Jump to content

ΑΕΚ - παγουράδες 25η Αγ. 28/02 19:00 CosmoteSport


Kami
 Share

MVP - Κόουτσινγκ - Βραβείο Μάνταλου   

67 members have voted

  1. 1. 1. MVP

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      0
    • Hajisafi
      0
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      0
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      3
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      0
    • Garcia
      0
    • Μάνταλος
      17
    • Jonsson
      1
    • Ponce
      40
    • Ljubicic
      6
    • Μήτογλου
      0
  2. 2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
      47
    • Μέτριο
      9
    • Κακό
      1
    • Φυσιολογικό
      10
  3. 3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      45
    • Hajisafi
      3
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      6
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      0
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      11
    • Garcia
      2
    • Μάνταλος
      0
    • Jonsson
      0
    • Ponce
      0
    • Ljubicic
      0
    • Μήτογλου
      0


Recommended Posts

1 minute ago, Captain21 said:

Καλημερα αδερφια..Στρογγυλοκάθομαι κι εγω να δω το ματς,μετα την προηγουμενη θετική εμπειρία με τη Λαμία,λέω ενταξει εσβησε η γκαντεμιά μου..

Στο 1-ο, αναθαρρησα ,στο 1-1 λεω μπας και..Στο 1-2 το πηρα απόφαση..

ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΙΝΗΤΑ,ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,TV και πηγα βολτα το σκύλο...

9 παρά πέντε ανοιξα ραδιόφωνο και περιέγραφε την προβολή του Λιουμπι "για το τρίτο γκολ της ΑΕΚ"!!!!

Λεω ΟΚ ξεχαστε με από εδω και μπρος ,ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ/ΑΚΟΥΩ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ μεχρι τη ληξη των play off και τη στεψη μας!!!!!

εισαι αδερφος γιατι 1ον καταλαβες οτι θα στειλεις με εφραγμα πολυ κοσμο αν συνεχιζες την θεαση και 2ον γιατι εισαι φιλοζωος αφου το ζωντανο πρεπει να βρισκεται σε τρομακτικη φυσικη κατασταση 

βαστα γερα 11 ματς ειναι 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 4
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Captain21 said:

ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΙΝΗΤΑ,ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,TV και πηγα βολτα το σκύλο...

Μήπως είδες και εσύ το ΓΙΟΝΣΟΝ?

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

Το πέταλο της 40 πάντα το χαζεύω, είναι πιο oldschool, εχει μια βιντατζια, μου αρέσει. Συχνά παλεύουν να ξεκινήσουν συνθήματα, και ποτέ δεν ξεκινάνε σύνθημα με βρισίδια. Προσωπικά αν διάλεγα πέταλο για να πάω θα διάλεγα σίγουρα αυτό.

Το πέταλο της ορίτζιναλ χτες, για όσους δεν καθόμασταν εκεί ούτε έχουμε ιδέα τι παίζει ήταν οκ, είχε φωνή, δεν ήταν σαν το  ματς με Κηφισιά που και χαζός να ήσουν καταλάβαινες ότι κάτι πήγαινε λάθος. Το μόνο που θα παρατηρούσα δηλαδή αν δεν είχα διαβάσει για τα θέματα θα ήταν ότι δεν υπήρχε ένα πανί για τα Τέμπτη, και πολύ κακώς. Για τις γραφικότητες με το πανί των ΛΟΑΤΚΙ δεν χρειάζεται να πω κάτι, τα είπατε όλα, και κυρίως ο @Yossarian.

Για το ότι το γήπεδο δεν χοροπηδάει συνεχόμενα, θεωρώ ότι ένας παράγοντας είναι η αύξηση του μέσου όρου ηλικίας στις κερκίδες, που ήρθε αναγκαστικά σε συνάρτηση με τις υψηλές τιμές των διαρκείας, που ήρθε μέσα από τη μεγάλη ζήτηση. Γιατί ναι , ο 45αρης-50 άρης που θα βρεις κυρίως στις κεντρικές θύρες δεν έχει το κουράγιο να είναι όρθιος και να φωνάζει συνεχόμενα σε κάθε ματς. Πάει να δει τη μπαλίτσα του, να πιεί τη μπύρα του και να χαρεί την ομάδα του. Θα πάει σκαστός από τη δουλειά, θα τρέξει να φύγει στο 89 να μην μπλοκάρει στην κίνηση και αργήσει να πάει σπίτι και φάει παντόφλα.

Από την άλλη, ο πιτσιρικάς, ο φοιτητής κλπ που θα έχει όλη την ενέργεια να χοροπηδήσει δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι πλειοψηφία σε μια θύρα εκτός πετάλων, γιατί δεν θα έχει λεφτά για διαρκείας εκεί. Έτσι, ακόμα και αν στις άλλες θύρες έχει πάντα κόσμο που είναι πιο ενεργός, όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και στο γήπεδο η μάζα σε παρασύρει . Πρακτικά δεν γίνεται να δεις  ένα δύο άτομα να είναι όρθιοι συνεχόμενα την στιγμή που οι υπόλοιποι 2000 της θύρας είναι καθιστοί και σηκώνονται για τις φάσεις και για την μπύρα.

  • Δικεφαλάκι 13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο πέταλο ο μ.ο. ηλικίας δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλός, χοντρικά οι νεότεροι είναι στις 21 και 23, ενώ τις 25 και 19, δηλαδή τις πλαϊνές του πετάλου, κυρίως γεμίζουμε όσοι είμαστε σαψαλα.

Σε γενικότερη απόδοση φωνής του λοιπού γηπέδου πάντως, εγώ δεν βλέπω την Α. Σοφιά να έχει βοηθήσει ούτε στο ελάχιστο σε σύγκριση με το ΟΑΚΑ. Αντιθέτως, παρατηρώ μια μικρή μεν αλλά υπαρκτή αλλαγή στη σύνθεση του κόσμου που έρχεται στο γήπεδο. Όπως επί Νικολαΐδη, έτσι και τώρα βλέπω κόσμο που όλο αυτό το αντιμετωπίζει ως event, κόσμο που είναι πολύ όψιμος στα της ΑΕΚ και αγνοεί βασικά πράγματα περί την ομάδα κλπ. Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο χρειάζονται ΚΑΙ αυτοι, το ζητούμενο όμως είναι να υπάρχει μια ισορροπία και να μη γίνουν ποτέ αυτοί ο κανόνας. Εξάλλου, νομοτελειακά κάποιοι θα σου μείνουν εδώ.

Ως προς την εικόνα/κατάσταση του πετάλου μας, προφανως δεν είναι αυτό ο κόσμος μας και για αυτό νομίζω ότι είμαστε σε μια μεταβατική (και πάρα μα πάρα πολύ δύσκολη) περίοδο.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stavros 9-11 said:

Σε γενικότερη απόδοση φωνής του λοιπού γηπέδου πάντως, εγώ δεν βλέπω την Α. Σοφιά να έχει βοηθήσει ούτε στο ελάχιστο σε σύγκριση με το ΟΑΚΑ. 

Καμία σχέση με αυτά που λέγαμε πολλοί πριν χτιστεί. Σας περιμένει κόλαση κλπ. Σε λίγο θα λένε από τα μεγάφωνα παρακαλώ μην λέτε υβριστικά συνθήματα γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

οι ίδιοι που σήκωσαν αυτο το έκτρωμα μετά απο λίγο φώναζαν τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά

  • Δικεφαλάκι 9
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antiviosis21 said:

Καμία σχέση με αυτά που λέγαμε πολλοί πριν χτιστεί. Σας περιμένει κόλαση κλπ. Σε λίγο θα λένε από τα μεγάφωνα παρακαλώ μην λέτε υβριστικά συνθήματα γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά.

Ναι, γιατι αμα τα συνθηματα ειναι με γαμωμανες και μπινελικια, τα νιωθει ο (καθε) Σιντιμπε. Η φωνη και η ενταση κανει την κολαση. Και μονο "ΑΕΚ" να φωναξεις, μπορει να γινει πολυ δυνατο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aris2168 said:

Ναι, γιατι αμα τα συνθηματα ειναι με γαμωμανες και μπινελικια, τα νιωθει ο (καθε) Σιντιμπε. Η φωνη και η ενταση κανει την κολαση. Και μονο "ΑΕΚ" να φωναξεις, μπορει να γινει πολυ δυνατο.

Συμφωνώ. Αλλά και σε συνθήματα τύπου "Μια ιστορία από την πόλη" δεν είδα να συγκινούνται πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antiviosis21 said:

Συμφωνώ. Αλλά και σε συνθήματα τύπου "Μια ιστορία από την πόλη" δεν είδα να συγκινούνται πολλοί.

Καλύτερο το "Ανδρα μοι εννεπε"

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 9
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antiviosis21 said:

Συμφωνώ. Αλλά και σε συνθήματα τύπου "Μια ιστορία από την πόλη" δεν είδα να συγκινούνται πολλοί.

Δεν καταλαβα τι εννοεις. Περιμενεις να γινει κολαση με κατι τετοιο? Ειναι τραγουδι κανονικο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aris2168 said:

Δεν καταλαβα τι εννοεις. Περιμενεις να γινει κολαση με κατι τετοιο? Ειναι τραγουδι κανονικο αυτο.

Όχι εννοώ ότι πολλοί δικαιολογούν ότι δεν τραγουδάνε επειδή τα συνθήματα είναι υβριστικά. Αλλά σου λέω ότι ούτε ΑΕΚ φωνάζουν ούτε συνθήματα τύπου Μια ιστορία από την πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, GIANNHS said:

οι ίδιοι που σήκωσαν αυτο το έκτρωμα μετά απο λίγο φώναζαν τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά

Τρικυμία εν κρανίω...

Ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Antiviosis21 said:

Καμία σχέση με αυτά που λέγαμε πολλοί πριν χτιστεί. Σας περιμένει κόλαση κλπ. Σε λίγο θα λένε από τα μεγάφωνα παρακαλώ μην λέτε υβριστικά συνθήματα γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά.

σε ποσο λιγο να προλαβουμε να βρισουμε οσο μπορουμε

ελεος με τις υπερβολες, και με συγχωρεις δεν ξερω τι ηλικια εχεις, εγω προσωπικα και στην παλια ΝΦ και στο οακα , ετρωγα τεραστια φρικη που δεν μπορουσα να δω ορθιος παιχνιδι εκτος πεταλου, σηκω σηκω κατσε κατσε ηταν παντου, με εξαιρεσεις ντερμπυ στην 1-2 ή στην 19 στο Γκουμας.

γιαυτο οακα (αντε και στην 33) στην αρχη παιρναμε διαρκειας πεταλο , σιγα 2 ωρες την εβδ ορθιοι να φωναξουμε κλπ, αλλο που μετα πηγαιναμε σπιτι βιαστικα να δουμε τα γκολ σε καμια εκπομπη .

τελοςπαντων ετσι παει η κατασταση χρονο με τον χρονο σε ολα τα γηπεδα ευρωπης αυτα τα πρωταθληματα που εχουν κι ενα ενδιαφερον και προβολη στην τηλεοραση. καθιστοι ολοι και το πεταλο ορθιοι. αγγλια σε μερικα γηπεδα κρατανε μια θυρα σε μια γωνια για οποιον θελει να το βλεπει ορθιος αλλου ψιλοαπαγορευεται.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Antiviosis21 said:

Καμία σχέση με αυτά που λέγαμε πολλοί πριν χτιστεί. Σας περιμένει κόλαση κλπ. Σε λίγο θα λένε από τα μεγάφωνα παρακαλώ μην λέτε υβριστικά συνθήματα γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά.

Χωρίς ειρωνεία.

Έχετε ζήσει την παλιά Φιλαδέλφεια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, theo said:

σε ποσο λιγο να προλαβουμε να βρισουμε οσο μπορουμε

ελεος με τις υπερβολες, και με συγχωρεις δεν ξερω τι ηλικια εχεις, εγω προσωπικα και στην παλια ΝΦ και στο οακα , ετρωγα τεραστια φρικη που δεν μπορουσα να δω ορθιος παιχνιδι εκτος πεταλου, σηκω σηκω κατσε κατσε ηταν παντου, με εξαιρεσεις ντερμπυ στην 1-2 ή στην 19 στο Γκουμας.

γιαυτο οακα (αντε και στην 33) στην αρχη παιρναμε διαρκειας πεταλο , σιγα 2 ωρες την εβδ ορθιοι να φωναξουμε κλπ, αλλο που μετα πηγαιναμε σπιτι βιαστικα να δουμε τα γκολ σε καμια εκπομπη .

τελοςπαντων ετσι παει η κατασταση χρονο με τον χρονο σε ολα τα γηπεδα ευρωπης αυτα τα πρωταθληματα που εχουν κι ενα ενδιαφερον και προβολη στην τηλεοραση. καθιστοι ολοι και το πεταλο ορθιοι. αγγλια σε μερικα γηπεδα κρατανε μια θυρα σε μια γωνια για οποιον θελει να το βλεπει ορθιος αλλου ψιλοαπαγορευεται.

 

Δυστυχώς όχι δεν πρόλαβα την παλιά ΝΦ.

Δεν θέλω να είμαι της υπερβολής. Το γήπεδο αυτήν την στιγμή απλά δεν είναι καυτή έδρα που οι περισσότεροι φανταζόμασταν. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα αν φταίει ο ηλικιακός μέσος όρος, η ΠΑΕ, η original, το πέταλο δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Περαν ολων οσων εχετε πει περι πιο μεγαλου κοσμου ηλικιακα και ακριβων τιμων , πιστευω επισης πως η ΑΕΚ τα τελευταια χρονια ( με πεσαδα κτλ )πονεσε πολυ στις μικρες ηλικιες και εχασε αρκετο κοινο.

αυτο αλλαζει τωρα βεβαια και θα φανει ξανα σε μερικα χρονια και παλι 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Καλα η παλια ΝΦ σε παρομοιο παιχνιδι θα ειχε 8κ κοσμο

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και κάποιος μπορεί (εύστοχα) να πει, τι μιλας και συ, στα 55+, στρογγυλοκάθεσαι στην 9 και πίνεις την μπύρα σου και τρως πατατάκια (έχει συμβει 2-3 φορές, κερασμένα από τον κουμπάρο παραδίπλα),  και περιστασιακά και μονο ρίχνεις κανα μπινελίκι σε κανα κοράκι, (ιν μάϊ ντιφενσ, εχω φροντίσει και με το παραπάνω και υπάρχει διάδοχη κατασταση πλήρως μάχιμη), να γράψω και γω την μαπακία μου για το θέμα συνθημάτων και συμμετοχής κόσμου και πετάλων...

Για το κάθε σύνθημα, υπάρχει το timing και οι πελάτες (εμείς οι οπαδοί). Κατα την γνώμη μου έχουμε θεματάκια και στα δύο.

Κατ'αρχάς τους πελάτες δεν τους διαλέγεις, σε διαλέγουν, είναι μια σχέση αμφίδρομη. Οι πελάτες λοιπόν είναι παρόμοιοι στην σύνθεση τους με τους πελάτες των parties του Ντέμη. Και αν δεν είναι ακόμη, τείνουν να γίνουν σύντομα, και κατά την γνώμη μου θα γινουν. Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι ένα 20-25% είναι γυναικείο φύλο ενώ επίσης ~20% είναι 12-18 ετών. Επίσης είμαστε στο 2024, υπάρχουν τα παραδοσιακά, ρομαντικά, αγαπησιάρικα συνθήματα των 80s και 90s, με μπινελίκια ή χωρίς, όλοι τα αγαπούν αλλά δεν είναι για απειρη και συχνη επαναληψη, αποτελούν όμως χρήσιμη μαγιά για να ξυπνησεις τον κόσμο και να τον κρατήσεις ζωντανό, ανάλογα όμως το timing, και στο τελευταίο το πέταλο είναι λίγο εκτός. 
Το γήπεδο, είναι στο μυαλό μου μια χορογραφία, είμαστε τυχεροί που έχουμε μια αγέλη που δίνει μια χαρά υλικό για χορογραφίες. Έχουμε και την γηπεδάρα, που με την ακουστική της και την συμμετοχή σε συνθήματα εναλλαξ ανάμεσα στην 21 και τους υπολοιπους (κυρίως το απέναντι πεταλο και την 40) δίνει μια τονωτική ενεση και ανεβάζεις παλμούς. Το εναλλαξ είναι σημαντικό επίσης γιατί η ακουστική του γηπέδου δημιουργεί σημαντική υστέρηση από το ένα πέταλο στο άλλο και προβλήματα συγχρονισμού, τα οποία λύνονται μόνο αν τα τύμπανα μοιραστούν αριστερά - δεξιά.
Συμπερασματικά, μπινελίκια χρήσιμα (ειδικά για ναζέλες και τα παλιά καλά ρομαντικά για εμας τους πρεσβύτερους), αλλά ο κόσμος θα συμμετέχει παραπάνω με λίγο πιο "φλωρικα" συνθηματα, όχι στο ακραίο επίπεδο της αμερικανιάς βέβαια (δεν είναι τυχαίο ότι πχ το Forza AEΚΑΡΑ έχει μεγάλη συμμετοχή). Εξάλλου, κατα την γνωμη μου, μέχρι να κάτσει κάπου η μπίλια, το παλιό καλό μονότονο εκκωφαντικό ΑΕΚ είναι το πιο συγκινητικό και το πιο τρομακτικό μαζί και το καταλαβαίνουν μια χαρά και οι ξενοι μισθοφόροι αλλόθρησκοι.  

  • Δικεφαλάκι 6
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Antiviosis21 said:

Δυστυχώς όχι δεν πρόλαβα την παλιά ΝΦ.

Δεν θέλω να είμαι της υπερβολής. Το γήπεδο αυτήν την στιγμή απλά δεν είναι καυτή έδρα που οι περισσότεροι φανταζόμασταν. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα αν φταίει ο ηλικιακός μέσος όρος, η ΠΑΕ, η original, το πέταλο δεν ξέρω. 

δεν ξερω οκ οπως το βλεπει κανεις. περσυ εγιναν πολυ καλες κερκιδες και φετος κατι μπραιτον, ή τα πρωτα ευρωπαικα ηταν μια χαρα. βασικα ολη η χρονια περσυ γαμω ηταν. αν εχουμε στο μυαλο μας βεβαια να μπαινουν απ την  φυσουνα αντιπαλοι και να τρωνε φωτοβολιδες και πετρες το 2024 ε παει μακρια.

η αληθεια ειναι οτι καποια φλωρια ας πουμε υπαρχει , ακριβα διαρκειας κλπ, αλλα οκ σημεια των καιρων

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το ζείτε κάθε εβδομάδα προφανώς έχετε καλύτερη εικόνα για την ποιότητα της ατμόσφαιρας. Τηλεοπτικά φαίνεται να είναι το μόνο γήπεδο στην Ελλάδα που ο κόσμος παίζει μπάλα και έχει χημεία και επίδραση στην απόδοση της ομάδας. Τώρα τα χοροπηδητά και τα 30000 αρρωστάκια δεν γίνονται πουθενά οκ. Το βασικό είναι η ενέργεια και το να νιώθει ο παίχτης πως οι οπαδοί παίζουν μαζί του, να ενθαρρύνουν να επιβραβεύουν κλπ. Τα συνθήματα είναι ο καταλύτης. Ίσως να μην γίνεται αυτό και απλά να ξεγελάει η ακουστική αλλά χθες πχ στο δεύτερο ημίχρονο που το έβλεπα από Κοσμοτε το γήπεδο (ακούγονταν πως) έβραζε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antiviosis21 said:

Δυστυχώς όχι δεν πρόλαβα την παλιά ΝΦ.

Δεν θέλω να είμαι της υπερβολής. Το γήπεδο αυτήν την στιγμή απλά δεν είναι καυτή έδρα που οι περισσότεροι φανταζόμασταν. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα αν φταίει ο ηλικιακός μέσος όρος, η ΠΑΕ, η original, το πέταλο δεν ξέρω. 

 

2 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Καλα η παλια ΝΦ σε παρομοιο παιχνιδι θα ειχε 8κ κοσμο

Φίλε Αντιβίωση, ότι λέει ο φίλος ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ ακριβώς. 

Από τους 8Κ οι 3,5 θα ήταν στη Σκεπαστή, θα φώναζαν και όλο το υπόλοιπο γήπεδο θα κοιτούσε τον ουρανό μην αρχίσει να ρίχνει καλά. 

Η εξέλιξη του σκορ θα ξυπνούσε τους υπόλοιπους και μετά καλό βράδυ και καλή ξεκούραση. 

Να πούμε τώρα πως εκείνη η υπερομάδα των 90's πλην ντέρμπι και των 2-3 τελευταίων αγωνιστικών δε συγκινούσε πάνω από 15-16Κ κόσμο; 

Υ.Γ. Πόσο ωραία είναι ρε πστ μου τα παλιά συνθήματα της R... και πόσο ΑΕΚ .

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×