Jump to content

ΑΕΚ - παγουράδες 25η Αγ. 28/02 19:00 CosmoteSport


Kami
 Share

MVP - Κόουτσινγκ - Βραβείο Μάνταλου   

67 members have voted

  1. 1. 1. MVP

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      0
    • Hajisafi
      0
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      0
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      3
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      0
    • Garcia
      0
    • Μάνταλος
      17
    • Jonsson
      1
    • Ponce
      40
    • Ljubicic
      6
    • Μήτογλου
      0
  2. 2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
      47
    • Μέτριο
      9
    • Κακό
      1
    • Φυσιολογικό
      10
  3. 3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      45
    • Hajisafi
      3
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      6
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      0
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      11
    • Garcia
      2
    • Μάνταλος
      0
    • Jonsson
      0
    • Ponce
      0
    • Ljubicic
      0
    • Μήτογλου
      0


Recommended Posts

3 minutes ago, MITSAKLAS said:

Ο Πηλιος δεν ήταν καλός, δεν ήταν κακός, δεν είχε λάθη γιατί απλά ήταν φάντασμα, απών τελείως από το παιχνίδι.

Ο Πηλιος (προφανώς) θέλει δουλειά. Σήμερα που το ματσάκι στραβωσε και έσφιξαν τα γάλατα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην πίεση της εξέδρας.

Νομίζω πήρε καλό μάθημα σήμερα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

To ματς δε το ειδα, τα χαιλαιτς μονο.

Παρατηρησα οτι και στα 3 γκολ στο 2ο, ο Λιουμπι με τον Πονσε ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο ιδιο σημειο για εκτελεση. Με λιγα λογια, δουλεμενο.

Μπορουσαμε ειτε να ειχαμε χατ τρικ Λιουμπι, ειτε χατ τρικ Πονσε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MITSAKLAS said:

Πρόσεξε τώρα τι έχουμε εδώ.

Ο Γάλλος ήταν κακός, αλλού για αλλού, αλλά ήταν στο γήπεδο, τον βρήκε κάνα δυο φορές ο Βιντα και τον εχεσε.

Ο Πηλιος δεν ήταν καλός, δεν ήταν κακός, δεν είχε λάθη γιατί απλά ήταν φάντασμα, απών τελείως από το παιχνίδι.

Καλό θα του κάνει το αποψινο ΑΝ έχει μυαλό.

Το καλυτερο θα ηταν να ηταν απων ο γαλλος. Σημερα του τα χωσε ο βιντα και αλλοι, και την.προηγουμενη βδομ του τα χωνε ο αμραμπατ γιατι ηταν οπου να ναι στα ανεβασματα. Και σημερα τον ειδα να κανει οβερλαπ απ την εσωτερικη. Περιγελος.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύτηκα πολύ μεταξύ Πήλιου και Σιντιμπλέ αλλά επέλεξα τον Πήλιο.

Κουτσάρισμα πολύ καλό μόνο και μόνο γιατι βγήκανε όλοι 100% , αλλιώς ήταν φυσιολογικό.

Πόνσε Mvp.

Link to comment
Share on other sites

30τοσο γαλλος πρωην παγκοσμιος ξερωγω να τρωει καντηλια απο 2-3 την ωρα του αγωνα

Link to comment
Share on other sites

Ο χειρότερος μακράν ήταν ο τσουπερ.

Μετά ακολουθουν σιντιμπε πηλιος .

Καλύτερος Πόνσε .

Από κοντά μάνταλου,λιουμπι ,Πινέδα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, theo said:

Το καλυτερο θα ηταν να ηταν απων ο γαλλος. Σημερα του τα χωσε ο βιντα και αλλοι, και την.προηγουμενη βδομ του τα χωνε ο αμραμπατ γιατι ηταν οπου να ναι στα ανεβασματα. Και σημερα τον ειδα να κανει οβερλαπ απ την εσωτερικη. Περιγελος.

Δεν είναι λάθος αυτό. Underlap λέγεται και γίνεται συνέχεια απ' τα δεξιά με όποιον παίζει δεξί μπακ. Πλάτος δίνει το εξτρέμ μας πάντα από δεξιά.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perparim56 said:

Δεν είναι λάθος αυτό. Underlap λέγεται και γίνεται συνέχεια απ' τα δεξιά με όποιον παίζει δεξί μπακ. Πλάτος δίνει το εξτρέμ μας πάντα από δεξιά.

Καλα ναι παραλιγο να τρακαρουν

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Karagimi said:

Φουλ ρδελομπού. Ο καθένας σηκώνει ότι πανό του καπνίσει.

Εγώ δε πιστεύω ότι ανεβάζει ο καθένας ότι του καπνίσει,προφανώς όσοι μετά τα τελευταία έχουν απομείνει εκφράζουν δυστυχώς τέτοιες ιδεολογίες 

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρίσαμε, ενδιαφέρον ματσάκι, καλή προσέλευση δεδομένων των συνθηκών, το κάναμε και καλά θρίλερ για κάνα 20λεπτο μετά τους εξαφανίσαμε. Ο πρωταθλητής κόσμου εκτός τόπου και χρόνου αν και που και που ψιλό προσπάθησε σήμερα. Τα γκολ τα φάγαμε από λάθη και υπνηλία/υποτιμηση αντιπάλου. Όταν παίζαμε είμασταν κυριαρχικοί. Πόνσε Λιουμπι στις στατικές ήταν σαν δίδυμοι, όπως είπε και ένας αδελφός πιο πριν θα μπορούσαν άνετα να είχε hat trick ο ένας από τους δυο. Χατζησαφι με Πηλιο είναι λίγο θέμα όταν παίζουν μαζί, τους σημάδευε ο αντίπαλος συνέχεια. Εγώ τον Πηλιο δεν τον είδα κακό, απλά δεν ήταν καλός. Κακοί κατά την γνώμη μου ήταν ο γάλλος, ο τσουμπερ και ο Λιβαι. Δεν τράβηξε και ο ελιασον. Μου έκανε  επίσης εντυπωση ο διαιτητής, αν και νέος είχε τόλμη και άφηνε το παιχνίδι να βρει ρυθμό, χωρίς να ευνοεί κάποιον. Ο λιουμπι όταν δέσει με τους υπόλοιπους (θέλει ακόμη δουλειά και ενδυνάμωση) θα αφήσει εποχή.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

εχει κουρασει ο σιντιμπε 

νουμερο 1 εχθρος εκ των εσω

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Perparim56 said:

Δεν είναι λάθος αυτό. Underlap λέγεται και γίνεται συνέχεια απ' τα δεξιά με όποιον παίζει δεξί μπακ. Πλάτος δίνει το εξτρέμ μας πάντα από δεξιά.

Σωστά, το ίδιο δοκίμαζε ο Πελαδο και με τον Πηλιο από αριστερά, αλλά δεν δούλευε. 

Link to comment
Share on other sites

Πόνσε με Λιβαι έχουν ακριβώς τα ίδια αγωνιστικά λεπτά (5 παραπάνω ο Λιβαι) και ο Πόνσε έχει ένα γκολ λιγότερο. Φοβερή πολυτέλεια για ομάδα πρωταθλητισμού και μάλλον ο Πόνσε έχει υποτιμηθεί περισσότερο από ότι θα έπρεπε επειδή είναι άλλο στυλ από Λιβαι. Οκ δεν έχει το παιχνίδι εκτός του κουτιού όπως ο Λιβαι, ούτε την εκρηκτικότητα του, αλλά είναι φινισερ και η ευστοχία που έχει με το κεφάλι τον κάνει πιο επικίνδυνο από τον Λιβαι ακόμα και αν δεν έχει τόσο ψηλό άλμα (ωστόσο είναι επίσης αλτικος) 

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gxAEK said:

Σωστά, το ίδιο δοκίμαζε ο Πελαδο και με τον Πηλιο από αριστερά, αλλά δεν δούλευε. 

Απ τα δεξια δουλεψε 😂

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει λαθος ταιμινγκ σε κεφαλια απο τον Πονσε ποτε. Και αυτο ειναι το σημαντικοτερο. 

Link to comment
Share on other sites

O Πήλιος μάλλον έσκασε σήμερα. Ίσως έπρεπε να παίξει αριστερα ο Χατζισαφί απ την αρχή. Η ΑΕΚ έχει να λύσει 2 θέματα. Το δεξι μπακ όπου ο Σιντιμπέ δεν μπορεί 3 ματς την εβδομάδα κ την θέση πίσω απ το φορ που ο Τσούμπερ είναι ντεφορμε κ σκασμένος απ τα πολλά ματς. Αν γυρίσει ο Ρότα το ένα θα λυθεί, αν ο Αραούχο μπορέσει να ανέβει θα λυθεί κ το άλλο. Πολύ κρίσιμη η συγκεκριμένη θέση. Με επιστροφή κ Μουκουντί κ Γκάτσι η ομάδα δεν έχει να φοβηθεί κανέναν κ τπτ κ σίγουρα όχι αυτους που θέλουν 2 κόκκινες για να νικήσουν στο φιλικό ή δεν μπορούν να πάρουν με 10 παίκτες την Λαμία.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γκολ θύμισε το γκολ που δεχθηκαμε από  τη βαζελα ,

χάνεις την κεφαλιά έξω από την περιοχή, σκάει κάτω κ πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι με την άμυνα  σου να έχει πλάτη στη μπάλα κ ταυτόχρονα   το μπακ σου πετάει χαρταετό στο δεύτερο δοκάρι.

Πάλι μετά το 1-0 μας έπιασε τρικυμία πράγμα που φέτος συμβαίνει σχεδόν πάντα.

Τον Τσουμπερ μπορείς να τον ξεκουράσεις νομίζω βάζοντας τον Λιουμπισιτς εκεί.

Πάμε παρακάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο στο 4ο γκολ εχω την εντυπωση οτι η μπαλα χτυπαει ταυτοχρονα στο κεφαλι και στο δεξι χερι του Πονσε. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Brom21 said:

Ωστοσο στο 4ο γκολ εχω την εντυπωση οτι η μπαλα χτυπαει ταυτοχρονα στο κεφαλι και στο δεξι χερι του Πονσε. 

Το ειδα πολλες φορες . και σε αργη κινηση. Καθαρη καρφωτη κεφαλια απλα μπερδευει το υψος των χεριων

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Araujo21 said:

Το ειδα πολλες φορες . και σε αργη κινηση. Καθαρη καρφωτη κεφαλια απλα μπερδευει το υψος των χεριων

Και εγω το ειδα σε αργη κινηση και νομιζω οτι βρισκει, σιγουρα κανεις δε μπορει να καταλαβει 100% απο τη πλαινη καμερα, αυτη εχω δει μονο εγω.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Skepastos said:

Πόνσε με Λιβαι έχουν ακριβώς τα ίδια αγωνιστικά λεπτά (5 παραπάνω ο Λιβαι) και ο Πόνσε έχει ένα γκολ λιγότερο. Φοβερή πολυτέλεια για ομάδα πρωταθλητισμού και μάλλον ο Πόνσε έχει υποτιμηθεί περισσότερο από ότι θα έπρεπε επειδή είναι άλλο στυλ από Λιβαι. Οκ δεν έχει το παιχνίδι εκτός του κουτιού όπως ο Λιβαι, ούτε την εκρηκτικότητα του, αλλά είναι φινισερ και η ευστοχία που έχει με το κεφάλι τον κάνει πιο επικίνδυνο από τον Λιβαι ακόμα και αν δεν έχει τόσο ψηλό άλμα (ωστόσο είναι επίσης αλτικος) 

Fantasou me baka.....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Brom21 said:

Ωστοσο στο 4ο γκολ εχω την εντυπωση οτι η μπαλα χτυπαει ταυτοχρονα στο κεφαλι και στο δεξι χερι του Πονσε. 

Πρώτα παίρνει την καρφωτή κεφάλια και μετά φαίνεται να κάνει γκελ πάνω στο τεντωμένο δεξί του χέρι. Μάλιστα από τη δύναμη της κεφαλιάς φαίνεται να γυρίζει ο καρπός του. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον Λιούμπιτσιτς που μπήκε σε ένα κρίσιμο σημείο, έβαλε το τρίτο γκολ και γρήγορα δείχνει πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα, χωρίς να έχει ακόμα τον ρυθμό των υπολοίπων παικτών. Ένα σχόλιο γι’ αυτό;

«Είναι ένας παίκτης που είναι η τελευταία προσθήκη που κάναμε. Δείχνει τα χαρακτηριστικά που τον πήραμε. Κάθε μέρα βελτιώνεται στο δικό μας ρυθμό. Σας είχα πει ότι είχε κάνει ντεμπούτο με νίκη. Υπάρχουν παίκτες που είναι νικητές. Ο Λιούμπισιτς είναι ένας απ’ αυτούς. Είναι σίγουρος γι’ αυτό που κάνει. Προπονείται σοβαρά και φαίνεται στο γήπεδο. Βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικά σε επίπεδο όταν ήρθε ο Πινέδα. Προφανώς επειδή δεν τους ξέρουμε τους παίκτες, βλέπουμε πως είναι σε φυσική κατάσταση. Τους βλέπουμε… λεπτούς και όχι δυνατούς, αλλά είναι σημαντικοί. Έχει πολλή τακτική, είναι καλός στο τακτικό κομμάτι και βρίσκει θέσεις να σκοράρει. Τα πάει καλά. Σήμερα μου άρεσαν όλες οι αλλαγές. Αυτοί άλλαξαν το παιχνίδι».

Για την αλλαγή στο ημίχρονο Γκαρσία με Πόνσε. Αν είναι καλά ο Λιβάι ή να είναι αλλαγή τακτικής.

«Είχαμε σχεδιάσει να παίξει ο Λιβάι 60 λεπτά. Έχει επιστρέψει από πολλούς τραυματισμούς. Δεν ένιωθε άνετα. Δεν θέλαμε να το ρισκάρουμε. Εκεί είναι ο Πόνσε που ανταγωνίζεται. Δεν ήθελα να ρισκάρω με Λιβάι γιατί δεν ήταν στο 100%.

Για τους Άμραμπατ και Ελίασον που παίζουν σερί παιχνίδια κι αν ανησυχεί για την επιβάρυνσή τους, λόγω και της απουσίας του Γκατσίνοβιτς;

«Θέλω να χαρώ σήμερα τη νίκη… Ηταν μία νίκη που στην καρδιά μας είμαστε καλά! Αυριο θα δούμε. Είναι λίγες ημέρες ξεκούρασης. Ο αντίπαλος (σ.σ. Αρης) που μας άφησε εκτός Κυπέλλου. Θα δούμε πως θα κάνουν αποκατάσταση οι παίκτες. Εχουμε δυο παίκτες, όπως Πισάρο και Φερνάντες με άλλα χαρακτηριστικά. Θα δούμε τι θα αποφασίσουμε».

Για τον Μάνταλο και τη συνεργασία του με τον Πόνσε;

«Ο Πέτρος είναι πολύ καλά… Ηταν πολύ καλά στο προηγούμενο παιχνίδι γύρισε λίγο ο αστράγαλός του. Μου αρέσει πολύ ως παίκτης. Όταν είναι καλά παίζει διαφορετικό ποδόσφαιρο. Εχει προσθέσει ένα αμυντικό κομμάτι που δεν είχα δει παλιά. Είναι συγκεντρωμένος. Όταν έχει τη μπάλα την αγγίζει με άλλο τρόπο, που οι υπόλοιποι δεν έχουν. Δουλεύουμε ως γκρουπ όμως. Ολοι είναι σημαντικοί. Όχι μονο αυτοί που ξεκινούν ένα παιχνίδι. Ειτε παίξεις 30’ είτε 70’ είτε… τρία λεπτά η νοοτροπία ενός επαγγελματία είναι να κερδίσει η ομάδα του. Δεν είναι εύκολο, γιατί όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει εγωισμός. Όπως στη ζωή. Ο καθένας έχει τη δική του αλήθεια. Το να έχεις ένα γκρουπ 25παικτών και όλοι να είναι χαρούμενοι δεν είναι εύκολο. Αξιολογώ τους παίκτες ως ανθρώπους και παίρνω αποφάσεις ως προπονητής. Αυτό που κάνω είναι να δείχνω ένα πρόσωπο. Όχι δύο. Μπορεί να αρέσει σε κάποιον αυτό το πρόσωπο, σε άλλον να μη του αρέσει. Υπήρξα παίκτης και προτιμούσα τότε και τώρα ο προπονητής να έχει ένα πρόσωπο. Εχω μία μεγάλη ομάδα. απολαμβάνω να βλέπω την ΑΕΚ να παίζει. Να παίζει καλά. Σημερα απόλαυσα και το μάθημα που πήραμε από τα πρώτα 25λεπτά. Απόλαυσα το κακό κομμάτι! Μαθαίνεις στη ζωή από το κακό… Μπόρεσαν και άκουσαν το μήνυμα στην ανάπαυλα. Ερμήνευσαν το μήνυμα που τους έδωσα. Γύρισαν το παιχνίδι με έναν τρόπο. Όταν έγινε το 3-2 δεν σταμάτησαν. Συνέχισε. Αυτό είμαστε εμείς! Θα προσπαθήσουμε να είμαστε όλοι μαζί μέχρι την τελευταία ημέρα».

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον Πηλιο νομίζω ότι σήμερα τον μπέρδεψε λίγο τακτικά η συνύπαρξη με Χατζισαφι που σε αρκετές περιπτώσεις στο Α μέρος έκανε κινήσεις αριστερού μπάκ. Φάνηκε δηλαδή να μην ξέρει τι να κάνει. Να καλύψει τα νώτα του Χατζισαφι; Να πάρει μέτρα; Ίσως θα πρέπει να του βάλει στο παιχνδι ο Αλμειδα και το underlap που το κάνει σωστά ο Σιντιμπε αλλά δεν προλαβαινει να γυρίσει και προτιμά να κυνηγά παίχτες στο κέντρο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×