Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

3 minutes ago, Zara said:

ΜπαρμπαΚάππος;

Τον Αρμοδορο τον άχρηστο 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Geologos said:

Ντρεπομαι που μπερδεψα ουντεζε με αμπονσα.

Πήγα να το πάθω, αλλά συνήλθα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς @Νονός, @Stylianopoulosή όποιον άλλον θυμάται: πριν καμιά εικοσαετία είχα πέσει σε μια μικρού μήκους ταινία στην ΕΡΤ. Φαινόταν γυρισμένη στα 80ς-90ς. Έδειχνε έναν οπαδό της ΑΕΚ να πηγαίνει να δει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Έπαιζε ο Μαύρος, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο ματς. Ο τίτλος πρέπει να ήταν κάτι του στυλ "μην χτυπήσεις στο γήπεδο" αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος. Απ' τη στιγμή που τραυματίζεται ο Θεωμας, ο πρωταγωνιστής, ταυτισμένος με τον Μαύρο, αρχίζει να κουτσαίνει. Πρέπει να δείχνει και κάποια επεισόδια, ουσιαστικά ασχολείται ηθικοπλαστικά με το θέμα της βίας στα γήπεδα κλπ.

Μέσα στα χρόνια την αναζήτησα πολλές φορές, αλλά δεν είχα τύχη. Έχω ψάξει το YouTube, αλλά τίποτα. Ούτε στο IMDb στο λήμμα του Θεωμα υπάρχει κάτι. Σας θυμίζει τίποτα όλο αυτό; Παίζει να ξέρετε ποια ταινία είναι;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Yossarian said:

Ερώτηση προς @Νονός, @Stylianopoulosή όποιον άλλον θυμάται: πριν καμιά εικοσαετία είχα πέσει σε μια μικρού μήκους ταινία στην ΕΡΤ. Φαινόταν γυρισμένη στα 80ς-90ς. Έδειχνε έναν οπαδό της ΑΕΚ να πηγαίνει να δει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Έπαιζε ο Μαύρος, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο ματς. Ο τίτλος πρέπει να ήταν κάτι του στυλ "μην χτυπήσεις στο γήπεδο" αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος. Απ' τη στιγμή που τραυματίζεται ο Θεωμας, ο πρωταγωνιστής, ταυτισμένος με τον Μαύρο, αρχίζει να κουτσαίνει. Πρέπει να δείχνει και κάποια επεισόδια, ουσιαστικά ασχολείται ηθικοπλαστικά με το θέμα της βίας στα γήπεδα κλπ.

Μέσα στα χρόνια την αναζήτησα πολλές φορές, αλλά δεν είχα τύχη. Έχω ψάξει το YouTube, αλλά τίποτα. Ούτε στο IMDb στο λήμμα του Θεωμα υπάρχει κάτι. Σας θυμίζει τίποτα όλο αυτό; Παίζει να ξέρετε ποια ταινία είναι;

Εδώ δεν θυμούνται τον Βούρο να τραγουδάει sweet home Αλλατίνη ρε Yossarian, σε λίγο θα σε κάνουν κι εσένα να πιστέψεις ότι το είδες στον ύπνο σου (που όπως το διαβάζω, δεν κόβω και το πουλί μου ότι όντως δεν το είδες στον ύπνο σου το συγκεκριμένο)

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Yossarian said:

Ερώτηση προς @Νονός, @Stylianopoulosή όποιον άλλον θυμάται: πριν καμιά εικοσαετία είχα πέσει σε μια μικρού μήκους ταινία στην ΕΡΤ. Φαινόταν γυρισμένη στα 80ς-90ς. Έδειχνε έναν οπαδό της ΑΕΚ να πηγαίνει να δει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Έπαιζε ο Μαύρος, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο ματς. Ο τίτλος πρέπει να ήταν κάτι του στυλ "μην χτυπήσεις στο γήπεδο" αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος. Απ' τη στιγμή που τραυματίζεται ο Θεωμας, ο πρωταγωνιστής, ταυτισμένος με τον Μαύρο, αρχίζει να κουτσαίνει. Πρέπει να δείχνει και κάποια επεισόδια, ουσιαστικά ασχολείται ηθικοπλαστικά με το θέμα της βίας στα γήπεδα κλπ.

Μέσα στα χρόνια την αναζήτησα πολλές φορές, αλλά δεν είχα τύχη. Έχω ψάξει το YouTube, αλλά τίποτα. Ούτε στο IMDb στο λήμμα του Θεωμα υπάρχει κάτι. Σας θυμίζει τίποτα όλο αυτό; Παίζει να ξέρετε ποια ταινία είναι;

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι λες οπότε τζάμπα η χαρά σου για το quote.

Ο λόγος που γράφω είναι ότι πριν χρόνια είχε μπει ένας εδώ που είχε ένα blog (ηταν ακόμα της μοδός τότε τα blogs), το έλεγε troll-leei ή κάτι τέτοιο. Ο τύπος είχε μια απορία σχετικά με την ταινία-σύμβολο για κάθε σύγχρονο χιπστερ βλακάκο, το ας περιμένουν οι γυναίκες. Παρένθεση: Ευτυχώς πέρασε εκείνη η δεκαετία που αυτή η μαλακία από ξεχασμένη πού ήταν όπως της άξιζε, εισέβαλε στις αρχικές μας στα σόσιαλ ως must watch αριστούργημα. Συνεχίζω...

Ο μαλάκας λοιπόν είχε μία απορία σχετικά με ένα ματς ΑΕΚ-παοκ, δεκαετία 80 για το οποίο γινόταν αναφορά στην ταινία. Ο μαλάκας είχε μπει εδώ και στις μπουγάτσες του μπουκόφσκι το παοκμάνια. Εμείς αφού του απαντήσαμε δια του @Νονόςo οποίος του εξήγησε τα πιθανά σενάρια βάσει ιστορικών γεγονότων, μετά τον αρχίσαμε σε μη επιθετικό τρόλινγκ γιατί είχε δηλώσει ότι δεν είναι ΑΕΚ. Στο τέλος κι αφού ήταν καταφανώς σκατόφλωρος είπα να τον κανιβαλίσω διότι είχα διαβάσει το τόπικ του στο μπουγατσοφόρουμ όπου όπως ήταν λογικό η έλλειψη iq που διακατέχει τους οπαδούς εκείνης της ομάδας μετέτρεψε το τόπικ του σε ένα άδειο μέρος με 1-2 απαντήσεις τύπου "δεν ξέρουμε αδερφέ αλλά σίγουρα θα μας αδίκησαν". Του είχα γράψει λοιπόν ότι δες εμάς που μπήκαμε στη διαδικασία να σου απαντήσουμε βάσει γεγονότων ανατρέχοντας σε μνήμες και σημειώσεις και δες τους βούλγαρους που ρώτησες οι οποίοι δεν κατάλαβαν καν τι ρωτάς κλπ, άρα είμαστε γαμάτοι...τέσπα κάτι τέτοιο ασόβαρο.

Ο μαλάκας μετά από αυτό έγραψε δημοσίευση που εξηγούσε ότι ο φανατισμός μας έχει κάψει τα μυαλά γιατί κράζουμε τους βου και οι υπογραφές μας (τότε το φόρουμ είχε τις υπογραφές στα ποστ μας θα θυμάστε) ήταν χουλιγκάνικες κλπ.

Τύπε αν ποτέ το διαβάσεις, να ξέρεις ότι σε γαμάμε. Και σένα και το ας περιμένουν οι γυναίκες και το blog σου και τη βαζέλα σου που λογικά βαζέλα θα είσαι. ΜΟΝΟ ΑΕΚ ΚΑΙ ΝΤΟΥ ΜΩΡΗ ΛΙΝΑΤΣΑ

  • Hahaha 6
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

ταινία-σύμβολο για κάθε σύγχρονο χιπστερ βλακάκο, το ας περιμένουν οι γυναίκες

them are fighting words

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Evolve said:

them are fighting words

Όχι ρε μλκ όχι όχι όχι

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Evolve said:

σε λίγο θα σε κάνουν κι εσένα να πιστέψεις ότι το είδες στον ύπνο σου

Κοίτα, αν συνεχίσω να το ψάχνω για καμία πενταετία ακόμα σίγουρα θα πειστώ κι εγώ ότι είτε το είδα στον ύπνο μου είτε πρόκειται για κάποιο Mandela effect.

@stavros 9-11δηλαδή για να καταλάβω, το ΚΜ δεν συγχωρεί όσους από έρωτα εκπέσανε; 😁

 

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yossarian said:

 

@stavros 9-11δηλαδή για να καταλάβω, το ΚΜ δεν συγχωρεί όσους από έρωτα εκπέσανε; 😁

 

Το ΚΜ δεν περίμενε να ανακαλύψει ένας χιπστερ το ας περιμένουν οι γυναίκες και να γίνει μόδα. Το ΚΜ εξέπεσε για τον έρωτα χρόνια τώρα, τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο.

"2 ΚΑΨΟΥΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ" (Όχι τα δικά σου @Yossarianμην παρεξηγηθώ, δεν τα έχω δει δηλ, όχι τίποτε άλλο). 

  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Yossarian said:

Ερώτηση προς @Νονός, @Stylianopoulosή όποιον άλλον θυμάται: πριν καμιά εικοσαετία είχα πέσει σε μια μικρού μήκους ταινία στην ΕΡΤ. Φαινόταν γυρισμένη στα 80ς-90ς. Έδειχνε έναν οπαδό της ΑΕΚ να πηγαίνει να δει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Έπαιζε ο Μαύρος, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο ματς. Ο τίτλος πρέπει να ήταν κάτι του στυλ "μην χτυπήσεις στο γήπεδο" αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος. Απ' τη στιγμή που τραυματίζεται ο Θεωμας, ο πρωταγωνιστής, ταυτισμένος με τον Μαύρο, αρχίζει να κουτσαίνει. Πρέπει να δείχνει και κάποια επεισόδια, ουσιαστικά ασχολείται ηθικοπλαστικά με το θέμα της βίας στα γήπεδα κλπ.

Μέσα στα χρόνια την αναζήτησα πολλές φορές, αλλά δεν είχα τύχη. Έχω ψάξει το YouTube, αλλά τίποτα. Ούτε στο IMDb στο λήμμα του Θεωμα υπάρχει κάτι. Σας θυμίζει τίποτα όλο αυτό; Παίζει να ξέρετε ποια ταινία είναι;

Θυμήθηκα την ταινία. Παίχτηκε στην δημόσια τότε τηλεόραση το 87-88. Θυμάμαι που την σχολίαζαν οι συμμαθητές μου στο σχολείο. Ο πρωταγωνιστής μου χει μείνει, αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά, οτι ήταν λίγο χαζούλης ή με ψυχολογικό πρόβλημα που ταυτιζόταν με τον Μαύρο σε σημείο να πιστεύει ότι ήταν ο ίδιος, κάτι τέτοιο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Θυμήθηκα την ταινία. Παίχτηκε στην δημόσια τότε τηλεόραση το 87-88. Θυμάμαι που την σχολίαζαν οι συμμαθητές μου στο σχολείο. Ο πρωταγωνιστής μου χει μείνει, αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά, οτι ήταν λίγο χαζούλης ή με ψυχολογικό πρόβλημα που ταυτιζόταν με τον Μαύρο σε σημείο να πιστεύει ότι ήταν ο ίδιος, κάτι τέτοιο. 

Ναι ρε συ! Όντως αυτό ήταν το σενάριο! Παίζει να θυμάσαι τον τίτλο; Ή κάπως να την βρίσκαμε;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Yossarian said:

Ναι ρε συ! Όντως αυτό ήταν το σενάριο! Παίζει να θυμάσαι τον τίτλο; Ή κάπως να την βρίσκαμε;

Δεν θυμάμαι τον τίτλο. Στο  διαδικτυακό  αρχείο της ΕΡΤ μπορεί να είναι , Αρχική - archive.ert.gr.

Ρώτησα και τον φίλο μας τον copilot αλλά τελικά η τεχνητή νοημοσύνη αποδείχτηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση κάπως γκάου, αφού μεταξύ άλλων μου  απάντησε: :) 

Δυστυχώς, δεν υπάρχουν γνωστές ταινίες που να αναφέρονται στον Θωμά Μαύρο το 1987. Ωστόσο, αν έχετε ενδιαφέρον για ταινίες με θέμα το ρατσισμό απέναντι στους μαύρους, μπορείτε να εξερευνήσετε την παρακάτω λίστα3:

  1. “Η Ζωή του Μαλκόλμ Χ” (1992)
  2. “Η Χρώματα του Φόβου” (1988)
  3. “Ο Τελευταίος του Μοϊκάνου” (1992)

Αναζητήστε αυτές τις ταινίες για μια εμπειρία που αναδεικνύει τα κοινωνικά ζητήματα και τον αγώνα κατά του ρατσισμού.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Στο  διαδικτυακό  αρχείο της ΕΡΤ

Έριξα μια γρήγορη ματιά αλλά το ψαχτηρι στο σάιτ δουλεύει με πετρογκαζ...Δεν βλέπω κάτι, αλλά οκ, τουλάχιστον δεν το έχω δει στον ύπνο μου.

Link to comment
Share on other sites

σε 10 χρονια σε καμια κουβεντα εδω μεσα θα νομιζω κι εγω οτι το εχω δει, και θα επιβεβαιωσω κι εγω

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

@Yossarian

την εχω δει πιτσιρικας την ταινια.

 

θυμαμαι μονο τον πρωταγωνιστη (ψιλογνωστη φατσα) και την φαση να κουτσαινει (λογω τραυματισμου Θωμα και ταύτισής του)

 

μου εχει μεινει μονο αυτο, αρα γενικα πρεπει να ηταν τρελη μαπα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yossarian said:

Δεν βλέπω κάτι, αλλά οκ, τουλάχιστον δεν το έχω δει στον ύπνο μου.

Κατά Γιουνγκ βέβαια το ότι το έχουν δει και άλλοι το σκηνικό δεν αποτελεί τεκμήριο ότι δεν ήταν όραμα.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Zara said:

Κατά Γιουνγκ βέβαια το ότι το έχουν δει και άλλοι το σκηνικό δεν αποτελεί τεκμήριο ότι δεν ήταν όραμα.

Κοίτα, θα έλεγα μήπως να τρέχαμε ένα σκριπτακι σε python ώστε να έχουμε ένα πιο σαφές εύρος όσων την έχουμε "δει" (πχ ο @theo είναι σαν να την έχει δει ήδη) αλλά έχω ήδη προκαλέσει την τύχη μου σήμερα κουοταρωντας Τσιώλη οπότε θα κάτσω φρόνιμος, επειδή φοβάμαι ότι το μπαν από τον @stavros 9-11 θα είναι οριστικό, αμετάκλητο και θορυβώδες.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μιλώντας για ταινίες έχω μια Εσθονική νομίζω σε dvd που παιδί στο σχολείο φορά φανέλα Τραϊανού!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρκο ωρες ωρες εισαι λακαμας . μεγαλο ταλεντο αλλα ....

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Araujo21 said:

Μαρκο ωρες ωρες εισαι λακαμας . μεγαλο ταλεντο αλλα ....

 

Μια παρομοια μαλακια ειχε κανει και ο Τζιμπουρ με τον Ηρακλη και τον ελεγε μαλακα ο μπαγεβιτς. Πολλα κοινα μεταξυ των δυο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×