Jump to content

AEK - Ευρωπη 2024 -25


amd
 Share

Recommended Posts

Εσείς βλέπετε τι κάνει η Άντβερμπ, εγώ βλέπω την κατάσταση της Σαχτάρ και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για την ευκαιρία που χάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, AlexKR21 said:

Εσείς βλέπετε τι κάνει η Άντβερμπ, εγώ βλέπω την κατάσταση της Σαχτάρ και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για την ευκαιρία που χάσαμε...

Αν αντί για Αντβέρπ έγραφε ΑΕΚ το χαρτάκι θα παίζαμε με Παρί Ντόρτμουντ Μίλαν 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fanch21 said:

Αν αντί για Αντβέρπ έγραφε ΑΕΚ το χαρτάκι θα παίζαμε με Παρί Ντόρτμουντ Μίλαν 

Βατό θαρρώ 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει πόσο περίπου κοστίζει οδικώς να πας από Μιλάνο Μασσαλία και πίσω με βενζίνη και διόδια. Κόστος αμαξιού δεν το ρωτάω. Το προσδιορίζω στο 100€ την ημέρα πάλι στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agent HAF said:

Ποιος ξέρει πόσο περίπου κοστίζει οδικώς να πας από Μιλάνο Μασσαλία και πίσω με βενζίνη και διόδια. Κόστος αμαξιού δεν το ρωτάω. Το προσδιορίζω στο 100€ την ημέρα πάλι στο περίπου.

Επειδη το κοιτουσα και εγω, και ευτυχως θα ειμαι ηδη εξωτερικο και θα πεταξω Μασσαλια απο εκει, υπολογιζε γυρω στα 260-280€ συνολικα βενζινες και διοδια. Αναλογα το αμαξι βεβαια.

Αν ειστε και μεγαλη παρεα να σπασουν τα εξοδα και οι ωρες οδηγησης νομιζω βγαινει καλη τιμη και αξιζει σαν εκδρομη.

Το κοστος αμαξιου στην Ιταλια γενικα ειναι μικρο, υπολογιζε γυρω στα 40-50 τη μερα. Ειδικα αν το εχετε για 2-3 μερες. Αυτο που ισως το αυξησει ειναι το οτι θα περασετε συνορα. Μπορει η πολιτικη της εκαστοτε εταιριας να ανεβαζει το κοστος, αλλα τα 100 δυσκολα θα τα πιασει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Karagimi said:

Πόσους βαθμούς μας έδωσε η νίκη σήμερα;; Είχαμε 3(ή 3000) πριν απο το σημερινο.

Κάθε νίκη σε όμιλο δίνει 2 βαθμούς ( η 2000) αλλά αυτοί δεν καταμετρούνται ακόμα αφού με την είσοδο περνούμε 3 βαθμούς και μέχρι να τους ξεπεράσουμε έχουν σαν βάση αυτους . 

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εχει ξυπνησει η μπραιτον τωρα που ξεπαρθενιαστηκαν και να ξεκινησουν να σπερνουν σε τιποτα χωρια οπως το Αμστερνταμ και την Μασσαλια. 

Οτι καλυτερο η ισοπαλια μεταξυ των Γαλλων και των Ολλανδων.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι τι θα κανει η μπραιτον στα δικα της ματς 

αν η ΑΕΚ περασει 1η 2η 3η η αποκλειστει θα οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο τι θα εχουμε κανει εμεις στα δικα μας ματς

το οτι παιζουν μαρσειγ - μπραιτον προσωπικα θελω να κερδισει η μαρσειγ γιατι ειναι μια ομαδα που συμπαθω απο παιδι 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, amd said:

προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι τι θα κανει η μπραιτον στα δικα της ματς 

αν η ΑΕΚ περασει 1η 2η 3η η αποκλειστει θα οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο τι θα εχουμε κανει εμεις στα δικα μας ματς

το οτι παιζουν μαρσειγ - μπραιτον προσωπικα θελω να κερδισει η μαρσειγ γιατι ειναι μια ομαδα που συμπαθω απο παιδι 

Δεκτο για την Μαργειγ, αλλα δεν ισχυει οτι οφειλεται αποκλειστικα στο τι κανουμε εμεις.  Θεωρητικα μιλωντας πας για 2η ή 3η θεση, και συνεπως θα εχεις μια ομαδα που θα πρεπει να χανει/να φερνει ισοπαλιες για να χτυπισεις τον στοχο σου. Αυτη την ομαδα εννοειτε οτι θα προτιμουσα και εγω να ηταν ο Αγιαξ (αν και μισός Ολλανδος εγω, με οικογενια που ολοι ειναι Αγιαξ). 

 

Οπως και να εχει, εννοειτε πως κοιταμε τα ματς μας, να κανουμε ωραιες εμφανισεις και να το ευχαριστηθουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο κοντα οι ομαδες στον ομιλο που δεν μπορεις να πεις απο τωρα τι μας συμφερει.

Καθε ομαδα μπορει να βγει απο 1η μεχρι 4η επιμενως ειναι δυσκολο να πεις ποιος μας συμφερει να χανει βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, ξεχασα να το γραψω, στις επομενες 2 αγωνιστικες θα δουμε ποια θα ειναι η ομαδα. Εξου και που λεω οτι προτιμω να ειναι ο αιαντας. 

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες όσες φορές έχω κάνει βόλτα στο κέντρο της Αθήνας (Πλάκα κτλπ) έχω πετύχει ασυνήθιστα πολλούς ξένους τουρίστες με φανέλες ΑΕΚ, φαίνεται έχει βελτιωθεί πολύ το brand name μας εκτώς Ελλάδως. 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Leon21 said:

Τις τελευταίες μέρες όσες φορές έχω κάνει βόλτα στο κέντρο της Αθήνας (Πλάκα κτλπ) έχω πετύχει ασυνήθιστα πολλούς ξένους τουρίστες με φανέλες ΑΕΚ, φαίνεται έχει βελτιωθεί πολύ το brand name μας εκτώς Ελλάδως. 

Βοηθάει πολύ το ότι υπάρχει το μαγαζί στην Αιόλου

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kami said:

Βοηθάει πολύ το ότι υπάρχει το μαγαζί στην Αιόλου

Ισχύει, έχω πετύχει τουρίστες να αγοράζουν φανέλα και να τη φοράνε επιτόπου αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θλίψη ομως οτι ζουμε σε μια τετοια απίστευτη μπανανια που το πρώτο πράγμα που σκεφτόμαστε, αντί για "τι ωραία που περνούν φανέλες της ΑΕΚ" να σκέφτεσαι μην πανε σε καμοια λαθος περιοχή μονο και τους φάνε λάχανο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πιο πρακτικό επίπεδο ανάγνωσης (χρειάστηκαν σχεδόν 24 ώρες και μια νύχτα υπερέντασης), η ΑΕΚ είχε δύο τεράστια κέρδη χθες. Μολονότι το χθεσινοβραδινό έπος θα μνημονεύεται για δεκαετίες, υπάρχουν δύο μεγάλα κέρδη για φέτος.

Το πρώτο είναι ότι με αυτό το τεράστιο αποτέλεσμα, η ΑΕΚ κάνει την υπόθεση πρόκριση (πιο σωστά: παρουσία τον Φλεβάρη στην Ευρώπη) ζήτημα της έδρας της. Με δύο νίκες και μία ισοπαλία στην Αγία Σοφιά η ΑΕΚ θα παίξει και τον χειμώνα ευρωπαϊκό ματς. Πιθανότατα για το Κόνφερενς να αρκεί και μια νίκη και δύο ισοπαλίες. Αν, δε, κάνει τρεις νίκες εντός (το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο), τότε μάλλον πρέπει να αναπροσαρμόσουμε την κλίμακα των ονείρων μας -θα είναι για ακόμα ψηλότερα. Εντός των τειχών, η ΑΕΚ έχτισε πέρυσι το κάστρο της με το νταμπλ. Τώρα, είναι η ώρα να χτίσει το κάστρο της και στην Ευρώπη.

Το δεύτερο κέρδος, είναι η πραγματιστική προσέγγιση του Ματίας στο ματς. Όσο αισθηματίας κι αν είναι, ο Αλμέιδα έδειξε προσαρμοστικότητα. Μολονότι θυσίασε μερικά στοιχεία του παιχνιδιού της, η ΑΕΚ που εμφανίστηκε δεν παρέκκλινε, τελικά, από την ΑΕΚ-του-Ματίας. Αμύνθηκε σε χαμηλότερα μέτρα, έκλεισε καλύτερα τους χώρους, δεν προσπάθησε να πνίξει τον αντίπαλο στην μεγάλη περιοχή του. Θα ήταν άμυαλο να κάνει τέτοια επίδειξη. Με άλλα λόγια, ο Ματίας προσαρμόστηκε Αλμειδικα. Μια άλλη εκδοχή της ΑΕΚ του είδαμε, εξίσου θελκτική.

Πιστεύω ότι το χθεσινό 4-1-4-1 με Πινέδα πλάι στον Αραούχο θα το ξαναδούμε στην Ευρώπη. Αυτός ο πανδυσκολος όμιλος, έχει ομάδες που μας πάνε, επειδή δεν κλείνονται κι έχουν το νου τους να βγουν μπροστά αφήνοντας μεγάλα κενά πίσω. Η συνταγή του Ματίας για την Ευρώπη φαίνεται να έχει βρεθεί: να κλείνει όλους τους χώρους και να χτυπάει στην κόντρα. Η τρομερή αντεπίθεση 9 δευτερολέπτων (40αρα μπαλιά Αμραμπατ, κεφαλιά Πόνσε, επέλαση Ελιασον, πλασέ Πόνσε) είναι έργο Ματίας. Τέτοια γκολ θα βρει κι άλλα η ΑΕΚ φέτος. Και πιστεύω ότι στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια του ομίλου θα ζήσουμε τουλάχιστον μια-δυο βραδιές που θα γίνουν σημεια-αναφοράς.

Όχι, δεν θα πηγαίνουν όλα μονίμως καλά και όχι δεν θα κερδίζει πάντα η ΑΕΚ. Παρά την ευκαιριακή πίκρα που μας κρατάει άυπνους τα βράδια, ο Ματίας αυτό που λέει είναι "δείτε την μεγάλη εικόνα". Για κάθε Μπράιτον δύναται να υπάρξει κι ένας Πανσερραϊκός. Και είμαι οκ με αυτό, και έτσι πρέπει να είναι το μη παραγκίσιο ποδόσφαιρο. Έτσι κι αλλιώς, οι πιο παλιοί το γνωρίζετε: η δική μας ΑΕΚ δεν χάνει ποτέ.

Τεράστια παρακαταθήκη για την ομάδα αυτό το διπλό. Ακουστηκαμε παντού, και έχουμε ακόμα -τουλάχιστον- πέντε ματς για να μας μάθουν όλοι. Προσωπικά (και δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσετε μαζί μου) ανταλλάζω πρωτάθλημα για μεγάλες πορείες στην Ευρώπη, επειδή γιγαντώνουν το όνομα της ΑΕΚ μας.

Πάμε ΑΕΚΑΡΑ.

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

Σημερα στις 15.30 εχει Ολλανδικο κλασικο Αγιαξ Φεγενορντ, το τελευταιο δυνατο ματς του Αγιαξ πριν παιξει με την ΑΕΚ (εχει αλλα δυο παιχνιδια μετα με ευκολους αντιπαλους)

Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2023 at 11:02 PM, Yossarian said:

 Προσωπικά (και δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσετε μαζί μου) ανταλλάζω πρωτάθλημα για μεγάλες πορείες στην Ευρώπη, επειδή γιγαντώνουν το όνομα της ΑΕΚ μας.

 

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα, εδω θα σε διορθώσω.. Τώρα είναι η ώρα για τα πάντα όλα! Αποτύχαμε και μας κλέψανε πολλές χρονιές αφήνοντας μας στο τίποτα. Τωρα δεν είναι ωρα συναλλαγής και υποχωρήσεων, τώρα είμαστε και για τα πολλά και για τα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, thodoris19 said:

Σημερα στις 15.30 εχει Ολλανδικο κλασικο Αγιαξ Φεγενορντ, το τελευταιο δυνατο ματς του Αγιαξ πριν παιξει με την ΑΕΚ (εχει αλλα δυο παιχνιδια μετα με ευκολους αντιπαλους)

Στα οποία άμα γκελαρει θα υπάρξουν πολλές εξελίξεις 

Link to comment
Share on other sites

Καθοριστικο το εντος εδρας ματς στις 5 οκτωμβριου με αγιαξ στην αγια σοφια με νικη βαζουμε βασεις προκρισης...Πολυ δυσκολο ματς

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Kamikaze21 said:

Καθοριστικο το εντος εδρας ματς στις 5 οκτωμβριου με αγιαξ στην αγια σοφια με νικη βαζουμε βασεις προκρισης...Πολυ δυσκολο ματς

Πριν 5 μέρες δεν τολμούσαμε να το σκεφτούμε αλλά είναι πλέον προφανές ότι μετά το τεράστιο διπλό στο Μπράιτον μια ενδεχόμενη νίκη επί του Άγιαξ αυτήν την στιγμή σου δίνει πάρα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την 3η θέση τουλάχιστον και αυτό για 2 λόγους. Αφενός γιατί αφήνεις τους Ολλανδούς στον 1 πόντο και αφετέρου γιατί και αυτοί μετά μπλέκουν σε απίστευτες μάχες στην Μασσαλία και στην Αγγλία.

Αυτή η ελπίδα που μας γεννήθηκε την Πέμπτη δεν είναι σπίθα. Ήρθε για να μείνει και να βγαίνουν τα κομπιουτεράκια μετά από κάθε αγωνιστική.

Σε κάθε περίπτωση τι να λέμε θα ναι ένα πολύ δύσκολο ματς με Άγιαξ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

O ΄Αγιαξ είναι σουρωτήρι πίσω κ από ότι φαίνεται θα έρθει με άλλο προπονητή στα πάτρια.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×