Jump to content

stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ναι την ταξιδιαρα ψυχη λεω. Και εννοειται οτι στο σχολειο ηταν αδυνατον να γνωριζω οτι το κομματι ειναι κλεμμενο. Εξακολουθω να τις γουσταρω τις Τρυπες κι ας εχει γραφικοποιηθει ο Αγγελακας επαναλαμβανω. Ειναι κομματι της νιοτης μας και ενα απο τα ελαχιστα ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα εκεινης της εποχης που ολοι ακουγαν Μεταλικα, Σλεηερ, Σοντομ και Μεηντεν. Αργοτερα μεγαλωσαμε, κατασταλαξαμε και ανακαλυψαμε κι αλλους ηχους και πιο λαϊτ καταστασεις και και και. Λεμε ομως πως εκανε ενα παιδι στο γυμνασιο οταν ανακαλυπτε την Αμερικη με τις Τρυπες. Και ειναι μεγαλη δουλεια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι Τρύπες είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο για την ελληνική μουσική το οποίο εκτιμήθηκε αρκετά μετά από τη διάλυσή τους. Τουλάχιστον στο βαθμό που άξιζε να εκτιμηθεί.

 

Σε ηλικία 9 ετών η θεία μου η οποία είναι μουσικός, μου χάρισε στα γενέθλιά μου τα 9 πληρωμένα τραγούδια και από τότε οι Τρύπες είναι ένα τεράστιο προσωπικό κεφάλαιο. Φτάνει να (ξανα)πω ότι επέλεξα τη νομική του ΑΠΘ αντί αυτής των Αθηνών λόγω αυτής της μπάντας. Αποφάσεις ζωής με βάση τις Τρύπες και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη στόχευση από πλευράς μου, απλώς λόγω αυτής της μπάντας (και λόγω των Σπαθιών αλλά πολύ λιγότερο-τα Σπαθιά ποτέ δεν με συνεπήραν, απλώς έγραψαν 7-8 ωραία τραγούδια) είχα σχηματίσει μια πάρα πολύ στρεβλή εικόνα για τη Θεσσαλονίκη. Απογοητεύτηκα βέβαια στο εξάμηνο, εξάλλου οι Τρύπες είχαν ήδη διαλυθεί απλώς δεν ήταν ακόμη γνωστό. Το τηλ για την επόμενη πρόβα δεν έγινε ποτέ είπε ο Αγγελάκας.

 

Δεν τους έψαξα, μόνο με τον Ζαμπέτα έχω λίγες κουβέντες κι αυτό γιατί παίζουμε στο ίδιο στούντιο τελευταία. Ο μεγάλος μου θαυμασμός πάντα ήταν για τον Παπαδόπουλο αλλά γεωγραφικά ακολουθήσαμε την ακριβώς αντίθετη πορεία (όταν εγώ ανέβαινα εκείνος κατέβαινε για να διδάξει στο ΤΕΙ). Ο Καράς χάθηκε από τον κόσμο, ο Τόλιος οκ είναι ο Τόλιος και ο Αγγελάκας κάνει τα δικά του.

 

Δεκαετία 90 θυμάμαι μια κοινωνική αποστροφή για τις Τρύπες. Αθήνα δεν ξέρω, επαρχία όμως οι Τρύπες ήταν ξέρω γω κάτι για φρικιά και ναρκομανείς. Και όχι στην υπερβολή του, πραγματικά αυτό πίστευαν. Και άντε οι συντηρητικοί γονείς να το πίστευαν... Η νεολαία; Μαλάκα η γενιά μου είναι η πιο σάπια γενιά. Παιδιά του σχολείου και άκουγαν Τερλέγκα (!) Πυξ Λαξ και Άννα Βίσση. Μιλάμε για ψόφο, όχι μαλακίες.

 

Παρ' όλα αυτά οι λίγοι κανονικοί άνθρωποι που ακούγαμε κανονική μουσική συνδυάσαμε τις Τρύπες με την εφηβεία μας, τα πρώτα τσιγάρα, αλητείες και ό,τι ακολουθεί συνήθως (...). Προσωπικά για εμένα ΑΕΚ και Τρύπες είναι ταυτόσημα βιώματα.

 

Νομίζω ότι η αποδοκιμασία της πλειοψηφικής πλέμπας στις Τρύπες αποδεικνύει πόσο πολύ έχει αλλάξει η κοινωνία μας μέσα σε 20 χρόνια. Σήμερα ας πούμε είναι εντελώς φυσιολογικό ένας νέος άνθρωπος να ακούσει μουσικές με ένταση, με έκρηξη, με πάθος κλπ. Γι αυτό και η πλειοψηφία σήμερα αποδέχτηκε αυτή τη μπάντα και ζητάει reunion (για να βγάλει καμια selfie αλλά οκ).

Έγραφαν ότι ο Αγγελάκας επί της ουσίας αποδοκίμαζε την τότε ελληνική κοινωνία μέσα από τους στίχους του και τις τοποθετήσεις του. Την κοινωνία της πασοκοκρατίας, του τζάμπα καταναλωτισμού και του ανατέλλοντος τότε life-style μέσω των σκουπιδιών του Κωστόπουλου κλπ. Γενικά εκείνα τα χρόνια υπήρχαν αλλαγές τεράστιες στην Ελλάδα και οι Τρύπες ήταν έξω από αυτά ή τουλάχιστον παρακολουθούσαν επικριτικά.

 

Μουσικά δεν έχει νόημα να πούμε κάτι, δεν έπαιξαν κάτι καινούριο. Είχαν ηχητική ταυτότητα, είχαν έναν πάρα πολύ σπουδαίο μουσικό όπως ο Παπαδόπουλος, αλλά και ο Καράς, έκαναν τον κύκλο τους και τέλος.

 

Ο Αγγελάκας μετά τις Τρύπες δεν με συγκινεί ιδιαίτερα, τον έχω δει αρκετές φορές αλλά λείπει ο ηλεκτρισμός, λείπει η ένταση και βασικά είναι διαφορετικός ο κόσμος που τον ακούει σε σχέση με όσους άκουγαν Τρύπες. Δηλαδή μου χει τύχει να είναι δίπλα μου σε λάιβ του Αγγελάκα 40άρα μιλφ η οποία ήρθε, άκουσε το σιγά μη κλάψω και έφυγε. Σαφώς δεν είναι πρόβλημα του Αγγελάκα αυτό, αλλά είναι η φάση που με απωθεί λίγο. Συν ότι το 90% της μουσικής που κάνει είναι σκατά.

 

[video=youtube;Ve_cbGL8Q6A]

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι την ταξιδιαρα ψυχη λεω. Και εννοειται οτι στο σχολειο ηταν αδυνατον να γνωριζω οτι το κομματι ειναι κλεμμενο. Εξακολουθω να τις γουσταρω τις Τρυπες κι ας εχει γραφικοποιηθει ο Αγγελακας επαναλαμβανω. Ειναι κομματι της νιοτης μας και ενα απο τα ελαχιστα ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα εκεινης της εποχης που ολοι ακουγαν Μεταλικα, Σλεηερ, Σοντομ και Μεηντεν. Αργοτερα μεγαλωσαμε, κατασταλαξαμε και ανακαλυψαμε κι αλλους ηχους και πιο λαϊτ καταστασεις και και και. Λεμε ομως πως εκανε ενα παιδι στο γυμνασιο οταν ανακαλυπτε την Αμερικη με τις Τρυπες. Και ειναι μεγαλη δουλεια αυτη.

 

aκουγες εσυ Ζοντομ ρε μαλακα?

Link to comment
Share on other sites

Γάμησέ τα, έχω πάρει και δίσκους xD

Σοντομ, Τεσταμεντ, Ανιουλεητορ οπως τους λεγαμε τοτε. Οτι μαλακια θες. Μακρυ μαλλι και "επανασταση" του κωλου μεχρι να ισιωσω στα 16 που με βρηκε ο ερωτας και ανακαλυψαμε την ασυγκριτη ποιοτητα του σκυλαδικου που μονο στους καψουροστιχους του γινεται κατανοητο τι περνας.

 

- Σταυρο ωραιος ρε μαν :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Ο αγγελακας εκανε ντουετο με το τζιμακο για το κκε και τον κραζανε στα περισσοτερα σχολια. xD

 

Δεν ηταν και η πιο ωραια αισθηση να ακους διασκευες τα χιτακια των τρυπων με μπαγλαμαδακια και επισης τον αγγελακα να τραγουδαει καθιστος "Όσοι γινούν πρωθυπουργοί όλοι τους θα πεθάνουν τους κυνηγάει ο λαός απ' τα καλά που κάνουν."

 

Απο την αλλη,ασχετα αν δεν μου αρεσε τοσο η σολο καριερα του,δεν μπορεις να τον κατηγορησεις γιατι θα μπορουσε ευκολα να κανει ενα tribute band και να "ροκαρει" με την ασπρη χαιτη του πανω στην εμπορικη επιτυχια των τρυπων.Κοινως,εκανε τη μαλακια του,εβγαλε καποια χιτακια πχ σιγα μην κλαψω,γελαστες ανηφορες κλπ.

 

Btw,Ο Θ. Ανεστόπουλος ενώνει Διάφανα Κρίνα, Γ. Αγγελάκα, Α. Ιωαννίδη και Last Drive

Μεγάλη συναυλία, την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου στην Τεχνόπολη

 

Ο "κλαψιαρης" Ανεστοπουλος.:D

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Το εχω ξαναβαλει και αλλη φορα αλλα ειναι ενα τραγουδι που μου αρεσει πολυ και ετυχε ο διαολος να το παιξει εκει που επινα τις μπυρες μου την μερα που επεσε η ΑΕΚ και εφυγε στον αερα ολο το τραπεζι...! Απο τοτε εκτος οτι μου αρεσει με συγκινει και ολας..

 

[video=youtube;vUGDkHXDGhE]

Link to comment
Share on other sites

ο ορισμος του κουκουρουκου οτι να ναι

πανσεληνος, μακαρος, χαρουλα, κοντοες

 

[video=youtube;hQrO-O6ngNk]

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×