Jump to content

Παναιτωλικός - ΑΕΚΑΡΑ (14η αγ.): 18/12/23, 17:00


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ -βραβείο Μάνταλου  

43 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Μοχαμάντι
    • Σιμάνσκι
      0
    • Ελίασον
    • Μάνταλος
    • Ζίνι
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Γκαρσία
    • Τσούμπερ
      0
    • Γιόνσον
    • Ρότα
      0
    • Φαν Βέερτ
      0
    • Μήτογλου
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Μοχαμάντι
    • Σιμάνσκι
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
    • Ζίνι
    • Γκατσίνοβιτς
    • Γκαρσία
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Ρότα
      0
    • Φαν Βέερτ
      0
    • Μήτογλου
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Γκαντεμιά και ατυχία έλεγα και εγώ στην αρχή.

Όταν όμως η γκαντεμιά και η ατυχία έρχονται ξανά και ξανά , τελικά είναι ανικανότητα εκ μέρους των παικτών και λάθη στον σχεδιασμό της ομάδας.

Το θέμα των τραυματισμών είναι το πρώτο που πρέπει να δούμε πολύ σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Αυτό είναι το νο1 πρόβλημα! Περσι τέτοια εποχή γκρινιάζαμε γιατί εβαζε συνέχεια τους 2 ξανθούς και τον Πινέδα αριστερα! Ειχε δείξει πιό ωραία η ΑΕΚ μας με τον εναν ξανθό και Πινέδα στα χαφ.. Ουσιαστικά παίζαμε όλα τα ματς με σταθερό κορμό και βαριά 2-3 απουσίες. Φετος φτιάχνει 11δες απο ότι εχει διαθέσιμο. Στην αρχή στηρίζεις γιατί λες γκαντεμιά είναι. Πλέον όμως έκλεισες 4 μήνες με αλεπάλληλους τραυματισμούς και αρχίζει και βρωμάει η ιστορία..

Θα φταίει σε ένα βαθμό η υψηλή έντασης προπόνηση και μετά το ιατρικό τιμ με την αποκατάσταση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pelado Alme said:

Θα φταίει σε ένα βαθμό η υψηλή έντασης προπόνηση και μετά το ιατρικό τιμ με την αποκατάσταση.

Στην περίπτωση του Αραούχο ας πούμε φαίνεται ότι έγινε μια τρύπα στο νερό , γιατί επέστρεψε νωρίτερα από ότι περιμέναμε τον Αύγουστο, αλλά πάλι είναι τραυματίας και αν έχω καταλάβει καλά από τους χρισμούς της Πυθείας που βγάζουν τα αρδ ο τραυματισμός είναι στο ίδιο σημείο, άρα προφανώς δεν έγινε σωστά η επέμβαση ή η αποκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pelado Alme said:

Θα φταίει σε ένα βαθμό η υψηλή έντασης προπόνηση και μετά το ιατρικό τιμ με την αποκατάσταση.

Καθότι είναι η 2η χρονιά και την πρώτη δεν ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα, πρέπει να δουμε αν άλλαξε κάτι ή αν υποτιμήθηκε η επιβάρυνση απο τα ευρωπαικά ματς

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros 9-11 said:

Ξέρεις τι είναι αλήθεια κουραστικό; Να έχεις γνωρίσει την ΑΕΚ της δεκαετίας του 90 που έκανε τέχνη στο γήπεδο και εδώ και περίπου 10 χρόνια να σου έχει κατσικωθεί στην ομάδα ένα αγωνιστικό τίποτα, ένα από τα πολλά που είδες τα τελευταία πολλά χρόνια, αλλά το συγκεκριμένο τίποτα ήρθε ως αρχηγός και ηγέτης. 

Κουραστικό είναι να διαβάζεις ότι αυτό το τίποτα συγκλονίζει τα γήπεδα στο πέρασμα του και να αναρωτιέσαι αν οι συνοπαδοί σου είναι εντελώς αυτιστικοί, βασικά πότε έγιναν.

Αδερφέ είσαι ισοπεδωτικος με τον χαρακτηρισμό "" αγωνιστικο τίποτα "'.

Σαφώς και στην μοντέρνα ΑΕΚ ο Πέτρος κυρίως ως αλλαγή μπορεί να σταθεί λόγω τρεξιματων, ωστόσο ο Πέτρος ξέρει μπάλα.

Επίσης αυτό με την καραμέλα της ΑΕΚ του 90 σαφώς και υπήρχαν παιχταραδες όμως υπήρχαν και πολλοι μέτριοι.... Μην τα κάνουμε όλα ουαου.. Άλλο ποδόσφαιρο τότε και αρκετοί εξ αυτών στο σύγχρονο ποδόσφαιρο δεν θα έβρισκαν θέση βλέπε τσαρτας, που όση μπάλα ήξερε άλλο τόσο περιπατητης ηταν

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, APOSPERITIS_21 said:

Αδερφέ είσαι ισοπεδωτικος με τον χαρακτηρισμό "" αγωνιστικο τίποτα "'.

Σαφώς και στην μοντέρνα ΑΕΚ ο Πέτρος κυρίως ως αλλαγή μπορεί να σταθεί λόγω τρεξιματων, ωστόσο ο Πέτρος ξέρει μπάλα.

Επίσης αυτό με την καραμέλα της ΑΕΚ του 90 σαφώς και υπήρχαν παιχταραδες όμως υπήρχαν και πολλοι μέτριοι.... Μην τα κάνουμε όλα ουαου.. Άλλο ποδόσφαιρο τότε και αρκετοί εξ αυτών στο σύγχρονο ποδόσφαιρο δεν θα έβρισκαν θέση βλέπε τσαρτας, που όση μπάλα ήξερε άλλο τόσο περιπατητης ηταν

Δηλαδή τι ακριβώς έχει προσφέρει αγωνιστικά ο Μανταλος όλα αυτά τα χρόνια που είναι στην ΑΕΚ; Δεν θεωρώ πως ισοπεδώνω κάτι, εμμένω στην άποψη μου ότι 8/10 παιχνίδια που έχει κάνει με τη φανέλα μας είναι αρνητικός.

Όσο δε για τα 90s, προφανώς και είχαμε μέτριους, αλλά για αιχμή του δόρατος είχες κάτι Τσιάρτες, κάτι Σαμπανατζοβιτς, κάτι Σαβεφσκηδες, κάτι Μανωλάδες, όχι Μανταλους.

Το ότι σήμερα άλλαξε το ποδόσφαιρο είναι εκτός συζήτησης, εγώ αναφέρομαι στο πώς έμαθα την ΑΕΚ, όχι στο ότι θα ήθελα να παίζω με τον Κασάπη το 2023

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, TheNarrator said:

Σημερα η ΑΕΚ αντι να εχει προοδο εχει συνεχομενη πτωση, προβλεψιμο ποδοσφαιρο κ αργη αναπτυξη / τρανζισιον. Τα ιδια ειχε κ περσι, αλλα ειχε εναν Πινεδα που πετουσε φωτιες κ εναν Αραουχο που ΠΑΝΤΑ εδινε λυσεις κ απελευθερωνε ΜΠΡΟΣΤΑ τα παντα. Γιατι πισω ΗΤΑΝ ΙΔΙΑ Κ ΑΠΑΡΑΛΛΑΚΤΗ. Δεν εγινε ΟΥΤΕ ο Σιμανσκι Σαμπα, ΟΥΤΕ ο Μανταλος Σαβεβσκι. Ουτε καν ο Γκατσινοβιτς θα γινει Κετσπαγια. 

 

Όλη η ουσία είναι εδώ. Είναι τελείως διαφορετική η ομάδα με Πινέδα-Αραούχο σε ένταση, κλεψίματα, τρεξίματα, ενέργεια.

Αυτά δεν μπορούν να τα προσφέρουν ακόμη και παίχτες που πέρσι προσέφεραν (πχ Γκατσι, Τσούμπερ).

Δυστυχώς, σε μεγάλο βαθμό ο Αραούχο που ήταν πέρσι η ψυχή και η καρδιά της αγέλης, φέτος έχει παίξει ελάχιστα μόνο ως αλλαγή. Από τα συφραζόμενα, καταλαβαίνω ότι ίσως να αργήσει πολύ να επανέλθει κιόλας.

Υπάρχει πρόβλημα όταν πας να παίξεις το ίδιο σύστημα και αντί για Αραούχο έχει Μάνταλο.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, stavros 9-11 said:

Άσχετο τελείως

Θα ήθελα να αλλάξει η φύση του κανόνα των πέναλτι στο ποδόσφαιρο. Όχι σήμερα, απλά έτυχε αυτή η φάση και μου το θύμισε.

Αναφέρομαι στο ότι δεν είναι ωραίο να καταλογίζεται πέναλτι για παράβαση εντός περιοχής όταν δεν υπάρχει καμία περίπτωση για γκολ. Σήμερα πχ, η μπάλα πάει παράλληλα με το τέρμα, η φάση έχει σκοτωθεί τελείως κι ενώ έχουμε όντως χτύπημα μέσα στην περιοχή, κατά τη γνώμη μου αυτό βάσει νέου κανόνα δεν θα πρέπει να δίνεται πέναλτι.

Πρώτη φορά το σκέφτηκα όταν είδα έναν καταλογισμο σε φάση που η μπάλα παιζόταν στην άλλη περιοχή και ο τερματοφύλακας έσπρωξε τον αντίπαλο επιθετικό που είχε ξεμείνει στην περιοχή του, εκτός φάσης. Και δόθηκε πέναλτι.

Ο ισχύων κανόνας, καταλογίζει πέναλτι κάθε παράβαση μέσα στην περιοχή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να προσφέρεται μισό+ γκολ σε μια ομάδα ασχέτως του αν το παιχνίδι και η φάση που οδήγησε στο πέναλτι όδευε προς το γκολ. Το δίνει δηλαδή έτσι στο άκυρο από ποδοσφαιρικής άποψης πολλές φορές.

Θεωρώ αυτή την πτυχή του πέναλτι αντιποδοσφαιρικης αισθητικής. Απλά το θυμήθηκα σημερα με το πέναλτι 

Τότε όμως θα δινόταν φάουλ μέσα στην περιοχή; Και στην εκτέλεση  θα πήγαινε το τείχος σχεδόν στην γραμμή του τέρματος ή και πάνω σε αυτήν; 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GiorgosR21 said:

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 25 χρονών. Παρακολουθώ καιρό το ΚΜ και σήμερα ( σε κακή μέρα) έγινα μέλος. Πάλι καλά τα λέμε και μεταξύ μας για να ξεχνιόμαστε γιατί αλλιώς δεν παλεύεται ειδικά το σημερινό. 

Καλώς ήρθε Γιώργο στη κιτρινόμαυρη παρέα μας . Δεν μασάμε ειδικά και εσύ που έζησες σε τρυφερές ηλικίες πεσάδες κτλ . 

Ενδιαφέρων η επιλογή φώτο προφίλ . 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AG21 said:

Καλώς ήρθε Γιώργο στη κιτρινόμαυρη παρέα μας . Δεν μασάμε ειδικά και εσύ που έζησες σε τρυφερές ηλικίες πεσάδες κτλ . 

Ενδιαφέρων η επιλογή φώτο προφίλ . 

Να ναι καλά ο πατέρας μου από εκεί ψηλά που δεν με άφησε λεπτό να παραστρατήσω.

Κάποια στιγμή δεν ήθελα να βλέπω την ΑΕΚ ( με γιαννίκη ήταν νομίζω) στην τηλεόραση και μου είπε ότι την ΑΕΚ πρέπει να την βλέπουμε και να την στηρίζουμε πάντα. Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μπει στο ναό και αυτό θα είναι κάτι που πάντα θα με στοιχειώνει. 

  • Δικεφαλάκι 19
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, GiorgosR21 said:

Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μπει στο ναό και αυτό θα είναι κάτι που πάντα θα με στοιχειώνει

Αυτές είναι οι αδικίες της ζωής. Εμένα που με παρακαλούσε για χρόνια να μην ασχολούμαι με ΑΕΚ, πρόλαβε και μπήκε

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι κρίσιμες ώρες μετά από τέτοια αποτελέσματα που είμαι μεταξύ εντατικής ή κλείσιμο σε τρελοκομείο πέρασαν άλλη μια φορά. 

Τα είπατε όλα σχεδόν και για τον προπονητή και για την ομάδα απλά δεν θα του ρίξω ευθύνες του Αλμέιδα για χθες. 0-2 στο 15', άλλες δύο φάσεις μέχρι το 30, παρόλο τις ελλείψεις, την κούραση και την φύση ενός εκτός έδρας ματς και ως εκεί γαμουσε ο Αργεντίνος αλλά μετά έφταιξε;

Να κάνει τι ακριβώς χθες; Όσους είχε διαθέσιμους τους έβαλε. Ναι ήταν παραφωνία ο Ζίνι αντί του Τσουμπερ αλλά και αυτός ο Ελβετός πόσο θα παίζει; Έπρεπε να πάρει ανάσες και τελικά δεν πήρε.

Έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης οι παίκτες ασυζητητί. Από 0-2 στο Αγρίνιο ΔΕΝ επιτρέπεται να γυρίσει το ματς την στιγμή που ήξεραν ότι την Πέμπτη ξαναπαιξουμε και είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.

Μπορώ να αρχίζω να αναρωτιέμαι για τον προπονητή τι στον πούτσο γίνεται με την προπόνηση, τους τραυματισμούς κτλ αλλά επ ουδενί όχι για το ματς.

Αν ο Μουκουντι κάνει ότι μαλακία δεν έκανε 1.5 χρόνο τώρα, ο Γκαρσία είναι εκτός κλίματος αλλά δεν υπάρχει άλλος, ο Μανταλος τα Μανταλικα του κ.ο.κ αλλά πάλι με όλα αυτά έχω δυνατότητα να είμαι πρώτος και δεν είμαι γιατί τρώω δύο γκολ από τον Πετράκη όχι δεν μου φταίει ο Αλμέιδα.

Πρέπει να λυθεί το θέμα με τους τραυματισμούς. Χωρίς όλους τους παίκτες διαθέσιμους δεν δουλεύει το πλάνο Αλμέιδα. Αυτό είναι γνωστό από πέρυσι.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι θα αναθεωρήσει κάποια πράγματα ο Αλμειδα όπως τότε μετά το ματς με τον βαζελο πέρυσι με τα μουσαντενια πέναλτι και το διπλο απο τον Βόλο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, TheNarrator said:

Να κανει τι?

Να ΑΜΥΝΘΕΙ επιτελους, ΜΑΖΙΚΑ. Ταμπουρωσου πισω ριξε κορμια στη περιοχη να μη περναει μυγα. Κρατα το 0-2 κ κλειδωσε το ματς. Μαθε να σβηνεις ματς που εχεις ουσιαστικα νικησει.

 

Τώρα γράφεις εξωγήινα πραγματα. Πριν 1 εβδομάδα τελείωσε η Ευρώπη, εκεί όπου η αποτυχία (η μη υπέρβαση τελοσπαντων) βαφτίστηκε τρομακτική επιτυχία επειδή η ΑΕΚ "κοίταξε στα μάτια τους αντιπάλους της κι έπαιξε τη μπάλα της". Βαφτίσαμε μαγκιά την τακτική ακαμψία.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, TheNarrator said:

Να κανει τι?

Να ΑΜΥΝΘΕΙ επιτελους, ΜΑΖΙΚΑ. Ταμπουρωσου πισω ριξε κορμια στη περιοχη να μη περναει μυγα. Κρατα το 0-2 κ κλειδωσε το ματς. Μαθε να σβηνεις ματς που εχεις ουσιαστικα νικησει.

 

Έλα ρε παιδιά είμαστε 0-2 στο Αγρίνιο και λέμε να αμυνθεί μαζικά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Agent HAF said:

Έλα ρε παιδιά είμαστε 0-2 στο Αγρίνιο και λέμε να αμυνθεί μαζικά.

Λεμε να κερδίσει. Αφού δν μπορεί να βάλει 3,4 κλπ, ναι ας παίξει άμυνα. Γενικά να βρει τρόπο να κερδίσει, 0-2 στο 15 με Παναιτωλικό εισαι τι να λέμε.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Zahos said:

Λεμε να κερδίσει. Αφού δν μπορεί να βάλει 3,4 κλπ, ναι ας παίξει άμυνα. Γενικά να βρει τρόπο να κερδίσει, 0-2 στο 15 με Παναιτωλικό εισαι τι να λέμε.. 

Το θέμα είναι πως να βάλει 3 και 4 γκολ.

Τις περισσότερες φορές φαίνεται να μην υπάρχει πλάνο. Ή αν υπάρχει πλάνο να μην μπορεί να εκτελεστεί.

Αυτό το πάσα από τον βίντα, τον μουκουντί ή τον σιμάνσκι στα μπακ και τα μπακ σέντρα ή πάσα στο εξτρέμ για σέντρα δεν νομίζω να είναι κάποιο σύστημα. Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουμε φέτος, ακόμα και όταν παίζει ο πινέδα στον άξονα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GiorgosR21 said:

Το θέμα είναι πως να βάλει 3 και 4 γκολ.

Τις περισσότερες φορές φαίνεται να μην υπάρχει πλάνο. Ή αν υπάρχει πλάνο να μην μπορεί να εκτελεστεί.

Αυτό το πάσα από τον βίντα, τον μουκουντί ή τον σιμάνσκι στα μπακ και τα μπακ σέντρα ή πάσα στο εξτρέμ για σέντρα δεν νομίζω να είναι κάποιο σύστημα. Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουμε φέτος, ακόμα και όταν παίζει ο πινέδα στον άξονα. 

Εμένα με νοιάζει να κερδίσουμε. Μισο μηδέν. Με πονοματο. 3 βαθμούς θέλω γιατι θέλω πρωτάθλημα. Τώρα αν παίξουμε κ μπαλαρα ή βάζουμε 4,5 γκολ ακόμα καλύτερα. Αλλα συγνώμη εγώ είμαι πεινασμένος για πρωταθλήματα, δεν έχουμε πάρει δα και τοσα στην ιστορία μας. Θελω να βγούμε πρωταθλητές και ξανα του χρόνου και ξανα και ξανα , τον τρόπο ας τον βρει ο κοουτς. Και είμαι 100% στο πλευρό του Ματιας αλλα κριτική θα γίνεται. ΑΕΚ είμαι, οχι Αλμέιδα. 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SpiRos said:

Η δεύτερη χρονιά σε νέο εγχείρημα είναι μακράν πιο δύσκολη από την πρώτη και την τρίτη. 

Πώς φαίνεται ο Παουλου Κουελιου 😁

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Zahos said:

Λεμε να κερδίσει. Αφού δν μπορεί να βάλει 3,4 κλπ, ναι ας παίξει άμυνα. Γενικά να βρει τρόπο να κερδίσει, 0-2 στο 15 με Παναιτωλικό εισαι τι να λέμε.. 

Παιδιά δηλαδή μου λέτε ότι έφταιξε το γεγονός ότι βάλαμε μόλις δύο και όχι 3-4 μέσα στο Αγρίνιο να το σιγουρέψουμε παραπάνω και άρα έπρεπε να δώσει εντολή να κάτσουμε πίσω για περίπου 60-70'; 

Αν η ισοπαλία θεωρείται αποτυχία χθες σε αυτήν την περίπτωση σήμερα να ξέρεις θα είχαμε γυρίσει με κουλούρα και ακόμα χειρότερα δράματα θα είχαμε.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Zahos said:

 Και είμαι 100% στο πλευρό του Ματιας αλλα κριτική θα γίνεται. ΑΕΚ είμαι, οχι Αλμέιδα. 

Αυτό εννοείται 1000%, 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Agent HAF said:

Παιδιά δηλαδή μου λέτε ότι έφταιξε το γεγονός ότι βάλαμε μόλις δύο και όχι 3-4 μέσα στο Αγρίνιο να το σιγουρέψουμε παραπάνω και άρα έπρεπε να δώσει εντολή να κάτσουμε πίσω για περίπου 60-70'; 

Αν η ισοπαλία θεωρείται αποτυχία χθες σε αυτήν την περίπτωση σήμερα να ξέρεις θα είχαμε γυρίσει με κουλούρα και ακόμα χειρότερα δράματα θα είχαμε.

 

Ε το σκορ αυτό λέει. Άρα ή έπρεπε από 3 κ πάνω να βάλουμε ή να παίξουμε άμυνα ώστε να μν φάμε 2. Εγω λεω γενικά να βρούμε τρόπο να κερδίζουμε, νταξει κάπου τα χουμε υπεραναλυσει νομίζω, μεσα στον Παναιτωλικό παίζαμε, δηλαδή έλεος. Απλως σκαμε οι περισσότεροι νομίζω γιατί δν ειναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό φετος. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Zahos said:

Απλως σκαμε οι περισσότεροι νομίζω γιατί δν ειναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό φετος. 

Νομίζω σκάμε γιατί ξέρουμε ότι δεν ήταν και η τελευταία φορά φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα πλην των ντερμπυ και της Ευρώπης (στην ευρωπη πάλεψε με λαθος τακτική για μένα, αλλά τα εδιναν ολα),

παίζει (με τους «μικρους» στην Ελλάδα δλδ) το πολύ 20 λεπτα μπάλα κι αυτο με την μισή ομάδα εκτός με τραυματισμούς.

 

Για μένα τα έχουν παιξει γιατί τους κάνουν προπονηση που δεν αντέχουν τόσα ματς εντασης και με τους μικρους ψωλαρουν.
Το έγραφα τοσον καιρό, δεν βλέπω κάτι άλλο να μην το ξαναγράφω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×