Jump to content

Μουσεία ΑΕΚ κ Προσφυγικού Ελληνισμού - «Αγιά Σοφιά»


George_D
 Share

Recommended Posts

Από Σεπτέμβρη,  η φώτο  Άραγε το είδαν στην ΠΑΕ;

Το είδα τώρα στο ΑΕΚ μόνο.

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και κείμενο που λέει "00:43 Μου αρέσει! 47% Σχολιάστε Κοινοποίηση George Nestoridis 27 Σεπτεμβρίου στις 8:57 π.μ.. Facebook for Android L … Γιά τό κέρινο ομοίωμα του Πατέρα μου... θέλει πολλές διορθώσεις ....ας τό δουν εκεί στήν ΠΑΕ...! ακόμη Εσείς, Nikos Andriopoulos και 363"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτά θα είναι τα 8 κέρινα ομοιώματα στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena»

 

Οκτώ κέρινα ομοιώματα θα κόσμουν τα μουσεία της ΑΕΚ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena»!

Μάλιστα, εξ αυτών μόνο οι 4 είναι ποδοσφαιριστές με την Ένωση να αναμένεται να τα παρουσιάσει όταν οι εγκαταστάσεις του γηπέδου και του Μουσείου θα τεθούν σε λειτουργία.

Σύμφωνα με το Sport24, το συνολικό κόστος κατασκευής τους ανέρχεται σε κάτι παραπάνω από 100.000 ευρώ και η εταιρεία που ανέλαβε να φέρει εις πέρας αυτό το έργο είναι η κινεζική Zhongshan Grand Orient Wax Art, με έδρα την πόλη Γκανκγκού. Τα κεφάλια είναι φτιαγμένα από σιλικόνη και τα σώματα από fiberglass, ενώ o προσδόκιμος χρόνος ζωής τους, ανέρχεται σε 25 έτη . Τα ομοιώματα βρίσκονται στην Ελλάδα και ασφαλώς θα παρουσιαστούν από την ΑΕΚ όταν θα κρίνει σκόπιμο ότι ήρθε η ώρα.

Τα 8 κέρινα ομοιώματα στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena»

Κώστας Νεστορίδης

Με το χέρι απλωμένο μπροστά αι τη μπάλα στα πόδια, ο ζωντανός θρύλος της ΑΕΚ είναι σαν να λέει στους αντιπάλους του… μην πλησιάζετε, ξέρετε την εξέλιξη. Ντυμένος στα κιτρινόμαυρα με εμφάνιση της δεκαετίας του ’60.

Μίμης Παπαιωάννου

Με μακρύ μανίκι μέσα σε κίτρινη φανέλα, διαφορετικής απόχρωσης από εκείνη του Νεστορίδη, ο συνεχιστής των μεγάλων άσσων της μεταπολεμικής εποχής έχει μια κλασική πόζα υπεροχής την ώρα που τρέχει.

Στέλιος Μανωλάς

Με φανέλα που κατέκτησε ένα από τα πρωταθλήματα της δεκαετίας του ’90, θα εμφανιστεί στο Μουσείο της ομάδας ο κατά πολλούς κορυφαίος Έλληνας στόπερ όλων των εποχών και σίγουρα της ΑΕΚ. Σε μια κλασική πόζα βαδίσματος, με το επιβλητικό στυλ του.

Θωμάς Μαύρος

Σε μια πολύ χαρακτηριστική δική του πόζα των περιόδων που μεσουρανούσε στα γήπεδα, ο “Θεωμάς” των κιτρινόμαυρων οπαδών έχει τα χέρια στη μέση και πατάει με το ένα πόδι τη μπάλα. Όπως και ο Μανωλάς, έτσι και εκείνος θα φορά κοντομάνικη φανέλα, ενώ οι παλαιότεροι είναι με μακρυμάνικες.

Λουκάς Μπάρλος

Ο πρόεδρος των προέδρων! Με κοστούμι και ένα τσιγάρο στο χέρι, ο άνθρωπος που έφτασε στα όρια της χρεοκοπίας για να δει την ΑΕΚ να μεγαλουργεί.

Στέλιος Καζαντζίδης

Καθισμένος σε καρέκλα και παίζοντας την κιθάρα του, ο “Στελάρας όλων των Ελλήνων” λαμβάνει τη δική του θέση μεταξύ των ανθρώπων-θρύλων που επελέγησαν.

Κώστας Βουτσάς

Ήταν γνωστό ότι θα συγκαταλεγόταν μεταξύ των εκλεκτών, ο άνθρωπος που πέραν της μεγάλης αγάπης του για την ΑΕΚ, έντυσε με τη φωνή και την παρουσία του το καταπληκτικό βίντεο για την ανέγερση του νέου γηπέδου.

Αριστοτέλης Ωνάσης

Ο γεννημένος στη Σμύρνη Ωνάσης, θα είναι ο εκπρόσωπος του εφοπλιστικού χώρου στο Μουσείο του Προσφυγικού Ελληνισμού. Ασφαλώς σε κοστούμι και με το ένα χέρι στην τσέπη, με στυλ αριστοκράτη της εποχής του.

Link to comment
Share on other sites

ο Ωνασης αφου ηταν Αεκτζης γιατι δεν εμπαινε στην ΑΕΚ να κανουμε δυναστεια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Βουτσάς και όχι Κωνσταντάρας που ήταν και μεγαλύτερος ηθοποιός θρύλος της τηλεόρασης και του θεάτρου και πιο άρρωστος ΑΕΚτσης ( εντός εκτός και στο θέατρο με ραδιόφωνακι την ώρα της παράστασης) 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε φτιάξει για κάποιον εκ των ιδρυτών, δεν έχουμε φτιάξει για κανέναν προπονητή και έχουμε φτιάξει για 3 (!!!) διασημοτητες που ουδεμία σχέση με την ΑΕΚ είχαν.

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω τις ενστασεις μου. Ιδεολογικα δεν θα μπορουσε ομοιωμα του Καζαντζιδη να ειναι διπλα σε αυτο του Ωναση..

Link to comment
Share on other sites

Ο Ωνάσης συγκεκριμένα δεν παίζει να ήταν καν ΑΕΚ και πιθανότατα είχε γραμμένο τον αθλητισμό γενικότερα. Ποιος υπερεγκεφαλος σκέφτηκε ότι αποτελεί το αρχέτυπο του Μικρασιάτη πρόσφυγα, δεν ξέρω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δεν έμαθε λίγο την ιστορία της ΑΕΚ ο Μελισσανίδης;; Μάλλον πρέπει να του κάνουν εντατικά οι δημιουργοί της AEKpedia.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Epitaph21 said:

Ο Ωνάσης συγκεκριμένα δεν παίζει να ήταν καν ΑΕΚ και πιθανότατα είχε γραμμένο τον αθλητισμό γενικότερα. Ποιος υπερεγκεφαλος σκέφτηκε ότι αποτελεί το αρχέτυπο του Μικρασιάτη πρόσφυγα, δεν ξέρω.

Είχα ακούσει ότι ήταν Πανιώνιος αλλά και αυτόν γραμμένο τον είχε μάλλον. Νομίζω ότι πρόκειται για μελισσανιδική έμπνευση. Στα 90ς είχε μια άλλη φαεινή ιδέα, να μετονομαστεί η Καπαδοκίας σε "Μελίνας Μερκούρη" και να γινόταν πεζόδρομος. Που οκ σπουδαία προσωπικότητα  η Μελίνα κτλ αλλά άσχετη με την ΑΕΚ, ενώ η Καππαδοκία βρίσκεται ξέρω εγώ στα βάθη της μικράς ασίας, αλλά το "Μελίνα" του φαινόταν πιο πιασιάρικο   

Link to comment
Share on other sites

Λάθος η επιλογή των τριών. Άσχετοι με την ιστορία του κλαμπ. Το γεγονός ότι ήταν ΑΕΚ ή πρόσφυγες δεν τους κάνει μέρος της ιστορίας μας.

Και για εμένα λάθος και του Στέλιου. Δεν γίνεται να μπει άνθρωπος που δεν έκανε προετοιμασία κάθε καλοκαίρι και δημιουργούσε πρόβλημα στην ομάδα να του αφιερώνεις ένα από τα τέσσερα ομοιώματα παιχτών του συλλόγου. 

Δεν μου άρεσε καθόλου το project και είμαι σίγουρος ότι πολλοί παλαίμαχοι έχουν τις αντιρρήσεις τους.

Κι εδώ μαλακία ρε Μελ? Κι εδώ του κεφαλιού σου? Εδώ δεν είναι στιγμή να το παίξεις κάτι αλλά στιγμή να τιμήσουμε τους ανθρώπους που τίμησαν τον σύλλογο. Αγωνιστικά και μη. Και φυσικά ανθρώπους με ήθος. Κάτι δεν κολλάει κυρ Δημήτρη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πρόκειται περί ελλειπης πληροφόρησης από τους αρδ και να υπάρχουν ομοιώματα των Σπανούδη, Νεγρεπόντη, Μαρόπουλου, αφού η ιστορία της ΑΕΚ δεν ξεκίνησε το 1959 με την δημιουργία της Α Εθνικης, αλλά και ομοίωμα ενος αλλού μεγάλου προέδρου, του Νίκου Γκουμα. Τώρα για Καζαντζίδη, Ωνάση αν θέλει σώνει και καλά να τον βάλει αν και δεν πολύ συμφωνώ, ας μπουν στο μουσείο προσφυγικου ελληνισμού μαζι με κάποιες άλλες προσωπικότητες πρόσφυγες. Όσο για ηθοποιούς που ήταν ΑΕΚαρες κτλ. οκ δεν ξέρω αν κολλάει, αλλά αν το θέλει τόσο, εκτός από τον Βουτσά θα έπρεπε να μπουν και ο Κωνσταντάρας που ήταν και γιος ενός εκ των ιδρυτών μας καθώς και ο Κώστας Χατζηχρήστος που ήταν πολύ γνωστός Ενωσιτης στα 60ς. Ας βάλει και μια Σωτηρία Μπελου που ήταν και αυτή ΑΕΚαρα και γηπεδικη, να μαθαίνουν και οι νεότεροι, δηλαδή όλοι μας σε αυτή την περίπτωση. 

Όσο για Μανωλά, Μομπ νομίζω ότι υπάρχει μια υπερβολή για τα χρήματα που ζητούσε, αφού σε σχέση με την αξία του ποτέ δεν πήρε όσα θα μπορούσε. Ένα καλοκαίρι θυμάμαι να μην έκανε προετοιμασια, το 1992 και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν για τα χρήματα. Το 1988 ήθελε να φύγει αλλά τελικά πήγε προετοιμασια, ενώ το 1996 ανανέωσε με μείωση στις αποδοχές του αν και ήταν ήδη μεγάλος είναι η αλήθεια. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Περί Στέλιου Μανωλά ...

Ιδιόμορφος χαρακτήρας και ΟΚ όλοι ξέρουμε τα ... "μελανά" σημεία του.

Και τα ψαρέματα στη Νάξο, και τις εκβιαστικές αποχές από την προετοιμασία, και τις ... πατρικές αναφορές στον Ρίνγκο, μέχρι και τα "καμώματα" με τους Κωστάκηδες -γιο και ανηψιό-. Και ΟΛΑ αυτά έγιναν για οικονομικούς λόγους. Όλα !

ΑΛΛΑ ...

Δεν μπορείς να μην του πιστώσεις ότι παρ' όλες τις "τσιριμόνιες" δεν άλλαξε ΠΟΤΕ φανέλα και ότι πανθομολογούμενα είναι ο κορυφαίος σέντερ μπακ που έβγαλε το Ελληνικό ποδόσφαιρο μέχρι σήμερα.

Από μένα είναι ΝΑΙ για το κέρινο του.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για να πώ την αλήθεια μου φαινόταν μεγάλη γραφικότητα τα κέρινα ομοιώματα, αλλά τα αγάλματα που έχει βάλει η Άρσεναλ στο Έμιρατς γύρω γύρω μου άρεσαν πολύ και θέλω να δώσω μία ευκαιρία. Φυσικά το παν είναι να έχεις ένα μέτρο, δεν μπορείς να φτιάξεις πολλά αγάλματα. Η Άρσεναλ έχει μόνο 5:

  • Herbert Chapman: Θρυλικός προπονητής, πρωτοπόρος, μορφή στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου
  • Ken Friar: Θρυλικό διοικητικό τους στέλεχος, κατείχε 50 χρόνια διάφορες θέσεις
  • Tony Adams, Dennis Bergkamp, Thierry Henry: ο Adams 2ος σε συμμετοχές αλλά πιο πετυχημένος γενικά από τον O'Leary που είναι 1ος, Henry 1ος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας και Bergkamp που είναι λίγο αμφιλεγόμενη επιλογή και προστέθηκε τελευταίος.

Κάπως έτσι έπρεπε να το κάνουμε κι εμείς κι ας αδικούνταν κάποιοι. Θα μπορούσαν να τιμηθούν με άλλο τρόπο.

1 διοικητικό στέλεχος, που θα έπρεπε να είναι ο Μπάρλος

1 προπονητής 

και κάποιοι ποδοσφαιριστές: Σίγουρα ο Παπαιωάννου που είναι 1ος σκόρερ και 1ος σε συμμετοχές και μετά μάλλον Μανωλάς, Μαύρος, Νεστορίδης, με πρώτο επιλαχόντα τον Σαβέβσκι. Αυτά με βάση συμμετοχές, γκολ, τίτλους.

Γενικά βρίσκω καλή την επιλογή των ποδοσφαιριστών.

Διασημότητες κανένας και οι υπόλοιποι σημαντικοί παίκτες, πρόεδροι, προπονητές θα μπορούσαν να τιμηθούν αλλιώς, ολόκληρο μουσείο φτιάχνεις, κάτι θα υπάρχει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τα είχαμε ξανασυζητήσει, μέχρι και poll είχαμε κάνει.

Ετσι κι αλλιώς θα άφηνες κόσμο δυσαρεστημένο. Πόσο μάλλον όταν βαζεις διαφορους ακυρους επειδή απλά τους γούσταρες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την στιγμή που τα μουσεία είναι δύο, λογικό να μπουν κάποια στο ένα και κάποια στο άλλο. Δεν μπορεί πχ ο Ωνάσης, που είναι άσχετος με την ΑΕΚ αλλά οκ τον βγάλαμε "σύμβολο της προσφυγιάς που ήρθε με σαπιοκάραβα και κατέκτησε τον κόσμο" :)   να μπει σε αυτό της ομάδας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ... συρσιλίκι έχει αρχίσει εδώ και καιρό.

Απλά όσο πλησιάζει η ώρα των εγκαινίων, κορυφώνεται.

Σημαιοφόρος της γκρίνιας - γρίνιας - γρίνας η "Χρηστάρα" που έχει στραβώσει επειδή δεν συμπεριλήφθηκε στα κέρινα ομοιώματα.

Καυστικός και είρων ......

xrar.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να το έγραψε/σκέφθηκε αυτό ο ίδιος ο Αρδίζογλου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stylianopoulos said:

Αποκλείεται να το έγραψε/σκέφθηκε αυτό ο ίδιος ο Αρδίζογλου.

Υπάρχει ... "μυστικοσύμβουλος"*.

Είναι αυτός που του έφτιαξε προφίλ στο φβ και που "βάζει το χεράκι του' σε πολλές από τις αναρτήσεις του.

Τα ποστς του ιδίου κάνουν μπαμ από μακριά.

Φωτογραφίες από την αγωνιστική του δράση και μπινελίκια στον Μπινέ που έκοψε από την ΑΕΚ τον "σούπερμαν" τερματζή γιό Μάριο.

Παραδείγματος χάριν :

xrar2.jpg

;) :lol:

 

* Έχω και όνομα ... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

 Σε μια μια ιδανική ενδεκάδα του ελληνικού ποδοσφαίρου από καταβολής Α Εθνικής, οι τέσσερις παίκτες της ΑΕΚ που θα έμπαιναν σε αυτήν, θα ήταν λογικά οι Νεστορίδης, Παπαϊωάννου, Μαύρος και Μανωλάς.  Οπότε έχει νόημα η επιλογή τους και ο αποκλεισμός κάποιων άλλων μεγάλων μορφών της ιστορίας μας, αν και ίσως θα μπορούσαν να μπουν και ένας δυο προπολεμικοί, χωρίς τους οποίους η ΑΕΚ δεν θα είχε γίνει ποτέ μεγάλη ομάδα οπότε δεν θα είχαν ακολουθήσει οι άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

@Rayo Vallecano 21 είναι μεγάλο μπέρδεμα.

Όποιος μπλεχτεί με την επιλογή προσώπων για τα κέρινα κινείται "επί ξυρού ακμής".

Είναι οι προπολεμικοί που λες.

Είναι οι Μαρόπουλος, Τζανετής.

Είναι ο Σταματιάδης (μακροβιότερος Αρχηγός της ομάδας).

Είναι ο Σεραφείδης (800 χρόνια στην ΑΕΚ, από χίλια δυό πόστα).

Και πάει λέγοντας ....

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νονός said:

@Rayo Vallecano 21 είναι μεγάλο μπέρδεμα.

Όποιος μπλεχτεί με την επιλογή προσώπων για τα κέρινα κινείται "επί ξυρού ακμής".

Είναι οι προπολεμικοί που λες.

Είναι οι Μαρόπουλος, Τζανετής.

Είναι ο Σταματιάδης (μακροβιότερος Αρχηγός της ομάδας).

Είναι ο Σεραφείδης (800 χρόνια στην ΑΕΚ, από χίλια δυό πόστα).

Και πάει λέγοντας ....

Απλά για την συζήτηση, και παρότι ξέρω ότι είσαι κατά του να μπουν ομοιώματα, αν ήταν  να διαλέξεις 10 ή 11 παίκτες από όλη την ιστορία της ΑΕΚ, χωρίς να πρόκειται για ιδανική ενδεκάδα αλλά απλά για τους κορυφαίους, ποιους θα επέλεγες; 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×