Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

18 minutes ago, Zara said:

Κοίτα κάτι χθεσινά που φαίνονται από άλλο σύμπαν/άλλα όντα/άλλο άθλημα.

Ποιός Μαραντόνας.

Η πρώτη αυθεντική φανέλα της ΑΕΚ που πήρα και μάλιστα του κοντού. Ηταν τέτοια η χαρά μου, που μπήκα στη μπουτικ και την πρώτη φανελα που βρήκα μπορστά μου τη βούτηξα απο το φόβο μου μην εξαντληθούν και δεν προλάβω να την αγοράσω. Δεν τη δοκίμασα καν. Το αποτέλεσμα; Την πήρα XL και πάνω μου ήταν σαν κιμονό. Ακόμα δεν μου κάνει. Δεν με ενδιέφερε. Κοιμήθηκα φορώντας τη το ίδιο βράδυ και την επόμενη μέρα την έβαλα κανονικά στο σχολείο, μέσα απο το τζιν, για να μη φαίνεται το μήκος της. Μετά απο 20 χρόνια μπορώ να φέρω στο μυαλό μου τα ίδια συναισθήματα εκείνων των ημερών. Σε ευχαριστώ αδερφέ, μου ξύπνησες αθελα σου ωραίες μνήμες. 

ΑΕΚάρα μου σε αγαπώ όσο τίποτα στον κόσμο

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zara said:

Κοίτα κάτι χθεσινά που φαίνονται από άλλο σύμπαν/άλλα όντα/άλλο άθλημα.

Ποιός Μαραντόνας.

Ήταν η εποχή που αν υπήρχε λίγο άμπαλος στην ενδεκάδα έκανε μπαμ από μακρυά. Δες για παράδειγμα τον Ρουις ανάμεσα τους.

Σήμερα αυτοί που ξέρουν μπάλα είναι τόσο λίγοι, που αν γίνει κανα τακουνάκι ή άμα πετυχει καμμια σέντρα, η φάση μπαίνει highlights.

Link to comment
Share on other sites

127580281_3690192097703925_4870784577414

 AEKάρα στη Φιλαδέλφεια

  • - Σεζόν 1973-74 -
  • - 07-04-1974 ( 26η Αγωνιστική ) -
  • - Γήπεδο Νέα Φιλαδέλφεια -
  • - Α Ε Κ - ΠΑΟΚ 0-0 -
  • - Διαιτητής ΚΩΣΤΑΣ ΞΑΝΘΟΣ ( Δωδέκανήσου ) -
  • - Εισιτήρια 17.549 -
  • - Φωτο - Διαμαρτυρίες των ΓΙΑΝΝΗ ΓΟΥΝΑΡΗ (12) , ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΡΙΔΗ , και ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΟΥΔΑ στον Διαιτητή ΞΑΝΘΟ υπό το βλέμμα του δικού μας ΔΙΟΝΥΣΗ ΤΣΑΜΗ -

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

"Κλεμμένο" από το sombrero. 

"Το Μουντιάλ 1998 το είδα από την τηλεόραση και όπως όλη η Σενεγάλη υποστήριζα τη Γαλλία. Όταν το κατέκτησε ξεχυθήκαμε στους δρόμους. Οπότε καταλαβαίνετε πως ένιωθα 4 χρόνια μετά όταν έβαλα γκολ σε Μουντιάλ απέναντι στη Γαλλία. Το ποδόσφαιρο είναι μια τρέλα. Αυτό το γκολ σημάδεψε τη ζωή μου, την οικογένεια μου. Ο γιος μου για χρόνια έδειχνε το βίντεο στους φίλους του και έλεγε ότι ο μπαμπάς μου έβαλε γκολ στη Γαλλία του Ζιντάν και του Ανρί."

(Πάπα Μπούμπα Ντιόπ)

FB_IMG_1606809778834.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χοκαν λατρεία. Εκτός κλίματος ανάρτηση, αλλά έπεσα σε αυτό το βίντεο τυχαία, και πιστεύω ότι έχει θέση εδώ. 

 

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

απ τους πρωτους παιχτες που ειχα κολλησει με ΑΕΚ, ηταν ενα ματς οακα νομιζω με εθνικο. το ματς ειχε διακοπει κανα μισαωρο μια ωρα δεν θυμαμαι , νομιζω ειχε παθει κραμπα ο ρεφερι κατι τετοιο, ειχε βαρεθει ο κοσμος και οι παιχτες τον μαλακα να προσπαθει και να το δοκιμαζει. την ωρα που οι ομαδες εκαναν τρεξιματακια και σουτακια τραβαει ενα ο χοκαν και το στελνει στο κατω πεταλο του οακα δεν θυμαμαι αν ειχαν κατεβει για κερκιδα προς οακα ή κηφησιας αλλα η μπαλα πηγε μεσαμεσα στο πεταλο χωρις γκελ χαχα  , πηγε και την πηρε ο ιδιος μεσα σε αποθεωση

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Χοκαν λατρεία. Εκτός κλίματος ανάρτηση, αλλά έπεσα σε αυτό το βίντεο τυχαία, και πιστεύω ότι έχει θέση εδώ. 

 

Πολύ καλο, νομιζω το πιο πλήρες βίντεο που κυκλοφορεί με Χοκαν στην ΑΕΚ.

 

Ένας από τους λογους που με τράβηξε η ΑΕΚ. Με εντυπωσίαζε σαν πιτσιρικά ο ξανθος μακρυμαλλης τσαμπουκας φορ. Ειδικά παρεα με Θωμά και Μαρτον.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Χοκαν λατρεία. Εκτός κλίματος ανάρτηση, αλλά έπεσα σε αυτό το βίντεο τυχαία, και πιστεύω ότι έχει θέση εδώ. 

 

Τον προλαβα κ τον ειδα σε. Αρκετουτσικα ματς οπως κ ΘΕΩμα κ οκο κ εστε

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2020 at 9:46 AM, theo said:

απ τους πρωτους παιχτες που ειχα κολλησει με ΑΕΚ, ηταν ενα ματς οακα νομιζω με εθνικο. το ματς ειχε διακοπει κανα μισαωρο μια ωρα δεν θυμαμαι , νομιζω ειχε παθει κραμπα ο ρεφερι κατι τετοιο, ειχε βαρεθει ο κοσμος και οι παιχτες τον μαλακα να προσπαθει και να το δοκιμαζει. την ωρα που οι ομαδες εκαναν τρεξιματακια και σουτακια τραβαει ενα ο χοκαν και το στελνει στο κατω πεταλο του οακα δεν θυμαμαι αν ειχαν κατεβει για κερκιδα προς οακα ή κηφησιας αλλα η μπαλα πηγε μεσαμεσα στο πεταλο χωρις γκελ χαχα  , πηγε και την πηρε ο ιδιος μεσα σε αποθεωση

Το θυμάμαι αυτό το παιχνίδι, Ήμουν παιδί. Εποχές που άνοιγαν όλες οι θύρες του Σταδίου και με 20-25 χιλιάδες κόσμο, αυτό έμοιαζε άδειο. Μου χει μείνει το "εδώ θα γίνει ο τάφος σας" που φώναξε όλο το γήπεδο στην διακοπή, και η αποθέωση που γνώρισε ο κοινής αποδοχής  "Εθνικαρας" Γιάννης Ματζουρανης από τους φανατικούς μας, που δεν ήταν και  τα καλύτερα παιδιά, για να το πούμε έτσι, αλλά αυτόν τον σήκωσαν στα χέρια, στο πέταλο προς Κηφισιας νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nikos said:

Πολύ καλο, νομιζω το πιο πλήρες βίντεο που κυκλοφορεί με Χοκαν στην ΑΕΚ.

 

Ένας από τους λογους που με τράβηξε η ΑΕΚ. Με εντυπωσίαζε σαν πιτσιρικά ο ξανθος μακρυμαλλης τσαμπουκας φορ. Ειδικά παρεα με Θωμά και Μαρτον.

Τα βίντεο του Γιώργου Τσαγκαρακη για παλαιμαχους είναι τα καλύτερα, γενικά, ενώ έχει και πολύ καλή λίστα με αγώνες της ΑΕΚ ανά περίοδο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα ίσως περιέχει: 6 άτομα, άτομα που στέκονται

‘Όταν η ΑΕΚ έπαιζε μπάλα τα χριστούγεννα

Το γράψε ο Σταύρος Καζαντζόγλου για το 'Ένωση". Καμιά φορά γράφουν και τίποτα ενδιαφέρον. 

Χριστούγεννα και ποδόσφαιρο δεν πάνε μαζί, εκτός κι αν ζεις στην Αγγλία. Για τους μεγαλύτερους, ήταν θεσμός μέχρι και το 1961 το Κύπελλο Χριστουγέννων

Στη σύγχρονη εποχή, είναι σχεδόν δεδομένο πως στις μέρες των Χριστουγέννων δεν υπάρχει η παραμικρή αγωνιστική δράση. Αλλά πως θα σας φαινόταν αν σας λέγαμε πως αυτές τις μέρες θα διεξάγονταν παιχνίδια και μάλιστα ανάμεσα στην ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό; Για τους περισσότερους στις μέρες μας αυτό μοιάζει με επιστημονική φαντασία. Ωστόσο, αποτελούσε μια πραγματικότητα που έφερε τον τίτλο Κύπελλο Χριστουγέννων και αποτέλεσε θεσμό από το 1943 μέχρι το 1961

Ηταν άλλες εποχές. Τότε που η σύμπραξη της ΑΕΚ, του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού από το 1927 μέχρι και τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του ’60 συγκροτούσαν το περίφημο ΠΟΚ, δηλαδή τον Ποδοσφαιρικό Ομιλο Κέντρου. Ομιλος που προέκυψε όταν ο Ολυμπιακός ήρθε σε κόντρα με την ΕΠΟ και αποκλείστηκε από το πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να αποσυρθούν από αυτό και οι άλλες δύο μεγάλες ομάδες. Από τότε, υπήρχαν συχνά πυκνά τέτοιες αναμετρήσεις. Αρχικά το κύπελλο πόλεων (Αθήνα – Πειραιά), έπειτα το κύπελλο Πάσχα και εν τέλει το κύπελλο Χριστουγέννων.

Η πρώτη διοργάνωση πραγματοποιήθηκε το 1943 με έδρα το γήπεδο της Λεωφόρου και τελική νικήτρια την ΑΕΚ. Διήρκεσε από ανήμερα των Χριστουγέννων, με το 5-2 του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, και συνεχίστηκε στις αρχές Ιανουαρίου με δύο νίκες της Ενωσης (2-1 τον Παναθηναϊκό και 1-0 τον Ολυμπιακό) που της χάρισαν το τρόπαιο.

Το ίδιο συνέβη και το 1946, όταν οι αγώνες ήταν διπλοί (στην έδρα κάθε ομάδας, αν και η ΑΕΚ χρησιμοποίησε για εισπρακτικούς λόγους τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, αφού η Νέα Φιλαδέλφεια της δεν είχε ακόμα εξέδρες). Νέος θρίαμβος της ΑΕΚ με δύο νίκες (3-0 τον Ολυμπιακό και 3-0 τον Παναθηναϊκό) μία ισοπαλία (1-1 στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό) και μία ήττα (3-2 από τον Παναθηναϊκό) που απέδειξε έτσι ότι η ομάδα που διέθετε προπολεμικά, θα είχε σαρώσει τα πάντα τη δεκαετία του ’40, αν δεν είχε έρθει ο Πόλεμος.

 

Στα χρόνια που ακολούθησαν ως το 1960 και την ίδρυση της Α’ Εθνικής που ατόνησε το ενδιαφέρον για τέτοιες εκδηλώσεις, η ΑΕΚ κατέκτησε άλλη μία φορά τη διοργάνωση. Ηταν το 1957, όταν είχε αποφασιστεί να διευρυνθεί και με κλήσεις ομάδων του εξωτερικού και συγκεκριμένα της σπουδαίας εκείνα τα χρόνια Ραπίντ Βιέννης. Και οι τέσσερις ομάδες τερμάτισαν με μία νίκη, μια ισοπαλία και μία ήττα και η ΑΕΚ κατέκτησε το τουρνουά στη διαφορά τερμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

ΑΕΚ 1982-83. Απο αριστερα: Τσαικοφσκι(προπονητης) ,Μπαλης,Μανωλας,Ραντονιτς,Βλαχος,Στεργιουδας,Ραβουσης,

Μαυρος, Στυλιανόπουλος, Γεωργαμλης,Δυντσικος,Παραπραστανιτης.

138661175_1317436495303182_5612610930113

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Την περίοδο 1974-75 άρχισε η αντεπίθεση της ΑΕΚ του Μπάρλου χάνοντας οριακά το πρωτάθλημα.

Το φθινόπωρο εκείνου του έτους η ΑΕΚ έπαιξε με την Παναχαϊκή σε αγώνα που έληξε 0-0 και με διαιτητικά σφάλματα.

Λαοθάλλασα Ενωσιτών στο γήπεδο.

image.png

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stylianopoulos said:

 

ΑΕΚ 1982-83. Απο αριστερα: Τσαικοφσκι(προπονητης) ,Μπαλης,Μανωλας,Ραντονιτς,Βλαχος,Στεργιουδας,Ραβουσης,

Μαυρος, Στυλιανόπουλος, Γεωργαμλης,Δυντσικος,Παραπραστανιτης.

138661175_1317436495303182_5612610930113

Τι φανελάρα . Θα πάω να τη ράψω/φτιάξω μόλις βρώ κάποιον γνώστη του είδους . & -

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bluesman said:

Την περίοδο 1974-75 άρχισε η αντεπίθεση της ΑΕΚ του Μπάρλου χάνοντας οριακά το πρωτάθλημα.

Το φθινόπωρο εκείνου του έτους η ΑΕΚ έπαιξε με την Παναχαϊκή σε αγώνα που έληξε 0-0 και με διαιτητικά σφάλματα.

Λαοθάλλασα Ενωσιτών στο γήπεδο.

image.png

Εκείνες τις εποχές πρέπει να είχε παντού Συνδέσμους Φιλάθλων, όπως αρκετά χρόνια αργότερα Clubs. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Stylianopoulos said:

 

ΑΕΚ 1982-83. Απο αριστερα: Τσαικοφσκι(προπονητης) ,Μπαλης,Μανωλας,Ραντονιτς,Βλαχος,Στεργιουδας,Ραβουσης,

Μαυρος, Στυλιανόπουλος, Γεωργαμλης,Δυντσικος,Παραπραστανιτης.

138661175_1317436495303182_5612610930113

Αφού πρώτα καταφέρετε κάποιοι να ξεχωρίζετε τον Σιμόες από τον ... Γαλανόπουλο, σαν επόμενο βήμα προτείνω να ψάχνετε την "ιστορία" των εικόνων που βρίσκετε στα σόσιαλ και το διαδίκτυο.

Η παραπάνω φωτογραφία είναι τραβηγμένη στη ΝΦ στις 2 Αυγούστου  του 1982. 

Το ματς είναι φιλικό απέναντι στην Βελέζ Μόσταρ με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στη σύνθεση της.

Είναι δηλαδή η ΠΡΩΤΗ επιστροφή του Ντούσκου στη Φιλαδέλφεια ως αντίπαλος.

934822.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2021 at 9:45 PM, Νονός said:

Αφού πρώτα καταφέρετε κάποιοι να ξεχωρίζετε τον Σιμόες από τον ... Γαλανόπουλο, σαν επόμενο βήμα προτείνω να ψάχνετε την "ιστορία" των εικόνων που βρίσκετε στα σόσιαλ και το διαδίκτυο.

Η παραπάνω φωτογραφία είναι τραβηγμένη στη ΝΦ στις 2 Αυγούστου  του 1982. 

Το ματς είναι φιλικό απέναντι στην Βελέζ Μόσταρ με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στη σύνθεση της.

Είναι δηλαδή η ΠΡΩΤΗ επιστροφή του Ντούσκου στη Φιλαδέλφεια ως αντίπαλος.

934822.jpg

Υπάρχει και μια φώτο που πάει στην Σκεπαστη για να χαιρέτισει από κοντά τον κόσμο; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Υπάρχει και μια φώτο που πάει στην Σκεπαστη για να χαιρέτισει από κοντά τον κόσμο; 

Δεν το θυμάμαι Ράγιο. Έχουν περάσει και χρόνια ... Δεν μορώ να θυμηθώ επίσης αν έχει έρθει για φιλικό με τη Βελέζ και σαν προπονητής. Αν έχει έρθει ίσως να ήταν τότε αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νονός said:

Δεν το θυμάμαι Ράγιο. Έχουν περάσει και χρόνια ... Δεν μορώ να θυμηθώ επίσης αν έχει έρθει για φιλικό με τη Βελέζ και σαν προπονητής. Αν έχει έρθει ίσως να ήταν τότε αυτό που γράφεις.

Είχε δημοσιευθεί σε μια σελίδα του facebook, ο ντούσαν να χαιρετά έναν έναν αυτούς που ήταν στα κάγκελα της σκεπαστής, μάλλον σαν προπονητής της βελέζ τώρα που το λες. Η σελίδα κατέβηκε πριν χρόνια., είχε απίστευτο αρχείο φωτογραφιών. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×