Jump to content

ΑΕΚ - παγουράδες 25η Αγ. 28/02 19:00 CosmoteSport


Kami
 Share

MVP - Κόουτσινγκ - Βραβείο Μάνταλου   

67 members have voted

  1. 1. 1. MVP

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      0
    • Hajisafi
      0
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      0
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      3
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      0
    • Garcia
      0
    • Μάνταλος
      17
    • Jonsson
      1
    • Ponce
      40
    • Ljubicic
      6
    • Μήτογλου
      0
  2. 2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
      47
    • Μέτριο
      9
    • Κακό
      1
    • Φυσιολογικό
      10
  3. 3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Stankovic
      0
    • Sidibe
      45
    • Hajisafi
      3
    • Vida
      0
    • Πήλιος
      6
    • Eliasson
      0
    • Szymanski
      0
    • Pineda
      0
    • Amrabat
      0
    • Zuber
      11
    • Garcia
      2
    • Μάνταλος
      0
    • Jonsson
      0
    • Ponce
      0
    • Ljubicic
      0
    • Μήτογλου
      0


Recommended Posts

30+ χρονια σε γηπεδα πλην λιγων εξαιρέσεων δεν υπηρξε ποτε ενα γηπεδο στο ποδι  η ατμοσφαιρα στην αγια σοφια δεν θυμιζει σε τιποτα ΟΑΚΑ το οακα ηταν νταχαου για να το κανεις εδρα επρεπε να εχεις 50 χιλιαδες κοσμο μεσα και παλι πουτσες μπλε.

στο δε παλιο γκουμας οι κεντρικες θυρες ηταν για τα θερια 

 

σκατα σκατα στην 5 6 7 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antiviosis21 said:

Δυστυχώς όχι δεν πρόλαβα την παλιά ΝΦ.

Δεν θέλω να είμαι της υπερβολής. Το γήπεδο αυτήν την στιγμή απλά δεν είναι καυτή έδρα που οι περισσότεροι φανταζόμασταν. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα αν φταίει ο ηλικιακός μέσος όρος, η ΠΑΕ, η original, το πέταλο δεν ξέρω. 

Αν εξαιρέσεις τους γερμανούς και κάτι φασισταριά των πρώην Ανατολικών χωρών, οι περισσότερες ευρωπαϊκές εξέδρες είναι εκκλησίες. 

Εδώ στο γιδότοπο απλά γελάει ο κόσμος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμία σχέση η παλιά με την νέα ΝΦ. Καταρχήν στην παλιά πήγαινες με εισιτήριο, οπότε πράγματα όπως ο καιρός ή η χθεσινή απεργία θα εριχναν πάρα πολύ την παρουσία. Επιπλέον η πορεία της ομάδας ανέβαζε ή έριχνε τον μ.ο. Τωρα με τα διαρκείας το έχεις πληρωμένο και πιέζεσαι να πας.

Το μόνο σημείο που η παλιά ΝΦ ήταν καλύτερη απο την τωρινή, και αυτό είναι 100% ευθύνη των οργανωμένων είναι ότι δεν υπήρχε περίπτωση να φας το 1-2 και να μην σηκωθεί το γήπεδο να φωνάξει ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, GIANNHS said:

οι ίδιοι που σήκωσαν αυτο το έκτρωμα μετά απο λίγο φώναζαν τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά

🤡

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερε και παραπάνω ο @DiK

Έχετε δει Τούμπες και Καραϊσκάκια και τα σχετικά; Ο ύπνος ο ίδιος. 

Το χθεσινό Δελφινάριο στη Λεωφόρο το είδατε; 

Link to comment
Share on other sites

Σαν εδρα μια χαρα ειναι, η πιο δυνατη στην ελλαδα αν σκεφτεις τις συνθηκες φετος. 

Για τα συνθηματα νταξει τι να πουμε, μεχρι φορτσα αεκαρα και να πεταμε σε γερους γαυρους μασελες φτανει η κουτρα μας

Αποπατος

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Charis said:

ια να μπουκωθούν και οι τελευταίοι πονεμένοι προπαγανδιστές.

 

Δυστυχώς είναι χέρι, αν το βάλετε να το δείτε εδώ σε αργή κίνηση:

https://x.com/Karaflademon/status/1762912186584981585?s=20
https://x.com/Karaflademon/status/1762912186584981585?s=20

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Éric Rabé said:

Εγώ συνεχίζω να το βλέπω καθαρό.

Στο βίντεο, πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, makisg said:

Δυστυχώς είναι χέρι, αν το βάλετε να το δείτε εδώ σε αργή κίνηση:

https://x.com/Karaflademon/status/1762912186584981585?s=20
https://x.com/Karaflademon/status/1762912186584981585?s=20

Στην χαμηλότερη ταχύτητα αναπαραγωγής εντοπίζω κι εγώ επαφή με το χέρι είναι η αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Το νέο γήπεδο που δόξα τω θεώ κάθε φορά που πάω παρά την κούραση δεν το έχω μετανιώσει λεπτό, σε ένταση, παλμό και κάβλα κόσμου, πιθανότατα βέβαια συνδυασμένο και με την ομαδάρα, είναι από τις καλύτερες έδρες ευρωπαικά, δηλαδή μόνο φωνή και ακουστική, τα υπόλοιπα που ξέραμε με φωτοβολίδες και φυσούνες κτλ έχουν τελειώσει. Τα γήπεδα ουδετεροποιήθηκαν ακριβώς για να κρίνονται τα ματς μέσα στον αγωνιστικό χώρο.  Επιπρόσθετα καλύτερα που τιμωρούνται οι πυρσοί, οι κροτίδες και τα καπνογόνα και οτιδήποτε άλλο, πέρσι βρεθήκαμε μισό μέτρο από το να διακοπεί η φιέστα με νεκρό και φυσικά να χάσουμε το πρωτάθλημα. Δεν ξέρω αν άλλαξε η οπτική μου επειδή μεγάλωσα αλλά πλέον τα των οργανωμένων και του πετάλου κτλ, ειδικά όταν ξέρεις τι απόπατος κυκλοφορεί εκεί σχεδόν χωρίς καμία σχέση με την ομάδα (οποιαδήποτε ομάδα) δεν με συγκινούν πια ιδιαίτερα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makisg said:

Στο βίντεο, πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

Καθόμαστε και κοιτάμε ένα βίντεο που δεν δίνει αντικειμενική απάντηση. Τα συμπεράσματα του καθενός βασίζονται σε υπόθεση και με το τι φαίνεται. Από άλλη κάμερα (όπως σε πολλες φάσεις που βλέπουμε σε όλα τα παιχνίδια) μπορεί να βλέπαμε κάτι πολύ πιο ξεκάθαρο.

Προσωπικά τη θεωρώ δύσκολη φάση και δεν έχω πειστεί αν την ακουμπάει με το χέρι ή όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, makisg said:

Στο βίντεο, πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

χαχαχαχα βαλε και δυνατα την φωνη στο 0,25

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν χέρι και όχι κανονικό το γκολ του Εζεκίελου.

Ξεπεράστε παρακαλώ το αυτομαστίγωμα κατά παραγγελία Καραπαππάδων και Γάτων.

Βουνό ο Πόνσε.Πολυ τον χαίρομαι.

  • Δικεφαλάκι 18
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι για τα αρδάκια και τους χαχόλους ένθεν κακείθεν, ας μην μιλήσουμε για την αρκούδα του ποντένσε που γύρισε το 0-1 στο 80 αλλά να μιλήσουμε για το χέρι(?) του πόνσε που έκανε το 3-2 4-2

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις πρώτες μου εμπειρίες στην 3 του παλιού γηπέδου. Καθόμαστε στη θέση μας και δίπλα έχει κάτσει κύριος καθώς πρέπει έχοντας φέρει μαζί το τρανζιστοράκι του καθότι την ίδια ώρα παίζει και κάποιος απο τους μισητούς αντίπαλους. Είναι τελευταίες αγωνιστικές, το πρωτάθλημα έχει πάρει φωτια, το ματς είναι στο μηδέν μηδέν, οπότε πυκνώνουν τα συνθήματα, τα γιουχαίσματα, οι φωνές. Εκνευρισμένος σε κάποια φάση γυρνάει στους γύρω του και λέει : "Ηρεμήστε λίγο ρε παιδιά να ακόυμε τι γίνεται και απο εκεί". Πραγματικά φέρνω ακόμα εύκολα στη μνήμη μου το έντονο αίσθημα απορίας που ένιωσα για το αν ο άνθρωπος αυτός ήταν τόσο βλάκας όσο ακούστηκε. 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, amd said:

η στην πουτσα μας αν ειναι χερι η οχι 

Βασικά καλύτερα να είναι χέρι. Αν και κατά την άποψη μου ούτε χέρι, ούτε κεφάλι είναι. Καβλι είναι.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, makisg said:

Στο βίντεο, πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

Εσυ εκανες αυτο δηλαδη? Για ποιο λογο ακριβως? Μηπως στην πει κανενας?

Οτι δηλαδη θα ρθει καποιος και θα μου πει:

-δε ντρεπεστε ρε? χερι γκολ το κανετε αβαβα

-Ποιο χερι ρε φιλε, καθαρο το ειδα

και το επιχειρημα του θα ναι

-πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

 

Ωπα ρε σεις καπου...

  • Hahaha 13
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aris2168 said:

και το επιχειρημα του θα ναι

-πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

 

Της κοντής ψωλής οι μακριές τρίχες της φταίνε.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Yossarian said:

Το ανέβηκε αλλά κατέβηκε γρήγορα δεν μου λέει τίποτα. Η εικόνα ταξιδεύει. Το είδαμε και στην περίπτωση του ευρωπαϊκού ματς. Όπως κι εκείνο, έτσι κι αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα. Σε περιμένουν στη γωνία να σε χτυπήσουν και τους δίνεις αφορμές. Το ότι δεν μας ενοχλούν όλα τα πανό το ίδιο δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει ανοχή σε οτιδήποτε δύναται να διχάσει. Είμαι πολύ μακριά για να ξέρω τι γίνεται, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να πάρει τέτοια τροπή το πέταλο της ΑΕΚ.

Όσο περνούν τα χρόνια η ΑΕΚ με ενδιαφέρει πρωτίστως (αν μπορώ να το πω έτσι) "ταυτοτικά" και δευτερευόντως αγωνιστικά. Στο 1-2 μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, οκ, θα έπαιρνα όμως ένα ντεπον και θα μου πέρναγε. Αυτά δεν μου περνάνε και με θλίβουν για όσα έζησα/έμαθα/πίστεψα κάποτε στη Σκεπαστή.

Η ΑΕΚ είναι η ομάδα των προσφύγων, αλλά όχι μόνο αυτό. Είναι η ομάδα των κατατρεγμένων, των καταπιεσμένων, κι όλων όσων υποφέρουν. Η ΑΕΚ που ξέρω έχει μάθει να στέκεται απέναντι στο άδικο και πλάι στον αδύναμο. Και το χει μάθει αυτό επειδή η ίδια έχει βρεθεί άπειρες φορές σ' αυτή τη θέση -και θα ξαναβρεθεί.

Να είμαστε στην καλύτερη φάση της ιστορίας μας, να μπαίνουμε στον δεύτερο αιώνα, να είμαστε ένα βήμα μακριά από το να μην βλέπουμε πραγματικά κανέναν, και να τρυπιομαστε μόνοι μας. Όχι, δεν μας αξίζει. Η ΑΕΚ είναι μάνα κι πρέπει να καταλάβουμε τι σημαίνει αυτό.

ΑΕΚάρα για πάντα.

Συμφωνώ με όλα. Απλά για την Σκεπαστή και το τι γινόταν παλιά, που ανέφερες  να πω ότι το "παλιά" δεν ήταν πάντα το ίδιο. Ακόμα και μεγάλο μάλιστα  πανό που έγραφε "Νεοναζί" είχε μπει και δεν είχε κατέβει κάποτε στην 21, σε αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Δεν ήταν Σκεπαστη αλλά σε εκείνο το ματς και  στην 21 είχαν πάρει εισιτήρια οι οργανωμένοι μας, R και" θυρα 21". Επίσης οργανωμένοι μας είχαν βάλει σε κάποιους εκτός έδρας αγώνες ναζιστικά πανό, κάποτε. Μιλαμε για εποχές που ίσως το κάνανε και από μόδα, αλλά είχε συμβεί. Το πρώτο αντιναζι πανί στις εξέδρες μας νομίζω το είχαν βάλει ο Πανουλης από Ηλιούπολη, ένα παιδί που "εφυγε" " πριν χρόνια, με κάποιους άλλους και σιγά σιγά κυριάρχησε τότε το αντιφα στις εξέδρες των οργανωμένων μας. 

  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Skepastos said:

Μια απο τις πρώτες μου εμπειρίες στην 3 του παλιού γηπέδου. Καθόμαστε στη θέση μας και δίπλα έχει κάτσει κύριος καθώς πρέπει έχοντας φέρει μαζί το τρανζιστοράκι του καθότι την ίδια ώρα παίζει και κάποιος απο τους μισητούς αντίπαλους. Είναι τελευταίες αγωνιστικές, το πρωτάθλημα έχει πάρει φωτια, το ματς είναι στο μηδέν μηδέν, οπότε πυκώνουν τα συνθήματα, τα γιουχαίσματα, οι φωνές. Εκνευρισμένος σε κάποια φάση γυρνάει στους γύρω του και λέει : "Ηρεμήστε λίγο ρε παιδιά να ακόυμε τι γίνεται και απο εκεί". Πραγματικά φέρνω ακόμα εύκολα στη μνήμη μου το έντονο αίσθημα απορίας που ένιωσα για το αν ο άνθρωπος αυτός ήταν τόσο βλάκας όσο ακούστηκε. 

Τα άτιμα τα ραδιοφωνάκια μας έχουν δώσει μια από τις πιο ευτυχισμένες και μια από τις πιο τραγελαφικές στιγμές στην παλιά Φιλαδέλφεια. 

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ

Στην κατάκτηση του 1ου σερί. Έχουμε μπει μέσα κανά 10λεπτο πριν τελειώσει ο γαύρος στην Κόρινθο, έχει μισοαδειάσει η Σκεπαστή και περιφερόμαστε στο χορτάρι περιμένοντας το χαρμόσυνο. Κάποια στιγμή λοιπόν ξεσπάνε οι πρώτοι στη 18 μπροστά που ήμασταν και σχεδόν αμέσως και στη σειρά όλες οι θύρες με το που έληξε Χ στην Κόρινθο και κυλιόμαστε στο γκαζόν σαν τα γουρουνάκια από την παλαβομάρα μας. 

ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ

Στο πρωτάθλημα του 2002 τελευταία αγωνιστική πριν το παιχνίδι με το γαύρο στο ΟΑΚΑ. Εμείς παίζουμε με Ηρακλή στη ΦΙλαδέλφεια, αυτοί με Παναχαϊκή στην Πάτρα. Έχουμε κάνει τις γριές γιο-γιο, μας ήρθε και ο κοντός μπροστά στη 19 σε κάποιο από τα γκολ και οι άλλοι είναι ακόμα Χ. Κάποια στιγμή λοιπόν ξεσπάνε ζητωκραυγές και γίνεται έκρηξη στο Ν.Γκούμας γιατί απλά παίρναμε πρωτάθλημα. Σε λίγο νεκρική σιγή, ο μαλάκας ο σπίκερ είχε πει, "γκολ στην Πάτρα", αλλά δυστυχώς δεν το είχε βάλει ο Κατσουράνης...

Σε εκείνο το παιχνίδι κατά την αποχώρηση, το κλίμα ήταν Επιταφειακό, κηδεία σκέτη, λες και όλη ξέραμε τι θα γινόταν στο 4-3. 

Επίσης σε εκείνο το παιχνίδι είχε ακουστεί και το ωραίο σύνθημα, "κι αν δεν έχω στην ομάδα πια τον Τάκη τον γαμιά, έχω το Νικολαϊδη που 'χει μια πούτσα να".

...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aris2168 said:

Εσυ εκανες αυτο δηλαδη? Για ποιο λογο ακριβως? Μηπως στην πει κανενας?

Οτι δηλαδη θα ρθει καποιος και θα μου πει:

-δε ντρεπεστε ρε? χερι γκολ το κανετε αβαβα

-Ποιο χερι ρε φιλε, καθαρο το ειδα

και το επιχειρημα του θα ναι

-πάτα το εικονίδιο με το γρανάζι, βάλε playback speed 0.25x και θα δεις ότι μετά το κεφάλι βρίσκει η μπάλα στο δεξί χέρι...

 

Ωπα ρε σεις καπου...

Ρε παιδιά...μην πέφτετε να με φάτε όλοι επειδή προέτρεψα να δει κάποιος ένα βιντεάκι σε αργή κίνηση 😁

Εξέτασα τη φάση καθαρά από προσωπικό ενδιαφέρον...και φορ δε ρέκορντ, είναι κάτι που το κάνω πάντοτε σε όλες τις αμφιλεγόμενες φάσεις της ΑΕΚ, κυρίως γιατί θέλω να ξέρω ο ίδιος το τι ακριβώς έγινε...ΟΚ ας το χαρακτηρίσουμε και ως ένα προσωπικό βίτσιο που έχω - δεκτόν!

Κατά τα άλλα στα μέζεα μου τι θα πουν οι καραπαπάρηδες και οι υπόλοιποι αλλόθρησκοι. Εδώ μέσα έγινε μια συζήτηση για το αν ήταν ή δεν ήταν και θεώρησα σωστό να παραθέσω το βίντεο που δείχνει ένα καλύτερο πλάνο από αυτό που είδαμε στη κοσμοτε. Σε κανονική ροή σε ξεγελά το μάτι και έτσι πρότεινα το 0.25x. 🤣

Μέχρι εκεί, ούτε κομπλεξ, ούτε αυτομαστιγώματα, ούτε τίποτα...ζητώ συγγνώμη αν ενόχλησε αυτή η κίνηση.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, MITSAKLAS said:

 

Επίσης σε εκείνο το παιχνίδι είχε ακουστεί και το ωραίο σύνθημα, "κι αν δεν έχω στην ομάδα πια τον Τάκη τον γαμιά, έχω το Νικολαϊδη που 'χει μια πούτσα να".

...

Για όσους λίγους βρίσκονται κοντά στην εθνική σύνταξη και ανέβαιναν εκείνη την αποφράδα μέρα προς την Ειρήνη  το σύνθημα ήταν "ΑΕΚΑΡΑ, ΑΕΚΑΡΑ,ΑΕΚΑΡΑ Σ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ., ΓΑΒΡΟΙ, ΤΣΑΤΣΟΙ ΚΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΟΥΝΙΑ ΤΗΝ ΨΩΛΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΤΕ ΟΠΩΣ ΤΟ 89 ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΙΑ ΤΟΝ ΤΑΚΗ ΤΟΝ ΓΑΜΙΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ ΠΟΥ ΧΕΙ ΜΙΑ ΨΩΛΑΡΑ ΝΑ"

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×