Jump to content

Ν.Β.Α. 🇺🇸


Abraham21r
 Share

Recommended Posts

Εγινε η ανατροπη οπως το περιμενα. Παμε για το 4-2 τωρα.

Πολλα highlights απο Wiggins, αλλα νομιζω το κορυφαιο ανηκει στον Poole.

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανε ένα τελείως τζορτνανικο λειαπ ο Ουιγκινς, και μια καρφώματαρα, φοβερός.

Κάρι απιστευτα άστοχος, πρώτο ματς με 0 τρίποντα στα πλειοφ, αλλά βοήθησε με ασιστ και πολύ καλή άμυνα. Γενικά η άμυνα των Γουοριορς ήταν απίστευτη

Link to comment
Share on other sites

Τους μπλοκάρανε με την άμυνα. Ποιος να το περίμενε! Πολύ ξύλο και οι δυο ομάδες.

Λίγο αντιδράσανε οι Celtics στο 3ο με ένα 10-0 σερί αλλά δεν κράτησε όπου ο Poole τους έκοψε τα φτερά στο τέλος με buzzer beater με ταμπλό κιόλας.

Ο Clay και o Curry πολύ άστοχοι σε όλο το ματς. Αν δεν ήταν ο Wiggins δεν ξέρω αν θα σωζόταν.

3-2 και μάλλον οι Warriors δείχνουν πιο έτοιμη ομάδα να το σηκώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη 43άρα που έσταξε στο προηγούμενο κρισιμότατο ματς όπου αν το έχαναν οι GSW τελείωναν , όλη η άμυνα των Σέλτικς ήταν προσαρμοσμένη πάνω του και το πλήρωσαν αφού τους πέτσωσαν οι Γουίγκινς και σια…. Άρα νομίζω δικαιούται ο Κάρι κι ένα κακό ματς επιθετικά , και δίκαια προηγείται ακόμα στα rankings …. Μένει να δούμε και το τέλος για να κρίνουμε οριστικά, εφόσον όμως το σηκώσει το FMVP μπαίνει πιστεύω δικαιωματικά -και όσο κι αν τον αντιπαθώ- στο top15.

B02DA47A-C9E3-44ED-880C-0DE97EB823CC.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Chef Curry, με ακομη μια 30αρα και 6 τριποντα.

Ειπαμε πιο ποιοτικη και πιο εμπειρη ομαδα. 4-2 αξια.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο καρι είναι ο καλυτερος μπασκετμπολίστας που έχω δει. Απίστευτος. Καλυτερος απο τον James. 

 Γενικά νομίζω αδικείται παντα στις λίστες. Ίσως γιατί παιζει άλλο στυλ μπάσκετ . Λιγότερο θεαματικο

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τεράστιοι Γουόριορς, τεράστιο legacy. 4 rings ο Στέφανος.

Ωραία ομάδα η Βοστόνη, έχουν μέλλον, και ο προπονητής ωραίος και αρχιδαρας σε σχέση με τον Στιβενς

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2022 at 11:53 PM, AG21 said:

Εγώ πιστεύω οτι το Σελτικς μπακς μπορεί να βγάλει μέχρι και πρωταθλητή όπως πέρσι το νετς μπακς στον ίδιο γύρο που κρίθηκε για χιλιοστά στο παρολιγον τρίποντο του ντουράντ .  Δεν αποκλείω να κριθεί στις λεπτομέριες και να πάει μακριά η σειρά . Μακάρι να είναι υπέρ του Γιάννη πάλι γιατί αν περάσουν αυτό το εμπόδιο δεν πιστεύω οτι οποια ομάδα βρεθεί στα τελικά της ανατολής θα είναι εμπόδιο . 

Στη δύση δείχνει περίπατος απο γουοριονς .

Έχασα το ενδιαφέρων μου μετά τον αποκλεισμό των μπακς αλλά νομίζω ψιλό έπεσα μέσα στις προβλέψεις μου πριν ξεκινήσει η σειρά με τους Κέλτες. 

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαίος ο Κάρι και πανάξιος FMVP αλλά μην υποτιμάμε και την προσφορά του Κλέι όλα αυτά τα χρόνια… 
Με το σπαθί του πλέον το δίδυμο , οι λεγόμενοι “Splash Brothers” στην κορυφή , στο “Mount Rushmore” ως ένα από τα κορυφαία δίδυμα όλων των εποχών !!!

💪🔥

24B8403C-9411-4707-A789-05588EB757F9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, εγω θα εβαζα και τον Γκριν. Οπως ειπε και ο σπικερ μετα την ληξη του παιχνιδιου δυσκολα θα βρεις καλυτερη παρουσια 3αδας σε τελικους.

Link to comment
Share on other sites

A1BBBB40-AF60-48B4-94E4-9F6C1B0E292C.jpeg

 

Κι ενώ όλοι αυτοί αλλάζουν πλευρό και συνεχίζουν τον βαθύ μπασκετικό τους ύπνο...

 

curry-reaction-after-dagger-3-game-6-cro

 

Ας πούμε δύο πραγματάκια για την αμυνάρα των Warriors, που κράτησαν τους Celtics κάτω από τους 100 πόντους σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια και τους ανάγκασαν να σουτάρουν με άθλιο ποσοστό στο δίποντο και να κάνουν πάρα πολλά λάθη. Ο Wiggins έπνιξε τον Tatum, κατέβαζε όλα τα σκουπίδια ενώ GP2, Green, Klay έβγαλαν τρομερές προσωπικές άμυνες, switching, χέρια στην μπάλα, κλεψίματα, τα πάντα.

Για την επίθεση, όσοι δεν διάβασαν, δεν είδαν, δεν άκουσαν 8 χρόνια για την motion offense των Warriors, για τα handoffs, για το blitz στον Curry που δεν πιάνει, για τα drop coverages στον Curry που όταν τα κάνεις θα τρως τρίποντα από τα 30 πόδια μέχρι την άλλη μέρα το πρωί από τον μικρό, ε δεν πρόκειται να πάρουν μυρουδιά τώρα.

Επίσης να πούμε ότι ο Udoka έγινε καλώς ή κακώς outcoached από τον Kerr. Ο Kerr έκανε adjustments, προσπάθησε πράγματα, χρησιμοποίησε κορμιά και η ομάδα του γίνονταν καλύτερη από αγώνα σε αγώνα. Αντίθετα οι Celtics έγιναν προβλέψιμοι, αναλώθηκαν στα hero balls, οι 5.5 παίκτες που έχουν μοιραία κατέρρευσαν και δεν είχαν καθαρό μυαλό. Το μόνο που άλλαξε ο Udoka ήταν να κάνει blitz στον Curry στο G5, απελπισμένος από την επική εμφάνιση του μικρού στο 4ο ματς και το beautiful game των Warriors τον διέλυσε με κυκλοφορία μπάλας και εύκολα λέι απ. χεχ ας συνεχίσουν να ονειρεύονται ...γατάκια.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aussie said:

Συμφωνω, εγω θα εβαζα και τον Γκριν. Οπως ειπε και ο σπικερ μετα την ληξη του παιχνιδιου δυσκολα θα βρεις καλυτερη παρουσια 3αδας σε τελικους.

Δε γίνεται να βάλουμε Γκριν γιατί μετά θα έπρεπε να βάλω και τον Durant 🐍 δικαιωματικά με 2 στα 4 FMVP …. Πρωτάθλημα πήρανε, φρέσκο είπα να τους το γλυκάνω λίγο, μη μου το χαλάς😂

απλά να υπάρχει ένα μέτρο στις συγκρίσεις 

53C7BD21-3FF4-4470-AE88-7F6596698434.jpeg

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, goku21 said:

Ο καρι είναι ο καλυτερος μπασκετμπολίστας που έχω δει. Απίστευτος. Καλυτερος απο τον James. 

 Γενικά νομίζω αδικείται παντα στις λίστες. Ίσως γιατί παιζει άλλο στυλ μπάσκετ . Λιγότερο θεαματικο

Μην ασχολείσαι με λίστες. Όλα είναι υποκειμενικά. Ο Κάρι είναι ο παίχτης που με έκανε ξανά να περιμένω να δω το παιχνίδι του, να αγαπήσω λίγο πάλι το ΝΒΑ όπως όταν ήμουνα παιδί με Τζόρνταν και Λέικερς, ορόσημα της εποχής και μετά μπαντ μπόις Πίστονς. Είναι ο αγαπημένος μου μακράν της μοντέρνας εποχής και Νο 2 για μένα έβερ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Και το τί είναι θεαματικό υποκειμενικό είναι. Ας πούμε, δεν υπάρχει κάτι πιο θεαματικό στα σπορ από την στιγμή που ο Curry είναι in the zone και τα βάζει από παντού.

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 hours ago, Macross said:

Της πουτανας γίνεται 

Τι γελοίος οργανισμός οι Νετς. Δώσανε όλα τα πικς οι Νετς και έμειναν με το καυλί στο χέρι.

 

αλλά ναι πάμε για επική χρονιά φέτος με ανταλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ο KD αυτός είναι. Ο παίκτης με το πιο εύθραυστο εγώ. Οι Nets από την άλλη πήγαν να φτιάξουν μια μίνι δυναστεία αλλά τους πήγαν όλα στραβά. Ούτε μπορούσαν να υπολογίσουν ότι ο Harden θα γίνονταν παλτό τόσο γρήγορα, ούτε ότι θα έρθει κορονοιος και την όλη φάση με τον Kyrie.

Τώρα, αν είναι γελοίος οργανισμός οι Nets θα φανεί από το πώς θα χειριστούν την κατάσταση, από το τί trade θα κάνουν. Διότι ο KD δεν έχει κάποιο χαρτί να παίξει, έχει 4 χρόνια συμβόλαιο. Μπορούν να τον στείλουν όπου θέλουν, σε όποια ομάδα δώσει τα περισσότερα. Ακόμα και σε μικρή αγορά όπως η Νέα Ορλεάνη, το Τορόντο, η Μινεσότα, δεν μπορεί να πει ο παίκτης ότι εκεί δεν πάω, δεν θα παίξω, του χρόνου θα φύγω. Επιβάλλεται να πάρουν παίκτες πρώτης γραμμής για αντάλλαγμα. Αν τον δώσουν εκεί που θέλει ο ίδιος για λιγότερα, λες και είναι FA του χρόνου, ναι είναι κλόουν. Εγώ θα το έπαιρνα και λίγο εγωιστικά αν ήμουν στην θέση τους, γιατί μην ξεχνάμε ότι τον πήραν και τον πλήρωναν ενώ ήξεραν ότι θα είναι ένα χρόνο εκτός από τον τραυματισμό το 2019.

Τεσπα δεν θα απέκλεια να μείνει στους  Nets τελικά. 33 ετών με 4 χρόνια συμβόλαιο ουσιαστικά εκεί που θα αποφασίσουν οι Nets θα τελειώσει την καριέρα του. Μπορεί να τα βρουν τελικά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον Γκομπέρ λες ε;

Όταν το είδα μου φάνηκε πολλή καλή κίνηση. Βλέποντας μετά τι δίνουν όμως, είναι σκέτη αυτοκτονία κυρίως για το άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×