Jump to content

Μεταγραφές/Σχεδιασμός Καλοκαίρι 2021


Araujo21
 Share

Recommended Posts

Κοιτάξτε το έχετε καταλάβει ότι το συμπαθώ το Στρατό  άλλωστε είναι ΑΕΚαρα από κούνια και όντως αγωνίστηκε για να είναι στην ΑΕΚ τώρα με πολλά ρίσκα στη πορεία που πήρε ( πρόταση Πανιωνίου με εξασφάλιση στα 17, χρονιές απραξίας, αγροτικό στη Ξάνθη, αόρατος για πολλά χρόνια από προπονητές κτλ)  ΑΛΛΆ  πλέον δεν έχει ποτεντιαλ τι να κάνουμε . Είχε στα 17 του που ήταν ένα παιδί που μπορούσε να σταθεί στη Γ εθνική αλλά πλέον δεν έχει και απλά θα είναι ένας παίκτης 4ος μεγάλης ομάδας η 2-3ος μικρής. 

Δεν έχει περιθώρια για να γίνει κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και του πεταματου γιατί έχει αυτή τη ταχύτητα και ότι ξέρει λίγη μπάλα που το δίνει μπόνους. Εδώ ο Κωστάκης έκανε καριέρα με αυτά τα δύο μόνο και μόνο επειδή βελτίωσε το άλμα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, AG21 said:

Κοιτάξτε το έχετε καταλάβει ότι το συμπαθώ το Στρατό  άλλωστε είναι ΑΕΚαρα από κούνια και όντως αγωνίστηκε για να είναι στην ΑΕΚ τώρα με πολλά ρίσκα στη πορεία που πήρε ( πρόταση Πανιωνίου με εξασφάλιση στα 17, χρονιές απραξίας, αγροτικό στη Ξάνθη, αόρατος για πολλά χρόνια από προπονητές κτλ)  ΑΛΛΆ  πλέον δεν έχει ποτεντιαλ τι να κάνουμε . Είχε στα 17 του που ήταν ένα παιδί που μπορούσε να σταθεί στη Γ εθνική αλλά πλέον δεν έχει και απλά θα είναι ένας παίκτης 4ος μεγάλης ομάδας η 2-3ος μικρής. 

Δεν έχει περιθώρια για να γίνει κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και του πεταματου γιατί έχει αυτή τη ταχύτητα και ότι ξέρει λίγη μπάλα που το δίνει μπόνους. Εδώ ο Κωστάκης έκανε καριέρα με αυτά τα δύο μόνο και μόνο επειδή βελτίωσε το άλμα του. 

O Στράτος δεν έχει potencial να γίνει Μανωλας πχ αλλα μπορει να σταθει.

Και αυτον τον γαμανε οι ΑΡΔαρες που μας τα εχουν κανει τσουρεκια και αντι να τον βλεπουμε με συμπαθεια εχουν προκαλεσει αντιπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα η ΑΕΚ πρεπει κατ' εμε να ψαξει φετος τα εξης ποσα:

Τσιντωτας: 500-750k

Μπακακης: 500-750k

Σβαρνας: 1,5-2m (+ ποσοστο μεταπωλησης)

Νεντε: 1,5-2m (+ ποσοστο μεταπωλησης)

Σιμοες: 1-1,5m

Μανταλος: 2-2,5m

Δηλαδη 7-9,5m

Θεωρω οτι εφοσον αποφασισε να ριξει (καποιο) χρημα στην αγορα δεδομενα θα παρει κιολας, μενει να δουμε ποσο και απο ποιους αν και νομιζω οι παραπανω ειναι υποψηφιοι.

Στα καθαρα αγωνιστικα τωρα, οπως ειμαστε δηλαδη ΤΩΡΑ, το ιδανικο θα ηταν 2 βασικα CB στην θεση των Τσιγκρι και Χνιντ και δυο βασικα χαφ στην θεση των Σαχωφ και Κρστσιτς.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mobster21 said:

Για εμένα το καλύτερο είναι να πάει δανεικός στο εξωτερικό. Έχει πολύ καλά στοιχεία και θέλει σοβαρούς ανθρώπους δίπλα του ώστε να γυρίσει για βασικός. Εκτός κι αν προκύψει κάτι αρκετά καλό σε πρόταση. Ξαναλέω πάντως ότι ο μικρός θα φέρει πολλά χρήματα στο κλαμπ αν τον προσέξουν.

Να μείνει κοντά στο κλαμπ να ηγηθεί την άμυνα της ΑΕΚ β να παίξει και κάποια παιχνίδια με τη πρώτη ομάδα και εδώ είμαστε στα 20 να γίνει βασικός και να πουληθεί. Να πάει δανεικός με χωρίς εξασφαλίσει αν θα παίξει και τι αντιμετώπιση θα έχει από την ομάδα δεν μου πολυαρεσει. 

Link to comment
Share on other sites

Guest mich21
2 hours ago, Man Of Faith said:

Οντως πολλα λεφτα αλλα αν θυμαμαι τοτε καιγομασταν να κανουμε μια ρελανς για επιθετικο αν και ειχαμε Μπλανκο.Ηταν τοτε που ειχε φυγει ο Ριβαλντο.Βεβαια εκεινο το μεταγραφικο καλοκαιρι ηταν οσο ολα μαζι του τιγρη σε οικονομικο επιπεδο αλλα δυστυχως εμπιστευτηκε το ροστερ σε λαθος προπονητη.Γενικα εχουμε ενα θεμα στον συγχρονισμο, ολα μαζι σωστα δεν μπορουμε να τα κανουμε ακομα και οταν βλεπουμε το λαθος.

Το εξωφρενικό ποσό που έδωσε για να πάρουμε τον Τζεμπούρ ήταν αποτέλεσμα του πανικού του μετά τον αποκλεισμό από την Ομόνοια.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AlexKR21 said:

Αρα θεωρείς και συ πιθανό σενάριο να καταλήξεις με 5αδα Σβάρνα-Νέντε-Γούτα-Τζαβέλλα-Λάτσι του χρόνου

Βσκ οχι αποκλειω να αποκτηθει ενας CB και αυτος να ναι ο Τζαβελλας. Πιστευω λως θα αποκτηθει σιγουρα ενας πολυ καλος εμπειρος κεντρικος αμυντικος κατι που δεν αρκει αφου θες κι αλλον. Θεωρω πως ο Τζαβελλας θα ερθει αν παρεις 3 αμυντικους αλλιως θα παει βαζελο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σβάρνας έχει αρκετές λάθος τοποθετήσεις και πονάει πολύ στον αέρα. Από την άλλη είναι γρήγορος αλλά όχι πολύ και έχει μια καλή μακρινή πάσα αλλά όχι πολύ καλή. Επιθετικά εξαφανισμένος στις στημένες μπάλες. Γενικά για τέταρτος δεν θα είχα θέμα. Αρκεί οι επιλογές πριν από αυτόν να ήταν και οι τρεις για βασικοί. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AG21 said:

Να μείνει κοντά στο κλαμπ να ηγηθεί την άμυνα της ΑΕΚ β να παίξει και κάποια παιχνίδια με τη πρώτη ομάδα και εδώ είμαστε στα 20 να γίνει βασικός και να πουληθεί. Να πάει δανεικός με χωρίς εξασφαλίσει αν θα παίξει και τι αντιμετώπιση θα έχει από την ομάδα δεν μου πολυαρεσει. 

Ναι να τρεχει στα χωραφια να σακατευτει. Εγω λεω να μεινει στην ΑΕΚ να κανει προετοιμασια, να γραψει συμμετοχες ΚΑΙ φετος ή αν παει δανεικος να παει σε Δανια/Ολλανδια/Βελγιο κτλ που υπαρχουν χωροι και οι αμυνες δεχονται διαρκως πιεση ωστε να βελτιωσει τις αδυναμιες του.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη βέβαια αν πουλήσεις Σβάρνα Ρουμάνο και Χνιντ νομίζω ότι με δύο πολύ καλά σέντερ μπακ για βασικούς και πίσω Τζαβέλλα Γούτα και Μήτογλου δεν θα έλεγα όχι. Και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ ψήνομαι. Με Λάτσι φυσικά στο εξωτερικό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AG21 said:

Να μείνει κοντά στο κλαμπ να ηγηθεί την άμυνα της ΑΕΚ β να παίξει και κάποια παιχνίδια με τη πρώτη ομάδα και εδώ είμαστε στα 20 να γίνει βασικός και να πουληθεί. Να πάει δανεικός με χωρίς εξασφαλίσει αν θα παίξει και τι αντιμετώπιση θα έχει από την ομάδα δεν μου πολυαρεσει. 

Η βελτίωση που έχουν οι δανεικοί παίχτες στο εξωτερικό από αυτό που κερδίζουν στην Ελλάδα στατιστικά νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη. 

Link to comment
Share on other sites

Με Λατσι, Γουτα, Μητογλου, Σβάρνα και έναν στόπερ καλό λέει η λογική ότι θα καταλήξεις. Δυστυχώς γιατί και εγώ θα ήθελα 2 στόπερ καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mobster21 said:

Από την άλλη βέβαια αν πουλήσεις Σβάρνα Ρουμάνο και Χνιντ νομίζω ότι με δύο πολύ καλά σέντερ μπακ για βασικούς και πίσω Τζαβέλλα Γούτα και Μήτογλου δεν θα έλεγα όχι. Και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ ψήνομαι. Με Λάτσι φυσικά στο εξωτερικό.

Μητογλου θα μεινει εναν ακομα χρονο δανεικος Βολο.

Γουτα εχεις ουσιαστικα αυτη την στιγμη οποτε δεδομενα θα φυγει ενας απο τους υπαρχοντες και σιγουρα επιπλεον ενας για να φερεις και εναν καλο βασικο. Εγω λεω πως αποχωρουν δεδομενα Τσιγκρινσκι και Χνιντ (μακαρι δανεικος). Απο εκει και περα το επιπλεον θα το κρινει το μελλον Σβαρνα-Νεντε (προσωπικα πιστευω θα πωληθουν και οι δυο αλλα αργοτερα μεσα στο καλοκαιρι με πιο πιθανο τον Στρατο).

Link to comment
Share on other sites

Guest mich21
7 minutes ago, Bukowski said:

Τεσπα η ΑΕΚ πρεπει κατ' εμε να ψαξει φετος τα εξης ποσα:

Τσιντωτας: 500-750k

Μπακακης: 500-750k

Σβαρνας: 1,5-2m (+ ποσοστο μεταπωλησης)

Νεντε: 1,5-2m (+ ποσοστο μεταπωλησης)

Σιμοες: 1-1,5m

Μανταλος: 2-2,5m

Δηλαδη 7-9,5m

Θεωρω οτι εφοσον αποφασισε να ριξει (καποιο) χρημα στην αγορα δεδομενα θα παρει κιολας, μενει να δουμε ποσο και απο ποιους αν και νομιζω οι παραπανω ειναι υποψηφιοι.

Στα καθαρα αγωνιστικα τωρα, οπως ειμαστε δηλαδη ΤΩΡΑ, το ιδανικο θα ηταν 2 βασικα CB στην θεση των Τσιγκρι και Χνιντ και δυο βασικα χαφ στην θεση των Σαχωφ και Κρστσιτς.

Μιλάμε για στόπερ που ήταν βασικοί στην τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Ταβάνι το ένα εκατομμύριο και αυτό με μπόνους, 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

Λατσι, Γουτας, Μητογλου, Σβάρνας και έναν στόπερ καλό λέει η λογική ότι θα καταλήξεις. Δυστυχώς γιατί και εγώ θα ήθελα 2 στόπερ καλά. 

Ξαναλεω: Αφησαμε τον Livaja ελευθερο 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο του και καπακια ο Σβαρνας πηγε στον manager του. Θα μου κανει τεραστια εντυπωση να μεινει ο Σβαρνας φετος. Επισης ο Μητογλου θα μεινει ενα χρονο δανεικος Βολο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kitrinomauros_asthenis said:

Μιλάμε για στόπερ που ήταν βασικοί στην τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Ταβάνι το ένα εκατομμύριο και αυτό με μπόνους, 

Μιλαμε για στοπερ διεθνεις και σε καλη ηλικια. Οτιδηποτε λιγοτερο απο 1,5m ειναι τραγωδια. Ανεφερα τα παραδειγματα Μαυροπανου και Νικολαου.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Ξαναλεω: Αφησαμε τον Livaja ελευθερο 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο του και καπακια ο Σβαρνας πηγε στον manager του. Θα μου κανει τεραστια εντυπωση να μεινει ο Σβαρνας φετος.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Θα είναι μπέρδεμα το φετινό καλοκαίρι με τα στόπερ. Η μεγαλύτερη τρίλιζα είναι εκεί πίσω. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι αλφαβήτα η φάση 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Ναι να τρεχει στα χωραφια να σακατευτει. Εγω λεω να μεινει στην ΑΕΚ να κανει προετοιμασια, να γραψει συμμετοχες ΚΑΙ φετος ή αν παει δανεικος να παει σε Δανια/Ολλανδια/Βελγιο κτλ που υπαρχουν χωροι και οι αμυνες δεχονται διαρκως πιεση ωστε να βελτιωσει τις αδυναμιες του.

Ξεχνάμε εύκολα. Παίξαμε στα χωράφια και εμείς και ο μανταλος έπαθε χιαστό με το γαυρο την ίδια χρονιά και όχι στο πρωτάθλημα της Β εθνικής. Πιο πιθανό να πάθει τραυματισμό σε υψηλής έντασης ματς και όχι σε ματς β εθνικής. Θα του δώσει εμπειρία απέναντι σε παίκτες που είναι μεν λίγοι αλλά με εμπειρία και πονηριά. 

Μην υποτιμάτε τη sl2 μια χαρά διοργάνωση είναι για τα 17-18-19 χρόνια και το πιθανοτερο είναι να εκτεθούν κιόλας απέναντι στους αντιπάλους τους. 

Στο εξωτερικό επαναλαμβάνω όπως έχουμε σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει εξασφάλιση για την αντιμετώπιση και για το πόσο ενδιαφέρων θα δείξουν στην εξέλιξη ενός παίκτη από άλλο κλαμπ. Να κλείσουν τρύπες στο ροστερ τους θέλουν. Προτιμώ να είναι κοντά στο κλαμπ να μαθαίνει μαζί μας και να είναι μέλος τις ομάδας που σταδιακά θα εξελίσσεται μέσα από προπονήσεις και αγώνες. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bukowski said:

Βσκ οχι αποκλειω να αποκτηθει ενας CB και αυτος να ναι ο Τζαβελλας. Πιστευω λως θα αποκτηθει σιγουρα ενας πολυ καλος εμπειρος κεντρικος αμυντικος κατι που δεν αρκει αφου θες κι αλλον. Θεωρω πως ο Τζαβελλας θα ερθει αν παρεις 3 αμυντικους αλλιως θα παει βαζελο.

Αν ο Τζαβέλλας είναι να ρθει για 3ο-4ος οκ και γω δεν έχω ιδιαίτερο θέμα (τουλάχιστον αγωνιστικά γιατί και πάλι δεν θα με τρέλαινε να τον έχουμε στα αποδυτήρια)

Εγώ όμως πιστεύω ότι αν έρθει ο Τζαβέλλας μετά θα έρθει μαξ 1 ακόμη στόπερ και κανένα αριστερό μπακ και θα διαβάζουμε εκεί γύρω στα τέλη Αυγούστου για «τον πολυθεσίτη Τζαβέλλα που μπορεί να κλείσει τρύπες και στα στόπερ και μπακ, ενώ δεν κόβει και τον δρόμο των μικρών που πιστεύουν πολύ στην ΑΕΚ κτλπ»

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mobster21 said:

Η βελτίωση που έχουν οι δανεικοί παίχτες στο εξωτερικό από αυτό που κερδίζουν στην Ελλάδα στατιστικά νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη. 

Εννοείς για τους παίκτες που δίνει ο γαυρος που είναι ήδη έτοιμοι και πολλές φορές πάνε κατευθείαν στη δική τους πρώτη ομάδα και μένουν. 

Link to comment
Share on other sites

Η ποδοσφαιρικη λογική λέει ότι ο Τζαβέλας είτε  έρχεται για 2ος, είτε καθόλου.

Οτιδηποτε άλλο δεν κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bukowski said:

Μιλαμε για στοπερ διεθνεις και σε καλη ηλικια. Οτιδηποτε λιγοτερο απο 1,5m ειναι τραγωδια. Ανεφερα τα παραδειγματα Μαυροπανου και Νικολαου.

Ναι αυτά βλέπουν οι μάνατζερ όχι ότι δεν έχει ποτεντιαλ πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Η ποδοσφαιρικη λογική λέει ότι ο Τζαβέλας είτε  έρχεται για 2ος, είτε καθόλου.

Οτιδηποτε άλλο δεν κολλάει.

Ακριβως και να παίζει και αριστερά με το γιουτα, σβάρνα η λατσι μιτιγλου βασικοί 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexKR21 said:

Αν ο Τζαβέλλας είναι να ρθει για 3ο-4ος οκ και γω δεν έχω ιδιαίτερο θέμα (τουλάχιστον αγωνιστικά γιατί και πάλι δεν θα με τρέλαινε να τον έχουμε στα αποδυτήρια)

Εγώ όμως πιστεύω ότι αν έρθει ο Τζαβέλλας μετά θα έρθει μαξ 1 ακόμη στόπερ και κανένα αριστερό μπακ και θα διαβάζουμε εκεί γύρω στα τέλη Αυγούστου για «τον πολυθεσίτη Τζαβέλλα που μπορεί να κλείσει τρύπες και στα στόπερ και μπακ, ενώ δεν κόβει και τον δρόμο των μικρών που πιστεύουν πολύ στην ΑΕΚ κτλπ»

Χλωμο το σεναριο και θα σου πω γιατι. Θα κοιταξεις να ξεφορτωθεις Ινσουα οποτε μενεις με Λοπες που μπαινει στον τελευταιο χρονο συμβολαιου του και ως γνωστον οσους μπαινουν στο τελευταιο ετος συμβολαιου τους και δεν τους ανανεωνεις δεν τους υπολογιζεις αλλα και οι ιδιοι φυλανε τα ποδια τους. Αλλα ξαναλεω, Τζαβελλας πιστευω θα παει Βαζελο να παρει 500αρικο και να κανει τον ηγετη.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Μιλαμε για στοπερ διεθνεις και σε καλη ηλικια. Οτιδηποτε λιγοτερο απο 1,5m ειναι τραγωδια. Ανεφερα τα παραδειγματα Μαυροπανου και Νικολαου.

Κοιτά και οι 2 αυτοί που αναφέρεις είχαν ένα χαρακτηριστικό που τους καθιστούσε δυσεύρετους. Ο Νικολαου είναι ψηλός αριστεροπόδαρος και ο Μαυροπανος ένα κτήνος που δεν έχανε μονομαχία στα ψηλά. Την τελευταία του χρόνια στην Ελλάδα είχε ένα εξωφρενικό ποσοστό κερδισμένων μονομαχιών στον αέρα, αν θυμάμαι καλά. Ο Σβάρνας είναι ένα γρήγορο σχετικά στόπερ με καλή πάσα στα 20-30 μέτρα. Δεν θα πω ότι βρωμάει ο τόπος αλλά σίγουρα βρίσκεις πιο εύκολα τέτοιο στόπερ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Κοιτά και οι 2 αυτοί που αναφέρεις είχαν ένα χαρακτηριστικό που τους καθιστούσε δυσεύρετους. Ο Νικολαου είναι ψηλός αριστεροπόδαρος και ο Μαυροπανος ένα κτήνος που δεν έχανε μονομαχία στα ψηλά. Την τελευταία του χρόνια στην Ελλάδα είχε ένα εξωφρενικό ποσοστό κερδισμένων μονομαχιών στον αέρα, αν θυμάμαι καλά. Ο Σβάρνας είναι ένα γρήγορο σχετικά στόπερ με καλή πάσα στα 20-30 μέτρα. Δεν θα πω ότι βρωμάει ο τόπος αλλά σίγουρα βρίσκεις πιο εύκολα τέτοιο στόπερ 

Εξαρταται ποια ομαδα εισαι. Γιατι αμα εισαι ξερω γω η Εμπολι ή η Σαλερνιτανα τοτε δεν σε χαλαει να παρεις 23χρονο διεθνη παιχτη απο την ΑΕΚ ας πουμε και σιγουρα δεν χαλαει και τον ιδιο τον παιχτη να παιξει Serie A εστω και με νεοφωτιστο. Δεν λενε να παει ξερω γω στην Ουντινεζε και την Σαμπντορια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×