Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

9 minutes ago, stavros 9-11 said:

Δεν έχω πάει σε κανένα από τα 2 αλλά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το αν το Καραϊσκάκη είναι τόσο κλουβί. Σίγουρα δεν είναι τόσο κλειστοφοβικό όπως το δικό μας πάντως. Δυστυχώς δεν έχει ανανεωθεί το google earth να κάνουμε τις συγκρίσεις στα μεγέθη, το δικό μας ακόμα εμφανίζεται ως χωράφι.

Ούτε εγώ. Οι αποστάσεις είναι ίδιες νομιζω, η διαφορα είναι το διπλό διάζωμα. Ισως υπάρχει διαφορα ναι, αλλά φανταζομαι όχι μεγάλη. 
Οπως και να έχει μιλάμε για κλουβι, μετά το ΟΑΚΑ πας στο άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι το πανω διαζωμα φέρνει το κόσμο από τη 20 σειρά και πάνω πιο κοντά σε σύγκριση με το καραισκακι, θα γίνει ένα μπαλκονάκι για τα σχετικά μπινελίκια και οι εξέδρες στο πάνω θα είναι πιο απότομες και θα νιώθουν οι παικτες ότι είναι κρεμασμενοι. Για μένα είναι σημαντική διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εξέδρες στο τηγάνι απλώνουν προς τα πίσω. Οι δικές μας επειδή είναι 2 μικρά διαζώματα, δίνουν την αίσθηση ότι είναι πολύ πιο "πάνω από το κεφάλι σου". Ετσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

 Ναι, επισης η εικόνα σκεπαστης σε ολο το γήπεδο παραπέμπει πιο πολύ σε ναό.

Μπορει να έχετε δίκιο. Κόλλησα μονο με τις αποστάσεις εγώ, γιατί λέγαμε ποσο κοντά βλέπεις τους απέναντι και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, AG21 said:

Το διπλό διαζωμα πιστεύω και εγώ θα το κάνει πιο κλουβί. Όπως και να το κάνουμε θα μας νιώθουν πιο κοντά και πιο από χαμηλά. 

Παράγοντας για την έδρα για μένα είναι η πορεία προς αγία σοφία ειδικά αν πηγαίνουν τα πούλμαν από Δεκελείας αναγκαστικά 

 Η διαδρομή θα ειναι έντονη. 

Μακαριι η διαδρομη των φιλοξενουμενων να ειναι απο Δεκελειας, αλλα απ οτι εχω καταλαβει θα ειναι απο την Πατριαρχου Κωνσταντινου...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NIS21 said:

Τι να το κανω το γηπεδο αμα δεν εχω χαφ...?

Σιγουρα το γηπεδο δεν μπορει να κανει το γεωργεα ροναλντο αλλα αυτο που δεν εχει ειπωθει ειναι οτι τον αντιπαλο ροναλντο μπορει ευκολα να τον κανει γεωργεα.

Αυτό ακριβώς. Ας θυμηθούμε ματς του γαυρου στο τηγάνι με διάφορες Γιουβέντους, Ατλετικο, Μπενφικα. Οι ίδιοι οι παίχτες των ξένων ομάδων ομολογουσαν ότι επηρεάζονται από τη φασαρία. Σίγουρα βοηθάει να έχεις και καλούς παίχτες και τις πιο πολλές φορές τους είχαν οι κλέφτες, αλλά το να πειράξεις το μυαλό του αντιπάλου παίζει ρόλο, ειδικά στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stavros 9-11 said:

Δεν έχω πάει σε κανένα από τα 2 αλλά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το αν το Καραϊσκάκη είναι τόσο κλουβί. Σίγουρα δεν είναι τόσο κλειστοφοβικό όπως το δικό μας πάντως. Δυστυχώς δεν έχει ανανεωθεί το google earth να κάνουμε τις συγκρίσεις στα μεγέθη, το δικό μας ακόμα εμφανίζεται ως χωράφι.

Επειδή έχω πάει στο Καραισκάκη σε αγώνες μας κόντρα στο γάβρο, είναι κλουβί. Και ειδικά όταν πιέζει ο γάβρος έχει φοβερή φασαρία και φαίνονται οι παίκτες ότι επηρεάζονται πολύ. Το δικό μας, με διπλό διάζωμα, θα είναι αρένα για λιοντάρια....

Link to comment
Share on other sites

Έλα που θα μπεί στη ίδια γραμμή η γηπεδάρα μας με τον λυώενο βόθρο.

Ενταξει , τα χουμε πει, η ακουστική του θα είναι απο άλλο πλανήτη. Είναι λες και είσαι σε κλειστό, είναι αλήτικο και καυλωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματάκια 

1) η σύγκριση γίνεται για εξέδρα και αγωνιστικό χώρο ΜΟΝΟ. Δεν συζητάμε για τα υπολοιπα, όπου έτσι κι αλλιώς θα είναι πολύ καλυτερο λογικά το δικό μας.

2) ο φίλος του Michelangelo (φαίνεται σοβαρος) είπε ότι αυτά για φοβερή ακουστική και τέτοια αφορούν συναυλίες. Στα των αγώνων η ακουστική είναι παρόμοια με ολα τα γήπεδα που έχουν τέτοιο σκέπαστρο (δλδ και το Καραισκακης).

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, nikos said:

Δυο πραγματάκια 

1) η σύγκριση γίνεται για εξέδρα και αγωνιστικό χώρο ΜΟΝΟ. Δεν συζητάμε για τα υπολοιπα, όπου έτσι κι αλλιώς θα είναι πολύ καλυτερο λογικά το δικό μας.

2) ο φίλος του Michelangelo (φαίνεται σοβαρος) είπε ότι αυτά για φοβερή ακουστική και τέτοια αφορούν συναυλίες. Στα των αγώνων η ακουστική είναι παρόμοια με ολα τα γήπεδα που έχουν τέτοιο σκέπαστρο (δλδ και το Καραισκακης).

Ειδικος στα γηπεδα δεν ειμαι, αλλα μπορει να ναι σαν του Αγιαξ; Μιλαμε για τρομακτικη ακουστικη. Για ενα πλαγιο διαμαρτυρονταν οι Ολλανδοι και νομιζες οτι γινοταν σεισμος.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τύπο που ανέφερα θα είναι παρόμοια με όσα έχουν τέτοιο στέγαστρο. 

Παντως οσοι έχουν παει στο μπουρδελο του Πειραιά μια χαρα ακουστική λενε ότι έχει 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να έγινε κάποια περικοπή στο στέγαστρο . Στα παπάρια μας βέβαια, γηπεδαρα θα είναι 

Link to comment
Share on other sites

Για την ακουστική και δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά στο καραιταβλι το σκεπαστρο ξεκινάει κάποια μέτρα πάνω από το τέρμα των κερκιδων και ο ήχος μπορεί να φεύγει στα ανοιγματα ενώ στην αγια σοφια το σκεπαστρο ξεκινάει με το τέλος του πάνω διαζωματος και έχει την εντύπωση, χωρίς να ξέρω, ότι λόγο ξανά δύο διαζωματων κάπως θα είναι πιο δυνατός ο ήχος λόγο ότι θα αντανακλά ει σε μικρή απόσταση είτε στο πάνω είτε στο σκεπαστρο. Όλα αυτά θα πρέπει να τα δούμε αλλά δεν νομίζω και εγώ ότι έχει καμια σχεση5με το λυομενο που το έχω επισκεφτεί μια στους ολυμπιακούς αγωνες και μια στην εθνική στα βιπ. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Σύμφωνα με τον τύπο που ανέφερα θα είναι παρόμοια με όσα έχουν τέτοιο στέγαστρο. 

Παντως οσοι έχουν παει στο μπουρδελο του Πειραιά μια χαρα ακουστική λενε ότι έχει 

Στο Φάληρο έχω πάει σε 2-3 ματς της Εθνικής και όντως η ακουστική είναι αρκετά καλή (βέβαια εγώ έχω μεγαλώσει στο ΟΑΚΑ... οπότε δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις)

Το Κροιφ Αρένα όμως πραγματικά ήταν το κάτι άλλο. Απ' το ματς με τον Άγιαξ ονειρεύομαι να ναι κάπως έτσι και η Αγιά Σοφιά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ίδια λοιπόν. χαχα

Καμμία επαφή με τη πραγματικότητα πως όλα τα γήπεδα έχουν την ίδια ακουστική. 

Και όταν λέμε ακουστική εννοούμε το πως διογκώνεται και ταξιδεύει ο ήχος απο τις κερκίδες στον αγωνιστικό χώρο. 

Έ όταν το γήπεδο έχει το μεν κάτω διάζωμα σκεπασμένο και με μικρή απόσταση απο το άνω και επίσης το στέγαστρο ξεκινάει κατ ευθείαν  χωρίς κενό σχεδόν, Έ, πως να το κάνουμε είναι αλλιώς.

Τώρα το λυόμενο του βόθρου, ναι έχει μια παρόμοια ακουστική με δεκάδες άλλα γήπεδα γιατι απλώς είναι μια πάναπλη και πρόχειρη κατασκευή  που την έχουμε ως μέτρο σύγκρισης γιατι ζούμε στη μπανανία της ελλάδας.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλα έγραψα τι έλεγε ο άλλος που σε αλλά θέματα φαίνεται σοβαρός.

Αν έχουμε καναν πιο έγκυρο που να λέει σαφώς κάτι διαφορετικό οκ.

Τα υπόλοιπα είναι καφενείου είτε λέμε ότι θα έχει καλύτερη ακουστική είτε την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρός η μή, τις μακέτες "διαβάζει" και θεωρώ πως έχει λάθος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Δεν ξέρω. Αλλά δεν προκύπτει από κάπου ότι ισχυει το αντίθετο.

Αυτος έλεγε ότι η ακουστική που λένε ότι θα είναι μοναδική, αφορά συναυλίες. Και ότι η ακουστική που εννοούμε εμεις οι οπαδοί εξαρτάται από το στέγαστρο κι όχι από τις εξέδρες.

Καλο είναι να ερωτηθεί κανας Ανδριοπουλος κάποια στιγμή για το τι εννοούσε, περί μοναδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή αλλως, ότι και να λέμε, θα τα δούμε στην πράξη όλα αυτά, αρκεί να ρθει η ευλογημένη μέρα που θα μπούμε μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Και όπως και να έχει, ο,τι και να ισχύει (λες και θα μετρήσουμε τα ντεσιμπέλ ξέρω ´γω), σε σύγκριση με το ΟΑΚΑ οι περισσότεροι θα πάθουμε σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μετράνε τα ντεσιμπέλ σε κάποια γήπεδα, νομίζω το ρεκόρ ντεσιμπέλ το χει ο κόσμος της γαλατά σαραι από έναν αγώνα στην έδρα της. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τα μετράνε τα ντεσιμπέλ σε κάποια γήπεδα, νομίζω το ρεκόρ ντεσιμπέλ το χει ο κόσμος της γαλατά σαραι από έναν αγώνα στην έδρα της. 

Εμεις λογικα θα κανουμε ρεκορ ντεσιμπελ με το "μια ιστορια απομ την Πολη"

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×