Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


The Magician
 Share

Recommended Posts

Αυτό το when the see us μήπως το έχουν δείξει σε ένα ντοκιμαντέρ πάλι στο νετφλιξ που λέγεται ηχογραφημένες συνομιλίες; το 5ο επεισόδιο με τίτλο "γωνία όγδοης και είτς" 

Link to comment
Share on other sites

Τσερνόμπιλ είμαι στην μέση του τέταρτου επεισοδίου.

Είναι δυνατό.

Θα περιμένω να το τελειώσω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώσα το Touch που λέγαμε, update σε Black Mirror, Blindspot, Lucifer, The 100, The Blacklist, The Flash, και αρχίσα την δεύτερη σεζόν του The Rain. Μετά πάμε για κάτι κανούριο.

Σε αναμονή συνέχειας των Homeland, La Casa de Papel, La Mante (?), Orange is the New Black, Stranger Things, The Man in the High Castle, The Walking Dead και Vikings. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες πρώτο επεισόδιο Black mirror ωραίο 

 The Rain έχω ένα επεισόδιο ακόμα, τίποτα το ιδιαίτερο 

Βγήκε και το βραζιλιάνικο 3% όσοι δεν το έχετε δει γαμαει

Ξεκίνησα φιλαράκια (δεν τα έχω δει ποτέ μου με συνέπεια πάνω από 3 επεισόδια στη σειρά) 

Link to comment
Share on other sites

Δυτική Πελοπόννησο σύμφωνα με τον πατέρα μου εκείνο το Πάσχα έβρεχε με το τσουβάλι.

Την επόμενη 5ετία ο σχετικά άγνωστος μέχρι τότε στην περιοχή καρκίνος κυριολεκτικά θέρισε.

Ο παππούς μου πέθανε από καρκίνο στο συκώτι μπαμ μπαμ το '88, η γιαγιά μου το '91 από λευχαιμία και από κοντά μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον καμιά 10αριά γνωστούς στο χωριό.

Εντάξει θα πει κανείς "ρε Μπουκόφσκι το Τσέρνομπιλ έφταιγε;".

Ε δεν ξέρω, όταν σε μια 5ετία μέσα ξεπαστρεύτηκε κόσμος και κοσμάκης κατά βάση από λευχαιμία, καρκίνο δέρματος και στομάχου ενώ πιο πριν δεν είχαμε τέτοια συμβάντα σε τέτοια ένταση το λες και "περίεργο".

Να αναφέρω και την ραγδαία αύξηση κρουσμάτων νεοπλασιών σε ανήλικα παιδιά από τα 90s και μετά στην Ελλάδα.

Τί να λέμε εγκλημάτησε η τότε ηγεσία της ΕΣΣΔ και από κοντά και οι δικοί μας πολιτικοί εδώ που πετούσαν χαρταετό.

Σε αντίθεση βέβαια με τους κατοίκους της Ουκρανίας που θυσιάστηκαν οικειοθελώς για να σώσουν ότι σωζόταν.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Bukowski said:

Δυτική Πελοπόννησο σύμφωνα με τον πατέρα μου εκείνο το Πάσχα έβρεχε με το τσουβάλι.

Την επόμενη 5ετία ο σχετικά άγνωστος μέχρι τότε στην περιοχή καρκίνος κυριολεκτικά θέρισε.

Ο παππούς μου πέθανε από καρκίνο στο συκώτι μπαμ μπαμ το '88, η γιαγιά μου το '91 από λευχαιμία και από κοντά μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον καμιά 10αριά γνωστούς στο χωριό.

Εντάξει θα πει κανείς "ρε Μπουκόφσκι το Τσέρνομπιλ έφταιγε;".

Ε δεν ξέρω, όταν σε μια 5ετία μέσα ξεπαστρεύτηκε κόσμος και κοσμάκης κατά βάση από λευχαιμία, καρκίνο δέρματος και στομάχου ενώ πιο πριν δεν είχαμε τέτοια συμβάντα σε τέτοια ένταση το λες και "περίεργο".

Να αναφέρω και την ραγδαία αύξηση κρουσμάτων νεοπλασιών σε ανήλικα παιδιά από τα 90s και μετά στην Ελλάδα.

Τί να λέμε εγκλημάτησε η τότε ηγεσία της ΕΣΣΔ και από κοντά και οι δικοί μας πολιτικοί εδώ που πετούσαν χαρταετό.

Σε αντίθεση βέβαια με τους κατοίκους της Ουκρανίας που θυσιάστηκαν οικειοθελώς για να σώσουν ότι σωζόταν.

Η κορυφαία γελοιότητα εκείνων των ημερών ήταν στα δελτία ειδήσεων που βγαίνανε κάτι "ειδικοί" και λέγανε ΜΗΝ τρώτε ντομάτες, μαρούλια κλπ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ και καπάκι βγάζανε κάτι ραμολιμέντα από τον "Δημόκριτο" που λέγανε για τα στρόντια, τα καίσια και τα ιώδια ότι έχουνε χρόνους ζωής 70 ΧΡΟΝΙΑ το ένα, 110 ΧΡΟΝΙΑ το άλλο και πάει λέγοντας.

Πέρα από αυτό και στα ΠΟΛΥ σοβαρά, πρέπει να παίζει κάτι πολύ σοβαρό με τα παιδιά που γεννήθηκαν εκείνη τη χρονιά (μετά το συμβάν). Έχω γνωστό που ο γιος του γεννήθηκε 2 μήνες μετά και ΚΑΠΟΙΟΙ γιατροί, με αφορμή διάφορα περιστατικά υγείας (όχι σοβαρά) του μίλησαν για κάτι έρευνες που δεν έχουν βγει στην ευρεία δημοσιότητα κλπ. που φτάνουν σε κατηγοριοποιήσεις τύπου "Τα παιδιά του Τσέρνομπιλ" και τέτοια .....

 

ΥΓ Μισώ την παρακολούθηση "σειρών". Μέχρι τώρα ΔΕΝ έχω δει ούτε ΜΙΑ. Πρώτη φορά εξιτάρομαι από θέμα και μάλλον παίζει ρόλο και το ολιγάριθμον των επεισοδίων. Αγαπητέ @aris2168, δεχόμεθα ευχαρίστως το καλό το Που και Μου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Οι εφημερίδες της εποχής δείχνουν και την διαχρονική ποιότητα της ελληνικής δημοσιογραφίας που ΔΕΝ φοράει γυαλιά και κρίνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αντικειμενικά.

Ευτυχώς που υπήρξαν χώρες εκτός επιρροής ΕΣΣΔ και μπορούμε σήμερα ζωντανοί να μιλάμε για αυτά, γιατί αν μπορούσαν δεν θα μαθαίναμε ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ξέχωρα ότι μπορούμε να συζητάμε αυτή την στιγμή για τέτοια ευαίσθητα θέματα χωρίς να φοβόμαστε μήπως βρουν την ip μας και μας μαζέψουν με τα σώβρακα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2019 at 1:35 PM, Kostas21 said:

To Chernobyl ηδη ειναι classic. Ισοπεδωσε τα παντα στο περασμα του.

Αλλα αυτη τη στιγμη ταυτοχρονα ενα αλλο μινι series εχει φερει πανικ. 

"When They See Us"

Τι θα γινει ο Μαγιστρος εδω δε σας λεει τι να δειτε? Περιμενει να βγουν σε διαφημιση σε σαιτς "Ανατριχιλα με τη νεα σειρα του HBO" κ ετσ?

 

When they see us.. το τέλειωσα χθες , άνετα μπαίνει στο τοπ3 μου.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πραγματικά, μπράβο Κωστή

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, mobster21 said:

Οι εφημερίδες της εποχής δείχνουν και την διαχρονική ποιότητα της ελληνικής δημοσιογραφίας που ΔΕΝ φοράει γυαλιά και κρίνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αντικειμενικά.

Ευτυχώς που υπήρξαν χώρες εκτός επιρροής ΕΣΣΔ και μπορούμε σήμερα ζωντανοί να μιλάμε για αυτά, γιατί αν μπορούσαν δεν θα μαθαίναμε ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ξέχωρα ότι μπορούμε να συζητάμε αυτή την στιγμή για τέτοια ευαίσθητα θέματα χωρίς να φοβόμαστε μήπως βρουν την ip μας και μας μαζέψουν με τα σώβρακα.

Όσο υπάρχουν εργοστάσια πυρηνικής ενέργειας, υπάρχει περίπτωση και παρόμοιου ατυχήματος.

Δηλαδή, μη θεωρήσεις επειδή δεν υπάρχουν χώρες εντός επιρροής ΕΣΣΔ σήμερα και ποστάρουμε ελεύθερα στο ίντερνετ, ότι δεν υπάρχει περίπτωση αύριο το πρωί να είμαστε νεκροί από κάτι τέτοιο. Άλλωστε, δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από την Φουκουσίμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημείωσα απλά ότι αν δεν υπήρχαν όργανα μέτρησης στον υπόλοιπο κόσμο, δεν θα το μαθαίναμε ποτέ.

Θα το κρατούσαν κρυφό για να μην αμφισβητηθεί στο ελάχιστο το αλάνθαστο που κουβαλούν ετσιθελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα μόλις το Chernobyl.

Το πέμπτο επεισόδιο είναι σαν να τρως μπουκέτο ανάμεσα στα μάτια.

Τελείωσε και έμεινα κολλημένος για λίγο στον καναπέ. Αμίλητος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σειρά έξι επεισοδίων, θρίλερ αγωνίας και δράμα είναι το ισπανικής προέλευσης 

O sabor das margaridas  (Πικρές μαργαρίτες)

Μια αστυνομικός της ισπανικής Πολιτοφυλακής που ερευνά την εξαφάνιση μιας έφηβης σε μια μικρή πόλη στη Γαλικία, ξεσκεπάζει μυστικά που συνδέονται με μια δική της απώλεια.

Έχει πολύ ενδιαφέρον και ξετυλίγεται με σχετική επιδεξιότητα το κουβάρι των αποκαλύψεων ενω υπάρχουν και ανατροπές.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas21 said:

Θα επανελθω σε καποια φαση αναλυτικοτερα.

Οχι απειλες εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι κυλάει με φιλαράκια και blacklist. Ευχάριστα. Και έχουν και καμιά 250 επεισόδια η κάθε σειρά από ότι βλέπω. Να δω πόσο θα αντέξω να μη ξεκινήσω το Τσερνομπίλ 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
On 6/11/2019 at 1:09 AM, mobster21 said:

Ολοκλήρωσα μόλις το Chernobyl.

Το πέμπτο επεισόδιο είναι σαν να τρως μπουκέτο ανάμεσα στα μάτια.

Τελείωσε και έμεινα κολλημένος για λίγο στον καναπέ. Αμίλητος.

To τελιωσα προχθες. Μιλαμε για αριστουργημα. 2 μερες τωρα ακομα το επεξεργαζομαι. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Εχθες τελιωσα το When they see us. Αλλη γροθια στο στομαχι απο εκει. Φοβερο κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2019 at 11:54 PM, Bukowski said:

Δυτική Πελοπόννησο σύμφωνα με τον πατέρα μου εκείνο το Πάσχα έβρεχε με το τσουβάλι.

Την επόμενη 5ετία ο σχετικά άγνωστος μέχρι τότε στην περιοχή καρκίνος κυριολεκτικά θέρισε.

Ο παππούς μου πέθανε από καρκίνο στο συκώτι μπαμ μπαμ το '88, η γιαγιά μου το '91 από λευχαιμία και από κοντά μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον καμιά 10αριά γνωστούς στο χωριό.

Εντάξει θα πει κανείς "ρε Μπουκόφσκι το Τσέρνομπιλ έφταιγε;".

Ε δεν ξέρω, όταν σε μια 5ετία μέσα ξεπαστρεύτηκε κόσμος και κοσμάκης κατά βάση από λευχαιμία, καρκίνο δέρματος και στομάχου ενώ πιο πριν δεν είχαμε τέτοια συμβάντα σε τέτοια ένταση το λες και "περίεργο".

Να αναφέρω και την ραγδαία αύξηση κρουσμάτων νεοπλασιών σε ανήλικα παιδιά από τα 90s και μετά στην Ελλάδα.

Τί να λέμε εγκλημάτησε η τότε ηγεσία της ΕΣΣΔ και από κοντά και οι δικοί μας πολιτικοί εδώ που πετούσαν χαρταετό.

Σε αντίθεση βέβαια με τους κατοίκους της Ουκρανίας που θυσιάστηκαν οικειοθελώς για να σώσουν ότι σωζόταν.

Το πιθανοτερο στην Δυτικη Πελοποννησο η αυξηση νεοπλασιων να συσχετιζεται με την αυξηση των φυτοφαρμακων κ την αλογιστη χρηση λιπασματων κ οχι με την εκρηξη στο Τσερνομπιλ. Υπαρχουν στο internet εφαρμογες που δειχνουν την detonation απο πυρηνικες βομβες ή την εκρηξη σε θερμοπυρηνικα εργοστασια κ ως συναρτηση του χρονου κ των ανεμων που επνεαν την πορεια του ραδιενεργου fall out. Η Δυτικη Πελοποννησος δεν δεχθηκε επιβαρυνση που στατιστικα σημαντικα να δικαιολογει αυξηση νεοπλασιων. 

Τα ραδιενεργα στοιχεια τυπου Cs-137 εχουν χρονους ημιζωης δεκαετιες, οποτε μια που η συναρτηση της ενεργοτητας των ραδιενεργων στοιχειων πεφτει εκθετικα ως συναρτηση του χρονου, αλλα ο χρονος ημιζωης ειναι μεγαλος, δεν μπορουμε να υποθετουμε μονο για τα παιδια του 1986, αλλα πρεπει να μπει στο δειγμα αναλυσης ευρυ φασμα χρονολογιων. 

Κατα τα αλλα τοτε, πινετε γαλα εβαπορε κ ενα καρο αρχιδιες...μιλαγε ο κοσμος για Μπεκερελ και μιλιρεμ και δεν ηξερε τι ελεγε. Δημοσιογραφια του κωλου!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται, μια ταινια τετοιου ειδους απο το παρελθον ειναι The china syndrome. Αν και καπως ξεπερασμενη, αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και παίζουν μίνι σειρές να θυμίσω δύο διαμαντάκια που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες 

-the night manager 

-the night of 

Αξίζουν και τα δύο και όποιος δεν τα έχει δει ας ρίξει μια ματιά 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Hades said:

Μιας και παίζουν μίνι σειρές να θυμίσω δύο διαμαντάκια που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες 

 -the night manager 

-the night of 

Αξίζουν και τα δύο και όποιος δεν τα έχει δει ας ρίξει μια ματιά 

Σωστος.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

On 6/8/2019 at 12:35 PM, Kostas21 said:

Αλλα αυτη τη στιγμη ταυτοχρονα ενα αλλο μινι series εχει φερει πανικ. 

"When They See Us"

Φοβερό. Δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω μονορούφι, μέσα στην εβδομάδα σίγουρα.

 

Sex education. Αγγλική παραγωγή, βλέπεται πολύ ευχάριστα. Την συνιστώ αν θέλετε να ξεφύγετε από τα σοβαρά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, SpiRos said:

 

 

 

Φοβερό. Δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω μονορούφι, μέσα στην εβδομάδα σίγουρα.

Το ξεκινησα κι εγω εχθες. Ωραιο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×