Jump to content

Πρωτοσέλιδα, άρθρα και λοιπές ομορφιές.


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

4 minutes ago, nikos said:

Δεν υπαρχει κανενας Μελισσανιδης στον ποδοσφαιρικο χαρτη πλην γηπεδου. Υπηρξε θεωρητικα πρωτοστατης, αλλα στην πραξη βοηθος του Σαββιδη για να γκρεμιστει η παραγκα. Αυτο.

Η περσινη χρονια ηταν μια συμπτωση θετικων για την ΑΕΚ γεγονοτων απο Ιουνιο 2017 εως και Μαιο 2018. Ενας ανικανος που του καθησαν ολα, ηταν η χρονια. Τιποτα το ιδιαιτερο δεν εκανε. 

Οπως δεν εκανε τιποτα το ιδιαιτερο η Λεστερ στην Αγγλια ή η Ελλαδα του Γκαγκατση το 2004.

Κανενα γλεντι δεν εγινε στον Σκουτερη. Ισα-ισα ο  Σκουτερης σε γλεντησε με την 1η μεταμεσονυχτια αποφαση κι εγινε με αλλες συνθηκες ενα ματς που επρεπε να γινει κεκλεισμενων και με αλλη διαφορα στην βαθμολογια . Αυτο που εγινε ηταν οτι ουτε τον Κομινη, ουτε τον Σκουτερη τους επαιρνε να σε ξαναγλεντησουν, με ματια στραμενα πανω τους απο τον παγκοσμιο πλεον χαρτη.

ο Σαββιδης και ο Μαρινακης ειναι οι 2 δυνατοι, αλλα τα τελευταια 2 χρονια στην μπαλα ο Σαββιδης τον εχει ξεπερασει. Ειδικα φετος. Του χρονου θα δειξει, αλλα και του χρονου ξεκιναει απο θεση ισχυος.

Κανενας κακομοιρης ΑΕΚτζης δεν σου φταιει. Μπαλιτσα παιζουν οι προεδροι, ουτε που μας ρωτανε εμας. Κι εσυ εχεις τον ξυπολυτο Ναβουχοδονοσορα. Αυτος ειναι ο κακομοιρης στην ιστορια μας.

1. Εγώ πιστεύω πως δεν ήταν καν βοηθός του Ιβάν να ρίξουν την παράγκα. Του έκοβε μισθό ο Ιβάν και ο Μελισσανίδης δρούσε.

2. Η περσινή χρονιά δεν ήταν καθόλου σύμπτωση. Την περσινή χρονιά είχες πλάνο εξ' αρχής ξεκάθαρο, είχες κλείσει νωρίς παίχτες, πέτσωσες την μετέπειτα πρωταθλήτρια Μπριζ στα προκριματικά.. Το ότι ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε να κάνει το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα τον... Νοέμβρη (στην Ξάνθη που τα έτρωγε μόνος του ο άλλος) δεν ήταν "σύμπτωση θετικών για την ΑΕΚ γεγονότων". Ήταν ξεκάθαρη υπεροχή του ενός έναντι του άλλου club. 

3. Ενδιαφέρον ο παραλληλισμός της ΑΕΚ με την Λέστερ. Θα δείξει ο χρόνος αν Λέστερ ήταν η ΑΕΚ ή ο ΠΑΟΚ, πάντως πρεμούρα από πέρσι κιόλας να βγάλουν την ΑΕΚ ξαφνικά "Λέστερ" έχουν συγκεκριμένοι κύκλοι δημοσιογραφικοί, που αλίμονο αν δεν επηρέαζαν τους ΑΕΚτζήδες.

4. Δεν ήταν μία η απόφαση του Σκουτέρη. Ήταν δύο οι αποφάσεις. Για την πρώτη τσίμπησε 1 και για την δεύτερη θα τσιμπούσε 3. Όταν είδες τί έγινε με την πρώτη απόφαση (γιατί sorry δεν γίνεται και να προβλέπεις πάντα), φρόντισες με Κοντονή και Τσίπρα να μην υπάρξει δεύτερη. Και δεν υπήρχε. Επίσης στην Τούμπα απλά τους γάμησες. Δεν βγήκες και τελείωσαν όλα. Να θυμίσω την κλάψα εδώ μέσα μετά το ματς ότι "μπουχουχου θα βγούμε" και "ουα ουα θα μας μηδενίσουν"; Να μην την θυμίσω..

5. Στην Ελλάδα από αρχαιοτάτων χρόνων κουμάντο κάνουν οι εφοπλιστές. Τελεία. Τώρα αν εσύ θεωρείς πανίσχυρο τον Ιβάν, δικαίωμα σου, δεν μπορώ να σε πείσω κιόλας και δεν χρειάζεται. Προσωπικά τον θεωρώ καραγκιόζη που αν δεν ήταν ο Μελισσανίδης θα τον γλένταγε και ο Αλαφούζος.

6. Μια χαρά κακομοίρης ήταν, είναι και θα είναι ο ΑΕΚτζής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα προφανή τώρα. Γι αυτό και με εξαίρεση την περίοδο Ντέμη, ENIC και Μπάρλου μέσα στην κακομοιριά ήταν μια ζωή διοικητικά. Και σιγά μην βρεθεί ποτέ σοβαρός άνθρωπος να ασχοληθεί, όταν τον Παπά και τον Νοτιά τους έβριζαν οι ΑΕΚτζήδες γιατί ήταν κοκκινομάγουλοι και επειδή ήθελαν να έρθει ο Μελισσανίδης για να φτιάξει γήπεδο και να πάρει πρωτάθλημα και όταν τελικά ήρθε, φτιάχνει γήπεδο και πήρε και πρωτάθλημα τον βρίζουν και αυτόν επειδή ο Ιβάν έκανε το νταμπλ των Πρεσπών. Μελισσανίδης, Καζαντζίδης κτλ ταβάνι για τον υπέροχο κιτρινόμαυρο λαό. Αλλιώς Ξενιάδης.

Γνώμη μου τα παραπάνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Τελειώσε μετά απο 12 χρόνια. Σε αυτή τη 12ετία υπήρχαν καποιοι που δούλευαν σταθερα για να μεινει η Ελλάδα σε ένα καλό επίπεδο. 1 χρονιά ή 1 τουρνουα είναι τύχη, αλλά 5 στα έξι προκριματικά, 3 στα έξι τουρνουα και 12 χρόνια με ένα τρόπαιο που λείπει απο το 90 τα εκατο των Ευρωπαικών χωρών, δεν είναι είναι φωτοβολίδα τυπου Λεστερ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

ΠΗ Ελλαδα για μενα επεσε σε 1-2 αξιοπρεπεις φουρνιες ποδοσφαιριστων και σε 2 πολυ καλους για αυτην προπονητες.

Οταν τελειωσαν αυτα, μας τελειωσε. Δεν ειναι θεμα καποιας ιδισιτερα ψαγμενης δουλειας ολο αυτο. 

Ετσι πιστευω εγω, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα του 2004, οπου επισης καθησαν τα παντα βεβαια για να το παρεις (δικαια).

 

Όλα τύχη είναι..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

1. Εγώ πιστεύω πως δεν ήταν καν βοηθός του Ιβάν να ρίξουν την παράγκα. Του έκοβε μισθό ο Ιβάν και ο Μελισσανίδης δρούσε.

2. Η περσινή χρονιά δεν ήταν καθόλου σύμπτωση. Την περσινή χρονιά είχες πλάνο εξ' αρχής ξεκάθαρο, είχες κλείσει νωρίς παίχτες, πέτσωσες την μετέπειτα πρωταθλήτρια Μπριζ στα προκριματικά.. Το ότι ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε να κάνει το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα τον... Νοέμβρη (στην Ξάνθη που τα έτρωγε μόνος του ο άλλος) δεν ήταν "σύμπτωση θετικών για την ΑΕΚ γεγονότων". Ήταν ξεκάθαρη υπεροχή του ενός έναντι του άλλου club. 

3. Ενδιαφέρον ο παραλληλισμός της ΑΕΚ με την Λέστερ. Θα δείξει ο χρόνος αν Λέστερ ήταν η ΑΕΚ ή ο ΠΑΟΚ, πάντως πρεμούρα από πέρσι κιόλας να βγάλουν την ΑΕΚ ξαφνικά "Λέστερ" έχουν συγκεκριμένοι κύκλοι δημοσιογραφικοί, που αλίμονο αν δεν επηρέαζαν τους ΑΕΚτζήδες.

4. Δεν ήταν μία η απόφαση του Σκουτέρη. Ήταν δύο οι αποφάσεις. Για την πρώτη τσίμπησε 1 και για την δεύτερη θα τσιμπούσε 3. Όταν είδες τί έγινε με την πρώτη απόφαση (γιατί sorry δεν γίνεται και να προβλέπεις πάντα), φρόντισες με Κοντονή και Τσίπρα να μην υπάρξει δεύτερη. Και δεν υπήρχε. Επίσης στην Τούμπα απλά τους γάμησες. Δεν βγήκες και τελείωσαν όλα. Να θυμίσω την κλάψα εδώ μέσα μετά το ματς ότι "μπουχουχου θα βγούμε" και "ουα ουα θα μας μηδενίσουν"; Να μην την θυμίσω..

5. Στην Ελλάδα από αρχαιοτάτων χρόνων κουμάντο κάνουν οι εφοπλιστές. Τελεία. Τώρα αν εσύ θεωρείς πανίσχυρο τον Ιβάν, δικαίωμα σου, δεν μπορώ να σε πείσω κιόλας και δεν χρειάζεται. Προσωπικά τον θεωρώ καραγκιόζη που αν δεν ήταν ο Μελισσανίδης θα τον γλένταγε και ο Αλαφούζος.

6. Μια χαρά κακομοίρης ήταν, είναι και θα είναι ο ΑΕΚτζής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα προφανή τώρα. Γι αυτό και με εξαίρεση την περίοδο Ντέμη, ENIC και Μπάρλου μέσα στην κακομοιριά ήταν μια ζωή διοικητικά. Και σιγά μην βρεθεί ποτέ σοβαρός άνθρωπος να ασχοληθεί, όταν τον Παπά και τον Νοτιά τους έβριζαν οι ΑΕΚτζήδες γιατί ήταν κοκκινομάγουλοι και επειδή ήθελαν να έρθει ο Μελισσανίδης για να φτιάξει γήπεδο και να πάρει πρωτάθλημα και όταν τελικά ήρθε, φτιάχνει γήπεδο και πήρε και πρωτάθλημα τον βρίζουν και αυτόν επειδή ο Ιβάν έκανε το νταμπλ των Πρεσπών. Μελισσανίδης, Καζαντζίδης κτλ ταβάνι για τον υπέροχο κιτρινόμαυρο λαό. Αλλιώς Ξενιάδης.

Γνώμη μου τα παραπάνω έτσι;

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bukowski said:

Όλα τύχη είναι..

Οχι εχτιζες απο το 1998 για να το παρει ο Χαριστεας το 2004.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Geologos said:

Τελειώσε μετά απο 12 χρόνια. Σε αυτή τη 12ετία υπήρχαν καποιοι που δούλευαν σταθερα για να μεινει η Ελλάδα σε ένα καλό επίπεδο. 1 χρονιά ή 1 τουρνουα είναι τύχη, αλλά 5 στα έξι προκριματικά, 3 στα έξι τουρνουα και 12 χρόνια με ένα τρόπαιο που λείπει απο το 90 τα εκατο των Ευρωπαικών χωρών, δεν είναι είναι φωτοβολίδα τυπου Λεστερ

Παντως το 2004 (στο οποιο αναφερθηκα αρχικα) ηταν φωτοβολιδα χωρις προηγουμενο χτισιμο, ετσι λεω εγω. Απλα φροντισες για τους λογους που εγραψα (1-2 καλες φουρνιες παικτων + 2 καλοι προπονητες) να συνεχισεις σοβαρα, μετα απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Οχι εχτιζες απο το 1998 για να το παρει ο Χαριστεας το 2004.

Όχι.

Έφερες το 2001 τον Ρεχάγκελ και το πήρες το 2004 με σκληρή άμυνα, σφιχτό κέντρο και... πονόματο γιατί μόνο έτσι μπορούσες να το πάρεις.

Επίσης καλή η αναφορά στον Χαριστέα, όμως εκτός αυτού είχες και κάτι χαφ που σήμερα θα τα βασικά σε όλες τις ομάδες της Ευρώπης πλην του top-10.

Γενικά δεν πολυπιστεύω στην τύχη, θέμα δουλειάς, οργάνωσης και πλάνου είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Παντως το 2004 (στο οποιο αναφερθηκα αρχικα) ηταν φωτοβολιδα χωρις προηγουμενο χτισιμο, ετσι λεω εγω. Απλα φροντισες για τους λογους που εγραψα (1-2 καλες φουρνιες παικτων + 2 καλοι προπονητες) να συνεχισεις σοβαρα, μετα απο αυτο.

Κοιτα το 98 ή 99 μεγάλο μέρος αυτής της φουρνιάς πήγε τελικό με Ισπανία στους νέους.

Επίσης πήγες τελικό σε μικρούς αλλες δυο φορές αργότερα.

Μπορεί το πικ να ταν τεράστιο σε σχέση με την προσπάθεια. Κανεις ποτέ δεν είπε παμε να κανουμε δουλεια ώστε να φτάσουμε να πάρουμε το Γιούρο καποια στιγμή. Αλλά σίγουρα μια δουλεια στην βελτίωση της εθνικής υπήρχε ήδη σε εξελιξη(μαζί και με αλλα αθλήματα, και ατομοκά αγωνίσματα, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων κιολας).

Και όλο το οικοδομημα της εθνικής αντεξε τελικά μέχρι το 14 15, που αν δεις και στα υπόλοιπα αθληματα και αγωνισματα τι έγινε, και πολύ αντεξε μπορούμε να πούμε.

Δεν παυει να είναι μια απο τις μεγαλύτερες εκπλήξεις η κατακτηση του Γιούρο, που είχε και αρκετή δόση τύχης φυσικά. Αυτό με υο οτι το πήραμε στην τύχη και χωρίς δουλειά, η πραγματικότητα το διαψευδει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

1. Ήξερα πως θα σου άρεσε γι αυτό το έγραψα

2. Το να κρατήσεις τον ίδιο προπονητή, να χεις ΤΔ που έχει πέντε άκρες και να φέρεις και ψιλοΟΚ παίχτες ΝΩΡΙΣ ζήτημα αν το χουν κάνει 3-4 ελληνικές ομάδες εδώ και 25 χρόνια στην Ελλάδα. Την ίδια ώρα ο πολύς Ιβάν άλλαζε προπονητές και μύριζε τον κρίνο από την Εστερσουντ. Παραδόξως τότε δεν θυμάμαι να διάβαζω για τον πανίσχυρο Ιβάν.

3. τα περί Λέστερ πρώτος τα έγραψε ο μπουρδολόγος Καίσαρης (ποιος άλλος) στο Contra (που αλλού) και μετά άρχισε να αναπαράγεται στα social. Δεν θυμάμαι ημερομηνία τώρα και αν το έκλεψε από εσένα (πιθανό το θεωρώ - δεν κάνω πλάκα).

4. Γιατί Πανόπουλος και όχι Ξενιάδης ή Κούλης ας πούμε;

5. Εγώ μόνο φέτος είδα την δύναμη του (επειδή έτσι ήθελε η κυβέρνηση λέω, θα δούμε όμως).

6. Οι φανέλες μια χαρά παίζουν ρόλο. Όταν ένας παίχτης παίζει για την Liverpool, υπάρχει γύρω από το club η πίστη στις "ανατροπές" τύπου Barcelona ή Milan και όλο αυτό είναι λογικό να δίνει boost κάποιες φορές στους παίχτες. Εκτός αν νομίζεις ότι οι παίχτες που απέκλεισαν την Barcelona θα την απέκλειαν αν φορούσαν φανέλες του ΠΑΟΚ. Δεν είναι μεταφυσικό το ζήτημα. Είναι θέμα ψυχολογίας και καλλιεργείται. Η ΑΕΚ πέρσι ήταν refuse to lose και έκανε ανατροπές. Αυτό δίνει πίστη στο club ειδικά όταν συμβαίνει επαναλαμβανόμενα. Η μιζέρια των ΑΕΚτζήδων είναι ο λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά τα διοικητικά. Αδυνατούμε να αξιολογήσουμε σωστά και τα καλά και τα αρνητικά. Στο σωστό τους μέγεθος εννοώ. Δεν υπάρχει τύχη ή ατυχία, υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα, συμπεριφορές και νοοτροπίες που καθορίζουν κατά βάση το τί και πως.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, nikos said:

1. Πραγματι, παιζει

2. Το μονο «πλανο» που ειχες ειναι οτι κρατησες τον πετυχημενο προπονητη και οτι ειχες τεχνικο διευθυντη που ξερει να στελνει e-mail. Ολα τα υπολοιπα δουλεψαν ιδανικα, γιατι απλα ετυχε να πανε ολα τελεια. Τυχαινει μερικες φορες στο ποδοσφαιρο αυτο.

3. Το «Λεστερ» δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο εκτος απο τον εαυτον μου, που παιζει και να το πρωτοεγραψε δλδ. Επισης αρδ διαβαζω σπανια και μετα απο τοσα χρονια στο κουρμπερτι οταν τους διαβαζω, πιανω παπαρια. Και το «Λεστερ» δεν αφορα την ΑΕΚ των 12 πρωταθληματων και 15 κυπελλων αλλα τις δυνατοτητες της νυν διοικησης της. Αυτονοητο θεωρω, αλλα μαλλον θελει επαναληψη βλεπω.

4. Εγραψα την γνωμη μου. Και τον Πανοπουλο να ειχες στην ΑΕΚ τα ιδια θα γινοντουσαν, θεωρω εγω.

5. Μιλαω για ποδοσφαιρο, οπου ολοι βλεπουμε την δυναμη του. Ή μαλλον ολοι εκτος απο ελαχιστους προφανως. Δεν ξερω τι ρολο παιζει, ποδα λεφτα εχει ή πού βρηκε τα λεφτα και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αν και το ποσό που φερεται να αποκομησε απο την πωληση των εταιριων του ειναι απιστευτα μεγαλο.

6. Δεν πιστευω στις κακομοιριες, στο βαρος φανελας και γενικα σε ολα τα λοιπα ομορφα που γραφονται κατα καιρους. Αγομαστε και φερομαστε απο τους ιδιοκτητες μας. Αν εχουμε καποια ευθυνη ως οργανισμος, ειναι οτι σχεδον παντα εχουμε αφεντικα που μας εχουν φτωχους συγγενεις. Μεχρι και οι βου εφυγαν απο αυτην την μιζερια κι εμεις το συνεχιζουμε. Μπορει να ειναι απλα και ατυχια, δεν ξερω.

 

Δν υπαρχει πουθενα το δε βγηκες.πουθενα ομως

Link to comment
Share on other sites

Ο τσετσεν μαζεψε τους παικτες.εσυ βγηκες μετα απ το γηπεδο.κ το ματς το διεκοψε ο τσετσεν κ πηγε κ μμε τους μπραβους εξω απ τους διαιτητες.δε σου ειπαν ποτε ν βγεις

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Όχι.

Έφερες το 2001 τον Ρεχάγκελ και το πήρες το 2004 με σκληρή άμυνα, σφιχτό κέντρο και... πονόματο γιατί μόνο έτσι μπορούσες να το πάρεις.

Επίσης καλή η αναφορά στον Χαριστέα, όμως εκτός αυτού είχες και κάτι χαφ που σήμερα θα τα βασικά σε όλες τις ομάδες της Ευρώπης πλην του top-10.

Γενικά δεν πολυπιστεύω στην τύχη, θέμα δουλειάς, οργάνωσης και πλάνου είναι όλα.

Μπορεις να μου εξηγησεις λοιπον τι πλανο υπηρχε στην Εθνικη το 2004; Αν και ξεφυγαμε απο την κουβεντα και απλα την ανεφερα ως παραδειγμα.

 

Ναι, ειχες καλο προπονητη. Μονο που ξεκινησες να πας Πορτογαλια για τουρισμο και το πηρες.  που ξεκινησες με θεωρητικα σουπερ σταρ τον Ντεμη που δεν επαιξε; Που ειχε κλεισει ο αλλος (Φυσσας νομιζω) τον γαμο του πριν τον τελικο; Δεν εγινε ετσι;

Και ο Ρανιερι καλος προπονητης ηταν, αν κρινω απο το τι εκανε στη Λεστερ. Στη Λεστερ γαμησε, στην Εθνικη πατωσε.

Ολα σχετικα ειναι. Μπορει να βρεθει ο καταλληλος προπονητης με τους καταλληλους παικτες την καταλληλη στιγμη, να δεσουν καλα, να βοηθησουν και η τυχη και οι αντιπαλοι και να γινει ενα μπαμ.

Αυτο θεωρω οτι εγινε το 2004, με την Λεστερ και με την ΑΕΚ περισυ.

Και ΠΡΑΓΜΑΤΙ ο μονος απο τους 3 που το εκμεταλλευτηκε ηταν η Εθνικη. Μετα ομως. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CHⓇIS said:

Δν υπαρχει πουθενα το δε βγηκες.πουθενα ομως

Ποιο δεν βγηκες ρε Κρις. Δεν καταλαβα.

Εγω λεω οτι εκανες το φυσιολογικο και οχι καμια ψαγμενη μαγκια του μπρουκλη.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Geologos said:

Κοιτα το 98 ή 99 μεγάλο μέρος αυτής της φουρνιάς πήγε τελικό με Ισπανία στους νέους.

Επίσης πήγες τελικό σε μικρούς αλλες δυο φορές αργότερα.

Μπορεί το πικ να ταν τεράστιο σε σχέση με την προσπάθεια. Κανεις ποτέ δεν είπε παμε να κανουμε δουλεια ώστε να φτάσουμε να πάρουμε το Γιούρο καποια στιγμή. Αλλά σίγουρα μια δουλεια στην βελτίωση της εθνικής υπήρχε ήδη σε εξελιξη(μαζί και με αλλα αθλήματα, και ατομοκά αγωνίσματα, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων κιολας).

Και όλο το οικοδομημα της εθνικής αντεξε τελικά μέχρι το 14 15, που αν δεις και στα υπόλοιπα αθληματα και αγωνισματα τι έγινε, και πολύ αντεξε μπορούμε να πούμε.

Δεν παυει να είναι μια απο τις μεγαλύτερες εκπλήξεις η κατακτηση του Γιούρο, που είχε και αρκετή δόση τύχης φυσικά. Αυτό με υο οτι το πήραμε στην τύχη και χωρίς δουλειά, η πραγματικότητα το διαψευδει.

Εγω λεω οτι αποδειχτηκαμε ικανοι να χτισουμε πανω σε αυτο, κυριως μετα απο αυτο, με τους παικτες που υπηρχαν και τον Σαντος. Μεχρι εκει πιστευω οτι απλα εκατσε η διοργανωση. Σχεδον κανεις δεν πιστευε οτι θα περασουμε εστω εναν γυρο.

Τεσπα. Οπως και να εχει οι εθνικες ομαδες ειναι διαφορετικο κεφαλαιο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Μπορεις να μου εξηγησεις λοιπον τι πλανο υπηρχε στην Εθνικη το 2004; Αν και ξεφυγαμε απο την κουβεντα και απλα την ανεφερα ως παραδειγμα.

 

Ναι, ειχες καλο προπονητη. Μονο που ξεκινησες να πας Πορτογαλια για τουρισμο και το πηρες.  που ξεκινησες με θεωρητικα σουπερ σταρ τον Ντεμη που δεν επαιξε; Που ειχε κλεισει ο αλλος (Φυσσας νομιζω) τον γαμο του πριν τον τελικο; Δεν εγινε ετσι;

Και ο Ρανιερι καλος προπονητης ηταν, αν κρινω απο το τι εκανε στη Λεστερ. Στη Λεστερ γαμησε, στην Εθνικη πατωσε.

Ολα σχετικα ειναι. Μπορει να βρεθει ο καταλληλος προπονητης με τους καταλληλους παικτες την καταλληλη στιγμη, να δεσουν καλα, να βοηθησουν και η τυχη και οι αντιπαλοι και να γινει ενα μπαμ.

Αυτο θεωρω οτι εγινε το 2004, με την Λεστερ και με την ΑΕΚ περισυ.

Και ΠΡΑΓΜΑΤΙ ο μονος απο τους 3 που το εκμεταλλευτηκε ηταν η Εθνικη. Μετα ομως. 

Αυτά τα "πήγαμε για τουρισμό" δεν ξέρω από που προκύπτουν. Πάντως όχι από το ότι έκλεισε ο Φύσσας τον γάμο πριν τον τελικό (εντάξει όντως τελικό δεν περίμεναν να πάνε).

Όμως η Ελλάδα τότε είχε ήδη δείξει γκατς από τον όμιλο (θυμήσου το κάζο στους Ισπανούς).

Επίσης δεν έκλεισε "έναν καλό προπονητή".

Έκλεισες έναν προπονητή που το 1998 (μόλις τρία χρόνια πριν τον προσλάβεις δηλαδή όχι μια δεκαπενταετία πριν) σήκωσε την Σαλατιέρα με την Καϊζερσλάουτερν την οποία μόλις είχε προβιβάσει. Δηλαδή το 1996-1997 ανέβασε την Καϊζερσλάουτερν και την επόμενη πήρε πρωτάθλημα. ΠΑΛΙ τύχη και εδώ; Και δεν μιλάμε για νοκ αουτ διοργάνωση φυσικά αλλά για μαραθώνιο.

Ξαναλέω, η τύχη παίζει τον μικρότερο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Εγω λεω οτι αποδειχτηκαμε ικανοι να χτισουμε πανω σε αυτο, ξυριως μετα απο αυτο, με τους παικτες που υπηρχαν και τον Σαντος. Μεχρι εκει πιστευω οτι απλα εκατσε η διοργανωση. Σχεδον κανεις δεν πιστευε οτι θα περασουμε εστω εναν γυρο.

Τεσπα. Οπως και να εχει οι εθνικες ομαδες ειναι διαφορετικο κεφαλαιο.

Κοιτα η διαφωνία αρχισε όταν είπες τον δικό μας ότι είναι ένας πουθενας που του κατσε μια χρονια όπως πουθενας είναι η Λεστερ εκτός απο μια χρονια στην Αγγλία και πουθενας η Ελλαδα του Γκαγκάτση εκτός απο μια χρονιά του 2004. Αυτό, εγώ λεω δεν ισχύει, ανεξαρτητα αν πιστευε κανεις στο 04 ή όχι.

Αυτό που λες στο τέλος ερχεται πιο κο τα σε αυτό που πιστευω οτι συνεβη εγώ, αν και νομίζω οτι υποτιμάς το τι υπήρχε απο πριν. 

Προχωράμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η μεγαλυτερη μεταγραφη του "απλα" Σαββιδη, ειναι ο Ζαμπα με 2εκ,

η μεγαλυτερη μεταγραφη του "τσιγκουνη" Μελισσανιδη, ειναι ο Λιβαγια με 1.8εκ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nedved21 said:

Παντως η μεγαλυτερη μεταγραφη του "απλα" Σαββιδη, ειναι ο Ζαμπα με 2εκ,

η μεγαλυτερη μεταγραφη του "τσιγκουνη" Μελισσανιδη, ειναι ο Λιβαγια με 1.8εκ.

Nedved τα είχα γράψει χοντρικά πριν κάποιες βδομάδες για τα φοβερά και τρομερά λεφτά που ρίχνει ο άπλας Ιβάν.

Απλά επειδή είναι πεινάλες στην Νότια Μακεδονιά για δεκαετίες (με ευθύνη των λαμογιών που οι ίδιοι ψηφίζουν) ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό.

Στην πράξη βέβαια το sdna το τρέχει βάζελος, στο κανάλι του Σαββίδη κουμάντο κάνουν πρώτη μούρη παίχτες του ΠΟΚ και τα συναφή.

Αν ισχύει το "ο Ιβάν ήρθε για να μείνει" που διαβάζουμε εδώ μέσα, τότε δεν νομίζω να ήρθε για να μείνει στην Νότια Μακεδονία. Θέμα χρόνου να κατηφορίσει. Βέβαια παίζει και να αποδειχτεί απλά φούστα και να χουμε φαινόμενα Ροστόφ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στα συμβόλαια είναι η διαφορά μεγάλη, Παβελ.

Και για Λιβάγια πλήρωσε και οι δανεισμοι κοστισανε και Μπαρκα πληρωσε 

Αλλά δεν δίνει συμβόλαια. 

Link to comment
Share on other sites

Μπουκο. Σου εγραψα για την εθνικη οτι ειχαμε σχετικα καλους προπονητες και παικτες και πιαστηκες μονο απο τον ορο «τυχη» γενικοτερα.

Εγω λοιπον λεω οτι οταν σε μια ομαδα δεν υπαρχουν οι υπολοιπες συνθηκες (λεφτα, υποδομες, ιδιαιτερες ικανοτητες κλπ), ΜΠΟΡΕΙ σε καποια φαση να κατσει ο καταλληλος προπονητης και οι καταλληλοι παικτες και να δουλεψουν σωστα για καποιο διαστημα. Να τους βοηθησει και η τυχη και οι αντιπαλοι σε καποιες φασεις και να πετυχουν πραγματα.

Ας αφησουμε στην τελικη την Εθνικη που ειναι πιο κομπλικε και διαφορετικο πραγμα απο τις ΠΑΕ. Αυτο δεν εγινε περισυ στην ΑΕΚ;

Εγινε κατι ψαγμενο και δεν το θυμαμαι;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Geologos said:

Στα συμβόλαια είναι η διαφορά μεγάλη, Παβελ.

Και για Λιβάγια πλήρωσε και οι δανεισμοι κοστισανε και Μπαρκα πληρωσε 

Αλλά δεν δίνει συμβόλαια. 

Οσο θυμαμαι την ΑΕΚ,

οι μονοι παικτες που πηρανε πανω απο 1εκ,

ηταν ο Ριβαλντο(1.8,)

ο Κυργιακος(1.2,) υπεγραψε 1 μηνα πριν πουληθει στην Λιβερπουλ,

και ο Σκοκκο(1.2,) υπεγραψε 6 μηνες πριν πουληθει στην Αραβικη.

Ουσιαστικα μονο τον Ριβαλντο θυμαμαι να παιξει ολοκληρη σεζον με 1εκ+.

 

Στο ποακ πανω απο 1εκ αυτη την στιγμη ειναι Βαρελα, Βιερινια και Μαουριτσιο.

Κανεις απο αυτους δεν ειναι παικτης για πανω απο 1εκ,

και εχει φανει στην Ευρωπη η "αξια" τους.

Με την Καμπαλα, ατυχια,

με την Εστερσουντ, ατυχια,

με την Βιντεο Κλαμπ, ατυχια μεσα-εξω,

με την Μπορισοφ, ατυχια.

 

Χωρις Τσιπρα και Περειρα, γινεται Πανιωνιος το ποακακι,

και γινεται Κρασσαδοροστερ η ροστεραρα του ζμπαογκ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

@nikos το που θα κάτσει τελικά η μπίλια θέλει λίγο... χρόνο να φανεί.

Αυτή την στιγμή ο Ιβαν φαίνεται κυρίαρχος.

Πέρσι οι ΑΕΚτζήδες πανηγύριζαν.

Μένει να δούμε πως θα κινηθούν από εδώ και πέρα.

Η ΑΕΚ υπάρχει ενδεχόμενο το τέλος του καλοκαιριού να έχει πάνω κάτω την ίδια ομάδα (ίσως και καλύτερη θα φανεί) με αυτή που σήκωσε το πρωτάθλημα πέρσι με οριακά το ίδιο μπάτζετ. Imo ο Μελισσανίδης εκμεταλλεύτηκε το φετινό πάσο που πήγε (και ο Βαγγέλας πήγε) για να μην πληρώσει υπεραξίες που προέκυψαν από το περσινό πρωτάθλημα. Θεωρείς με το χέρι στην καρδιά πως οι παίχτες που έχει η ΑΕΚ στο ρόστερ αξίζουν για παραπάνω από όσα παίρνουν; Εγώ λέω όχι. Το γιατί δεν είναι σε θέση η ΑΕΚ να πληρώσει υπεραξίες αυτή την στιγμή σηκώνει συζήτηση.

Να δούμε λοιπόν και τον ΠΑΟΚ τώρα που θα βρεθεί σε αυτή την θέση. Για αρχή ο Ολιβέιρα ή θα αγοραστεί ή θα γυρίσει στην Πόρτο (λήγει το συμβόλαιο του το 2020 άρα εκ νέου δανεισμός δεν παίζει). Ο Βέρνμπλουμ έρχεται από βαρύ τραυματισμό, ο Μαουρίτσιο επίσης είναι τραυματίας ενώ ο Κάνιας και ο Σακχώφ μένει να δούμε αν ανανεώσουν (μέχρι τώρα δεν έχουν ανανεώσει). Δηλαδή τα χαφ του είναι στον αέρα. Επίσης και ο Βαρέλα ζητάει ένα σκασμό λεφτά. Θα πληρώσει υπεραξίες ο Ιβάν λοιπόν σε μια ομάδα σχετικά μεγάλη ηλικιακά; Θα φέρει άλλους ανάλογης αξίας και άρα χρημάτων; Θα αυξήσει το μπάτζετ κι άλλο με κίνδυνο να μπλέξει αν δεν μπει CL; Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Rivaldo επαιρνε 800κ νομιζω.

Πανω απο 1εκ στον Παοκ αυτην την στιγμη παιρνουν οι Βαρελα, Βιειρινια, Μαουρισιο, Χατσεριδι, Βερνμπλουμ και ο Μπισεσβαρ που ειναι εκει κοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×