Jump to content

Φιλικά & Προετοιμασία- καλοκαίρι 2019


George_D
 Share

Recommended Posts

Βρανιες, Μπάρκας οι καλύτεροι. Παουλίνιο θετική εντύπωση αλλά μπροστά πατάει σε ναρκοπέδιο και Σβάρνας βελτιωμένος. Οι υπόλοιποι από μέτριοι έως κακοί. Στο πρώτο τρως τις περισσότερες φάσεις (κυριως) από τα λάθη του Λόπες που φαίνεται ανέτοιμος και από τον ενθουσιασμό όλων που ήθελαν κορδελάκια μπροστά στον κόσμο. 

Συμπερασματα. Γρήγορα μεταγραφή βασικού στόπερ και ακόμα περισσότερη δουλειά στην ανάπτυξη...

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Με οσα ειδα σημερα που θεωρω πιο σοβαρα φιλικα και με μια σχετικα καλη ομαδα. Αμυνα εχουμε θεμα και ΠΡΕΠΕΙ να ΛΥΘΕΙ αμεσα. Σιμαο κακες επιλογες σημερα και λαθος πασες. Ευκολα λαθη στο κεντρο. Μανταλος μια απο τα ιδια. Παουλινιο μια χαρα θα ειναι στο ελληνικο πρωταθλημα. Αριστερα εισαι μια χαρα με Λοπες και Χουλτ, Αλμπανης αξιζςι μια θεση στο ροστερ. Κλωνας ανυπαρκτος. Βερντε ξερει μπαλα αλλα θελει δουλεια ακομα. Σβαρνας μπορει να μαθει απο Βρανιες Τσιγκρινσκι. Τον κρατας.  Ολιβειρα δεν τροφοδοτηθηκε καθολου. Επιθετικα υστερουμε στην τελικη πασα. θολωμενο μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανα λινκ που να κανει rollback να δω και το πρωτο ημιχρονο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, MikrosKaiAtropos said:

Εχουμε κανα λινκ που να κανει rollback να δω και το πρωτο ημιχρονο;

Κανε λιγο υπομονη θα το ανεβασει ο ΚΚ365 σε καμια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Με Σιμοες δεν παιζεται αυτο το ειδος ποδοσφαιρου. Καλος χρυσος αλλα δεν προωθει την μπαλα. Κρστιτσιτς υπεραπαραιτητος φετος διπλα στον Σιμαο.

Σε μια φαση ο Λιβαγια ειχε ενα χωραφι ελευθερο γηπεδο μπροστα του και ο Σιμοες δεν μπορουσε να του πεταξει την μπαλα ουτε για αστειο. Ο Κροατης του σηκωνε και τα χερια λες και δεν ξερει τι εστι Σιμοες 2 χρονια τωρα...Μονο σε 4-3-3 θα ταιριαζε ετσι οπως παιζει σαν καθαρο 6αρι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vargas21 said:

Κανε λιγο υπομονη θα το ανεβασει ο ΚΚ365 σε καμια ωρα

full game ο κεφτες;Πως κ ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Με τραυματισμό Τσιγκρινσκι έχουμε κάποια εκτίμηση; για πόσο μένει εκτός πάλι; 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δουλεμένη η ομάδα από τον προπονητή , αλλά κάπου καμια γιομα αντί χαζο-πασες, κανα σουτ και καμία ατομική ενέργεια δεν βλάπτουν. Ας σοβαρευτούμε σε αυτό και να γίνουμε πιο ρεαλιστές. Παντως ο αντίπαλος ήταν αρκετά δυνατός.

Απο νέους 

Βρανιες πολυ καλος και πορωμενος αλλά το παράκανε στα φάουλ και στο ρίσκο για κάρτες.

Ζεραλδες με λάθη, αλλά των λίγων ενεργειων που μπορουν να δώσουν πραγματα.

Σιμαο πρώτη φορά κάτω του μετριου

Παουλινιο τρεχαντήρι τρομερό αλλά μπροστά θολωνει

Βερντε δεν τρέχει και πολύ, ξέρει ομως μπάλα, κινήθηκε σε ρηχά νερά αποψε

Ολιβειρα δεν πήρε μπαλιές όσο έπαιξε, έδειξε διάθεση παντως

Απο παλιούς ξεχώρισε ο Μπαρκας, ενώ για τα δεδομένα του μου φάνηκε καλύτερος του αναμενόμενου ο Σβάρνας. Ο Λόπες θέλει χρόνο, ο Σιμοες πρέπει να πάψει να παίρνει την μπάλα κοντά στην περιοχή σου γιατί μπλοκάρει και την χάνει.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hades said:

Με τραυματισμό Τσιγκρινσκι έχουμε κάποια εκτίμηση; για πόσο μένει εκτός πάλι; 

 

Ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα στο γόνατο ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι. Οπως έγινε γνωστό από την ΑΕΚ ο Ουκρανός έχει ένα αιμάτωμα στη γάμπα και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί ξανά αύριο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vargas21 said:
 

Ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα στο γόνατο ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι. Οπως έγινε γνωστό από την ΑΕΚ ο Ουκρανός έχει ένα αιμάτωμα στη γάμπα και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί ξανά αύριο. 

Δόξα τον Πανάγαθο γλιτώσαμε τα χειρότερα 

Link to comment
Share on other sites

Άντε γαμησου πια ρε Τσιγκρινσκι. Τον ενός έτους γιο μου να βάλω να σε μαρκάρει, θα σε σακατεψει. Γύρνα στον τάφο σου και φυγε

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το γήπεδο...Η ομάδα ήταν κακή, ψάχνεται ακόμα, αλλά σε μια βδομάδα έχει παιχνίδι που κρίνει πολλά...Σέντερ μπακ και ένα καλό χαφ χθες...Με αυτό το υλικό αυτό που θέλει να παίξει ο Καρντόσο δε βγαίνει, δε μπορεί να παίζεις πασούλες εκτός περιοχής με παίκτη πρώτης υποδοχής το Σιμόες. Ζεράλδες τεχνίτης αλλά ψιλοφλούφλης, Σιμάο πολύ αργός, Παουλίνιο μόνο για μπακ απ του Μπακάκη. Δύσκολη χρονιά προβλέπεται, αν τα αποτελέσματα ευνοήσουν στην αρχή, ίσως στρώσει, αλλιώς βλέπω να χαιρετάει ο Πορτογάλος...Το ανησυχητικό είναι ότι δεν κάναμε ένα έστω καλό εικοσάλεπτο, δε βγήκαν αυτοματισμοί...Το καλό, ότι ο κόσμος στήριξε και χειροκρότησε στο τέλος...Θα δούμε πιο πολλά την άλλη Πέμπτη..

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Man Of Faith said:

Απο το στομα μου το πηρες.Θα εθετα διλημμα μεταξυ Κλωναριδη με Πατικα για τον μεγαλυτερο χασογκολη.

Ιεροσυλία...Ο Τζιμάρας ήταν δυο κλάσεις πάνω, είχε τσαμπουκά και μαλλί χαίτη-λασπωτήρα με δύωρο πιστολάκι, καμία σχέση με τη φλώρικη διχρωμία του άνευρου Κλωναρίδη..

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Καλοί και οι επιθετικοί, καλά και τα εξτρέμ αλλά το παιχνίδι της ΑΕΚ θα το απογειώσει ένας παιχταράς στο 6-8. Ας ελπίσουμε ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί με τον Κριστισιτς στη θέση του Σιμοες αλλά γίνεται όλο και πιο φανερό ότι Γαλανόπουλος-Σιμοες θα είναι οι αδύναμοι κρίκοι σε αυτό το στυλ παιχνιδιού. 

Ισως να δοκίμαζε τον Ζεραλδες εκεί.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Hades said:

Πότε έκανε τατου τον μαρινακη ο βρανιες στο δεξί του χέρι; 

FB_IMG_1564603131873.jpg

ο βελουχιωτης ειναι

Link to comment
Share on other sites

λίγα σχόλια κι από μένα μέσα από το γήπεδο (δεν αντέχεται άλλο οακα):

- η ομάδα φαίνεται να έχει δουλέψει αρκετά, αλλά το ποδόσφαιρο που θέλει να παίξει ο κοουτς με την ανάπτυξη να ξεκινάει από τον τερματοφύλακα δεν μπορεί να βγει με το υπάρχον ρόστερ. οι τούρκοι, από την άλλη, διαθέτοντας την απαιτούμενη ποιότητα, μας έδειξαν αυτό που θέλουμε να παίξουμε. θα δεχούμε πολλά φθηνά γκολ σε σημαντικά παιχνίδια φοβάμαι.

- Βράνιες, σκύλος και μεγάλος ποζεράς. τον χρειάζεται η ομάδα.

- Ουκρανός, τι να λέμε, γυάλινος. ελπίζω να είναι οκ σε μια βδομάδα.

- Λόπεζ, ένα επίπεδο πιο κάτω σε σκέψη και ταχύτητα σε σύγκριση με την προ τραυματισμού κατάστασή του. πιστεύω θα παίξει χουλτ βασικός σε μια βδομάδα.

- Παουλίνιο, τρέχει και κάνει τα βασικά, αλλά δυστυχώς είναι τρομερά αναξιόπιστος επιθετικά.

- Σιμάο κακό παιχνίδι σήμερα, μου φάνηκε πιο βαρύς από το γήπεδο.

- Ζεράλδες, δεν έπαιξε πολύ καλά σήμερα, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι ήταν ο μόνος που έτρεχε ως το 93 κυριολεκτικά.

- Βέρντε, δεν έκανε καλό παιχνίδι, αλλά ας κάνουμε υπομονή, θα βοηθήσει.

- Ολιβειρα, μου φάνηκε πολύ βαρύς, είναι νωρίς για να κριθεί. δεν ξέρω βεβαια πώς θα χωρέσει στην ίδια ενδεκάδα με τον Μάρκο. δύσκολη εξίσωση.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά:

-Ο Βράνιες

-Ο τίμιος Παουλίνιο - Μπελεβώνης

-Το οτί η ομάδα δείχνει να έχει αξιοπρεπή για την εποχή φυσική κατάσταση

-Το οτί απ'τη μέση και μπροστα δεν έχεις τσουρουκάδες (ο μαλάκας ο Κλωναρίδης ευελπιστώ να μη λογίζεται για βασικός...)

 

Στα αρνητικά:

-Η τριπλέτα Ζεράλντες-Σιμάο-Σιμόες δε μου γεμίζει το μάτι... τριάδα επιπέδου Ατρομήτου μου φαίνεται... ελπίζω αυτός ο Κρίστισιτς να έχει κάτι παραπάνω να δείξει...

-Ο Μάνταλος πάλι στα αριστερά να ταλαιπωρεί το σύμπαν... χίλιες φορές τον Αλμπάνη...

-Αυτή η μαλακία του Καρντόζο να προσπαθεί να βγάλει τη μπάλα μπροστά με πασούλες, όπως κάνει ο Κλοπ... μόνο που έκει που ο ένας έχει το Βαινάλντουμ να δέχεται την κάθετη απ'τα στόπερ, εγώ έχω το Σιμόες... ΣΥΝΕΛΘΕ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε στηρίξει τις ελπίδες μας στον Κριστισιτς,χεστήκαμε που κλάναμε.

Link to comment
Share on other sites

O Καρντοσο πρεπει να αποφασισει οτι Μανταλος ή Ζεραλδες παγκο. Εμενα μου αρεσει ο αρχηγος οταν κινειται στον αξονα, στα πλαγια ομως ουτε μπορει να προσφερει πολλα ουτε πρεπει να τραβιεται και να κλεινει τρυπες. Εαν ολα αυτα τα χρονια επαιζε στην θεση του θα ηταν ενα σκαλι πανω σαν παικτης τωρα. Θελαμε ομως 3 δεκαρια και 0 εξτρεμ. Καλα να παθουμε στην τελικη. Ειχες τοσα χρονια ενα απο τα μεγαλυτερα σου συμβολαια σαν filler. Λογικο να βγεις χαμενος στο τελος. 

Ας εχει ή Μανταλο ή Ζεραλδες παγκο και να παιζουν εναλλαξ. Δεν ειναι κακο. Αρκει να φερει ενα τιμιο εξτρεμ τυπου Μπαρμποσα.

Μακαρι να μπουμε ομιλους και να γινουν 2-3 κινησεις ακομη.

1 στοπερ βραχος και απο εκει και περα ας επιδιωξουν πωληση Γαλανοπουλου και αντικατασταση του με καποιον εμπειρο σε καλη ηλικια 25-27 που να ξερει μπαλα. Θα ηθελα εναν Βαργκας εκει στα χαφ. Τον Φαμπιαν εννοω για να μην μπερδευομαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω τι αναμενουμε να γίνει κυριως ανασταλτικά αν προστεθεί ο αργος, μέτριος αμυντικά και «δεν έχω δείξει τίποτα το ιδιαίτερο ως τώρα» Κρστιτσιτς.

Επισης αρχίζει και φαίνεται ότι το ποδόσφαιρο Γκουαρντιόλα μπορεί εύκολα να γίνει ποδόσφαιρο Γκωνια, όπως επισημάναμε κάποιοι «διαστικοι» από το πρώτο φιλικό.  

Επισης είμαι μεν θετικός στο ότι βλέπουμε πολλά νεα πρόσωπα που δεν δείχνουν κι αμπαλοι, από την άλλη βρίσκω ιδιαίτερα ανησυχητικό ότι μπροστά ως τώρα δεν υπάρχουν 2-3 παίχτες να στηριχτεις ότι θα σου ηγηθούν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να υπολογίζουν τον Τσιγκρίνσκι για παραπάνω από 10 ματς φέτος. Η ανάγκη για βασικό σέντερ μπακ είναι μεγαλύτερη και από αυτή που είχαμε για φορ, καλύτερα να έπαιζα με Λιβάια-Γιακουμάκη-Κλωναρίδη μπροστά παρά να επιχειρήσω να βγάλω την χρονιά με Οικονόμου-Βράνιες και πρώτη αλλαγή τον Σβάρνα. Ακόμα και ο Λαμπρόπουλος μοιάζει απίστευτη πολυτέλεια για το φετινό ρόστερ.

Ο Ζεράλδες δείχνει ότι θα είναι τόσο ίδιος με Πατίτο πχ, δεν περιμένω σταθερότητα από αυτόν τον ποδοσφαιριστή. Από τον Σιμάο περιμένω να είναι σταθερά μέτριος, ούτε θα θέλουμε να βγάλουμε τα μάτια μας, ούτε πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερα προσόντα.

Ο Βέρντε δεν έχει δείξει τίποτα αλλά πιστεύω θα πιάσει. Τον Ολιβέιρα δεν τον πιστεύω.

Γενικά δεν συμμερίζομαι αισιοδοξία, δύσκολη χρονιά θα είναι. Πήρες παίκτες, εκτός των κεντρικών αμυντικών έχεις ποσότητα, η ποιότητα όλων είναι αρκετά συζητήσιμη. Θεωρώ ότι θα είναι δύσκολο και να περάσουμε 2 προκριματικούς χωρίς κόσμο κιόλας για να μπούμε στους ομίλους.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikos said:

Κι εγώ δεν ξέρω τι αναμενουμε να γίνει κυριως ανασταλτικά αν προστεθεί ο αργος, μέτριος αμυντικά και «δεν έχω δείξει τίποτα το ιδιαίτερο ως τώρα» Κρστιτσιτς.

Επισης αρχίζει και φαίνεται ότι το ποδόσφαιρο Γκουαρντιόλα μπορεί εύκολα να γίνει ποδόσφαιρο Γκωνια, όπως επισημάναμε κάποιοι «διαστικοι» από το πρώτο φιλικό.  

Επισης είμαι μεν θετικός στο ότι βλέπουμε πολλά νεα πρόσωπα που δεν δείχνουν κι αμπαλοι, από την άλλη βρίσκω ιδιαίτερα ανησυχητικό ότι μπροστά ως τώρα δεν υπάρχουν 2-3 παίχτες να στηριχτεις ότι θα σου ηγηθούν. 

Ο Κρστιτσιτς εαν παρει στη θεση του Σιμοες και γινει ο παικτης που θα ερχεται αναμεσα στα στοπερ για να προωθησει την μπαλα τοτε θα βοηθησει στο build-up. Δεδομενο ειναι αυτο. Ο Σιμοες 9/10 πασες ειναι στα στοπερ και παραλληλες. Σπανια δινει μπροστα. Το θεμα ειναι εαν μπορει να το κανει αυτο ο Σερβος. Σε περιπτωση που δεν....τοτε χρειαζεσαι μεταγραφη εκει.

Επισης ο Σιμοες δινοντας την μπαλα στα ηδη μαρκαρισμενα-κλεισμενα-πιεζομενα στοπερ σου, τα εξαναγκαζει ειτε να προβουν σε καποια λαθος μεταβιβαση ειτε να γυρισουν στον Μπαρκα. Οσες περισσοτερες πασες ανταλλαζεις στο 1/3 του γηπεδου σου, τοσες περισσοτερες ειναι οι πιθανοτητες να γινει το λαθος. Ενω εαν ο παικτης που παιρνει την πρωτη πασα εχει την δυνατοτητα να παιξει μπροστα και με σχετικη ασφαλεια τοτε σπας πιο ευκολα το πρεσσινγκ του αντιπαλου και δεν αγχωνεσαι.

Και στο κατω κατω λογικο ειναι να γινει λαθος εαν η μπαλα ακολουθει την εξης πορεια: Μπαρκας->Σιμοες->Βρανιες->Σιμοες->Τσιγκρι->Μπαρκας.

Στο τελευταιο που λες για τους παικτες διαφορας εχεις τον Λιβαγια και περιμενεις τους Ολιβειρα και Βερντε να ενσωματωθουν πληρως. Επισης απο κοντα ακολουθουν Ζεραλδες-Μανταλος. Ποιοτητα εχεις κατ'εμε, απλως δεν εχουν δεσει καταλληλα εως τωρα για να την βγαλουν και στο γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×