Jump to content

EURO 2016


George_D
 Share

Recommended Posts

Allez le blues. Μεγάλη κάβλα να βλέπεις το ματς με καμιά 300 madwursts και να έχουν μείνει με αυτό το χαζοχαμογελο φάσης τι παίχτηκε τώρα; Καλή πουτσα και στο μουνακι τον νοιερ που μπορεί να είναι ο καλύτερος τερμας του πλανήτη αλλά έχει μια μύτη μέχρι στο Θεό.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ πριν πολύ λίγα χρόνια μας γαμησαν τα πρεκια, σκότωσαν κόσμο, έκαψαν χωριά κλπ. Κανέναν σεβασμό δεν έχω, ούτε αποδεχομαι την πολιτικώς ορθή άποψη ότι η Γερμανία δεν έχει καμιά ιστορική σχέση με τους ναζί. Γενικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί στην Ελλάδα είναι νορμαλ να αντιπαθεις τους τούρκους αλλά γραφικό να αντιπαθεις τους γερμανούς. Τεσπα

Εχουν το αγχος κατα βαθος οι Ελληνες μηπως ειναι απογονοι Τουρκων και τους απαρνιονται με καθε τροπο ακομα και 200 χρονια μετα. 400 χρονια ηταν αυτα. Ενω οι Γερμανοι τι να προλαβουν να γαμησουν σε 4 χρονια;

Link to comment
Share on other sites

καλα απογονοι δε παιζει, και οι Σκωτσεζοι κ οι Ουαλοι κατακτημενοι τοσα χρονια ειναι, δε νομιζω να ειναι απογονοι των Αγγλων.

Χωρις πλακα, πιθανοτερο ειναι να ναι απογονοι Ελληνων οι Τουρκοι παρα το αντιθετο. Εκτος αν πιστεψουμε οτι οντως οι Γενιτσαροι δεν γαμουσαν και δεν ειχαν ξωγαμα (εδω γελαμε), η οι χριστιανικοι ελληνοφωνοι πληθυσμοι της πρωην βυζαντινης επικρατειας περιοριζονταν μονο εντος σημερινης Ελλαδας. Αυτο βεβαια δεν αναιρει το γεγονος οτι ο νεοελλην εχει καποιες ανασφαλειες τετοιου ειδους

Link to comment
Share on other sites

τελικος για να επιστρεψουμε στα αγωνιστικα, πορτογαλια-γαλλια. Οι πορτογαλοι κυνηγουν το κυπελλο που δεν μπορεσαν να παρουν στην εδρα τους το 2004 αλλα απο την αλλη η φανελλα της Γαλλιας και ειδικα στην εδρα της πιστευω θα επικρατησει ευκολα δυσκολα. Εκτος αν ο Σαντος επιχειρησει με αμυνα αμυνα αμυνα να παει το παιχνιδι στα πεναλτι

Link to comment
Share on other sites

Buko, ο Σβαινσταιγκερ δεν φαινεται να πηγαινει στην μπαλλα με προθεση να την διωξει με το χερι, θεωρω οτι ειναι ακουσιο.

Η Γερμανια οντως σημερα φανηκε κουρασμενη, μια και τα Γαλλακια παιζανε φιλικο με τους Ισλανδους, ενω σε αυτους βγηκε ο κωλος να αποκλεισουν την Ιταλια.

Χουμελς κ Κεντιρα μεγαλες απωλειες, θεωρω ομως οτι ο Κιμιχ δεν ηταν κακος. Τον Ροις δεν τον πηρε, νομιζω γιατι ηταν τραυματιας.

Επισης νομιζω οτι η Γαλλια σε δυο χρονια θα ειναι καλυτερη ομαδα, διοτι θα εχει περισσοτερη εμπειρια ως συνολο. Κοντρα βεβαια στους ? ορτουγεζους τους ευχομαι τα χειροτερα κ ελεος πια με το allez les bleues...,τι ξενερωτο...!

Στα γαλλικά μάλλον δεν ακούγεται ξενέρωτο.Το les bleues olé olé olé σε ρυθμο ειμαστε δυο ειμαστε τρεις θα ηταν πιο παραξενο.  Και ο γαλλικος υμνος μπορει να ακουγεται ξενερωτος αλλα τον εχουμε διασκευασει και εμεις, σε δικο μας τραγουδακι :)

Link to comment
Share on other sites

τελικος για να επιστρεψουμε στα αγωνιστικα, πορτογαλια-γαλλια. Οι πορτογαλοι κυνηγουν το κυπελλο που δεν μπορεσαν να παρουν στην εδρα τους το 2004 αλλα απο την αλλη η φανελλα της Γαλλιας και ειδικα στην εδρα της πιστευω θα επικρατησει ευκολα δυσκολα. Εκτος αν ο Σαντος επιχειρησει με αμυνα αμυνα αμυνα να παει το παιχνιδι στα πεναλτι

Αν τα κυπελλα τα κερδιζαν οι φανελες, τοτε η Ελλαδα το 2004 δεν θα χε φθασει ουτε στους 8. Ασε που και η ? ορτογαλια δεν ειναι και καμια χωρα χωρις  ποδοσφαιρικη ιστορια, σιγουρα πολυ μεγαλυτερη απο αυτην της Ελλαδας το 2004.  ? αντως η Γαλλια μοιαζει φαβορί και λογω εδρας αλλα στο ποδοσφαιρο και ειδικα σε εναν αγωνα δεν νικαει παντα το φαβορι.

Link to comment
Share on other sites

H φανέλα, το ειδικό βάρος είναι μία έννοια που δυσδιάκριτα θα λέγαμε συνεισφέρει σε επιτυχίες.

? .χ. η Γερμανία όταν δεν είχε καλή εθνική ομάδα είχε και άσχημες επιδόσεις με εξαίρεση το 2002 που βοηθήθηκε όμως και απο την κλήρωση.

Η Γαλλία το ίδιο.

Μόνον η Ιταλία κατάφερνε κάποιες φορές να πετύχει αποτελέσματα χωρίς να είναι πολύ καλή.

Μεγαλύτερη σημασία έχει η κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές σε συνδυασμό με την ποιότητα τους και η καθοδήγηση του τεχνικού επιτελείου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί στην Ελλάδα είναι νορμαλ να αντιπαθεις τους τούρκους αλλά γραφικό να αντιπαθεις τους γερμανούς. Τεσπα

? έρα από τα 4/400 και τον Μουσολίνι, η Γερμανία είναι Ευρώπη, έχει ζητήσει συγνώμη, έχει χρηματοδοτήσει ουσιαστικά την ευρωπαϊκή ένωση.

 

Το εντελώς αντίθετο με την Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη η αίσθηση όταν έχεις κερδίσει. Αυτό για τον Μουσολίνι. Τη συγνώμη της Γερμανίας ας την αξιολογήσει καθένας όπως θέλει. Αλλά όταν σχεδόν όλοι μας προλάβαμε ανθρώπους που έζησαν την κατοχή (υπάρχουν πολλοί ακόμη στη ζωή) είναι λογικό ορισμένοι τουλάχιστον να έχουμε σχηματίσει άλλη εικόνα. Εξάλλου στην επαρχία έχουν μείνει εκφράσεις από τον καιρό εκείνο. ? αράδειγμα: είχα πάει στο χωριό μου πριν κάνα μήνα και σε κάποια φάση ο πατέρας μου λέει στη μάνα μου "καλά ρε γιωργία θα φύγει το χωριό και δεν θα πάρουμε χαμπάρι". Όταν ρώτησα τι φράση είναι αυτή μου εξήγησαν ότι μόλις έσκαγε γερμανικό απόσπασμα, όλοι οι κάτοικοι έφευγαν στα λαγκάδια να κρυφτούν γιατί συνήθως σκότωναν κι από κανέναν. Έφυγε το χωριό λέγανε λοιπόν κι έχει μείνει και σήμερα. Όλα αυτά χθες. Η τουρκοκρατία ήταν προχθές. Και προφανώς ήταν τουρκοκρατία, υπήρχε φτώχεια και δυστυχία αλλά τηρουμένων των αναλογιών της εποχής πάντα, η ζωή συνεχίζονταν κανονικά. Οι γερμανοί αν δεν σκότωναν καίγανε σπίτια ξέρω γω. Ακόμα θυμάμαι τη φράση της προγιαγιάς μου να λέει "μας έκαψαν εδώ οι γερμανοί... πολύ πράμα". Όλα τα σπίτια χτίστηκαν με το που έφυγαν οι Γερμανοί γιατί τα παλιά τα κάψανε. Ε όλα αυτά ενδόμυχα δημιουργούν μία αντιπάθεια τουλάχιστον.

 

Η χρηματοδότηση είναι αστείο πράγμα, αφού έκαναν κράτος με τα πακέτα των αμερικάνων χρηματοδότησαν την ΕΕ. Ξέχασαν όμως να πληρώσουν κάτι αποζημιώσεις και κάτι δάνεια. Αλλά βέβαια αυτά τα λένε οι σανοφάγοι, οι γραφικοί και η Κωνσταντοπούλου. Έτσι λένε διάφοροι που όλως τυχαίως βέβαια δεν έχουν προσεγγίσει νομική σχολή ούτε στα 100χλμ στη ζωή τους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Talos

Λαός δεν είναι μόνο η πολεμική και διπλωματική ιστορία, είναι και ο πολιτισμός και οι επιστήμες. Οι Τούρκοι είναι μια χώρα μεγέθους Αγγλίας ή Γερμανίας που δεν έχουν βγάλει έναν επιστήμονα, έναν φιλόσοφο έναν συγγραφέα έναν οτιδήποτε. Ανακάλυψαν τη γενοκτονία το τσιγάρο τους δερβίσηδες και τέλος. Όταν κάποιος πάει επίσημη επίσκεψη στη χώρα τους τον υποδέχονται με λουκούμια και ποντιακούς χορούς για να δείξουν ότι έχουν πολιτισμό. Κάναν πολλά οι Γερμανοί, ζήτησαν συγνώμη και όλοι ξέρουν πως στην πρώτη ευκαιρία θα ξανακάνουν τα ίδια. Οι Τούρκοι έκαναν και αυτοί πολλά, αλλά έχουν το κωλοπαιδισμό να σου πουν πως δεν έτρεξε κάστανο και στην πρώτη ευκαιρία θα ξανακάνουν περισσότερα. Δε σταμάτησαν ποτέ άλλωστε αν σκεφτεί κανείς τι γίνεται με τους Κούρδους τόσα χρόνια.Γενικά και οι δύο αχώνευτοι είναι αλλά για μένα ο Τούρκος δεν έχει αντίπαλο. Και όχι, η απέχθεια για τους Γερμανούς είναι σχεδόν καθολική αλλά οι Τούρκοι με τα κάσους μπέλι και σια είναι γείτονες και αδέρφια.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει το 4-3-3, το 4-2-3-1, το δεξί μπακ και το αριστερό χαφ με τον αν οι Γερμανοί έσφαξαν κόσμο, και οι Τούρκοι είναι καριόληδες, και οι Άγγλοι ήταν αποικιοκράτες. 

Ξεκολλάτε ρε. Μπαλίτσα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά κάτι θέλουμε κι εμείς να ασχολούμαστε, όσοι δεν βλέπουμε τίποτε άλλο εκτός από ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά κάτι θέλουμε κι εμείς να ασχολούμαστε, όσοι δεν βλέπουμε τίποτε άλλο εκτός από ΑΕΚ

Ναι, αλλά μιλάτε για μια εθνική που τα δισέγγονα εκείνων που σας χαλάνε, είναι μειοψηφία στην ομάδα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν το πάω ένα βήμα παρακάτω και ρωτώ. Γιατί συμπαθούμε ποδοσφαιρικά και τους Μακαρονάδες του Ντούτσε;

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Talos

Γιατί στις ποδοσφαιρικές μάχες υπερβάλουν εαυτούς και δε φωνάζουν το αγαπημένο τους αγιούτο. :D  

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει ο Ολυμπιακός και η Νασιοναλμανσαφτ να γαμιούνται και όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμηθούνε.

Link to comment
Share on other sites

? ρος ΣΤαυρο.

Τι γραφεις ρε συ ελεος. ? οια ζωη συνεχιζοταν κανονικα.. Μα ειναι δυνατον.. Τι διαολο, μονο ιστοριες ακους? ιστορια δεν διαβασες τοσα χρονια? Αν οι Γερμανοι καψαν χωρια, οι Οθωμανοι δεν αφησαν τιποτα ορθιο. Γυναικες αυτοκτονουσαν πηδωντας στο γκρεμο με τα μωρα, η χιος γενοκτονηθηκε, και αυτα μοναχα σε rebellion. TEΣΣΕΡΙΣ ΑΙΩΝΕΣ σκλαβιας. ? οια ζωη συνεχιζοταν κανονικα?

ΡΕ τι διαβαζω πρωινιατικα και θα συγχιστω.

Η τελευταια χαρακια των Οθωμανων ηρθε στην Κυπρο, και καθομαστε και ρωταμε τι εγινε?

 

Τεσπα, μπορουμε να μεινουμε ον τοπικ?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν επί 400 χρόνια κάνανε κατοχή με την ίδια ένταση των γερμανών, μαθηματικά θα είχε αφανιστεί το ελληνικό έθνος. ? όσοι είμαστε εξάλλου;

Τέσπα, οντόπικ.

 

Φερνάντο Σάντος δεν θέλω να σε ξαναδώ στην ΑΕΚ αλλά όσο να πεις σε πάμε. Γκουντ λακ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Talos

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν επί 400 χρόνια κάνανε κατοχή με την ίδια ένταση των γερμανών, μαθηματικά θα είχε αφανιστεί το ελληνικό έθνος. ? όσοι είμαστε εξάλλου;

Τέσπα, οντόπικ.

 

Φερνάντο Σάντος δεν θέλω να σε ξαναδώ στην ΑΕΚ αλλά όσο να πεις σε πάμε. Γκουντ λακ.

Το λήγω και εγώ με ένα τελευταίο σχόλιο. Γενοκτονία ? οντίων 352.000 νεκροί σε δύο χρόνια. Κάποτε είμασταν πολλοί και είχαμε τη μεγαλύτερη σε πληθυσμό πόλη του κόσμου. Μετά ήρθαν οι Τούρκοι και ώσπου να απελευθερωθούμε μείναμε λίγοι.

Καρπουζά μακρυά από την ΑΕΚ. Εγώ ανήκω σε αυτούς που δε σε πάνε και εκνευρίζομαι που δυστυχώς ο ΚΡΟ σε ξαναέφερε στο προσκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Talos

Δάσκαλος ήταν ο Φάντροκ, άντε να δεχτώ και το Ρεχάγκελ ως τέτοιο. Ο κύριος της φωτογραφίας δεν ήταν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει. Μας γλεντάει όντως σε αυτήν τη φάση αλλά ξέρουμε πολύ καλά που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ πριν πολύ λίγα χρόνια μας γαμησαν τα πρεκια, σκότωσαν κόσμο, έκαψαν χωριά κλπ. Κανέναν σεβασμό δεν έχω, ούτε αποδεχομαι την πολιτικώς ορθή άποψη ότι η Γερμανία δεν έχει καμιά ιστορική σχέση με τους ναζί. Γενικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί στην Ελλάδα είναι νορμαλ να αντιπαθεις τους τούρκους αλλά γραφικό να αντιπαθεις τους γερμανούς. Τεσπα

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις...τι σχεση εχει ο Χουμελς κ ο Μποατεγκ με τους ναζι? Επειδη τους εζησα, πιστεψε με, ειναι πολυ πιο low profile απο τους περισσοτερους Ευρωπαιους, ειναι δικαιοι σαν εργοδοτες κ οι περισαοτεροι ειναι εξαιρετικα ειλικρινεις κ αμεσοι. Οσον αφορα την ομαδα τους, αποδεδειγμενα στις 4 πιο βαριες του κοσμου, ασχετα αν χθες δικαια εχασαν.
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλος ήταν ο Φάντροκ, άντε να δεχτώ και το Ρεχάγκελ ως τέτοιο. Ο κύριος της φωτογραφίας δεν ήταν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει. Μας γλεντάει όντως σε αυτήν τη φάση αλλά ξέρουμε πολύ καλά που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος.

ΚΥ? ΕΛΟΥΧΟΣ ........ ? ΟΣΟΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ 21 ΑΙΩΝΑ????????

ΜΑΝΟΛΟ.....

ΣΤΕΛΙΟΣ........

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν το πάω ένα βήμα παρακάτω και ρωτώ. Γιατί συμπαθούμε ποδοσφαιρικά και τους Μακαρονάδες του Ντούτσε;

 

:D

Οι οποιοι επισης εκτελουσαν, εκλεβαν κ βιαζαν σε Ελληνικα χωρια. Η Ιταλια, ομως, ποτε δεν τιμωρηθηκε για τα εγκληματα της, διοτι αλλαξε πλευρα στο τελος (btw. H κωλοτουμπα!). Τεσπα το ληγω κ εγω εδω.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×