Jump to content

Αντρέ Σιμόες


nikos
 Share

Recommended Posts

10 hours ago, The Magician said:

 

Ρε σεις το δικό μου ζητούμενο ήταν μπας και μάθει και φέρει έναν άνθρωπο να χτίσει κάτι. Κατανοώ σας είπα, μην εκλαμβάνετε τα πάντα σαν τρολινγκ. Υποτίθεται που λέει κι ο Αντώνης αναγνώρισε το λάθος του, κατάλαβε τι μαλακιες έκανε και θα το πήγαινε αλλιώς. Τελικά καταλήγουμε στα ίδια και λέμε "διόρθωσε το λάθος". Πως γίνεται να τον κρίνεις ανεπαρκή τον Ιούνιο και επαρκή τώρα ρε παιδιά; Πως γίνεται να εγκλωβίζεσαι μονίμως στην ανακύκλωση προσώπων και να φέρνεις τον κόσμο σου σε μια κατάσταση καρότο-μαστίγιο μόνιμα; Εκεί έγκειται ο δικός μου ο προβληματισμός. Πάμε με χάφ Σιμοες Μάνταλο Κρστιτσιτς. Το έχετε καταλάβει; Σας ικανοποιεί αυτή τριάδα; Ρωτάω ρε παιδιά γιατί ώρες ώρες νομίζω ότι τελικά εγώ δεν τα βλέπω καθαρά.

Τελος πάντων, δεν κακιζω κανέναν εδώ μέσα, απλώς θέλω να δω κάτι διαφορετικό. Δεν μπορώ άλλο αυτο το πράγμα με την ανακύκλωση και το άρπα κόλλα. Θα μου πεις όπως γράφει κι ο Νίκος ας αποδεχθούμε ότι αυτο είναι το μπατζετ, αυτός είναι ο πρόεδρος και τελειώσαμε. Αλλά έτσι εγώ προσωπικά δεν ψηνομαι.

Κατανοώ αυτό που γράφεις και κάπου μέσα μου συμφωνώ απόλυτα με το θέμα της ανακύκλωσης προσώπων.

Από την άλλη με έχει φοβίσει τόση πολύ ο Δημήτρης μας με τις επιλογές που κάνει σε πρόσωπα που παραλίγο να κατέβω Ομόνοια χθες το βράδυ με την βροχή και να πανηγυρίζω για την παραμονή του Αντρέα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μαγε η ομάδα πρέπει να αποκτήσει καποιες νέες σταθερές, καποια νέα κεφάλαια. Καλό είναι καποιες προσωπικότητες εν ενεργεία να αποσυρθουν από την πρώτη γραμμή και επειτα απο την ενεργό δράση όντας μέλη της ομάδος.  Είναι και αυτό μέσα στο αναπτυξιακό στοιχείο ενός κλαμπ, αν και είναι μη μετρήσιμο μέγεθος.

Εγώ πάντως για το τι θα δούμε από τον Ισπανό δεν πάίρνω και όρκο, πέρα από μαχητικότητα και πάθος. Μπορεί να την στήσει την ομάδα με κανα Χριστουγεννιάτικο δέντρο και να μας ξαφνιάσει και παλι όλους. Θα δουμε φικε θα δούμε. Ταμαμ παντως για τον οργανισμό ΑΕΚ, μακάρι να μείνει για χρόνια στα της ομάδας και να προσφέρει απο διαφορα ποστα. Τον σκεφτόμουνα όταν είδα τον Μελ να κανει την ομιλία στην κοπή της πίτας, και νομίζω όταν ελεγε στους πάίκτες να παίξουν με ψυχη, τον σκεφτόταν και ο ίδιος ο Μελ.

Να δούμε και μανταλο με Μανόλο πως θα πάει, πέρσι την χρονιά την ξεκίνησε πολύ καλα μέσα στο συστημα Μανόλο (και όντας συνειδητοποιημένα 4 5 βιολί).

Link to comment
Share on other sites

Ο Χιμενεθ εφυγε για να αναβαθμιστει η ΑΕΚ ή επειδη ζητησε αυξηση ως πρωταθληματικός προπονητής και ο Μελ. του πε "θα δουμε" ;;

Οσο για Σιμοες, σιγα, ουτε ο Παυλος Παπαιωαννου ηξερε μπαλα αλλα ηταν απο τα καλυτερα εξαρια στη ιστορια μας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να βγάλω ότι έχει απομείνει από τα 88 (νομίζω) ευρώ στη Νόβα.

Πρωταθληματικός ΑΕΚτζής προπονητής να χύνει διάφορους αντιαεκτζήδες εντός και εκτός ομάδας. Γκουντ ινάφ για φέτος!

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Σιμοες δεν μου αρέσει καν, ποιος γκατουζο τώρα σουτάρει χειρότερα κι από μένα, αλλά ίσως έχει να διδάξει κάποια "βαρετά" βετεραν πράματα στον Αλεφ ο οποίος δεν είναι Ελληνας έχει καλά intangibles και δεν φοβάται τη μπάλα. 

Τίγρη πλήρωσε παλαιόπουστα. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

O σιμόες στα καλά του παιχνίδια και με τεχνίτες μέσους εξαφάνιζε τη κυκλοφορία της μπάλας μπροστά απο τη περιοχή κανοντας λίγα μέτρα άλλα με ένταση . Αυτό είναι αρκετό για να έχει θέσει στο ρόστερ για μένα . Ο μαρίνος επειδή δεν του πήραν το σέρβο το καλοκαίρι τον μετέφερε πιο μπροστά <<για να πιέζει ψηλά>> και ετσι χάθηκε το δυνατό του σημείο και δεν πρόσφερε τπτ σε εκείνο το σημείο τουγηπέδου άλλα δεν μπορούσε και όταν γυρνούσε να έχει την ίδια απόδοση. Αναμένω να γυρίσει στη φυσική του θέση που την ανακάλυψε ο πογετ και στα @@  μας το  ύψος του ( ο έλληνας προπονηταράς που πάει bythebook οτι το αμυντικό χάφ πρέπει να έχει και ύψος )  και θεωρώ ότι κουμπώνει καλά με το σέρβο που κάνει πιο μεγάλες αποστάσεις και έχει τεχνική ψάχνοντας τις κάθετες ( αυτό που έψαχναν στο μόραν) άλλα με το άλεφ δεν είμαι τόσο σίγουρος αν κουμπώνει καλά γιατί ούτε εκείνος λόγο της ταχύτητας του κάλύπτει αποστάσεις και μπορεί να κουτουλάνε .  Του άλεφ του ταιριάζει το 6 κάτα τη γνώμη μου άλλα δίπλα του χρειάζεται κάποιον με ταχύτητα που να κάνει και λίγα μέτρα μπροστά ( ένα upgrade τεχνικά του γαλανό) ή δύο μπροστά του όπως παίζαμε στα τελευταία παιχνίδια . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Παιχτες σαν τον Σιμοες ειναι πολυτιμοι στην ΑΕΚ του Μελισσανιδη και ισως ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΤΟΙ οπως μα εχει αποδειξει. Πολυ καλα εκανε και εμεινε ειναι χρησιμοτατος παιχτης. Στηριζω σαπιοδοντα στην αποφαση να τον κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, The Magician said:

Ρε συ πεθανε ο Μπαμπης ο Ροδελας. Τα εμαθες;

Τεσπα ... ο αποθανών δεδικαίωται που λένε .... Θερίζει πάντως η "κωλοαρρώστια" στις μέρες μας.

Το θυμάσαι το μικρό πανάκι στο ΣΕΦ "Ο Ροδελας και οι φίλοι του ειναι εδώ μαζί σου" ? ?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να πιασουμε και το κοινο περι ΠΑΣΟΚ αισθημα του ΚΜ....

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΤΡΕ-Α, ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΕΚ ΝΕΑ!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AG21 said:

O σιμόες στα καλά του παιχνίδια και με τεχνίτες μέσους εξαφάνιζε τη κυκλοφορία της μπάλας μπροστά απο τη περιοχή κανοντας λίγα μέτρα άλλα με ένταση . Αυτό είναι αρκετό για να έχει θέσει στο ρόστερ για μένα . Ο μαρίνος επειδή δεν του πήραν το σέρβο το καλοκαίρι τον μετέφερε πιο μπροστά <<για να πιέζει ψηλά>> και ετσι χάθηκε το δυνατό του σημείο και δεν πρόσφερε τπτ σε εκείνο το σημείο τουγηπέδου άλλα δεν μπορούσε και όταν γυρνούσε να έχει την ίδια απόδοση. Αναμένω να γυρίσει στη φυσική του θέση που την ανακάλυψε ο πογετ και στα @@  μας το  ύψος του ( ο έλληνας προπονηταράς που πάει bythebook οτι το αμυντικό χάφ πρέπει να έχει και ύψος )  και θεωρώ ότι κουμπώνει καλά με το σέρβο που κάνει πιο μεγάλες αποστάσεις και έχει τεχνική ψάχνοντας τις κάθετες ( αυτό που έψαχναν στο μόραν) άλλα με το άλεφ δεν είμαι τόσο σίγουρος αν κουμπώνει καλά γιατί ούτε εκείνος λόγο της ταχύτητας του κάλύπτει αποστάσεις και μπορεί να κουτουλάνε .  Του άλεφ του ταιριάζει το 6 κάτα τη γνώμη μου άλλα δίπλα του χρειάζεται κάποιον με ταχύτητα που να κάνει και λίγα μέτρα μπροστά ( ένα upgrade τεχνικά του γαλανό) ή δύο μπροστά του όπως παίζαμε στα τελευταία παιχνίδια . 

Το μεγάλο προτέρημα του Simoes είναι ότι μπορεί να δώσει ένταση στο μαρκάρισμα (ανεξάρτητα από το πόσο ψηλά είναι) παραμένοντας όμως σε τακτικά σωστές θέσεις. Και ο Γαλανόπουλος προσπαθεί να κάνει το ίδιο αλλά (ακόμα;) δεν τα καταφέρνει, ίσως λόγω απειρίας, ίσως και λόγω κλάσης. Σε κάθε περίπτωση, imho η πιο σημαντική θέση στο ποδόσφαιρο είναι αυτή του 6αριου και ο Simoes για Ελλάδα είναι εξαιρετική περίπτωση.
Ο αγέλαστος τον διέλυσε όχι γιατί τον έβαλε πιο μπροστά αλλά γιατί έβαλε τόσο μακριά τις γραμμές που τα χαφ έπρεπε να καλύπτουν απίστευτες αποστάσεις με και χωρίς την μπάλα (όποιος θυμάται κάτι φωτογραφίες που ανέβαζα από διάφορα ματς καταλαβαίνει τι εννοώ). Και ειλικρινά πιστεύω ότι και με δίδυμο Σέρβο-Ραντόγια πάλι τα ίδια προβλήματα θα είχαμε.
Με τον Σέρβο θα κουμπώσουν καλά. Με τον Αλεφ εξαρτάται από το σύστημα. Σε 3αδα χαφ (π.χ. 4-3-3) θεωρώ ότι η 3αδα Simoes-Alef-Σερβος θα δουλέψει. Σε δίδυμο χαφ πολύ πιο δύσκολα γιατί ο Alef είναι ασταθής τακτικά (το έχει βελτιώσει κάπως τον τελευταίο καιρό, αλλά εξακολουθεί η τακτική του παιδεία να μην είναι για μεγάλη ομάδα).
Σε κάθε περίπτωση, σημαντικότατη ενίσχυση με έναν παίκτη που (για να μην ξεχνιώμαστε) πέρσι επέτρεψε μόνο 1 γκολ σε open play σε όλο το πρωτάθλημα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλόψυχος ο πρόεδρος που τον αγκάλιασε το Αντρέ και έχω γράψει γιατί. Να του το αναγνωρίσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, The Magician said:

Πάμε με χάφ Σιμοες Μάνταλο Κρστιτσιτς. Το έχετε καταλάβει; Σας ικανοποιεί αυτή τριάδα;

Αν δουλέψει όπως την έχω στο μυαλό μου, πάρα πολύ. Δεν είπα ότι θα πάρουμε πρωτάθλημα με μόνο νίκες ή ότι θα πάρουμε το Europa του χρόνου, αλλά για Ελλάδα την θεωρώ εξαιρετικά ισορροπημένη 3αδα χαφ και αμυντικά και επιθετικά.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AG21 said:

Μεγαλόψυχος ο πρόεδρος που τον αγκάλιασε το Αντρέ και έχω γράψει γιατί. Να του το αναγνωρίσουμε. 

Για πες

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
Quote

 

Η πιο δυνατή στιγμή ωστόσο ήταν η πατρική αγκαλιά του μεγάλου αφεντικού της ΑΕΚ στον Αντρέ Σιμόες όταν ο Πορτογάλος έφτασε στα Σπάτα και τον είδε μπροστά του. Ο Μελισσανίδης τον υποδέχτηκε με ένα μόνιμο χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του και τον αγκάλιασε ικανοποιημένος για το γεγονός ότι θα συνεχίσει στους πρωταθλητές.

 

Αθάνατος ρε Πρόεδρε.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έχω δει πολλές φωτό από τη χθεσινή υπογραφή συμβολαίου της νέας μεταγραφής μας του αντιΣιμόε και μου φαίνεται έχει αλλάξει η μουρωσά του. Η μύτη του πρήστηκε; Μάγουλα έκανε ;  έβλεπε όσο καθοταν συνέχεια εκπομπές Ευτύχη Μπλέτσα κ πήρε το κολάι;

simoes.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

με σερβο μπροστα του θα παιξει μεγαλη μπαλα ο πορτογαλος. και δε θα γυρναει και  οσερβος πισω να μαζευει σκατα των αμυντικων

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, chris manousopoulos said:

με σερβο μπροστα του θα παιξει μεγαλη μπαλα ο πορτογαλος. και δε θα γυρναει και  οσερβος πισω να μαζευει σκατα των αμυντικων

Φαντάσου τώρα τριπλέτα Σιμόες πίσω με Ραντόγια/Ζουκουλίνι μπροστά του και μπροστά Αραούχο/Καλέρι/Πόνσε

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Αντρέ Σιμόες υπέγραψε συμβόλαιο 3+1 χρόνων με την ΑΕΚ και, με ανάρτηση στα social media, θέλησε να ευχαριστήσει την οικογένειά του, τους συμπαίκτες του, τον πρόεδρο και τους οπαδούς της πρωταθλήτριας Ελλάδας, υπογραμμίζοντας πως βρίσκεται στην ΑΕΚ με όλη την καρδιά και την ψυχή του.

 

Το μήνυμα του αρχηγού:

 

"Πρώτα από όλα, ευχαριστώ την οικογένειά μου και τους φίλους μου.

 

Ευχαριστώ όλους τους συμπαίκτες μου, που με κράτησαν εδώ, που με βοήθησαν κάθε μέρα αυτά τα 3.5 χρόνια. Ευχαριστώ τον Πέτρο Μάνταλο που υπήρξε η συνείδησή μου, κάθε μέρα εκνευρίζοντας με στην προπόνηση (δείπνο κερασμένο από εμένα). 

Ευχαριστώ όλο το διοικητικό συμβούλιο και τον πρόεδρο που με αγκάλιασε ξανά. 

Ευχαριστώ όλους τους οπαδούς που μου έστειλαν στήριξη και κίνητρο και με κράτησαν εδώ.

 

Και, τέλος, ευχαριστώ τον φίλο και μάνατζέρ μου

 

Εδώ με όλη την καρδιά και την ψυχή μου".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, moukie said:

Ευχαριστώ όλους τους συμπαίκτες μου, που με κράτησαν εδώ, που με βοήθησαν κάθε μέρα αυτά τα 3.5 χρόνια. Ευχαριστώ τον Πέτρο Μάνταλο που υπήρξε η συνείδησή μου, κάθε μέρα εκνευρίζοντας με στην προπόνηση (δείπνο κερασμένο από εμένα). 

Και κοιτάζοντας τα πρώτα ποστ του thread να δω τι λέγαμε όταν νομίζαμε ότι θα έφευγε ο Simoes, πέφτω πάνω σε αυτό:
 

On 11/30/2018 at 9:58 AM, Fadrhonc21 said:

Καλή τύχη Σιμόες. Δεν ήσουν σίγουρα από τα καλύτερα εξάρια της ΑΕΚ, εκτός κι αν είμαστε Νέα ΑΕΚ, αλλά ήσουν κύριος κι έπαιζες όσο ήξερες κι αυτό είναι που μετράει.

Δεν σου άξιζε να φύγεις έτσι, αλλά τι να κάνουμε έπεσες σε αχρείους και σε μαμούνια αρχηγούς.

Για να καταλαβαίνουμε λίγο πως χωρίς καμία βάση μπορεί να πέφτει λάδι στην φωτιά εναντίον συγκεκριμένων παικτών (Μάνταλο εν προκειμένω, άλλη φορά μπορεί να είναι άλλος).

Και αυτό είναι εντός των τειχών της ομάδας. Φαντάζομαι τι γίνεται εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Αν δεν σε ήξερα, θα πίστευα ότι με γουστάρεις για αυτό μου την μπαίνεις τόσο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φέρνω σαν παράδειγμα του πως μπορεί να δημιουργηθεί (ή να ενταθεί) κλίμα χωρίς βάση ενάντια σε συγκεκριμένους παίκτες. Αν θες να κράζεις Μάνταλο (γιατί αυτό κάνεις στα μισά σου ποστ), τουλάχιστον κάν'το για πράγματα που ξέρεις, όχι για πράγματα που φαντάζεσαι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×