Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

Ο άνθρωπος βγάζει τόση κακία επειδή δεν μασουλάει.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pelado Alme said:

Ο άνθρωπος βγάζει τόση κακία επειδή δεν μασουλάει.

Είναι άρρωστος για μένα . Έχει θέματα , πάντα είχε βασικά 

Link to comment
Share on other sites

πανιβλακας ειναι, παιχταρας αλλα απο μυαλο πιροσκι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Λευτέρης Πέκινπας said:

πανιβλακας ειναι, παιχταρας αλλα απο μυαλο πιροσκι

Ξεφτίλας είναι.Αν μασούλαγε δεν θα έλεγε τίποτα.Τον είχε ο φίλος μου προπονητή στις ακαδημίες απο τότε που τον έδιωξαν ξεκίνησε να βγάζει κακία για την ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pelado Alme said:

Ξεφτίλας είναι.Αν μασούλαγε δεν θα έλεγε τίποτα.Τον είχε ο φίλος μου προπονητή στις ακαδημίες απο τότε που τον έδιωξαν ξεκίνησε να βγάζει κακία για την ΑΕΚ.

ε χαζος και μαλακας πανε μαζι ρε

Link to comment
Share on other sites

Από παλιά ο Χρηστάρας, όσο και αν ήταν "ελάφι" στο γήπεδο ήταν "πυροβολημένος" (και άκουγε τα σχετικά). Λογικά ποτέ δεν αποδέχτηκε ότι παρά τα πλούσια -ποδοσφαιρικά μόνο- προσόντα του δεν ήταν Μίμης, Θωμάς, (Παντε)Λάκης, Τάσος ή Τάκης Νκολούδης (και με την "αφάνα" που κουβαλούσε ποτέ δεν θα γινόταν).

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pappous said:

Από παλιά ο Χρηστάρας, όσο και αν ήταν "ελάφι" στο γήπεδο ήταν "πυροβολημένος" (και άκουγε τα σχετικά). Λογικά ποτέ δεν αποδέχτηκε ότι παρά τα πλούσια -ποδοσφαιρικά μόνο- προσόντα του δεν ήταν Μίμης, Θωμάς, (Παντε)Λάκης, Τάσος ή Τάκης Νκολούδης (και με την "αφάνα" που κουβαλούσε ποτέ δεν θα γινόταν).

 ντριπλαρε ολο το γηπεδο εφτανε στο τερμα, κολλαγε το μυαλο του και γυρναγε πισω να το ξαναντριπλαρει

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για χαζό με μετάλλια. Κι η βλακεία του έβγαλε κόμπλεξ, τα κόμπλεξ κακία  κι η κακία τον άφησε μακριά από θέση στην ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από αυτά που είπε ο Αρδιζογλου μέσα στο παραλήρημα του έχουν δόση αλήθειας. Για τον Μαύρο ότι έφερνε προπονητές, είναι αλήθεια ότι τον Αλέφαντο εκείνος τον έφερε, ασχετα αν μετά ο Αλέφαντος τον τελείωσε. Για τον Ζαφειροπουλο που είπε ότι ήταν μπροστινος  του Βαρδινογιαννη, μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά όντως ο Ζ διοικούσε σχεδόν σαν προδότης κάποιες φορές. Πχ το 85, εξωθησε τον Γεωργαμλη να πάει στον παναθηναϊκό του Βαρδινογιαννη, ενω μετά από μεγάλο διάστημα παραγκωνισμου του Βαγγέλη Βλαχου τελικά τον πούλησε  στον παο, με μεταγραφή, λες και ήμασταν μικροτερη ομάδα. Νομίζω η ΑΕΚ είχε πάρει και τις εισπράξεις ενός φιλικού, για την παραχώρηση Βλαχου.  Θα ήθελα την άποψη των πιο  παλιών  @Νονός @ΚΑΤΟΎΝΑ 21και @pappousγια αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ανδρέας Ζαφειρόπουλος είχε μια τότε ανερχόμενη επιχείρηση αλλά σίγουρα δεν είχε την επιφάνεια που είχαν οι αντίπαλοι. Την ΑΕΚ την ήθελε γιατί μέσω αυτής προωθούσε τα επιχειρηματικά του συμφέροντα και ήταν υπέρβαση για αυτόν η ανάμιξή του. Πολύ περισσότερο όταν προϋπήρχε η "κληρονομιά" του θείου Λουκά από δύο απόψεις. Τα μεγάλα ανοίγματα που όχι μόνο ξεπερνούσαν τις δυνατότητες της ΑΕΚ αλλά και τις δυνατότητες προσωπικά του Μπάρλου. Και φυσικά η τεράστια λάμψη της ΑΕΚ εκείνης της εποχής.

Δεν είχε επιλογή από το να μαζέψει τα λουριά προσπαθώντας να μην ανέβουμε στα κάγκελα. Θέλοντας και μη ψιλοκατάφερε το πρώτο αλλά όχι το δεύτερο. Ο Ανδρέας βέβαια ήταν "η βιτρίνα". Από πίσω του ήταν άλλοι δύο ισχυροί άνθρωποι. Ο αδελφός του Τάκης και ο Σάλλας (αν και τότε είχε ξεκινήσει σαν οικονομικός διευθυντής του). Έχω την εντύπωση ότι και οι δύο ήταν φρένο σε "αλόγιστα ανοίγματα". Κατάφερε τελικά το απίστευτο. Χρεώθηκε όλη την γκρίνια της περιόδου ενώ τις (λίγες) επιτυχίες τις πιστώθηκαν "υπηρεσιακοί". Με τους Βαρδινογιάννηδες φυσικά δεν μπορούσε να αναμετρηθεί (έστω και αν ο ΠΑΟ ήταν απλά το "παιγνίδι" του καπετάνιου). Και αν ο "Ζ" είχε συμπάθειες στο ΠΑΣΟΚ οι "Β" είχαν επιρροή.

Για τον Κοκό και τον Βλάχο αν και δεν ξέρω το ακριβές παρασκήνιο -δεν έχει και μεγάλη σημασία άλλωστε- τα πράγματα κατά βάθος είναι απλά. Τελικά μίλησαν τα λεφτά. (Υποθέτω ότι έφυγαν αυτοί -που τους ήθελε ο "καπετάνιος"- για να μπορέσουν να μείνουν κάποιοι άλλοι).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε (προσεκτικά) το παρακάτω κείμενο και θα καταλάβετε πολλά περί Αρδίζογλου. Είναι δια χειρός του ιδίου :

(Διά την πιστή απόδοση του κειμένου διετηρήθησαν το συντακτικό και η ορθογραφία)

 

Ο χρήστης Χρήστος Αρδίζογλου βρίσκεται στην τοποθεσία Pizzadelporto.

 
 
Τα πουλέν του Ιωάννη κολια του καθηγητή ποδοσφαίρου όλοι σχεδόν έπαιξαν σε μεγάλες ομάδες ένα μεγάλο αστέρι χάθηκε από εδώ κοιτούσε την πάρτη του ενώ έπρεπε να ήταν μαζί μου στην αεκ δυστυχώς στο ποδόσφαιρο δεν ηπαρχουν φιλίες,,,, στα 70 το κατάλαβα πάλι καλά,,, αλλά ευτυχώς που το κατάλαβες ρε μαλα,,,,,, αρδιζογλου,,,, κάποτε ρωτήσα έναν συμπαίκτη μου γιατί δεν έκανες παρέα με εμένα που ήμουν καλός ποδοσφαίρης και έκανες με τους βήτα διαλογής και τη μου είπε,,,, περασμένα ξεχασμένα,,,,,,, πριτς τώρα ήρθε η ώρα μου,,,,,, και ο Θεός έκανε τα Σόδομα και τα,,,,,,,,,,,, τα ίδια θα κάνω και εγώ εκδίκηση,,,,,,, έτσι είναι η ζωή αρχίζει στα 70,,,,,,,,
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pappous said:

 

Για τον Κοκό και τον Βλάχο αν και δεν ξέρω το ακριβές παρασκήνιο -δεν έχει και μεγάλη σημασία άλλωστε- τα πράγματα κατά βάθος είναι απλά. Τελικά μίλησαν τα λεφτά. (Υποθέτω ότι έφυγαν αυτοί -που τους ήθελε ο "καπετάνιος"- για να μπορέσουν να μείνουν κάποιοι άλλοι).

Για τον Κοκο, τον Γεωργαμλη, μου χει μείνει ότι τα χρήματα που ζητούσε δεν ήταν και τοσα πολλά ακόμα και για τον Ζ, και ότι ο τελευταίος του έκανε επίτηδες προκλητικά χαμηλή προσφορά αναγκάζοντας τον να αποδεχτεί αυτήν του Βαρδινογιαννη. Οσο για τον Βλάχο αν θυμάμαι καλά, έγινε κανονική πώληση στο τέλος. Δεν ξέρω αν έχει ξαναπουλησει παίκτη στον παναθηναϊκό η ΑΕΚ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Περί Ζαφειρόπουλου τώρα ...

Καταρχάς ο "Ζ" δεν ήταν ... ουρανοκατέβατος στην ΑΕΚ, όπως εσφαλμένα υποστηρίζουν πολλοί.

Εδώ, πρώτος αριστερά, μέλος της διοίκησης Μπάρλου και έφορος τμήματος στην μεγάλη ΑΕΚ της τριετίας 76-79 :

1977-78-page81.jpg.0df0277af572d1373f1ba

Με την "ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ" να μεσουρανεί τότε στην Ελληνική αγορά αθλητικών ειδών και (λόγω φτήνιας) να συναγωνίζεται κολοσσούς τύπου Αντίντας, Πούμα κλπ., έδειχνε από τους πλέον εύρωστους Έλληνες επιχειρηματίες. Από εκεί και πέρα, έχοντας πάνω του την "σκιά" της προεδρίας Μπάρλου που ήταν αδύνατο να μπει σε σύγκριση και σε μέτρημα, ήταν μοιραίο να αποτύχει. Μερίδιο ευθύνης έχει και ο ίδιος λόγω αρκετών κακών χειρισμών και (λογικής) απειρίας σε ποδοσφαιρική διοίκηση "επαγγελματικού" επιπέδου. Η μετάβαση του ποδοσφαίρου από ερασιτεχνικό σε επαγγελματικό έγινε άτσαλα, πρόχειρα και πιο πολύ "για να έχουμε να λέμε" κι ο συμπαθής Αντρέας ήταν μια από τις ξενιζουσες στρεβλώσεις του όλου εγχειρήματος.

Για όσους δεν ζούσαν εκείνα τα χρόνια, να δώσουμε ένα χρήσιμο tip. Αν νομίζετε ότι έγινε καμιά σφαγή ή καμιά μάχη για την διαδοχή του Μπάρλου στην ιδιοκτησία της ΠΑΕ (πλέον) ΑΕΚ, πλανάσθε πλάνην οικτράν !!! Σχεδόν στο παρακαλετό (με "κορυφαίο του χορού" τον αέναο Νίκο Στράτο) και περίπου "με μισή καρδιά" βρέθηκε ο "Ζ" στην προεδρική καρέκλα. Δεύτερος διεκδικητής ο ... Κανένας.

Από αυτά μέχρι το "γλάστρα του Βαρδινογιάννη" η απόσταση είναι τεράστια. Όση και του Αρδίζογλου από την κοινή λογική ....

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

Tα γραπτά του @pappous περιέχουν κάτι που δεν ήξερα. Είναι πλέον ξεκάθαρη η εξάρτηση, το πως το ζουσε ο καθένας απο μεσα δεν αλλάζε την ουσία. Ουτε οτι ο Αρδίζογλου ήταν και είναι παλαβός

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νονός said:

Περί Ζαφειρόπουλου τώρα ...

Καταρχάς ο "Ζ" δεν ήταν ... ουρανοκατέβατος στην ΑΕΚ, όπως εσφαλμένα υποστηρίζουν πολλοί.

Εδώ, πρώτος αριστερά, μέλος της διοίκησης Μπάρλου και έφορος τμήματος στην μεγάλη ΑΕΚ της τριετίας 76-79 :

1977-78-page81.jpg.0df0277af572d1373f1ba

Με την "ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ" να μεσουρανεί τότε στην Ελληνική αγορά αθλητικών ειδών και (λόγω φτήνιας) να συναγωνίζεται κολοσσούς τύπου Αντίντας, Πούμα κλπ., έδειχνε από τους πλέον εύρωστους Έλληνες επιχειρηματίες. Από εκεί και πέρα, έχοντας πάνω του την "σκιά" της προεδρίας Μπάρλου που ήταν αδύνατο να μπει σε σύγκριση και σε μέτρημα, ήταν μοιραίο να αποτύχει. Μερίδιο ευθύνης έχει και ο ίδιος λόγω αρκετών κακών χειρισμών και (λογικής) απειρίας σε ποδοσφαιρική διοίκηση "επαγγελματικού" επιπέδου. Η μετάβαση του ποδοσφαίρου από ερασιτεχνικό σε επαγγελματικό έγινε άτσαλα, πρόχειρα και πιο πολύ "για να έχουμε να λέμε" κι ο συμπαθής Αντρέας ήταν μια από τις ξενιζουσες στρεβλώσεις του όλου εγχειρήματος.

Για όσους δεν ζούσαν εκείνα τα χρόνια, να δώσουμε ένα χρήσιμο tip. Αν νομίζετε ότι έγινε καμιά σφαγή ή καμιά μάχη για την διαδοχή του Μπάρλου στην ιδιοκτησία της ΠΑΕ (πλέον) ΑΕΚ, πλανάσθε πλάνην οικτράν !!! Σχεδόν στο παρακαλετό (με "κορυφαίο του χορού" τον αέναο Νίκο Στράτο) και περίπου "με μισή καρδιά" βρέθηκε ο "Ζ" στην προεδρική καρέκλα. Δεύτερος διεκδικητής ο ... Κανένας.

Από αυτά μέχρι το "γλάστρα του Βαρδινογιάννη" η απόσταση είναι τεράστια. Όση και του Αρδίζογλου από την κοινή λογική ....

Ασχετο, αλλά τα παπούτσια ζήτα μπορεί να ήταν φθηνά αλλά σίγουρα ήταν και καλύτερα από τα ακριβά  adidas "περιπάτου", που διαλύονται ακόμα και με περίπατο στο...πεδίο του άρεως :) .Όσο για τον Αρδίζογλου πάντα θεωρούσα ότι έχει το ακαταλόγιστο, αλλά ότι ακόμα και στις υπερβολές του μπορεί να υπάρχει κάποια αλήθεια. Όπως ένας παρανοϊκός που διαισθάνεται ότι κάποιοι τον αντιπαθούν αλλά αυτό τον κάνει  να πιστεύει ότι όλοι συνωμοτούν εναντίων του. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

αλλά σίγουρα ήταν και καλύτερα από τα ακριβά  adidas "περιπάτου", που διαλύονται ακόμα και με περίπατο στο...πεδίο του άρεως

τότε ήταν πολύ ακριβέστερο το "ότι πληρώνεις παίρνεις" από σήμερα που έτσι και αλλιώς παίρνεις "κινεζιά" με ταμπέλα (οι κρετίνοι) ή χωρίς.🤣

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pappous said:

τότε ήταν πολύ ακριβέστερο το "ότι πληρώνεις παίρνεις" από σήμερα που έτσι και αλλιώς παίρνεις "κινεζιά" με ταμπέλα (οι κρετίνοι) ή χωρίς.🤣

Σίγουρα, αλλά τα ζήτα  νομίζω ότι ήταν καλά παπούτσια. Έπεσα τυχαία μια φορά στο youtube  σε αυτήν την καλτ διαφήμιση τους από τα 80ς :)

 

στο 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pelado Alme said:

Εκείνη η ΑΕΚ με Μαύρο, Σαντμπεργκ, Εστερχάζυ, στην επίθεση, τους μυθικους Τάκη Στυλιανοπουλο και Μάκη Χατζή στα άκρα της άμυνας, τους κολλητούς από τα τσικό  Στέλιο Μανωλά και Λύσανδρο Γεωργαμλη στο κέντρο της άμυνας, (εκεί είχε μεταθέσει για λίγο τον κοκο ο Αντώνης Γεωργιαδης) καθώς  και τους Παύλο Παπαιωάννου, Ντίνο Μπαλή και Νίκο Πια στο κέντρο, μπορεί να σκαλωνε στα ντέρμπι, οπως λέει το άρθρο, αλλά και σε αυτά εντυπωσίαζε με την απόδοση της, ασχετα αν οι αντίπαλοι  γλύτωναν με την ισοπαλία. Σήμερα θα λέγαμε ότι τους πατήσαμε στα x goals. Α ναι, και τον Χρήστο Αρβανίτη κέρβερο κάτω από τα γκολποστ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά τοποθέτηση, τον ευχαριστούμε για όσα προσέφερε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι μπινελίκι σε γαμημένο αργόμισθο που έβαζε την ΑΕΚ να ζητάει και συγνώμη από κάτι παλτά Μάριους Οικονόμου που τώρα μαζεύουν μπάλες ζωοοτροφής μετά τις προπονήσεις στα χωριά τους

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×