Jump to content

Poll της εβδομαδας (6) αμυντικο χαφ


nikos
 Share

Αμυντικο χαφ  

92 members have voted

  1. 1. Αμυντικο χαφ

    • Ρεφικ Σαμπανατζοβιτς
    • Ακης Ζηκος
    • Θοδωρης Ζαγορακης
    • Κωστας Κατσουρανης
    • Παουλο Ασσουνσαο
    • Εμερσον (Μοισες Κοστα)
    • Παπα Μπουμπα Ντιοπ
    • Μιτσελ
    • Φαμπιαν Βαργκας
    • Αλλος
      0


Recommended Posts

Το καλυτερο αμυντικο χαφ ή τα καλυτερα αμυντικα χαφ, που ειδαμε στην ΑΕΚ.

 

Συμπεριλαμβανονται ´καθαροαιμα ´ αμυντικα χαφ και κεντρικα χαφ με εντονα ανασταλτικα καθηκοντα/προσοντα.

 

Σημειωσεις

 

1) ξεκιναμε απο δεκαετια '90. Δινουμε προτεραιοτητα σε skills (και μονο κατα δευτερο λογο κοιταμε προσφορα).

 

2) βαζετε παραπανω απο μια επιλογη αν θελετε.

 

3) δεν μου χωρεσαν οι Πελλετιερι και Μακος (μπορουν να ψηφιστουν ως ´αλλος ´). Προσωπικα προτιμησα πχ τον Εμερσον και τον Μιτσελ.

 

4) αλλοι παικτες που θα μπορουσαν πχ να μπουν ως θεση αλλα δεν χωρεσαν: Παπαιωαννου, Μαχαιριδης, Ενσαλιβα, Ρικκα, Μητροπουλος (και αλλοι βεβαια).

 

5) παικτες οπως ο Γκρεταρσον, ο Μαρκος, ο Πετκοφ, ο Καφες θα συμπεριληφθουν σε αλλο poll. Γενικα τα ´εντονα ανασταλτικα καθηκοντα/προσοντα´ που γραφω, ειναι και λιγο κατα την προσωπικη μου κριση, εννοειται.

 

6) συμπεριληφθηκαν παικτες που επαιξαν και σε αλλες ομαδες γιατι (αλλος περισσοτερο κι αλλος λιγοτερο) ειχαν μεγαλη συμμετοχη και στην ΑΕΚ. Ο Κατσουρανης κρινεται για την συμμετοχη του στην ΑΕΚ, ανεξαρτητα απο το τι εκανε στην συνεχεια της καριερας του ή απο το τι θα κανει στο μελλον.

 

7) ο Κορδερο δεν θα συμπεριληφθει σε κανενα poll γιατι ειναι παικτης που εξακολουθει να κρινεται και δεν εχουν βγει οριστικα συμπερασματα για την τελικη αξια του και την συνολικη του προσφορα.

 

8) ξεstickαρω το poll αριστερων μπακ που εκλεισε και stickαρω αυτο πλεον.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Με σειρά προτεραιότητας, Σάμπα, Ζήκος , Ασουνσάο

Σάμπα ψήφισα κυρίως λόγω των βίντεο που είδα και από τον ενθουσιασμό του γαύρου πατέρα μου, για την μεταγραφή του στο γαύρο όταν ήμουν 5 χρονών. xD

Ζήκος γιατί ήταν παιχταράς κατείχε την θέση έπαιξε και τελικό τσάμπιονς λιγκ ασχέτως όταν ήρθε πίσω έκανε 2.5 καλά ματς.

Link to comment
Share on other sites

Σαμπανάτζοβιτς, το Πατρινό τραγί και Ασουνσάο. Ο Ζήκος ήταν ΟΚ μέχρι να φύγει αλλά όχι τοπ. Θα έβαζα και Ντιοπ αλλά η ομάδα εκείνη τη χρονιά ήταν ΓΤΠ οπότε δεν μπορώ να έχω σωστό στάνταρντ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

ΔΕΝ ψηφισα τους Εμερσον , Ντιοπ και Μιτσελ.

 

Απο τους υπολοιπους ποιον να πρωτοπιασεις ;

 

Εκτος απο τις επικες μορφες Σαμπα , Ζηκο , Κατσουρ , Ασουνσαο, Ζαγορ που δεν θα μπορουσα να μην ψηφισω , εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στον Βαργκας.

 

Τον θεωρω ισως τον πλεον αδικημενο παικτη της Α.Ε.Κ τα τελευταια χρονια. Ο ανθρωπος αυτος στην χρονια του στην Α.Ε.Κ ηταν ΠΑΝΤΟΥ. Σκυλος. Οπου ηταν η μπαλα ηταν και αυτος. Σπανιο 6αρι με πνευμονια , που ηξερε μπαλα και τον αδικησαν οι συγκυριες και οι χαμηλου επιπεδου συμπαικτες του. Αποκορυφωμα το (τυχερο αλλα πολυ σπανιο) γκολ με το τακουνι στην Ξανθη.

Link to comment
Share on other sites

"Samba"

Κατσουράνης

Ζαγοράκης

 

Ο πρώτος ήταν ηγέτης.

Ο δεύτερος εξαιρετικός παίχτης (και αν είχε και λίγο μυαλό θα είχε κάνει τεράστια καριέρα).

Ο τρίτος ήτο σκύλος μέγας.

 

Νομίζω πως αυτοί οι 3 είναι αυτοί που προσέφεραν πολλά στην ομάδα (όπως και η ομάδα σε αυτούς βέβαια) και ήταν και εξαιρετικοί ποδοσφαιριστές.

 

Οι 3 που θεωρώ "αδικημένους",είναι οι:

Diop

Vargas

Assunsao

 

Οι δύο πρώτοι έμειναν λίγο,και έπεσαν σε κακή Α.Ε.Κ.,ενώ ο τρίτος ήταν παιχταράς αλλά ξέραμε από την αρχή οτι ήταν δανεικός και αγύριστος.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη θέση και αν έχουν δει τα ματάκια μας παιχταράδες ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ κλάσης, όχι αστεία.

Σχεδόν όλοι θα έπαιρναν την ψήφο μου γιατί το αξίζουν παικτικά, αλλά επειδή όπως έχω πει θα ψηφίζω μόνο έναν και όταν στη λίστα φιγουράρει το όνομα Ρέφικ Σαμπανάζοβιτς δε μπορεί να πάει αλλού το κουκί.

Το ελληνικό ποδόσφαιρο κατάλαβε 4 με 5 χρόνια μετά, την αλλαγή που έφερε ο Ρέφικ στο πως βλέπαμε το άθλημα μέχρι τότε στην Ελλάδα.

Άριστη τεχνική, "πανοραμική" αντίληψη του γηπέδου, ατελείωτα χιλιόμετρα, ανέβασε δυο επίπεδα ακόμα και τον Παύλο και τον Παπαϊωάννου όταν έπαιζαν μαζί.

Ο μόνος παικτικά που τον πλησίασε ήταν ο Κατσουράνης, μόνο που ο μινάρας δεν έφτασε ποτέ τα στάνταρ φυσικής κατάστασης του Ρέφικ.

Όταν τον είχαμε αγοράσει τσιμπιώμουν να δω αν είμαι ξύπνιος διότι είχαμε πάρει ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ πρωταθλητή Ευρώπης. Μιλάμε για ποδοσφαιριστή που είχε διακριθεί στο italia '90 και ήταν πρωταγωνιστής στην κατάκτηση του Πρωταθλητριών από τον Ερυθρό Αστέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λόγω γαύρου δεν τον ψήφισα αυτόν. Δεν ξέρω, αλλά η αποχώρηση του το 96 για να πάει στα μιάσματα με είχε πειράξει.

Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο έχω δει σε αμυντικό χαφ είναι ο Ασουνσάο. Μιλάμε για ένα φάντασμα ξαφνικά το έβλεπες μπροστά σου να σου κλέβει την μπάλα. Τεράστια οικονομία στο γήπεδο. Πήρε τον πρώτο σταυρό. Για εμμένα είναι κατηγορία Γκαμάρα.

 

Ο Ρέφικ Σαμπανάζοβιτς ήταν αυτό που έγραψαν οι παραπάνω. Επανάσταση για το Ελληνικό ποδόσφαιρο. Η κάθετη μπαλιά που είχε, ο τρόπος που οργάνωνε ήταν κάτι μαγικό. Όποιος έχει δει μπάλα με την ΑΕΚ να έχει Σάμπα έχει βαρεθεί το παράλληλο ποδόσφαιρο με τις επιστροφές στον τερματοφύλακα κτλ... Κάθετος παίχτης.

 

 

Φυσικά έριξα και τρίτο σταυρό. Πήγε στον Άκη Ζήκο. Πάρα πολλές οι μεγάλες εμφανίσεις με την ΑΕΚ, μα τεράστια αυτή με τον Ολυμπιακό στο 4-0. Βάζεις το βίντεο ξανά και ξανά να δεις πως παίζεται αυτή η θέση. Θα μου πει κάποιος με ένα ματς και το κάνεις τόσο θέμα. Ε, βάλε το βίντεο και δες το ξανά... Επίσης ήταν ο πρώτος που όταν το Ελληνικό ποδόσφαιρο ήταν στα τάρταρα έκανε διεθνή καριέρα σε μια θέση που επικρατούσαν οι Αφρικανοί και οι Αργεντίνοι σε όλη την Ευρώπη.

 

 

Τον Κατσουράνη δεν τον ψήφισα. Ούτε τον Ζαγοράκη. Πολύ καλοί παίχτες, ίσως (ίζολ) μεγαλύτερης αξίας από τους παραπάνω αλλά σαν ΑΕΚ μπορούσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω.

 

Μεγάλες εμφανίσεις σαν αμυντικό χαφ είχε κάνει ο Γέας. Αυτή ήταν η θέση του. Η χρονιά του Τσάμπιονς Ληγκ στην Λεωφώρο και οι ψωλιές με τον γάβρο στη Ριζούπολη ήταν αξέχαστες.

 

 

Επίσης ήταν μερικά ματς που ο Πελετιέρι είχε δαγκώσει στο κέντρο. Χταπόδι. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν έπιασε στην ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ρέφικ, Ασουνσάο, Ζαγοράκης, Κατσουράνης.

Αν μιλήσει κάποιος με επιθετικά χαφ και με τα 2 μπακ για την αξία αυτών, μπορεί να καταλάβει τι σήμαιναν για τη λειτουργία της ομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Κατσουρανης-Ζαγορακης και Ζαγορακης-Ζηκος ως διδυμα επισης εχουν χαρισει ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

παραδοση τα αμυντικα χαφ στην ΑΕΚ

και δεν εχεις βαλει και πελετιερι

σαμπα ενα σκαλι πανω

ζηκος ζαγορ ασουνσαο κατσουρ βαργκας .... χανετε η μπαλα

Link to comment
Share on other sites

Guest porosi21

λατρεμενη θεση. εχουμε δει παικταραδες εδω.

 

1ος και καλυτερος Σαμπα. Ηταν για την εποχη ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ μεταγραφη! Μετα ακολουθουν Ζηκος, Κατσουρανης, Ζαγορακης και Ασσουνσαο. Θα αδικησω τον Βαργκας αφου ηταν πολυ καλος παικτης αλλα επειδη εχουμε δει παικταραδες και με μεγαλη προσφορα το θεωρω αδικο να ψηφισω τον Βαργκας.

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενη θεση.. εγω ψηφισα σαμπα γιατι ηξερε πολυ μπαλα και ζηκο γιατι ηταν απλά απροσπελαστος στα ντουζενια του. ο κατσουρ δεν ειναι 6, ουτε ο ζαγορ. ο ασσουνσαο επισης ηταν παρα πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

σε αντιθεση με τα πλαγια μπακ, εδω εχουμε πολυ καλη παραδοση.

δεν επαιζαν ολοι ακριβως αμυντικα χαφ (6αρια), αλλα ηταν ολοι με εντονα ανασταλτικα καθηκοντα και μπορουν πανω-κατω πιστευω να συγκριθουν (και) μεταξυ τους.

 

θα μπορουσα να τους ψηφισω και ολους. μικρες οι διαφορες μεταξυ τους.

 

 

λοιπον.

 

ΔΕΝ ψηφιζω Εμερσον, Μιτσελ, Ντιοπ.

 

Εντελως οριακα ΔΕΝ ψηφιζω Ζηκο, Ζαγορακη.

 

 

 

Καταληγω να ψηφισω τους εξης (οχι τυχαια η σειρα) :

Σαμπανατζοβιτς, Κατσουρανης, Ασσουνσαο, Βαργκας.

 

ο Σαμπανατζοβιτς διδαξε την θεση. Εγκεφαλος-computer για την συγκεκριμενη θεση.

ο Κατσουρανης ειχε αλλα καλα και αν ηταν σοβαρος θα εκανε πολυ μεγαλη καριερα.

ο Ασσουνσαο ηταν ο,τι πιο (οριακα) κοντινο ειδα στον Σαμπανατζοβιτς.

Οριακα ψηφιζω και Βαργκας γιατι ηταν παικταρας αλλα δεν ειχε συμπαικτες να τον βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

ενα χαρακτηριστικο που παρατηρησα.

 

μηδεν εις το πηλικον η προσφορα ολων τους (σε διαρκεια και αποτελεσματικοτητα).

 

κατα τα αλλα οντως οι περισσοτεροι απο αυτους θεωρουνται απο αξιολογοι εως εξαιρετικοι παιχτες, αλλο τι προσφεραν στην ΑΕΚ...

 

επισης, να συμπληρωσω οτι θα μου μεινει μαλλον για παντα η απορια για πιο λογο ο ζηκος εγινε ποδοσφαιριστης. και συγκεκριμενα αναγνωρισμενος ελληνας αμυντικς χαφ! ουτε σε ταινια επ. φαντασιας η τροπη της ζωης του ακη ζηκου...

προσωπικη αποψη αυτη, οτι το παιδι θα παιζε το ιδιο ανετα αλλο αθλημα απο αυτο που μας ελαχε. ασχετο με τα μετα.μιλαω μονο για τον ποδοσφαιριστη ...ακη. τελοσπαντων, ως φαινεται ο πολυς κοσμος τον θεωρει απο τους καλους..... φαντασου τι εχουν δει τα ματακια μας...

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα ώριμα, επιχειρηματολόγησα, τσακώθηκα με τον εαυτό μου και τελικά κατέληξα σε μία και μόνο επιλογή. Όχι επειδή σώνει και καλά ήθελα να διαλέξω έναν, απλά, για μένα πάντα, ξεχωρίζει λίιιιγο από τους άλλους για διάφορους λόγους. Ζαγοράκης.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω ενα τελευταιο poll μεσων. Καλως ή κακως ετσι οπως τα χωρισα, καποιους εβαλα εδω, καποιους εβαλα ως μεσοεπιθετικους και θα βαλω καποιους και εκει. Εκει θα θα βαλω και τον Πετκοφ (Το γραφω στο αρχικο post).

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Κωστα μακαρι να γινει να ξαναδουμε Βαργκας στην Α.Ε.Κ .

 

Εγω αυτον τον παικτη πραγματικα τον εχω πολυ ψηλα.

 

Αλλα αν δεν κανω λαθος τα εχει τα χρονακια του , οποτε χλωμο το ..."ονειρο".

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι ο Πετκοφ ηταν λιγο πιο μπροστα, τεσπα.

 

Τους εψαξα κι εγω λιγο πριν το poll, Ασσουνσαο (κυριως) και Βαργκας θα ηταν αρκετα προσιτοι στοχοι πλεον πχ, εχουν μεγαλωσει αλλωστε. Ο Μιτσελ σαν λιγο πιο δυσκολο.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

O Πετκοφ ηταν σουπερ ναι αλλα στο μανατζερ.

Ο Σαμπα ηταν ο μονος αμυντικος χαφ που ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ειχε λερωσει τη φανελα του.

Ουτε Λιγο χορταρακι δεν ειχε πανω του,δεν εκανε τακλιν ουτε αν σφαζαν τη μανα του.

Επισης τα χρηματα και ο γαυρισμος μετα απο τοση αγαπη απο μας ,πειραξαν .

 

Ψηφισα μολις .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×