Jump to content

mvp - βραβείο Μάλμπασα 2015/16


nikos
 Share

mvp - βραβειο μαλμπασα σεζον 2015/16  

39 members have voted

  1. 1. mvp της σεζόν

    • Ανέστης
      0
    • Γκάλο
      0
    • Ντίντακ
      0
    • Κολοβέτσιος
      0
    • Άρθο
    • Σιμόες
    • Γιόχανσον
    • Μάνταλος
      0
    • Αραβίδης
    • Μπαρμπόσα
    • Τζεμπούρ
      0
    • Μπαρόχα
      0
    • Βάργκας
  2. 2. Χειρότερος παίκτης (βραβείο Μάλμπασα) της σεζόν

    • Ανέστης
      0
    • Μπαρόχα
      0
    • Γκάλο
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Ντίντακ
      0
    • Σοιλέδης
    • Κολοβέτσιος
    • Άρθο
    • Λαμπρόπουλος
    • Τζανετόπουλος
    • Κορδέρο
    • Ανάκογλου
    • Μάνταλος
    • Αραβίδης
      0
    • Πλατέλλας
    • Μπουονανότε
    • Τζεμπούρ
    • Πέκχαρτ
      0
    • Κρισάντους
    • Βάργκας
      0


Recommended Posts

Το πρωτάθλημα τελείωσε με την ολοκλήρωση και των play-offs και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ είναι ήδη σε διακοπές, έχοντας αφήσει πίσω μια σεζόν με 46 επίσημους αγώνες, εκ των οποίων οι 36 ήταν για το ? ρωτάθλημα της Super League (μαζί με τα play-offs) και οι 10 για το Κύπελλο. Συνολικά 27 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησαν οι (συνολικά τέσσερις, εκ των οποίων ο Στέλιος Μανωλάς σε δύο «θητείες») προπονητές της ομάδας, με πρώτο σε χρόνο συμμετοχής τον Ροντρίγκο Γκάλο και τελευταίο τον Ανδρέα Βλαχομήτρο που έπαιξε τέσσερα λεπτά στη Νέα Σμύρνη την περασμένη Τρίτη.

Από τη στατιστική έρευνα που έκανε το www.aekfc.gr, προκύπτουν πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία για το πρωταθλημα που έληξε, όπως:
  • ? ρώτος σε χρόνο συμμετοχής (σε κανονική περίοδο και play offs) ήταν ο Ροντρίγκο Γκάλο με 2786 λεπτα
  • ? ρώτοι σε αγώνες (σε κανονική περίοδο και play offs) ο Γιάκομπ Γιόχανσον και ο Χρήστος Αραβίδης με 34
  • ? ρώτοι σκόρερ οι Χρήστος Αραβίδης, Ελντερ Μπαρμπόσα και Ρόναλντ Βάργκας με 9 γκολ ο καθένας
  • ? ρώτοι σε ασίστ οι Γκάλο και Βάργκας με 5
  • Τις περισσότερες κίτρινες κάρτες είδαν οι Ντίντακ Βιλά και Αντρέ Σιμόες, από εννέα ο καθένας.
Και το στατιστικό παράξενο της εφετινής ΑΕΚ: με βάση τους πρώτους έντεκα σε χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα, η βασική ενδεκάδα της ομάδας απαρτίζεται από τους Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιο, Αρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλο, Βάργκας, Μπαρμπόσα και Αραβίδη. Κι όμως, αυτή η ενδεκάδα δεν ξεκίνησε σε κανέναν αγώνα ? ρωταθλήματος ή Κυπέλλου! Μπορεί αθροιστικά σε λεπτά συμμετοχής να ήταν ο καθένας από αυτούς μέλος της «βασικής» ενδεκάδας, αλλά ποτέ αυτοί οι ένδεκα δεν μπήκαν μαζί στο γήπεδο!

Στον πίνακα που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε τι κατέγραψε για τον καθένα η στατιστική υπηρεσία του www.aekfc.gr.


  ? ΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ ΑΓΩΝΕΣ ΛΕ? ΤΑ ΓΚΟΛ ΑΣΙΣΤ Κ.Κ* Α? ** 1 .  Μπαρόχα Αλάιν  25 2250      2   2.  Σοϊλέδης Αριστείδης  14 878    1  2   4.  Άρθο Θέσαρ  23  2043    1  5  1 5.  Λαμπρόπουλος Βασίλης  21  1353      2   6.  Κορδέρο Μιγκέλ  17  571      4  1 7.  Έλντερ Μπαρμπόσα  30 2206 9  4  8   8. Αντρέ Σιμόες   31 2694    2  9   9. Βάργκας Ρόναλντ  26 1584 9  5  6  1 10. Ανάκογλου Δημήτρης  3 111      1   11. ? λατέλλας Βαγγέλης  18 899 1       12. Γκάλο Ροντρίγκο      31 2786 1  5  5  1 14. ? έκχαρτ Τόμας  14 510 3    2  1 18. Γιόχανσον Γιάκομπ  34 2769 5  4  2   19. Τζεμπούρ Ράφικ  22 1177 2  1  4  1 20. Μάνταλος ? έτρος  29  2265 2  4  8   21. Αραβίδης Χρήστος  34 2544 9  3  6   22. Ανέστης Γιάννης  11 990         23. Ντίντακ Βιλά 26 2302   1   9 24. Βλαχομήτρος Ανδρέας  1 4         25. Γαλανόπουλος Κώστας  1 45         26. Κολοβέτσιος Δημήτρης  29 2480      2   27. Μπακάκης Μιχάλης  7 523      1   30. Μπουονανότε Ντιέγο      27 1197 6    2   36. Ζουκουλίνι Μπρούνο  3 187      2   55. Τζανετόπουλος Άνταμ  13 789      2   77. Βασιλαντωνόπουλος Σταύρος  2 87         99. Κρισάντους Μακόλεϊ  8 265 1      
* Κίτρινες κάρτες
** Αποβολές
Edited by CHRIS
Link to comment
Share on other sites

? αιχταρα σαν το Γιοχανσον, με τοσα κλεψιματα, κοψιματα και συμμετοχη στο παιχνιδι,

2 μονο κιτρινες....

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

11VYX7U.jpg

 

Με εξαιρεση το μαλακα στην αρχη, οι υπολοιποι ειναι οι πραγματικες μπαλαδοφατσες του φορουμ. Οι υπολοιποι ειστε φιεστακηδες και του συρμου να πουμε.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που μέτρησε είναι οτί ο πούστης ο ? ορτογάλος πάίζει να μην έκανε ΕΝΑ κακό παιχνίδι... στο 90% των παιχνιδιών μας ήταν υποψήφιος MVP και στην μέτρια μέρα του ήταν του 6...

Για τον Γιάκομπ υπήρξε κι ένα διάστημα εκεί γύρω στο Μάρτη που τον έβλεπες κι έλεγες "έλα βγάλτο έξω το παιδί, έχει κλατάρει και σέρνεται..."

Όταν είναι κι οι 2 σε τοπ φόρμα, ο Σουηδός βγάζει πιο ποιότητα...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

11VYX7U.jpg

 

Με εξαιρεση το μαλακα στην αρχη, οι υπολοιποι ειναι οι πραγματικες μπαλαδοφατσες του φορουμ. Οι υπολοιποι ειστε φιεστακηδες και του συρμου να πουμε.

 

Εγω παντως, ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ το Σπυρο, βλεπω οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι ειστε ? ΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μια ωραια, ταιριαστη ? ΑΡΕΑ. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Για Σιμόε, είναι τεράστια ηλιθιότητα που δεν τον παίρνει ο Σαντος στο Γιούρο για βασικό να σηκώσει την κούπα. απο αυτό και μονο δεν το παίρνει η ? ορτογαλία.

 

αναλογιστείτε τι λαθος είναι να μην τον ψηφίζει καποιος MVP

Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά υποκειμενικά είναι αυτά. Σιμόες και Γιόχανσον οι καλύτεροι της ομάδας. Για να πω κι εγώ τη μαλακία μου, ψήφισα τον Σουηδό, γιατί παρόλη τη κοιλιά που έκανε, όταν έπαιζε καλά ήταν μια κλάση πάνω απ' όλους και στα μεγάλα παιχνίδια κατάπιε τους αντιπάλους και προσαρμόστηκε και σε νέα θέση κατά τη διάρκεια της σεζόν.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν για Σιμοες, Μπαρμποσα και Γιόχανσον. Ψηφίδα και εγώ τον πρώτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι έκαστος αποκτήθηκε με δυο-τρια κατοσταρικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest mich21

Ήμουν ανάμεσα σε Μπαρμπόσα,Γιόχανσον και Σιμόες και τελικά επέλεξα τον πρώτο.

 

Ο χειρότερος για φέτος ήταν ο Μπουονανότε γιατί όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω είναι αυτός που σου προκαλεί οίκτο αλλά επέλεξα να ψηφίσω μετά τον αγώνα με τον ? ανιώνιο το Σεφερλικό μαρκάρισμα του Σοιλέδη πήγε σε αυτόν η ψήφος μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

και εγω αυτους τους 2 Ψηφισα για τους ιδιους λογους! Στο μονο που διαφωνω με κωστα ειναι η ομαδα δανεισμου. Εγω θα ηθελα να τον δω στους τραχωνες και να εχουν και λατινο προπονητη που εχει καταδικαστει στην χωρα του για ξυλοδαρμο....

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτους τους 2 Ψηφισα για τους ιδιους λογους! Στο μονο που διαφωνω με κωστα ειναι η ομαδα δανεισμου. Εγω θα ηθελα να τον δω στους τραχωνες και να εχουν και λατινο προπονητη που εχει καταδικαστει στην χωρα του για ξυλοδαρμο....

Δεν θελω να σου βαζω ιδεες αλλα και οι ρουμάνοι λατινοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σου βαζω ιδεες αλλα και οι ρουμάνοι λατινοι είναι.

 

 

Για την ακρίβεια θα ήθελαν να είναι λατίνοι, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια θα ήθελαν να είναι λατίνοι, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς.

Δεν υπαρχει φυλη "λατινων". Λατινικη γλωσσα μιλανε :). Φυσικά δεν μιλάγαμε για αυτό, απλά ο Χάμπος αναζητούσε τον... ιδανικό προπονητή για τον Μάνταλο :D

 

Στο θέμα της συζητησης, αφου δεν βλεπω αγωνες της ΑΕΚ δεν εχω σαφη ιδεα ποιοι παιζουν καλυτερα. Ψηφισα Βαργκας για καλυτερο μονο βαση των στατιστικων που διαβαζω, Ενας απο τους τρεις πρωτους σκορερ της ΑΕΚ φετος, νομιζω πρωτος σε τελικές πάσες, ηταν ο καθοριστικος παικτης στα τρια ντερμπυ του β γυρου σκοραροντας το μοναδικο γκολ στο καθενα καθως και στο τελικό με τις δυο ασιστ που έδωσε.

 

Χειρότερο ψήφισα τον ? λατέλα πάλι χωρίς να μπορώ να συγκρίνω βλέποντας αγωνες, περισσοτερο επειδη ξεκινησε ως βασικος, δεν εκανε τιποτα και μετά εξαφανίστηκε τελείως μάλλον επειδή για Α εθνική απλά δεν έκανε.   Για Μπουανονότε που είπαν καποιοι ηταν απογοητευση φανταζομαι σε σχεση με αυτο που περιμεναμε ;; περσι το καλοκαίρι, αλλά σκοραρε σε καποια παιχνίδια, σε μέρο όρο γκολ ανα παιχνίδι ήταν και αρκετά ψηλά νομίζω, δεν πρεπει να ηταν ο ανύπαρκτος παίκτης σε όλο το πρωτάθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει φυλη "λατινων". Λατινικη γλωσσα μιλανε :).

 

Νεολατινική γλώσσα με ότι αυτό συνεπάγεται, τέλος πάντων. :)

Link to comment
Share on other sites

Νεολατινική γλώσσα με ότι αυτό συνεπάγεται, τέλος πάντων. :)

Και μεις νεοελληνικά μιλάμε τότε :)

Link to comment
Share on other sites

Και μεις νεοελληνικά μιλάμε τότε :)

 

Εντελώς άστοχος παραλληλισμός.

 

εχμ

οι λατινοι ηταν φυλη. ? εριοχη της Ιταλιας ητω.

οι λατινοι (Romance δλδ γλωσσικα) θεωρουνται τα εθνη Ιταλια, Γαλλια, Ισπανια, ? ορτογαλια αλλα και η Ρουμανια Σπυραν. Με αμεση βαση απο τα λατινικα της Ρωμαικης Αυτοκρατοριας.

Τα βλαχικα-Ρουμ ειναι βασισμενα στη λατινικη, αφου η Δακια ειχε Ρωμανοποιηθει. Ειναι λοιπον λατινοι, αφου δε μπορεις να τους καταταξεις σε Γοτθους, Γερμανοφυλες οπως επισης δεν ειναι Σλαβοι αν και εχουν επιρροες απο αυτους  (οπως και απο εμας) κλπ

 

Την εκδοχή που οι ρουμάνοι είναι λατίνοι την υποστηρίζουν κυρίως οι ρουμάνοι ιστορικοί. Η άλλη εκδοχή είναι για νοτιοανατολικά φύλα, κυρίως σλαβικά, αλλά αρκετά ανακατεμένα.

 

Η γλώσσα τους προσαρμόστηκε στα λατινικά.

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά ξεκίνησαν από ένα σχόλιο σε κάτι που είπε ο Χαμπος :) ? ροτείνω να ανοίξουμε ενα topic για τη ρουμανική γλώσσα :D

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά ξεκίνησαν από ένα σχόλιο σε κάτι που είπε ο Χαμπος :) ? ροτείνω να ανοίξουμε ενα topic για τη ρουμανική γλώσσα :D

 

:D

Άστο καλύτερα γιατί εγώ βαριέμαι να πλατιάζω σε φόρουμ, δουλεύω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Με εχετε μπερδεψει ρε μαλακες..

Δηλαδη αν κλεισουμε λουτσεσκου εχουμε παει σε λατικικη επιλογη η οχι ?

 

Ωχ, άλλο φύλο είναι αυτό; Για πε'.

Link to comment
Share on other sites

Guest Talos

Με εχετε μπερδεψει ρε μαλακες..

Δηλαδη αν κλεισουμε λουτσεσκου εχουμε παει σε λατινικη επιλογη η οχι ?

Θα έχουμε ένα βαλκάνιο λατίνο στο τιμόνι. Όλοι ικανοποιημένοι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουμε ένα βαλκάνιο λατίνο στο τιμόνι. Όλοι ικανοποιημένοι δηλαδή.

Βρηκαμε πως θα το αναλύσουν το ΑΕΚ365 και η ωρα για σπορ για να μας τον πασαρουν :D

Link to comment
Share on other sites

στο ΚΜ με μενα τον ξερολα, ανοιγεις νεα γουικιπιντια αγαπητε

 Ειμαστε πολλοι ξερόλες εδώ μέσα, οπότε πάντα θα υπαρχουν θέματα συζήτησης. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×