Jump to content

Euroleague ​🏀


SpiRos
 Share

Recommended Posts

Το πρόβλημα δεν είναι ποιοί ασχολούνται και ποιοί όχι.

Το πρόβλημα είναι καθαρά στο πώς λειτουργεί η Euroleague.

Την ίδια μαλακια πάνε να κάνουν και στο ποδόσφαιρο, και θα πάρουν με μαθηματική ακρίβεια τα αρχίδια μου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μιλάμε για τον (μεγάλο) Zeljko, να αναφέρουμε ότι η μοναδική Ελληνική ομάδα που τον.έχει κερδίσει σε Final 4, είναι η Α.Ε.Κ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μιλάμε για τον (μεγάλο) Zeljko, να αναφέρουμε ότι η μοναδική Ελληνική ομάδα που τον.έχει κερδίσει σε Final 4, είναι η Α.Ε.Κ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε και μεις μια ευκαιρια να παρουμε τη μεγάλη ευρωπαική κούπα.

Link to comment
Share on other sites

Και που περάσαμε τελικό, ψιλοθαυμα ήταν.

Και εκείνη την Kinder δεν γινόταν να την κερδίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και που περάσαμε τελικό, ψιλοθαυμα ήταν.

Και εκείνη την Kinder δεν γινόταν να την κερδίσουμε.

Ναι ηταν αλλα στην ιστορια μενει ο νικητης, οχι τοσο ο φιναλίστ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αυνανίζομαι με οργασμούς μεγατόνων στο τρίποντο Του.

Με το που κανει την αλλαγη και βγαζει το Χατζη ημουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα παρει το σουτ Εκεινος. Δεν περιμενα βεβαια το off balance και τη χειροτερη δυνατη εκτελεση, ηξερα ομως οτι θα μπει ρε μαλακα. Δηλαδη και κουταλα να το κανε, παλι σιγουρος ημουνα οτι θα μπει.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν αλλα στην ιστορια μενει ο νικητης, οχι τοσο ο φιναλίστ.

Μια χαρά μένει στην ιστορία και ο φιναλίστ.

Εξού και το "Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή".

Προφανώς βέβαια και ο πρώτος είναι πρώτος, και ο δεύτερος τίποτα, αλλά τον τελικό όλοι τον θυμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μένει στην ιστορία και ο φιναλίστ.

Εξού και το "Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή".

Προφανώς βέβαια και ο πρώτος είναι πρώτος, και ο δεύτερος τίποτα, αλλά τον τελικό όλοι τον θυμούνται.

Εξαρταται. Εγω ας πουμε ξερω οτι η Ρεαλ στο ποδοσφαιρο πηρε 5 συνεχομενα ευρωπαικα, σπο το 1956 εως το 1960, αλλα οχι με ποιους αντιπαλους στον τελικο τα πήρε. Τον φιναλιστ τον θυμαται οποιος παρακολουθησε τον τελικό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται. Εγω ας πουμε ξερω οτι η Ρεαλ στο ποδοσφαιρο πηρε 5 συνεχομενα ευρωπαικα, σπο το 1956 εως το 1960, αλλα οχι με ποιους αντιπαλους στον τελικο τα πήρε.

Ούτε οι ίδιοι της Real δεν ξέρουν, κι εγώ δεν ξέρω με ποιόν έπαιζε ο Πανελλήνιος τους τελικούς την δεκαετία του '50.

Αλλά μια χαρά ξέρω/ξέρουμε τα τελευταία 30-35 χρόνια ποιοί ήταν οι τελικοί σε μεγάλες ποδοσφαιρικές/μπασκετικες διοργανώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το που κανει την αλλαγη και βγαζει το Χατζη ημουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα παρει το σουτ Εκεινος. Δεν περιμενα βεβαια το off balance και τη χειροτερη δυνατη εκτελεση, ηξερα ομως οτι θα μπει ρε μαλακα. Δηλαδη και κουταλα να το κανε, παλι σιγουρος ημουνα οτι θα μπει.

νταξει. εκατσα και ειδα το βιντεο.. μαλακα τι μπασκετ παιζοταν τοτε... ποσο καβλα.. απο τους προπονητες μεχρι το παιδι με τις πετσετες.. χαχαχα. μεγαθηρια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε οι ίδιοι της Real δεν ξέρουν, κι εγώ δεν ξέρω με ποιόν έπαιζε ο Πανελλήνιος τους τελικούς την δεκαετία του '50.

Αλλά μια χαρά ξέρω/ξέρουμε τα τελευταία 30-35 χρόνια ποιοί ήταν οι τελικοί σε μεγάλες ποδοσφαιρικές/μπασκετικες διοργανώσεις.

Καλα να μην αρχισουμε τα κουιζ, υποθετω οτι θα τα ξερεις επειδη ασχολεισαι. Αλλα οπως λες στο τελος ξεχνιεται. Για την ΑΕΚ το 1998 συγκεκριμενα  το θυμουνται λιγοτεροι , απο αυτους που γνωριζουν για τα 6 ευρωπαικα του βαζελου και τα 3 του γαυρου

Link to comment
Share on other sites

Bucanero μου ειναι αλλο 60 χρονια πισω που εγραψες και αλλο μια 20ετια πριν. Κι αν το φερουμε στα μετρα μας, 88-98 ειναι η δεκαετια με τη μεγαλυτερη δημοτικοτητα του αθληματος στην Ελλαδα. Προσωπικα θυμαμαι παρα πολυ καλα και τα f4 του Αρη και του ΠΑΟΚ και των αιωνιων και της ΑΕΚ που εκλεισε τη δεκαετια. Εδω θυμαμαι Κορατς, Κυπελλουχων, δε θα θυμαμαι τα f4;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Bucanero μου ειναι αλλο 60 χρονια πισω που εγραψες και αλλο μια 20ετια πριν. Κι αν το φερουμε στα μετρα μας, 88-98 ειναι η δεκαετια με τη μεγαλυτερη δημοτικοτητα του αθληματος στην Ελλαδα. Προσωπικα θυμαμαι παρα πολυ καλα και τα f4 του Αρη και του ΠΑΟΚ και των αιωνιων και της ΑΕΚ που εκλεισε τη δεκαετια. Εδω θυμαμαι Κορατς, Κυπελλουχων, δε θα θυμαμαι τα f4;

Οκ συνδεσμίτη του ΣΦ 40 εκκλησιων, αλλα διαφωνεις οτι περισσοτεροι πιτσιρικαδες γνωριζουν για τα 6 ευρωπαικα του βαζελου και τα 3  του γαυρου (τα ευρωπαικα οχι αυτα που πηρε χθες), απο αυτους που ξερουν οτι η ΑΕΚ επαιξε τελικο το 1998;;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αυνανίζομαι με οργασμούς μεγατόνων στο τρίποντο Του.

 

Τεράστιος παίχτης ο μπουγατσομπάνε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συνδεσμίτη του ΣΦ 40 εκκλησιων, αλλα διαφωνεις οτι περισσοτεροι πιτσιρικαδες γνωριζουν για τα 6 ευρωπαικα του βαζελου και τα 3  του γαυρου (τα ευρωπαικα οχι αυτα που πηρε χθες), απο αυτους που ξερουν οτι η ΑΕΚ επαιξε τελικο το 1998;;

 

Εξαρτάται πόσο μπασκετικός είσαι. Αν είσαι αρκετά, τότε μια χαρά θυμάσαι το ματς. Εδώ ήμουν 7 χρονών και το είδα λάιβ. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχουμε κοντά στους 16 πόντους στα πρώτα 18 λεπτά και να λέω του πατέρα μου ότι ο Τζόρνταν δύο φορές τους πόντους που είχε η ΑΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο μπασκετικός είσαι. Αν είσαι αρκετά, τότε μια χαρά θυμάσαι το ματς. Εδώ ήμουν 7 χρονών και το είδα λάιβ. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχουμε κοντά στους 16 πόντους στα πρώτα 18 λεπτά και να λέω του πατέρα μου ότι ο Τζόρνταν δύο φορές τους πόντους που είχε η ΑΕΚ. 

Αρα συμφωνεις μαζι μου. Αφου εξαρταται απο το ποσο μπασκετικος εισαι, περισσοτεροι ξερουν για τα 6 και τα 3 ευρωπαικα των βαζελου και γαυρου απο αυτους που γνωριζουν για τον τελικο της ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Οκ συνδεσμίτη του ΣΦ 40 εκκλησιων, αλλα διαφωνεις οτι περισσοτεροι πιτσιρικαδες γνωριζουν για τα 6 ευρωπαικα του βαζελου και τα 3  του γαυρου (τα ευρωπαικα οχι αυτα που πηρε χθες), απο αυτους που ξερουν οτι η ΑΕΚ επαιξε τελικο το 1998;;

Εννοειται. Αν τους ρωτησεις ομως με ποιες πχ τα πηρε ο ΠΑΟ τα ευρωπαϊκα λιγοι θα εχουν 6/6. 

Εγω ομως - και πολλοι συνομηλικοι - μπορω να σου πω για το Χοσε Μπιριουκοφ, το Φερναντο Ρομαι και για Τσικο Σιμπιλιο. Ουτε καν Κορμπαλαν, Σολοθαμπαλ και Σαν Επιφανιο που ειναι τοτεμ του ισπανικου μπασκετ. Σεριφης Μανελ Κομας κοουτς Και Σαραγοσα στον τελικο με ΠΑΟΚ το 91, Κλιφορντ Λιουκ προπονητης Ρεαλ και μεγαλη καριερα, μπορω να γραφω ωρες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται. Αν τους ρωτησεις ομως με ποιες πχ τα πηρε ο ΠΑΟ τα ευρωπαϊκα λιγοι θα εχουν 6/6. 

Εγω ομως - και πολλοι συνομηλικοι - μπορω να σου πω για το Χοσε Μπιριουκοφ, το Φερναντο Ρομαι και για Τσικο Σιμπιλιο. Ουτε καν Κορμπαλαν, Σολοθαμπαλ και Σαν Επιφανιο που ειναι τοτεμ του ισπανικου μπασκετ. Σεριφης Μανελ Κομας κοουτς Και Σαραγοσα στον τελικο με ΠΑΟΚ το 91, Κλιφορντ Λιουκ προπονητης Ρεαλ και μεγαλη καριερα, μπορω να γραφω ωρες.

Εγω ομως εγραψα οτι "στην ιστορια μενει  ο νικητης (ξεχασα να προσθεσω το κυριως ο νικητης)  οχι τοσο ο ηττημενος" και σε αλλο σχολιο "οτι λιγοτεροι θυμουνται τον φιναλιστ, οχι οτι δεν τον θυμαται κανεις. Βαριεμαι να διευκρινιζω καθε φορα τι ακριβως εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Και σου απαντω οτι ειναι θεμα σε ποιον απευθυνεσαι. Αν απευθυνεσαι στο δικο μας το ηλικιακο range μια χαρα θυμομαστε. Οσο κατεβαινεις τοσο λιγοτερα θα ξερουν. Ετσι το βλεπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και σου απαντω οτι ειναι θεμα σε ποιον απευθυνεσαι. Αν απευθυνεσαι στο δικο μας το ηλικιακο range μια χαρα θυμομαστε. Οσο κατεβαινεις τοσο λιγοτερα θα ξερουν. Ετσι το βλεπω εγω.

 

Εγω ομως εγραψα οτι "στην ιστορια μενει  ο νικητης (ξεχασα να προσθεσω το κυριως ο νικητης)  οχι τοσο ο ηττημενος" και σε αλλο σχολιο "οτι λιγοτεροι θυμουνται τον φιναλιστ, οχι οτι δεν τον θυμαται κανεις. Βαριεμαι να διευκρινιζω καθε φορα τι ακριβως εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν πρέπει να δώσει η Euroleague και τρίτο «εισιτήριο» σε ελληνική ομάδα:

«Η Ευρωλίγκα θα οδηγηθεί εκεί. Θα έχει περισσότερες ομάδες στο μέλλον. Στο σύντομο μέλλον. Η ΑΕΚ με την ιστορία που έχει στο ελληνικό και το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι μια ομάδα που θα μπορούσε να είναι στην διευρυμένη Ευρωλίγκα».

 

http://www.aek365.com/a-521647/omprantobit-omada-gia-eurwligka-h-aek.htm

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος του επαγγελματικού αθλητισμού έχει αλλάξει τα τελευταία 15+ χρόνια τόσο πολύ που το "ιστορικό" κεκτημένο ενός σωματείου είναι το τελευταίο που λαμβάνεται υπόψη. 

Συνεπώς ο Ομπράντοβιτς δεν έχει κανένα δίκιο σε αυτό που λέει. 

Το πρόβλημα και το έχω ξαναγράψει, δεν είναι η ιστορικότητα της ΑΕΚ εν προκειμένω που μας καίει, αλλά η οικονομική της δυνατότητα να σταθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας. 

Αν η ΑΕΚ είχε την οικονομική δυνατότητα ή θα ήταν ήδη στην Ευρωλίγκα ή θα ήταν θέμα ενός-δύο ετών να επανέλθει και μάλιστα με συμβόλαιο και όχι κάρτα. 

Ο Μάκης ο Αγγελόπουλος μου δίνει την αίσθηση πως πιο πολύ επιθυμεί να παίξει η ΑΕΚ στην Ευρωλίγκα, παρά ότι έχει την οικονομική δυνατότητα να το επιβάλει. 

Περιμένω, χωρίς να τον κατηγορώ, μια δήλωση του τύπου πως εμείς είμαστε έτοιμοι από όλες... τις απόψεις να ενταχθούμε στην Λίγκα, πράγμα που αυτόματα θα σημαίνει και την ύπαρξη της οικονομικής δυνατότητας από μεριάς του. 

Όλα τα άλλα κατά τη γνώμη μου, είναι άγονες και άσκοπες κουβέντες που δημιουργούν φρούδες ελπίδες. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×