Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

2 minutes ago, Duck_Season said:

Στο πέταλο έχει κάποιο νόημα, στο υπόλοιπο γήπεδο όχι. Λείπουν βέβαια από την εξίσωση η τιμή των εισιτηρίων και το κανάλι διάθεση τους. 

Ας εχει πληροτητα 90%+ η ΑΕΚ για 4-5 χρονια σερι και το συζηταμε για δυνατοτητες αυξησης χωρητικοτητας στα πεταλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ας εχει πληροτητα 90%+ η ΑΕΚ για 4-5 χρονια σερι και το συζηταμε για δυνατοτητες αυξησης χωρητικοτητας στα πεταλα.

Δεν λέω αυτό 

Αν στα πέταλα έχει 500 ευρώ η season και στο κέντρο 1000, ενδέχεται αρκετοί από κεντρο να μεταναστευσουν. Αλλά και χωρίς μεταναστευση η μαρίδα που σκαρφαλώνει στα καθίσματα το βρίσκω λίγο δύσκολο να τα βρει και να τα διαθέσει 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bukowski said:

Στα ευρωπαικα δεν επιτρεπεται απ οσο ξερω, ενω στα εγχωρια απο την στιγμη που δεν κανουν sold out ποιος ο λογος να αυξησουν και χωρητικοτητες; Για 2 ματς (ντερμπι) τον χρονο; Δεν εχει νοημα.

Μα γιαυτό είναι πτυσσομενα. Στα ευρωπαϊκά κλειδώνουν σαν κάθισμα και στα εγχώρια κλειδώνουν σαν όρθιοι. 

Δεν μιλάμε για το γήπεδο αλλά για πεταλα φυσικά και έτσι φυσικά αυξάνεται χωρητικότητα μειώνεται η τιμή εισητηριου που έτσι και αλλιώς είτε λόγο κουλτούρας είτε λόγο οικονομικών στο πέταλο δεν θέλουν να δώσουν παραπάνω από 5-10 ευρώ ανάλογα τον αγώνα η διάρκειας πάνω από 150 ευρώ. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2021 at 1:46 PM, Man Of Faith said:

Ελπιζω οτι στα εξοδα του γηπεδου θα περιλαμβανεται και η φυλαξη.

Σίγουρα , αφού το μόνο που θα επιτρέπεται να είναι γραμμένο θα ναι το σήμα του ΟΠΑΠ. Λογικά  με τα έσοδα της χορηγίας θα καλύπτονται τα έξοδα του γηπέδου, μεταξύ των οποίων και η φύλαξη. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εχθές από το γήπεδο κάτι όχι τόσο εύκολο για κάποιον που ζει Γλυφάδα και δουλεύει Πειραιά επιστρεφοντας οικογενειακό από εκδρομή. Μου άρεσε η έτοιμη πλευρά και όντως βυζαντινιζει από κοντά. 

Η Φιλαδέλφεια με πολλή ζωή και πολλά μαγαζιά που φαίνεται ετοιμάζονται για το γήπεδο τόσο που η σύζυγο μου ζήτησε βόλτα στη νέα φιλαδελφεια ( μπλούζες ΑΕΚ τα παιδί, καφεδάκι βυζαντινή., επίσκεψη μουσείο Φίλιος, βόλτα άλσος, μετά να φάμε πεζόδρομο και μετά γλυκακι τιλλας) 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, AG21 said:

Πέρασα εχθές από το γήπεδο κάτι όχι τόσο εύκολο για κάποιον που ζει Γλυφάδα και δουλεύει Πειραιά επιστρεφοντας οικογενειακό από εκδρομή. Μου άρεσε η έτοιμη πλευρά και όντως βυζαντινιζει από κοντά. 

Η Φιλαδέλφεια με πολλή ζωή και πολλά μαγαζιά που φαίνεται ετοιμάζονται για το γήπεδο τόσο που η σύζυγο μου ζήτησε βόλτα στη νέα φιλαδελφεια ( μπλούζες ΑΕΚ τα παιδί, καφεδάκι βυζαντινή., επίσκεψη μουσείο Φίλιος, βόλτα άλσος, μετά να φάμε πεζόδρομο και μετά γλυκακι τιλλας) 

Σταθερή αξία ο Τιλλας, στην ΝΦ. Πρέπει να ναι πολλές δεκαετίες. 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 9 Κερκίδες και εγκαταστάσεις θεατών 
1. Τα καθίσματα των θεατών πρέπει να είναι ατομικά, εδραιωμένα (δηλ. στο πάτωμα) 
χωριστά το ένα από το άλλο, διαμορφωμένα, αριθμημένα, από ανθεκτικό και μη εύφλεκτο 
υλικό.
Η χρήση προσωρινών καθισμάτων απαγορεύεται.
2. Το γήπεδο πρέπει να διαθέτει εγκαταστάσεις τροφοδοσίας και αναψυκτικών για όλους 
τους θεατές σε κάθε τμήμα του γηπέδου.
3. Επιπλέον, οι κερκίδες πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προδιαγραφές:
Κατηγορία
Γηπέδου Προδιαγραφές
1 Οι αγώνες μπορεί να διεξάγονται με όρθιους θεατές.
2
Οι αγώνες θα διεξάγονται μόνον με καθήμενους θεατές, κάθε δε τμήμα 
όρθιων θεατών θα παραμένει κλειστό (η χρήση πάγκων κάθε μορφής, 
απαγορεύεται και θα θεωρείται ως θέσεις ορθίων).
3
Ελίτ
4. Το 1/4 τουλάχιστον των καθημένων θέσεων του γηπέδου πρέπει να είναι στεγασμένο.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, CHⓇIS said:

Άρθρο 9 Κερκίδες και εγκαταστάσεις θεατών 
1. Τα καθίσματα των θεατών πρέπει να είναι ατομικά, εδραιωμένα (δηλ. στο πάτωμα) 
χωριστά το ένα από το άλλο, διαμορφωμένα, αριθμημένα, από ανθεκτικό και μη εύφλεκτο 
υλικό.
Η χρήση προσωρινών καθισμάτων απαγορεύεται.
2. Το γήπεδο πρέπει να διαθέτει εγκαταστάσεις τροφοδοσίας και αναψυκτικών για όλους 
τους θεατές σε κάθε τμήμα του γηπέδου.
3. Επιπλέον, οι κερκίδες πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προδιαγραφές:
Κατηγορία
Γηπέδου Προδιαγραφές
1 Οι αγώνες μπορεί να διεξάγονται με όρθιους θεατές.
2
Οι αγώνες θα διεξάγονται μόνον με καθήμενους θεατές, κάθε δε τμήμα 
όρθιων θεατών θα παραμένει κλειστό (η χρήση πάγκων κάθε μορφής, 
απαγορεύεται και θα θεωρείται ως θέσεις ορθίων).
3
Ελίτ
4. Το 1/4 τουλάχιστον των καθημένων θέσεων του γηπέδου πρέπει να είναι στεγασμένο.

 

On 6/10/2021 at 11:11 PM, AG21 said:

Ακατανόητη η επιλογή να μην βάλουν καθίσματα πτυσσόμενα που μετατρέπουν το πέταλο σε όρθιων κατεπιλογη θεατών. 

13209?format=jpg&bg=F0EEEF

 

πληρεί τα στάνταρ . << Τα καθίσματα των θεατών πρέπει να είναι ατομικά, εδραιωμένα (δηλ. στο πάτωμα) 
χωριστά το ένα από το άλλο, διαμορφωμένα, αριθμημένα, από ανθεκτικό και μη εύφλεκτο 
υλικό.>>

Είναι ατομικά

Είναι εδραιωμένα στο πάτωμα

Είναι χωριστά το ένα απο το άλλο

Είναι διαμορφωμένα και αριθμημένα

Είναι ανθετικά και απο μ εύφλεκτο υλικό

Απλά είναι και πτυσσόμενα που δεν υπάρχει περιορισμός ....

Το αν θέλει ο άλλος να το έχει ανοικτό ή κλειστό και να κάθεται όρθιος είναι δικό του θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που λέτε για πτυσσόμενα καθίσματα άρα σε μια θύρα που θα έχει καμία 1000αδα τσαμπατσηδες σε κάθε αγωνα

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Duck_Season said:

Μου αρέσει που λέτε για πτυσσόμενα καθίσματα άρα σε μια θύρα που θα έχει καμία 1000αδα τσαμπατσηδες σε κάθε αγωνα

Θα δείξει για το τσαμπατζίδες .  πιθανών . άλλα οι πτυσσόμενες κάνουν χώρο και γιάυτους . 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, AG21 said:

Θα δείξει για το τσαμπατζίδες .  πιθανών . άλλα οι πτυσσόμενες κάνουν χώρο και γιάυτους . 

unpopular opinion

να πανε να γαμηθούν οι τζαμπαμαν

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, όλοι καλοί χωρανε

Και δεν τα καθονται να τους σηκώνουν από τις θέσεις που δεν έχουν πληρωσει

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Duck_Season said:

Έτσι, όλοι καλοί χωρανε

Και δεν τα καθονται να τους σηκώνουν από τις θέσεις που δεν έχουν πληρωσει

Γιατί στο πέταλο ποιος κάθεται στη θέση του ? οπου βρεις η όπου έχει ποστο καθεσαι η βασικά είναι όρθιος πάνω στο καρεκλάκι και προσπαθείς να ισορροπήσει και πολλές με 2 σε ένα καρεκλάκι με το ενα πόδι στο ένα καρεκλάκι και το άλλο στο μπροστινό . 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Macross said:

unpopular opinion

να πανε να γαμηθούν οι τζαμπαμαν

βασικά δεν ξέρω πώς θα μπορούν να μπαίνουν στο νεο γήπεδο αλλα δεν το αποκλείω κιόλας . 

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες νομίζω δεν έχουν εξέδρες με  πτυσσόμενα καθίσματα, που μετατρέπονται από κερκίδες καθήμενων σε κερκίδες ορθίων. Στην Γερμανία από ότι ξέρω το κάνουν και κάποιος είπε ότι το σκέφτεται κάποια αγγλική ομάδα. Πάντως δεν είναι κάτι που κυριαρχεί στην ευρώπη, ούτε στην ελλάδα το κάνει κάποια ομάδα . Οπότε δεν είναι και τόσο κουλό, που δεν το κάνουμε εμείς, άσχετα αν θα μπορούσε να γίνει. 

Βέβαια θα ήταν ένας τρόπος να ξεπεράσουμε σε χωρητικότητα το Καραϊσκάκη, τουλάχιστον στις εγχώριες διοργανώσεις, αλλά οκ τότε μπορεί και ο γαύρος να κάνει το ίδιο και να βρεθεί πάλι με μεγαλύτερη χωρητικότητα.  

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες νομίζω δεν έχουν εξέδρες με  πτυσσόμενα καθίσματα, που μετατρέπονται από κερκίδες καθήμενων σε κερκίδες ορθίων. Στην Γερμανία από ότι ξέρω το κάνουν και κάποιος είπε ότι το σκέφτεται κάποια αγγλική ομάδα. Πάντως δεν είναι κάτι που κυριαρχεί στην ευρώπη, ούτε στην ελλάδα το κάνει κάποια ομάδα . Οπότε δεν είναι και τόσο κουλό, που δεν το κάνουμε εμείς, άσχετα αν θα μπορούσε να γίνει. 

Βέβαια θα ήταν ένας τρόπος να ξεπεράσουμε σε χωρητικότητα το Καραϊσκάκη, τουλάχιστον στις εγχώριες διοργανώσεις, αλλά οκ τότε μπορεί και ο γαύρος να κάνει το ίδιο και να βρεθεί πάλι με μεγαλύτερη χωρητικότητα.  

Στην Γερμανία όντως το κάνουν οι περισσότερες ομάδες, στο Μόναχο το έχω δει κι από κοντά. Στην Αγγλία δεν υπάρχει γιατί δεν επιτρέπεται να είσαι όρθιος, οπότε δεν υπάρχει λόγος. Στην Ελλάδα όπου στα πέταλα οι οπαδοί είναι όρθιοι θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpiRos said:

Στην Γερμανία όντως το κάνουν οι περισσότερες ομάδες, στο Μόναχο το έχω δει κι από κοντά. Στην Αγγλία δεν υπάρχει γιατί δεν επιτρέπεται να είσαι όρθιος, οπότε δεν υπάρχει λόγος. Στην Ελλάδα όπου στα πέταλα οι οπαδοί είναι όρθιοι θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Καλά σε πολλές χώρες είναι όρθιοι στα πέταλα ή σε ένα μέρος τους,  αλλά παρόλα αυτά δεν έχουν  πτυσσόμενα καθίσματα, πρέπει να ναι γερμανική πατέντα ή καινοτομία νομίζω.

Πάντως  αν θες ούτως ή αλλως στριμώχνεις κόσμο, στα πέταλα,  απλά με κανονικά καθίσματα το κάνεις ανεπίσημα, είτε με τζαμπατζήδες είτε μα "μαύρα" εισιτήρια, (στο ΟΑΚΑ νομίζω σε αρκετά ντέρμπι έχει ή μάλλον είχε παραπάνω κόσμο στην 35-1)  ενώ με πτυσσόμενα ανεβάζεις την επίσημη χωρητικότητα στις εγχώριες διοργανώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ανεβασω παραπάνω αλλά μπερδεύτηκα γιατι ακολουθούσε αμέσως μετά το άλλο, δεν πειράζει ας είναι και τα δύο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο, στις 12 το μεσημέρι, στα γραφεία της Περιφέρειας Αττικής θα πέσουν οι υπογραφές στην προγραμματική σύμβαση ανάμεσα στην Περιφέρεια και την Ερασιτεχνική ΑΕΚ για την προμήθεια ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού εξοπλισμού απαραίτητου για τη λειτουργία του γηπέδου.

Το παρόν θα δώσουν ο Περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης, ο διοικητικός ηγέτης της ΠΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης, ο Πρόεδρος της Ερασιτεχνικής, Αλέξης Αλεξίου, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΠΑΕ ΑΕΚ, Γιώργος Κοσμάς καθώς και εκπρόσωποι της Dimand.

enwsi.gr

Link to comment
Share on other sites

Πως να μην εχει καθυστερησει αυτο το εργο, οταν το καθε βημα του χρειάζεται ξεχωριστή χρηματότηση και εγκριση της.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται με ξρνα λεφτά έτσι είναι δυστιχως, διαφορετικά πληρώνεις και στο δίνουν σύντομα με το κλειδί στο χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πόμολα έχουν εγκριθεί άραγε; Φοβάμαι νέα καθυστέρηση, αφού χωρίς αυτά δεν παραδίδει γήπεδο ο τίγρης. 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Ολλανδία Αυστρία με θέσεις όρθιων και πτυσσομενα καθίσματα. Προφανώς στο euro δεν ισχύουν οι κανονισμοί της uefa... 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσει τα έργα ο δήμος, αυτό με τους αναβαθμούς, ή τα πεζούλια δεν ξέρω τι θέλουν να φτιάξουν εκεί Αυτό μας καίει. Και η μικρή υπογειοποίηση, αλλά αυτό ακούγεται ότι θα μπορέσουν να το βγάλουν εκτός από τις απαιτήσεις για να λειτουργήσει το γήπεδο. Τα υπόλοιπα με τον ρυθμό τους πιστεύω θα είναι έτοιμα την ημερομηνία που είπαν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×