Jump to content

Πρωτοσέλιδα, άρθρα και λοιπές ομορφιές.


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

1 minute ago, CHⓇIS said:

Η διαφορα ειναι οτι αυτοι πανηγυριζουν φωναζωντας ιβαν σαββιδης κ μεις ΑΕΚ

Φωναξε κανενας περισυ μελ?

Εγω οχι παντως

Είχες σηκώσει βέβαια πανί στο πέταλο σου με υπογραφή ορίτζιναλ που έγραφε τίγρη σ'ευχαριστώ έξω οι μίζεροι από εδώ. Δεν ήταν και ακριβώς χρυσή σελίδα στην οπαδικη μας ιστορία αυτό

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CHⓇIS said:

Η διαφορα ειναι οτι αυτοι πανηγυριζουν φωναζωντας ιβαν σαββιδης κ μεις ΑΕΚ

Φωναξε κανενας περισυ μελ?

Εγω οχι παντως

Από την άλλη βέβαια ο Μελισσανίδης ή ο Ασλανίδης δεν ανέβηκαν πέρσι στο πούλμαν με τους παίχτες και τον Χιμένεθ.

Ο Σαββίδης πάλι πρώτη μούρη (τα ίδια και ο Βαγγέλας και ο Κόκκαλης φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Το 15 για το Κύπελλο δεν έκανε πασίγιο η Ετζίαν στα γραφεία του Μελ?

Ρε συ, προχθές δεν ελεγες πόσο του αρέσει να τον γλειφουνε και τώρα πας να τον βγάλεις σχεδον σεμνο και μετρημένο?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά την βρίσκει όταν δεν πάει μόνος τοτ στα πανηγύρια αλλα τα πανηγύρια και η αποθέωση έρχονται "αυθόρμητα" σαυτον

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geologos said:

Το 15 για το Κύπελλο δεν έκανε πασίγιο η Ετζίαν στα γραφεία του Μελ?

Ρε συ, προχθές δεν ελεγες πόσο του αρέσει να τον γλειφουνε και τώρα πας να τον βγάλεις σχεδον σεμνο και μετρημένο?

Τί με νοιάζει εμένα τί του έκαναν οι υπάλληλοι στην Aegean;

Επίσης ναι, προφανώς και του αρέσει αν τον γλείφουν.

Αλλά στους τίτλους δεν βγαίνει μπροστά, τους αφήνει σε προπονητές και παίχτες (και προς τιμήν του).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Geologos said:

Το 15 για το Κύπελλο δεν έκανε πασίγιο η Ετζίαν στα γραφεία του Μελ?

Ρε συ, προχθές δεν ελεγες πόσο του αρέσει να τον γλειφουνε και τώρα πας να τον βγάλεις σχεδον σεμνο και μετρημένο?

Κ συ αν δουλευες εκει πασιγιο θα κανες.

Περσυ ριζουπολη φωνξε κανενας μελισσανιδης?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CHⓇIS said:

Κ συ αν δουλευες εκει πασιγιο θα κανες.

Περσυ ριζουπολη φωνξε κανενας μελισσανιδης?

Στον μπουκο απαντησα που λέει ότι δεν του αρέσει να φαίνεται ο Μελ.

Οι οπαδοί μας όχι δεν πολυφωνάζουν Μελ. Εγώ αν ημουν επιχειρηματιας και ήθελα να είμαι θεός για τους οπαδούς, η τελευταία ομαδα που θα σκεφτόταν θα ταν η ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έτσι όπως πάει θα φωναξουμε για μελ στο γήπεδο.....ο λόγος λίγο διαφέρει

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, stavros 9-11 said:

Είχες σηκώσει βέβαια πανί στο πέταλο σου με υπογραφή ορίτζιναλ που έγραφε τίγρη σ'ευχαριστώ έξω οι μίζεροι από εδώ. Δεν ήταν και ακριβώς χρυσή σελίδα στην οπαδικη μας ιστορία αυτό

Οκ.

Αλλα μελ δν φωναξε κανεις

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Bukowski said:

Μάλιστα.

Άρα παίρνει πρωτάθλημα ο Σαββίδης είναι δυνατός ο Σαββίδης.

Παίρνει πρωτάθλημα ο Μελισσανίδης (με ακυρωθέν γκολ-οφσάιντ στην Τούμπα και γκολ στο 92' στο Καραϊσκάκης που άλλες χρονιές είχε σφυριχτεί φάουλ) ενώ φτιάχνει και γήπεδο, πάλι ο Σαββίδης είναι ο δυνατός (το γλέντι στον Σκουτέρη πριν βγάλει δεύτερη απόφαση το αφήνω στην άκρη).

Εντάξει μετά όταν λέω για τους ΑΕΚτζήδες που μια ζωή είναι κακομοίρηδες, θέλουν να νιώθουν πως οι άλλοι είναι καλύτεροι, μεγαλύτεροι και λαμπρότεροι είτε όταν χάνουν, είτε όταν κερδίζουν μην με λέτε περίεργο και μαλάκα. Ή όταν γράφω ότι οι ΑΕΚτζήδες όταν παίρνουν πρωτάθλημα σαν το περσινό το θεωρούν τυχερό/κατά λάθος κτλ, ενώ όταν παίρνει ο ΠΑΟΚ Πρεσπάθλημα σαν το φετινό χύνουν σαν μουλάρια και ζηλεύουν το μεγαλείο.

Δεν υπαρχει κανενας Μελισσανιδης στον ποδοσφαιρικο χαρτη πλην γηπεδου. Υπηρξε θεωρητικα πρωτοστατης, αλλα στην πραξη βοηθος του Σαββιδη για να γκρεμιστει η παραγκα. Αυτο.

Η περσινη χρονια ηταν μια συμπτωση θετικων για την ΑΕΚ γεγονοτων απο Ιουνιο 2017 εως και Μαιο 2018. Ενας ανικανος που του καθησαν ολα, ηταν η χρονια. Τιποτα το ιδιαιτερο δεν εκανε. 

Οπως δεν εκανε τιποτα το ιδιαιτερο η Λεστερ στην Αγγλια ή η Ελλαδα του Γκαγκατση το 2004.

Κανενα γλεντι δεν εγινε στον Σκουτερη. Ισα-ισα ο  Σκουτερης σε γλεντησε με την 1η μεταμεσονυχτια αποφαση κι εγινε με αλλες συνθηκες ενα ματς που επρεπε να γινει κεκλεισμενων και με αλλη διαφορα στην βαθμολογια . Αυτο που εγινε ηταν οτι ουτε τον Κομινη, ουτε τον Σκουτερη τους επαιρνε να σε ξαναγλεντησουν, με ματια στραμενα πανω τους απο τον παγκοσμιο πλεον χαρτη.

ο Σαββιδης και ο Μαρινακης ειναι οι 2 δυνατοι, αλλα τα τελευταια 2 χρονια στην μπαλα ο Σαββιδης τον εχει ξεπερασει. Ειδικα φετος. Του χρονου θα δειξει, αλλα και του χρονου ξεκιναει απο θεση ισχυος.

Κανενας κακομοιρης ΑΕΚτζης δεν σου φταιει. Μπαλιτσα παιζουν οι προεδροι, ουτε που μας ρωτανε εμας. Κι εσυ εχεις τον ξυπολυτο Ναβουχοδονοσορα. Αυτος ειναι ο κακομοιρης στην ιστορια μας.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα για τα δεδομένα της έκανε μια καταπληκτική 12ετία, από το 02 εως το 14, που το πικ ήταν βεβαια νωρίς αλλά ήταν και τίτλος.

Έχτισε σε μια 12ετία μια ιστορία που την κατατάσσει ιστορικα στο 2nd tier των Ευρωπαικών χωρών

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Δεν υπαρχει κανενας Μελισσανιδης στον ποδοσφαιρικο χαρτη πλην γηπεδου. Υπηρξε θεωρητικα πρωτοστατης, αλλα στην πραξη βοηθος του Σαββιδη για να γκρεμιστει η παραγκα. Αυτο.

Η περσινη χρονια ηταν μια συμπτωση θετικων για την ΑΕΚ γεγονοτων απο Ιουνιο 2017 εως και Μαιο 2018. Ενας ανικανος που του καθησαν ολα, ηταν η χρονια. Τιποτα το ιδιαιτερο δεν εκανε. 

Οπως δεν εκανε τιποτα το ιδιαιτερο η Λεστερ στην Αγγλια ή η Ελλαδα του Γκαγκατση το 2004.

Κανενα γλεντι δεν εγινε στον Σκουτερη. Ισα-ισα ο  Σκουτερης σε γλεντησε με την 1η μεταμεσονυχτια αποφαση κι εγινε με αλλες συνθηκες ενα ματς που επρεπε να γινει κεκλεισμενων και με αλλη διαφορα στην βαθμολογια . Αυτο που εγινε ηταν οτι ουτε τον Κομινη, ουτε τον Σκουτερη τους επαιρνε να σε ξαναγλεντησουν, με ματια στραμενα πανω τους απο τον παγκοσμιο πλεον χαρτη.

ο Σαββιδης και ο Μαρινακης ειναι οι 2 δυνατοι, αλλα τα τελευταια 2 χρονια στην μπαλα ο Σαββιδης τον εχει ξεπερασει. Ειδικα φετος. Του χρονου θα δειξει, αλλα και του χρονου ξεκιναει απο θεση ισχυος.

Κανενας κακομοιρης ΑΕΚτζης δεν σου φταιει. Μπαλιτσα παιζουν οι προεδροι, ουτε που μας ρωτανε εμας. Κι εσυ εχεις τον ξυπολυτο Ναβουχοδονοσορα. Αυτος ειναι ο κακομοιρης στην ιστορια μας.

1. Εγώ πιστεύω πως δεν ήταν καν βοηθός του Ιβάν να ρίξουν την παράγκα. Του έκοβε μισθό ο Ιβάν και ο Μελισσανίδης δρούσε.

2. Η περσινή χρονιά δεν ήταν καθόλου σύμπτωση. Την περσινή χρονιά είχες πλάνο εξ' αρχής ξεκάθαρο, είχες κλείσει νωρίς παίχτες, πέτσωσες την μετέπειτα πρωταθλήτρια Μπριζ στα προκριματικά.. Το ότι ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε να κάνει το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα τον... Νοέμβρη (στην Ξάνθη που τα έτρωγε μόνος του ο άλλος) δεν ήταν "σύμπτωση θετικών για την ΑΕΚ γεγονότων". Ήταν ξεκάθαρη υπεροχή του ενός έναντι του άλλου club. 

3. Ενδιαφέρον ο παραλληλισμός της ΑΕΚ με την Λέστερ. Θα δείξει ο χρόνος αν Λέστερ ήταν η ΑΕΚ ή ο ΠΑΟΚ, πάντως πρεμούρα από πέρσι κιόλας να βγάλουν την ΑΕΚ ξαφνικά "Λέστερ" έχουν συγκεκριμένοι κύκλοι δημοσιογραφικοί, που αλίμονο αν δεν επηρέαζαν τους ΑΕΚτζήδες.

4. Δεν ήταν μία η απόφαση του Σκουτέρη. Ήταν δύο οι αποφάσεις. Για την πρώτη τσίμπησε 1 και για την δεύτερη θα τσιμπούσε 3. Όταν είδες τί έγινε με την πρώτη απόφαση (γιατί sorry δεν γίνεται και να προβλέπεις πάντα), φρόντισες με Κοντονή και Τσίπρα να μην υπάρξει δεύτερη. Και δεν υπήρχε. Επίσης στην Τούμπα απλά τους γάμησες. Δεν βγήκες και τελείωσαν όλα. Να θυμίσω την κλάψα εδώ μέσα μετά το ματς ότι "μπουχουχου θα βγούμε" και "ουα ουα θα μας μηδενίσουν"; Να μην την θυμίσω..

5. Στην Ελλάδα από αρχαιοτάτων χρόνων κουμάντο κάνουν οι εφοπλιστές. Τελεία. Τώρα αν εσύ θεωρείς πανίσχυρο τον Ιβάν, δικαίωμα σου, δεν μπορώ να σε πείσω κιόλας και δεν χρειάζεται. Προσωπικά τον θεωρώ καραγκιόζη που αν δεν ήταν ο Μελισσανίδης θα τον γλένταγε και ο Αλαφούζος.

6. Μια χαρά κακομοίρης ήταν, είναι και θα είναι ο ΑΕΚτζής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα προφανή τώρα. Γι αυτό και με εξαίρεση την περίοδο Ντέμη, ENIC και Μπάρλου μέσα στην κακομοιριά ήταν μια ζωή διοικητικά. Και σιγά μην βρεθεί ποτέ σοβαρός άνθρωπος να ασχοληθεί, όταν τον Παπά και τον Νοτιά τους έβριζαν οι ΑΕΚτζήδες γιατί ήταν κοκκινομάγουλοι και επειδή ήθελαν να έρθει ο Μελισσανίδης για να φτιάξει γήπεδο και να πάρει πρωτάθλημα και όταν τελικά ήρθε, φτιάχνει γήπεδο και πήρε και πρωτάθλημα τον βρίζουν και αυτόν επειδή ο Ιβάν έκανε το νταμπλ των Πρεσπών. Μελισσανίδης, Καζαντζίδης κτλ ταβάνι για τον υπέροχο κιτρινόμαυρο λαό. Αλλιώς Ξενιάδης.

Γνώμη μου τα παραπάνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Τελειώσε μετά απο 12 χρόνια. Σε αυτή τη 12ετία υπήρχαν καποιοι που δούλευαν σταθερα για να μεινει η Ελλάδα σε ένα καλό επίπεδο. 1 χρονιά ή 1 τουρνουα είναι τύχη, αλλά 5 στα έξι προκριματικά, 3 στα έξι τουρνουα και 12 χρόνια με ένα τρόπαιο που λείπει απο το 90 τα εκατο των Ευρωπαικών χωρών, δεν είναι είναι φωτοβολίδα τυπου Λεστερ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Όλα τύχη είναι..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

1. Εγώ πιστεύω πως δεν ήταν καν βοηθός του Ιβάν να ρίξουν την παράγκα. Του έκοβε μισθό ο Ιβάν και ο Μελισσανίδης δρούσε.

2. Η περσινή χρονιά δεν ήταν καθόλου σύμπτωση. Την περσινή χρονιά είχες πλάνο εξ' αρχής ξεκάθαρο, είχες κλείσει νωρίς παίχτες, πέτσωσες την μετέπειτα πρωταθλήτρια Μπριζ στα προκριματικά.. Το ότι ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε να κάνει το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα τον... Νοέμβρη (στην Ξάνθη που τα έτρωγε μόνος του ο άλλος) δεν ήταν "σύμπτωση θετικών για την ΑΕΚ γεγονότων". Ήταν ξεκάθαρη υπεροχή του ενός έναντι του άλλου club. 

3. Ενδιαφέρον ο παραλληλισμός της ΑΕΚ με την Λέστερ. Θα δείξει ο χρόνος αν Λέστερ ήταν η ΑΕΚ ή ο ΠΑΟΚ, πάντως πρεμούρα από πέρσι κιόλας να βγάλουν την ΑΕΚ ξαφνικά "Λέστερ" έχουν συγκεκριμένοι κύκλοι δημοσιογραφικοί, που αλίμονο αν δεν επηρέαζαν τους ΑΕΚτζήδες.

4. Δεν ήταν μία η απόφαση του Σκουτέρη. Ήταν δύο οι αποφάσεις. Για την πρώτη τσίμπησε 1 και για την δεύτερη θα τσιμπούσε 3. Όταν είδες τί έγινε με την πρώτη απόφαση (γιατί sorry δεν γίνεται και να προβλέπεις πάντα), φρόντισες με Κοντονή και Τσίπρα να μην υπάρξει δεύτερη. Και δεν υπήρχε. Επίσης στην Τούμπα απλά τους γάμησες. Δεν βγήκες και τελείωσαν όλα. Να θυμίσω την κλάψα εδώ μέσα μετά το ματς ότι "μπουχουχου θα βγούμε" και "ουα ουα θα μας μηδενίσουν"; Να μην την θυμίσω..

5. Στην Ελλάδα από αρχαιοτάτων χρόνων κουμάντο κάνουν οι εφοπλιστές. Τελεία. Τώρα αν εσύ θεωρείς πανίσχυρο τον Ιβάν, δικαίωμα σου, δεν μπορώ να σε πείσω κιόλας και δεν χρειάζεται. Προσωπικά τον θεωρώ καραγκιόζη που αν δεν ήταν ο Μελισσανίδης θα τον γλένταγε και ο Αλαφούζος.

6. Μια χαρά κακομοίρης ήταν, είναι και θα είναι ο ΑΕΚτζής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα προφανή τώρα. Γι αυτό και με εξαίρεση την περίοδο Ντέμη, ENIC και Μπάρλου μέσα στην κακομοιριά ήταν μια ζωή διοικητικά. Και σιγά μην βρεθεί ποτέ σοβαρός άνθρωπος να ασχοληθεί, όταν τον Παπά και τον Νοτιά τους έβριζαν οι ΑΕΚτζήδες γιατί ήταν κοκκινομάγουλοι και επειδή ήθελαν να έρθει ο Μελισσανίδης για να φτιάξει γήπεδο και να πάρει πρωτάθλημα και όταν τελικά ήρθε, φτιάχνει γήπεδο και πήρε και πρωτάθλημα τον βρίζουν και αυτόν επειδή ο Ιβάν έκανε το νταμπλ των Πρεσπών. Μελισσανίδης, Καζαντζίδης κτλ ταβάνι για τον υπέροχο κιτρινόμαυρο λαό. Αλλιώς Ξενιάδης.

Γνώμη μου τα παραπάνω έτσι;

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bukowski said:

Όλα τύχη είναι..

Οχι εχτιζες απο το 1998 για να το παρει ο Χαριστεας το 2004.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Geologos said:

Τελειώσε μετά απο 12 χρόνια. Σε αυτή τη 12ετία υπήρχαν καποιοι που δούλευαν σταθερα για να μεινει η Ελλάδα σε ένα καλό επίπεδο. 1 χρονιά ή 1 τουρνουα είναι τύχη, αλλά 5 στα έξι προκριματικά, 3 στα έξι τουρνουα και 12 χρόνια με ένα τρόπαιο που λείπει απο το 90 τα εκατο των Ευρωπαικών χωρών, δεν είναι είναι φωτοβολίδα τυπου Λεστερ

Παντως το 2004 (στο οποιο αναφερθηκα αρχικα) ηταν φωτοβολιδα χωρις προηγουμενο χτισιμο, ετσι λεω εγω. Απλα φροντισες για τους λογους που εγραψα (1-2 καλες φουρνιες παικτων + 2 καλοι προπονητες) να συνεχισεις σοβαρα, μετα απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Οχι εχτιζες απο το 1998 για να το παρει ο Χαριστεας το 2004.

Όχι.

Έφερες το 2001 τον Ρεχάγκελ και το πήρες το 2004 με σκληρή άμυνα, σφιχτό κέντρο και... πονόματο γιατί μόνο έτσι μπορούσες να το πάρεις.

Επίσης καλή η αναφορά στον Χαριστέα, όμως εκτός αυτού είχες και κάτι χαφ που σήμερα θα τα βασικά σε όλες τις ομάδες της Ευρώπης πλην του top-10.

Γενικά δεν πολυπιστεύω στην τύχη, θέμα δουλειάς, οργάνωσης και πλάνου είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Παντως το 2004 (στο οποιο αναφερθηκα αρχικα) ηταν φωτοβολιδα χωρις προηγουμενο χτισιμο, ετσι λεω εγω. Απλα φροντισες για τους λογους που εγραψα (1-2 καλες φουρνιες παικτων + 2 καλοι προπονητες) να συνεχισεις σοβαρα, μετα απο αυτο.

Κοιτα το 98 ή 99 μεγάλο μέρος αυτής της φουρνιάς πήγε τελικό με Ισπανία στους νέους.

Επίσης πήγες τελικό σε μικρούς αλλες δυο φορές αργότερα.

Μπορεί το πικ να ταν τεράστιο σε σχέση με την προσπάθεια. Κανεις ποτέ δεν είπε παμε να κανουμε δουλεια ώστε να φτάσουμε να πάρουμε το Γιούρο καποια στιγμή. Αλλά σίγουρα μια δουλεια στην βελτίωση της εθνικής υπήρχε ήδη σε εξελιξη(μαζί και με αλλα αθλήματα, και ατομοκά αγωνίσματα, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων κιολας).

Και όλο το οικοδομημα της εθνικής αντεξε τελικά μέχρι το 14 15, που αν δεις και στα υπόλοιπα αθληματα και αγωνισματα τι έγινε, και πολύ αντεξε μπορούμε να πούμε.

Δεν παυει να είναι μια απο τις μεγαλύτερες εκπλήξεις η κατακτηση του Γιούρο, που είχε και αρκετή δόση τύχης φυσικά. Αυτό με υο οτι το πήραμε στην τύχη και χωρίς δουλειά, η πραγματικότητα το διαψευδει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

1. Ήξερα πως θα σου άρεσε γι αυτό το έγραψα

2. Το να κρατήσεις τον ίδιο προπονητή, να χεις ΤΔ που έχει πέντε άκρες και να φέρεις και ψιλοΟΚ παίχτες ΝΩΡΙΣ ζήτημα αν το χουν κάνει 3-4 ελληνικές ομάδες εδώ και 25 χρόνια στην Ελλάδα. Την ίδια ώρα ο πολύς Ιβάν άλλαζε προπονητές και μύριζε τον κρίνο από την Εστερσουντ. Παραδόξως τότε δεν θυμάμαι να διάβαζω για τον πανίσχυρο Ιβάν.

3. τα περί Λέστερ πρώτος τα έγραψε ο μπουρδολόγος Καίσαρης (ποιος άλλος) στο Contra (που αλλού) και μετά άρχισε να αναπαράγεται στα social. Δεν θυμάμαι ημερομηνία τώρα και αν το έκλεψε από εσένα (πιθανό το θεωρώ - δεν κάνω πλάκα).

4. Γιατί Πανόπουλος και όχι Ξενιάδης ή Κούλης ας πούμε;

5. Εγώ μόνο φέτος είδα την δύναμη του (επειδή έτσι ήθελε η κυβέρνηση λέω, θα δούμε όμως).

6. Οι φανέλες μια χαρά παίζουν ρόλο. Όταν ένας παίχτης παίζει για την Liverpool, υπάρχει γύρω από το club η πίστη στις "ανατροπές" τύπου Barcelona ή Milan και όλο αυτό είναι λογικό να δίνει boost κάποιες φορές στους παίχτες. Εκτός αν νομίζεις ότι οι παίχτες που απέκλεισαν την Barcelona θα την απέκλειαν αν φορούσαν φανέλες του ΠΑΟΚ. Δεν είναι μεταφυσικό το ζήτημα. Είναι θέμα ψυχολογίας και καλλιεργείται. Η ΑΕΚ πέρσι ήταν refuse to lose και έκανε ανατροπές. Αυτό δίνει πίστη στο club ειδικά όταν συμβαίνει επαναλαμβανόμενα. Η μιζέρια των ΑΕΚτζήδων είναι ο λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά τα διοικητικά. Αδυνατούμε να αξιολογήσουμε σωστά και τα καλά και τα αρνητικά. Στο σωστό τους μέγεθος εννοώ. Δεν υπάρχει τύχη ή ατυχία, υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα, συμπεριφορές και νοοτροπίες που καθορίζουν κατά βάση το τί και πως.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, nikos said:

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

Δν υπαρχει πουθενα το δε βγηκες.πουθενα ομως

Link to comment
Share on other sites

Ο τσετσεν μαζεψε τους παικτες.εσυ βγηκες μετα απ το γηπεδο.κ το ματς το διεκοψε ο τσετσεν κ πηγε κ μμε τους μπραβους εξω απ τους διαιτητες.δε σου ειπαν ποτε ν βγεις

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Όχι.

Έφερες το 2001 τον Ρεχάγκελ και το πήρες το 2004 με σκληρή άμυνα, σφιχτό κέντρο και... πονόματο γιατί μόνο έτσι μπορούσες να το πάρεις.

Επίσης καλή η αναφορά στον Χαριστέα, όμως εκτός αυτού είχες και κάτι χαφ που σήμερα θα τα βασικά σε όλες τις ομάδες της Ευρώπης πλην του top-10.

Γενικά δεν πολυπιστεύω στην τύχη, θέμα δουλειάς, οργάνωσης και πλάνου είναι όλα.

Μπορεις να μου εξηγησεις λοιπον τι πλανο υπηρχε στην Εθνικη το 2004; Αν και ξεφυγαμε απο την κουβεντα και απλα την ανεφερα ως παραδειγμα.

 

Ναι, ειχες καλο προπονητη. Μονο που ξεκινησες να πας Πορτογαλια για τουρισμο και το πηρες.  που ξεκινησες με θεωρητικα σουπερ σταρ τον Ντεμη που δεν επαιξε; Που ειχε κλεισει ο αλλος (Φυσσας νομιζω) τον γαμο του πριν τον τελικο; Δεν εγινε ετσι;

Και ο Ρανιερι καλος προπονητης ηταν, αν κρινω απο το τι εκανε στη Λεστερ. Στη Λεστερ γαμησε, στην Εθνικη πατωσε.

Ολα σχετικα ειναι. Μπορει να βρεθει ο καταλληλος προπονητης με τους καταλληλους παικτες την καταλληλη στιγμη, να δεσουν καλα, να βοηθησουν και η τυχη και οι αντιπαλοι και να γινει ενα μπαμ.

Αυτο θεωρω οτι εγινε το 2004, με την Λεστερ και με την ΑΕΚ περισυ.

Και ΠΡΑΓΜΑΤΙ ο μονος απο τους 3 που το εκμεταλλευτηκε ηταν η Εθνικη. Μετα ομως. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×