουπ δυναμικοτητας απο τα 4. Μετα κληρωνεται να παιξει με 7 ομαδες, 1 απο το γκρουπ δυναμικοτητας της και με 2 απο το καθε ενα απο τα αλλα 3. Συνολο 7 ματς, καποια στην εδρα σου καποια εκτος εδρας και ολες οι ομαδες θα ειναι τοποθετημενες σε εναν ενιαιο ομιλο, οπου οι 16 πρωτες (δε ξερω αμα ειναι 16 ή παραπανω) θα παιρνανε στην επομενη φαση).

Ακουγεται ηλιθιο συστημα, να το δουμε και στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει του χρόνου να φτιάξουμε ομάδα και για ομίλους να κάνουμε την υπέρβαση με πορεία στην Ευρώπη γιατί διαφορετικά από την επόμενη όμιλοι γιοκ. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ... 

Link to comment
Share on other sites

οτι η Ρομα δεν μπορει να βγει πλεον 4η ειχε ντομινο στις απο κατω θεσεις 

η Σαχταρ ειναι κατευθειαν ομιλους και οχι στα playoff

η Γιουνγκ Μποις παει στον γυρο των playoff απο τον 3ο προκριμματικο

η Σπαρτα Πραγας παει στον 3ο γυρο απο τον 2ο 

και η Γαλατασαραι παει απο τον 1ο γυρο στον 2ο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ο τελικός του Κονφερενς θα γίνει σίγουρα στην ΝΦ; Αν ναι, προβλέπω να το βάζει σαν στόχο κανένας γαυρος, και ας ξεκινάει από προκριματικά του Γιουροπα. 

Ναι, ΝΦ.
Στόχο καλά θα κάνει να το βάλει, κι εμείς μπορούμε να βάλουμε στόχο τον τελικό ΤσΛ, εξίσου ρεαλιστικό μου ακούγεται. :D 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SpiRos said:

Ναι, ΝΦ.
Στόχο καλά θα κάνει να το βάλει, κι εμείς μπορούμε να βάλουμε στόχο τον τελικό ΤσΛ, εξίσου ρεαλιστικό μου ακούγεται. :D 

Οκ, αλλά αν γίνει όντως ΝΦ, το να παίζουμε εμείς στο τσου λου, ενω ο γαυρος θα εξαντλεί ανενόχλητος τις έστω και ελάχιστες πιθανότητες να πάει στον τελικό του Κονφερενς στην αγιασοφια, δεν είναι ότι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Οκ, αλλά αν γίνει όντως ΝΦ, το να παίζουμε εμείς στο τσου λου, ενω ο γαυρος θα εξαντλεί ανενόχλητος τις έστω και ελάχιστες πιθανότητες να πάει στον τελικό του Κονφερενς στην αγιασοφια, δεν είναι ότι καλύτερο. 

Ράγιο μου, μακάρι να παίζουμε στο ΤσΛ και ας κάνει ό,τι θέλει ο γαύρος. Όσο για τις πιθανότητές του... ανέπτυξα πριν πόσες είναι. Όπως κάθε χρονιά που ΘΑ κάνει πορεία κτλ κτλ.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SpiRos said:

Ράγιο μου, μακάρι να παίζουμε στο ΤσΛ και ας κάνει ό,τι θέλει ο γαύρος. Όσο για τις πιθανότητές του... ανέπτυξα πριν πόσες είναι. Όπως κάθε χρονιά που ΘΑ κάνει πορεία κτλ κτλ.

Καλα ακόμα και ο παοκ έφθασε στους 8 του Κονφερενς. Ένας τελικός της συγκεκριμένης διοργάνωσης δεν είναι τόσο δύσκολος στόχος όσο αυτός του τσαμπιονς ή του γιουροπα. Άσε που αν γίνει ΝΦ, είναι κίνητρο και για μας να προσπαθήσουμε να παίξουμε σε αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Καλα ακόμα και ο παοκ έφθασε στους 8 του Κονφερενς. Ένας τελικός της συγκεκριμένης διοργάνωσης δεν είναι τόσο δύσκολος στόχος όσο αυτός του τσαμπιονς ή του γιουροπα. Άσε που αν γίνει ΝΦ, είναι κίνητρο και για μας να προσπαθήσουμε να παίξουμε σε αυτόν. 

Διαφωνώ, δεν πειράζει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

Διαφωνώ, δεν πειράζει.

Για το θέμα του γαυρου, μπορεί να είναι ανασφάλεια δική μου, οτι μπορεί να φθάσει τελικό Κονφερενς στην αγία σοφία. Οσο μας αφορά  είναι όνειρο μου  ένας τελικός ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο γήπεδο μας, στα 100 χρόνια από την ίδρυση μας. Δεν ξέρω αν μπορεί να πραγματοποιηθεί. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για το θέμα του γαυρου, μπορεί να είναι ανασφάλεια δική μου, οτι μπορεί να φθάσει τελικό Κονφερενς στην αγία σοφία. Οσο μας αφορά  είναι όνειρο μου  ένας τελικός ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο γήπεδο μας, στα 100 χρόνια από την ίδρυση μας. Δεν ξέρω αν μπορεί να πραγματοποιηθεί. 

Bro. Το Κόνφερενς είναι βατή διοργάνωση για τις ελληνικές ομάδες ανεξαρτήτως γηπέδου.... Δεν βλέπω το γαύρο φέτος να ρίχνει τρελό βάρος στην Ευρώπη....Όπως του βγεί και αυτό το στηρίζω στο ότι το μέλημα τους είναι να δέσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται και να προσπαθήσουν (( δύσκολο πολύ)) να πετύχουν την περσινή γρήγορη ανέλπιστη επιτυχημένη ζύμωση της ΑΕΚ.... Δεν θα αντέξουν στον οργανισμό τους δεύτερη σερί χρονιά μακριά από κούπα. Θα βγουν σε ξέφρενο τέμπο τα κόμπλεξ κατωτερότητας που διαχρονικά υποβόσκουν στην ιδιοσυγκρασία τους....

Οπότε μάχη για γρήγορο δέσιμο με απώτερο σκοπό πάση θυσία τον πρωταθλητισμό και ταυτόχρονη απόσπαση της προσοχής τους στην Ευρώπη δεν παίζει.... Από του χρόνου τους βλέπω να κοιτάζουν το θέμα Ευρώπη... 

Αντίθετα εμείς θα πρέπει να διαχειριστούμε την νέα πρόκληση που λέγεται ευρωπαϊκή πορεία ταυτόχρονα με την επιτυχημένη διατήρηση σταθερής τροχιάς πρωταθλητισμού....

Link to comment
Share on other sites

η Κοπεγχαγη το σηκωσε στην Δανια και ειναι υποψηφιος αντιπαλος

η Παρτιζανι το πηρε στην Ελβενια 

ανοιχτα ειναι ακομα 

Αρμενια - ουραρτε η πιουνικ ερεβαν

Βουλγαρια - Τσσκα η Λουντογκορετς (προσπαρασε η τσσκα και εχει 2 αγωνιστικες ακομα)

Τουρκια - Η γαλατα θελει 2 βαθμους τυπικα 2 αγωνιστικες πριν το τελος 

Βελγιο - Αντβερπ 46 - Σαιντ Γκιλουαζ 46 - Γκενκ 45 εχει μια αγωνιστικη ακομα

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2023 at 3:40 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Οκ, αλλά αν γίνει όντως ΝΦ, το να παίζουμε εμείς στο τσου λου, ενω ο γαυρος θα εξαντλεί ανενόχλητος τις έστω και ελάχιστες πιθανότητες να πάει στον τελικό του Κονφερενς στην αγιασοφια, δεν είναι ότι καλύτερο. 

Το σενάριο ΑΕΚ ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ, γαύρος ομίλους Κονφερενς εμένα μου ακούγεται ονειρικό πάντως

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexKR21 said:

Το σενάριο ΑΕΚ ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ, γαύρος ομίλους Κονφερενς εμένα μου ακούγεται ονειρικό πάντως

Και εμένα. Αυτό που μου φαίνεται εφιαλτικό είναι, να προχωράει προς τον τελικό   κόνφερενς που θα γίνει στην αγιά σοφιά  ο γαύρος και μεις να μην μπορούμε να τον εμποδίσουμε.  Το πιο εφιαλτικό θα ταν να το σηκώσει στην αγιά σοφιά. 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε βήμα-βήμα. Στις 24 Ιουλίου και στην κλήρωση για τον 3ο προκριματικό, η Ένωση θα μάθει το ζευγάρι, με τον νικητή του οποίου θα παίξει στις 8 ή 9 Αυγούστου, με επαναληπτικό μία εβδομάδα αργότερα (15/8).

Ας δούμε λίγο την κατάσταση στον 2ο προκριματικό, όπου οι ομάδες που έχουν αστερίσκο θα πρέπει να προκριθούν από τον 1ο προκριματικό. 

Στους ισχυρούς θα βρίσκονται οι εξής ομάδες

1. Ντινάμο Ζάγκρεμπ 55.000

2. Κοπεγχάγη 40.500

3. Πρωταθλητής Τουρκίας (είτε Γαλατασαράι 30.000, είτε Φενέρ 31.500)

4. Φερεντσβάρος * 27.000

5. Καραμπαχ * 25.000

6. Σλόβαν Μπρατισλάβας * 24.500

7. Μόλντε 24.000

8. Σέριφ Τίρασπολ * 19.500

9. ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ* 15.000

10. Λουντογκόρερετς * (21.000) ή Αστάνα * (14.000)

 

Στους ανίσχυρους θα βρίσκονται οι εξής ομάδες

1. Αστάνα * (14.000) ή ΤΣΣΚΑ Σόφιας * (13.000)

2. Μακάμπι Χάιφα 13.000

3. Ζαλγκίρις Βίλνιους* 11.000

4. Ελσίνκι* 11.000

5. Φλόρα Ταλίν* 10.500

6. Σάμροκ Ρόβερς* 9.000

7. TNS* 9.000

8. Ολύμπια Λιουμπλιάνα* 9.000

9. Ζρίνσκι Μόσταρ* 8.500

10. Άρης Λεμεσού 4.895

 

Ως εκ τούτου αν οι ομάδες με τον μεγαλύτερο συντελεστή προκριθούν από τον πρώτο προκριματικό (αυτό ισχύει για Φερεντσβάρος, Κάραμπαχ, Σλόβαν Μπρατισλάβας), το ζευγάρι που θα κληρωθεί με την ΑΕΚ, θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά μία από τις εξής ομάδες, που θα αποτελούν τους ισχυρούς του ζευγαριού. 

1. Ντινάμο Ζάγκρεμπ** 55.000

2. Κοπεγχάχη** 40.500

3. Πρωταθλήτρια Τουρκίας** (είτε Γαλατασαράι 30.000, είτε Φενέρ 31.500)

4. Φερεντσβάρος* 27.000

5. Κάραμπαχ* 25.000

6. Σλόβαν Μπρατισλάβας* 24.500

Για να το κάνουμε ακόμα πιο κατανοητό, δεν σημαίνει ότι η ΑΕΚ θα παίξει με μία από τις 6 αυτές ομάδες. Μπορεί για παράδειγμα η Ένωση να κληρωθεί με τον νικητή εντός πιθανού ζευγαριού Κοπεγχάγη-Ελσίνκι, όμως οι Φινλανδοί να κάνουν την έκπληξη και να βρεθούν στον δρόμο της πρωταθλήτριας Ελλάδας. Αυτό που λέμε είναι ότι η ΑΕΚ θα κληρωθεί με κάποιο ζευγάρι που θα περιέχει μία από τις 6 παραπάνω ομάδες (πάντα σε περίπτωση που Φερεντσβάρος, Κάραμπαχ, Σλόβαν Μπρατισλάβας προκριθούν από τον 1ο προκριματικό, κάτι που είναι και το πιο πιθανό).

 

Αντιθέτως, η ΑΕΚ αποκλείεται να κληρωθεί με ζευγάρι που θα έχει τις εξής ομάδες (πάντα εφόσον περάσουν από τον 1ο προκριματικό, κάτι που ισχύει για Σέριφ Τίρασπολ, ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ).

1. Μόλντε 24.000

2. Σέριφ Τίρασπολ* 19.500

3. ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ* 15.000

4. Σπάρτα Πράγας 14.000

5. Πρωταθλήτρια Βουλγαρίας (είτε Λουντογκόρετς με 21.000 είτε ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 13.0000

 

Αν η ΑΕΚ τραβήξει στην κλήρωση για τον 3ο προκριματικό έναν από του δύο πρώτους ισχυρούς (Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Κοπεγχάγη) και την αποκλείσει, τότε αυτομάτως θα πάρει την θέση της ως ισχυρή στην κλήρωση για τα πλέι-οφ, ενώ αν αποκλείσει κάποια από τις υπόλοιπες τότε θα είναι στο γκρουπ των ανίσχυρων, κάτι που πάντως με βάση την δυναμικότητα των ομάδων δεν φαίνεται ότι παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×