Jump to content

AEK - Ευρωπη 2024 -25


amd
 Share

Recommended Posts

13 minutes ago, theo said:

ποια ειναι η Μαρσειλ ρε παιδια?

Έλα μου ντε...πως μου ήρθε να το γράψω με αυτόν τον τρόπο! 🤭 "Πες το και έτσι..." θα πω λοιπόν στον εαυτό μου

Εξκιούζε μουά Μεσιέ... Μαρσέιγ θέλαμε να πούμε. Ντ'ακόρ;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tsosmi said:

 

Ακριβώς. Δεν βλέπω (ακούω) ούτε υποψία γ στο τέλος. Έι, όπως λέμε πύργος του Έιφελ. Το J τo γερμανικό πχ. Άλλο που στα ελληνικά βάζουμε γ πχ γιουνγκ ή το αγγλικό γιανγκ, αλλά δεν υπάρχει γ στην αντίστοιχη γλώσσα. Άλλο ένα, όπως δεν έχει και η Γιουγκοσλαβία Γ. Τεσπά, γραπτά δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μαρσώ πείτε τηνα που ήταν και μια παλιά φιλενάδα μου στο νησί.

 Αν διαβάζεις ΚΜ να ξέρεις ότι σ'αγάπησα απλά ήμουν ανώριμος να το διαχειριστώ τότε.

 Νόμιζα ήθελες να με τυλίξεις επειδή μετά τα πρώτα σεξάκια μ'είχες ρωτήσει αν σκέφτομαι κάποια στιγμή να συζήσουμε.

 Μαρουσώ μου λείψαν πολύ οι νυχτερινές βόλτες μας στη μικρή Σάντα Μαρία..

  • Δικεφαλάκι 4
  • Hahaha 15
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, SpiRos said:

Ακριβώς. Δεν βλέπω (ακούω) ούτε υποψία γ στο τέλος. Έι, όπως λέμε πύργος του Έιφελ.

Είναι κάτι κοντά σε γ αν ήταν Μαρσέι τότε στα γαλλικά θα γραφόταν Marsei. Τον πύργο του Άιφελ που λεν στην Ελλάδα, προφέρεται Εφέλ στα γαλλικά. Είναι μεγάλο πρόβλημα το transliteration όταν δεν υπάρχει ο αντίστοιχος φθόγγος στην μερταφραζομενη γλώσσα. Το ξέρεις καλύτερα με τα ουγγρικά (φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

εισαι λαθος Σπυρε

double L και κυριως e στο τελος, απλα δεν ειναι σαν το Γαμα το ελληνικο

ο πυργος εχει αλλη καταληξη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από σήμερα την γραφή, να πω ότι χρειάζεται την Πέμπτη τεράστια προσοχή κ αυτοσυγκράτηση μέσα στο γήπεδο. Σίγουρα θα υπάρξουν προκλήσεις όπως κ το 18 κ θα πρέπει το γήπεδο να προστατευθεί πάση θυσία. Αν χρειαστεί η ΠΑΕ να πάρει κ επιπλέον μέτρα προστασίας στην θύρα των φιλοξενούμενων να τα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, theo said:

εισαι λαθος Σπυρε

double L και κυριως e στο τελος, απλα δεν ειναι σαν το Γαμα το ελληνικο

ο πυργος εχει αλλη καταληξη

Δεν μιλάω για την κατάληξη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsosmi said:

Είναι κάτι κοντά σε γ αν ήταν Μαρσέι τότε στα γαλλικά θα γραφόταν Marsei. Τον πύργο του Άιφελ που λεν στην Ελλάδα, προφέρεται Εφέλ στα γαλλικά. Είναι μεγάλο πρόβλημα το transliteration όταν δεν υπάρχει ο αντίστοιχος φθόγγος στην μερταφραζομενη γλώσσα. Το ξέρεις καλύτερα με τα ουγγρικά (φαντάζομαι)

Έχεις δίκιο για τον πύργο, το ανέφερα για την ελληνική προφορά. Τεσπά, ναι, επειδή είμαι δίγλωσσος και έχω άλλες 3 γλώσσες (όχι ότι σημαίνει ότι σε αυτές ξέρω καλά την προφορά) γι αυτό το λέω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

>Το χάος καλά κρατεί στον ευρωπαϊκό αντίπαλο της ΑΕΚ, Άγιαξ, ο πρόεδρος του οποίου, Πιέρ Ερίνγκα, αποφάσισε να παραιτηθεί από τη θέση του.

 

Ερχεται η Μαρσει(γ) με τον προπονητη του ΟΦΗ, και στον Αγιαξ εχουν διοικηση πρωτοδικειου. Μονο αν φαμε τιποτα μπανανες Γιοβανοβιτς χανεται η προκριση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nuc1924 said:

 

Ερχεται η Μαρσει(γ) με τον προπονητη του ΟΦΗ, και στον Αγιαξ εχουν διοικηση πρωτοδικειου. Μονο αν φαμε τιποτα μπανανες Γιοβανοβιτς χανεται η προκριση.

Μεγάλες ομάδες με πολύ καλύτερο υλικό απο εμάς. Ναι μεν έχουν θέματα, αλλά θα μας πετύχουν με καινούργιους προπονητές σε νέο ξεκίνημα..!!

Θέλει ταπεινότητα και μεγάλη προσπάθεια για να κάνουμε το θαύμα πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nuc1924 said:

 

Ερχεται η Μαρσει(γ) με τον προπονητη του ΟΦΗ, και στον Αγιαξ εχουν διοικηση πρωτοδικειου. Μονο αν φαμε τιποτα μπανανες Γιοβανοβιτς χανεται η προκριση.

Τι ειναι αυτα που λέτε μωρε? Σοβαρευτειτε πια!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΕΚ υπάρχει μόνο ακραία κατάθλιψη ή αλαζονικος ενθουσιασμός. Δεν υπάρχει μέσος δρόμος.

  • Δικεφαλάκι 8
  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mporat said:

Στην ΑΕΚ υπάρχει μόνο ακραία κατάθλιψη ή αλαζονικος ενθουσιασμός. Δεν υπάρχει μέσος δρόμος.

Ελα ρε ποια Σιτυ τωρα.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kami said:

Θέλει ταπεινότητα και μεγάλη προσπάθεια για να κάνουμε το θαύμα πραγματικότητα.

Με υπεροψία και χαλαρότητα θα τους πάρουμε στο ρελαντί. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ασθενη σημερα που την λενε Μαρσέλ και δεν την μπορώ. Οποτε κόψτε την συζήτηση πρωι πρωι.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ μια ιστορία για τον Άγιαξ που συνδέεται και με την Αντβέρπ. Ο Μαρκ Όφερμαρς ήταν τεχνικός διευθυντής του Άγιαξ για μια δεκαετία, από το 2012 μέχρι το 2022. Ο δυνατός Άγιαξ του 2018-19 (τον οποίο αντιμετωπίσαμε ανεπιτυχώς εκείνη τη χρονιά εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά επιτυχώς στην εξέδρα) ήταν ουσιαστικά δικό του δημιούργημα. Αυτός είχε φέρει τον Τεν Χαγκ, αυτός έφερε παίχτες τύπου Ζιγιεχ, αυτός προώθησε Ντε Λιχτ, Ντε Γιονγκ κλπ.

Ύστερα, μια μέρα ο Μαρκ πήρε το κινητό του και πήγε στην τουαλέτα. Εκεί, πέταξε τον γκιώνη του έξω, τον φωτογράφισε και τον έστειλε σε μια υπάλληλο της ομάδας. Όπως αποδείχθηκε στην πορεία, ο Μάρκος ήτο πηδηχτουλης, και πολλές υπάλληλοι του Άγιαξ είχαν θαυμάσει τα κάλλη του.

Το θέμα πήρε διαστάσεις, και τελικά ο Όφερμαρς έφυγε τον Φλεβάρη του '22 από τον Άγιαξ. Έξι βδομάδες αργότερα, τον προσέλαβε η Αντβέρπ με τριπλάσιο ετήσιο μισθό, πάνω από 1 εκατομμύριο ευρώ. Αυτός έφερε τον Φαν Μπομελ, πήρε και τον Αλντερβαϊρελντ κι έστησε μια ακόμα πολύ καλή ομάδα. Η Αντβέρπ προσπέρασε τις ντικπιξ, λέγοντας πως "ο καθένας έχει δικαίωμα σε μια δεύτερη ευκαιρία". Στην πρώτη του χρονιά, η Αντβέρπ πήρε το κύπελλο νικώντας την Μέχελεν, ενώ το 2022-23 έκανε το νταμπλ στο Βέλγιο. Η Αντβέρπ φάνηκε ότι δεν ήταν τυχαία ομάδα, και τώρα ο Όφερμαρς κοιτάει να πουλήσει τον Φερμίρεν στην Μπαρτσελόνα.

Στο ίδιο διάστημα, ο Άγιαξ πήρε την κάτω βόλτα, έμεινε εκτός Τσου Λου μετά από μια δεκαετία, έγινε χωνί στην άμυνα, κι ακόμα ψάχνεται. Μόλις έδιωξε τον τεχνικό του διευθυντή (περισσότερα αγωνιστικά ινφο στο σεντόνι πριν το ματς) και χθες παραιτήθηκε ο πρόεδρος του. Ο προπονητής στηρίζεται ακόμα αλλά άγνωστο αν επιστρατευθεί ο Φαν Δημητρελος για να σφραγίσει εισιτήρια στην εφορία Κάτω Αμστελόδαμου.

Ηθικό δίδαγμα: για το καλό της ΑΕΚ, μην στέλνετε ντικπιξ.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Πετυχαίνουμε δυο ιστορικές ομάδες σε κατάσταση διάλυσης (και οι δυο απέλυσαν σε διάστημα 10 ημερών όχι απλά τους προπονητές αλλά και τους προέδρους τους) και αντ' αυτού παίρνουμε διπλό με μια ομάδα που βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση της ιστορίας της και ανταγωνίζεται σε θέαμα τη Σίτι.

χμμμ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, krokosmios said:

Πετυχαίνουμε δυο ιστορικές ομάδες σε κατάσταση διάλυσης (και οι δυο απέλυσαν σε διάστημα 10 ημερών όχι απλά τους προπονητές αλλά και τους προέδρους τους) και αντ' αυτού παίρνουμε διπλό με μια ομάδα που βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση της ιστορίας της και ανταγωνίζεται σε θέαμα τη Σίτι.

χμμμ

Κατάλληλες συνθήκες για να τα κάνουμε σκατά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Éric Rabé said:

Κατάλληλες συνθήκες για να τα κάνουμε σκατά.

αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×