Jump to content

Recommended Posts

6 minutes ago, mporat said:

Α μπα τι βλέπω, θέλετε συστήματα που δεν ταιριάζουν στο ρόλο του δεκαριου του Πέτρου; Θα σας μαλώσω. 

Μην λες τέτοια εκνευρίζεται ο Κετσετζογλου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ότι ο Σιμανσκι μια χαρά έπαιζε με Καρερα όταν είχε έρθει.Με Γιαννικη δεν παίζει καθόλου καλα από την άλλη ούτε ο Τσουμπερ παίζει βέβαια και όχι μόνο.

Τεσπα όταν καταλάβουμε ότι μια χαρά προπονητής ηταν ο Καρερα αν λειτουργουσαμε σαν κανονική ομάδα, θα έχουν περάσει ως τοτε 7-8 Μιλογεβιτς και Γιαννικηδες και ο Χιμένεθ ξανα ενδιάμεσα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Γιαννικης έχει διεκδικήσει 30 βαθμούς και έχει πάρει 20, οι 14 με τα χίλια ζορια και με καρδιοχτυπια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Σιμανσκι -οπως και όλοι οι άλλοι φετος- αναγκάζεται να παίζει εξάρι για να παίζει με 4-2-3-1 ο Μάνταλος.

Ουσιαστικα παιζεις με 2 εξαρια.

Οταν ήρθε επαιζε οκταρι-«καταστροφέας» box-to-box, να το πω έτσι. Και πάταγε από περιοχή σε περιοχή και μάρκαρε τους αντιπαλους ψηλα και βοηθούσε καπως και επιθετικά. Καθαρό box-to-box οκταρι, έστω αμπαλο τεχνικά για μενα. 

Καλο είναι να κρίνουμε τους παικτες εκεί που μπορούν, οσο μπορουν. Ε, μονο ο Σιμοες παίζει σε κάτι που του ταιριάζει.

Οπως ακυρώνεται εντελως ο Σακχοφ που είναι οκταρο-δεκάρι και όχι εξάρι ή εξαρο-οκταρι που παίζει συνηθως.

Ο Λε Ταλεκ είναι καθαρό εξαρι και όχι εξαρο-οκταρι, μονο πίσω αν θα τον βαλεις, σκούπα, να μην περνάει καν την σεντρα.

Ειπαμε, μετριοι έως μετριοτατοι, καμια σχέση με αυτους που έχει ο γαυρος πχ, αλλά δεν τους βοηθάς κι εσυ απόφοιτε σχολης Κολονιας (ή ο προηγούμενος ο Βουκεφάλας)  που τους βαζεις σε 4-2-3-1 με τον Πέτρο, πώς να το κάνουμε τελος πάντων;

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα κταληγουν οτι ο Πετρακης γαμαει το συστημα και οταν παιζει γαμαει και το ποδοσφαιρο που θελει να παιξει η ομαδα. Καμια αλλη ομαδα δεν εχει προσαρμοστει τοσο πολυ σε εναν φελλό 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα εχει το τελευταιο της βαριδι και το πιο δυσκολο να ξεφορτωθει. Οποιος το προσπαθησε πηρε το πουλο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο ηγετης του εχει αδυναμια. Του υποσχεθηκε να μπει αρχηγος . Μετα θα τον στειλει 

Link to comment
Share on other sites

Ε, δείτε πχ τον Καμαρα (τον μικρό) του γαυρου και συγκρίνετε με τον καπιτανο.

Που και κάτι καλο να κάνει επιθετικά όπως προχθες, αμυντικά δεν κάνει τίποτα και γυρω στο 40 τελειωνει. Αφηστε την σπατάλη στημένων..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να δω τον Γεφτιτς σε 2 συνεχομενα 90λεπτα.Οπως ο καπιτανο. Και 1ος θα βγω να πω δεν κανει. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Araujo21 said:

Εγω θελω να δω τον Γεφτιτς σε 2 συνεχομενα 90λεπτα.Οπως ο καπιτανο. Και 1ος θα βγω να πω δεν κανει. 

 Συμφωνω. Νομιζω ότι δεν κάνει, αλλά είναι απιστευτα μικρος ο χρονος συμμετοχής του.

Δεν γίνεται δλδ στα 100 λεπτα του Μάνταλου να παίζει 5 λεπτα ο Γεβτιτς και να συγκρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

 Συμφωνω. Νομιζω ότι δεν κάνει, αλλά είναι απιστευτα μικρος ο χρονος συμμετοχής του.

Δεν γίνεται δλδ στα 100 λεπτα του Μάνταλου να παίζει 5 λεπτα ο Γεβτιτς και να συγκρινουμε.

Πως κρινουμε αν καποιος δεν κανει? Να θυμισω παλιοτερες μεταγραφες που λεγαμε δεν κανουν και μετα βγηκαν λιρα εκατο?

Ακομα και τον Λιβαγια οταν ηρθε δεν μας αρεσε. Ο Μπορελι στον βαζελο οταν ηρθε γελουσαν . Μετα ομως .... ας παρει για αρχη μερικα 90λεπτα και εχουμε χρονο να τον φαμε και αυτον 

Εδω δεν θα πληρωσει την ρητρα του Τσουμπερ ο αλλος 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana

Θα τον δούμε με την Κηφισιά. Δεν έχει νόημα. Ο παίκτης είναι καμένο χαρτί. Ξέρει ότι είναι στην ομάδα για τα δεκάλεπτα ξεκούρασης του μανταλου. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ οι αρδ δεν γράφανε ότι ειχε πάρει τηλέφωνο τον Βαλβερδε ο τίγρης πριν πάρει Γιαννικη ή κάτι τετοιο;

😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, chris manousopoulos said:

Η ομαδα εχει το τελευταιο της βαριδι και το πιο δυσκολο να ξεφορτωθει. Οποιος το προσπαθησε πηρε το πουλο. 

Μα ο Μιλογεβιτς βρήκε ομάδα κι ήθελε να φύγει, σιγά μην έγινε μανούρα επειδή δεν ξεκινούσε το μαλακισμενο 😉😉

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Araujo21 said:

Πως κρινουμε αν καποιος δεν κανει? Να θυμισω παλιοτερες μεταγραφες που λεγαμε δεν κανουν και μετα βγηκαν λιρα εκατο?

Ακομα και τον Λιβαγια οταν ηρθε δεν μας αρεσε. Ο Μπορελι στον βαζελο οταν ηρθε γελουσαν . Μετα ομως .... ας παρει για αρχη μερικα 90λεπτα και εχουμε χρονο να τον φαμε και αυτον 

Εδω δεν θα πληρωσει την ρητρα του Τσουμπερ ο αλλος 

Εκτιμηση κάνω απλά, τι να κρίνω με τα δεκάλεπτα που παίζει συνηθως.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ σωστή την παραμονή του προπονητή σε αυτή την φάση .

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ... Απόφαση Μελισσανίδη .

Ότι τι ? 

Θα ήμουν πολύ πιο χαρούμενος αν έλεγαν πως είναι απόφαση ΤΔ η οποία στηρίζεται σε συγκεκριμένα κριτήρια και θα γίνουν άμεσα και οι ανάλογες κινήσεις .

Η απόφαση Μελισσανίδη που κολλάει γαμώ τους ιθαγενείς που μας περνάνε ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς μιλαμε για αποφαση του τύπου «δεν θα αλλάζουμε συνεχεια προπονητες με τα μαλακισμενα κάθε χρόνο», άνετα σε 1-2 μήνες κάνει την συνηθισμένη κωλοτουμπα.

Αναξια λόγου η «απόφαση» για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι ο καλός προπονητής προσαρμόζεται στην ομάδα του και ποτε το δεύτερο. Σε πρώτη φάση τουλάχιστον. Εκτός αν είσαι ο Πεπ στη Μάντσεστερ Σιτυ που μπορούν να σου αγοράσουν 15 νέους παίχτες ώστε να παιξεις αυτό που θες. 
 

Ο Γιαννίκης θέλει άμεσο ποδόσφαιρο και γκεγκενπρες. Με τι χαφ; Μάνταλο, Σιμοες, Σιμανσκι, Σακχοφ, Λε Ταλεκ; Στους τρεις λειπει η ένταση, στον έναν η πάσα και ο άλλος θέλει μια μπάλα μόνος του χωρια ότι δεν μαρκάρει ποτε.

Σε κάποια ματς έχει επιλέξει να δώσει μέτρα στον αντίπαλο και να χτυπήσει στην κόντρα. Με ποιους γρήγορους παίχτες; Έχεις 4 όλους και όλους που δεν έχουν παιξει μαζί σχεδόν ποτε. Και αν παίξουν μαζί δεν έχεις κέντρο, άρα σε δύσκολα ματς ακυρώνεται το σχέδιο. 

Άρα τι κανεις; Προσαρμόζεσαι στην ομάδα. Βρίσκεις άλλο σύστημα, άλλη προσέγγιση που ταιριάζει στην ομάδα.
 

Πήρε με τρίτο σεντερμπακ τον Μπακακη πρωτάθλημα ο άλλος ρε πούστη μου, στιψε την κεφάλα σου. Μέχρι και ο Ουζουνιδης μετά τα Χριστούγεννα βρήκε αυτό που ταίριαζε στην ομάδα. Το γύρισε σε 3-5-2 με Μάνταλο, Μπακασετα οχταρια και Πόνσε - Λιβαγια μπροστά. Εσυ τι έχεις να μας πεις; 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν στη θέση του Γιαννικη θα σκεφτόμουν ένα απλό πράγμα. Ποιοι είναι οι καλύτεροι παίχτες μου μεσοεπιθετικά πχ; Αραουχο, Τσουμπερ, Γκαρσια, Αμραμπατ. Αμυντικά; Πχ Βρανιες, Τζαβελλας, Μοχαμαντι. Στο κέντρο; Πχ Σιμοες, Σακχοφ. Θα έπρεπε να στύψω το κεφάλι μου να στριμώξω όσους περισσότερους σε ένα σύστημα, ακόμα και με αλλαγή θέσεων.

Επίσης στην επίθεση θα είχα ένα βασικό κανόνα. Τους καλούς παίχτες τους φέρνεις κοντά, να ψάξουν τη συνεργασία, δεν τους απομονώνεις στα άκρα να τρώνε ντουμπλαρισματα. Φέρε Τσουμπερ, Αμραμπατ, κοντά πίσω από τον Αραουχο πχ, δώσε τα άκρα στα πλαγιά μπακ. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

Εγώ αν ήμουν στη θέση του Γιαννικη θα σκεφτόμουν ένα απλό πράγμα. Ποιοι είναι οι καλύτεροι παίχτες μου μεσοεπιθετικά πχ; Αραουχο, Τσουμπερ, Γκαρσια, Αμραμπατ. Αμυντικά; Πχ Βρανιες, Τζαβελλας, Μοχαμαντι. Στο κέντρο; Πχ Σιμοες, Σακχοφ. Θα έπρεπε να στύψω το κεφάλι μου να στριμώξω όσους περισσότερους σε ένα σύστημα, ακόμα και με αλλαγή θέσεων.

Επίσης στην επίθεση θα είχα ένα βασικό κανόνα. Τους καλούς παίχτες τους φέρνεις κοντά, να ψάξουν τη συνεργασία, δεν τους απομονώνεις στα άκρα να τρώνε ντουμπλαρισματα. Φέρε Τσουμπερ, Αμραμπατ, κοντά πίσω από τον Αραουχο πχ, δώσε τα άκρα στα πλαγιά μπακ. 

Γιαννικη ξεχασες τον Μανταλο που τον θεωρει απαραιτητο 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Araujo21 said:

Γιαννικη ξεχασες τον Μανταλο που τον θεωρει απαραιτητο 

Ας τον βάλει στον πατο του άμα ηδονίζεται με την πάρτη του 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν ο Γέφτιτς πάντως θα ζητούσα να φύγω τον Γενάρη, το ξαναγράφω. Το να παίξω στο χωράφι της Καισαριανής για να κάνω τα ρεπό του βυσματία πρώην αθλητή, ενώ έπαιζα βασικός στην Ρωσία κ έκανα πρωταθληματισμό στην Πολωνία ως βασικότατος πάλι είναι too much. Ειδικά όταν έχοντας κάνει το ρεπό του στο εντός με την Κηφισιά έκανα καλό παιχνίδι. Από τότε η ανταμοιβή του ήταν πεντάλεπτα. Μακάρι να κινήσει θέμα. Φανέλα του θα αγοράσω.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Skepastos said:

Εγώ αν ήμουν στη θέση του Γιαννικη θα σκεφτόμουν ένα απλό πράγμα. Ποιοι είναι οι καλύτεροι παίχτες μου μεσοεπιθετικά πχ; Αραουχο, Τσουμπερ, Γκαρσια, Αμραμπατ. Αμυντικά; Πχ Βρανιες, Τζαβελλας, Μοχαμαντι. Στο κέντρο; Πχ Σιμοες, Σακχοφ. Θα έπρεπε να στύψω το κεφάλι μου να στριμώξω όσους περισσότερους σε ένα σύστημα, ακόμα και με αλλαγή θέσεων.

Επίσης στην επίθεση θα είχα ένα βασικό κανόνα. Τους καλούς παίχτες τους φέρνεις κοντά, να ψάξουν τη συνεργασία, δεν τους απομονώνεις στα άκρα να τρώνε ντουμπλαρισματα. Φέρε Τσουμπερ, Αμραμπατ, κοντά πίσω από τον Αραουχο πχ, δώσε τα άκρα στα πλαγιά μπακ. 

Μπρο ένα πράγμα έμαθε ε αυτό κάνει. Δήθεν ότι είναι ειδικός επειδή το είδε στο YouTube πριν από εμάς.

Το έκανε στα Γιάννενα του βγήκε σε μια ομάδα της επαρχίας με μηδέν επιτυχίες τα τελευταία 70 χρόνια και εμείς τσιμπήσαμε και δώσαμε τα κλειδιά την στιγμή που ετοιμάζεται ο χλοοτάπητας στην Αγιά Σοφιά.

Δεν μπορεί να τα κάνει αυτά. Εδώ δεν κατάλαβε ότι χθες είχε τρύπα στο κέντρο που έκανε πλάκα ο Νιόπλιας. Πρέπει να πάτησε περιοχή περισσότερο από οποιοδήποτε εκτός έδρας παιχνίδι ο ΟΦΗ. 

Τζάμπα συζητάμε όλοι εδώ. Ο Μελ έχει πάθει εγκεφαλικό και δεν το ξέρει ο άνθρωπος. Δεν γίνεται να θέλεις να κάνεις δουλειά με προπονητή που δεν έχει ΚΑΜΙΑ επιτυχία εκτός από 2-3 καλές εμφανίσειςκι αυτές μαζεμένες σε μικρό χρονικό διάστημα.

Για εμένα την πρώτη και μεγαλύτερη επένδυση ένα κλαμπ την κάνει στη άκρη του πάγκου. Από εκεί ξεκινάνε ΟΛΑ. Και φυσικά ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό κλαμπ δεν θα πάρει έναν coach μιας μικρής ομάδας με τόσο μικρό δείγμα δήθεν μοντέρνου παιχνιδιού.

Ικανότητα ενός προπονητή είναι να προσαρμόζεται και να παίρνει από τους παίχτες το μέγιστο δυνατό. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Να μείνει. Να το πιούμε όλο το ποτήρι. Αλλιώς δεν θα καταλάβουμε το μάθημα και συνεχώς θα επαναλαμβάνουμε το ίδιο λάθος με μόνη αλλαγή το ονοματεπώνυμο και την χώρα καταγωγής.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Εγώ θυμάμαι ότι ο Σιμανσκι μια χαρά έπαιζε με Καρερα όταν είχε έρθει.Με Γιαννικη δεν παίζει καθόλου καλα από την άλλη ούτε ο Τσουμπερ παίζει βέβαια και όχι μόνο.

Τεσπα όταν καταλάβουμε ότι μια χαρά προπονητής ηταν ο Καρερα αν λειτουργουσαμε σαν κανονική ομάδα, θα έχουν περάσει ως τοτε 7-8 Μιλογεβιτς και Γιαννικηδες και ο Χιμένεθ ξανα ενδιάμεσα.

Εν τω μεταξύ δεν τον θέλει ΚΑΜΙΑ ομάδα στον πλανήτη τον τύπο. Κι εμείς εδώ έχουμε έρωτα. Άβυσσος η ψυχή.

 

ΥΓ. Καλά μπροστά σε Γιαννίκη ο Καρέρα είναι καθηγητής. Αλλά λίγο να πάμε παρακάτω boys. Βρίζουμε τον Μελ που φέρνει τους ίδιους και τους ίδιους και κολλάμε και εμείς με τους ίδιους και με τους ίδιους που απλά τυγχάνει να είναι άλλοι από αυτούς που κολλάει ο Μελ. Έλα να πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Skepastos said:

Εγώ αν ήμουν στη θέση του Γιαννικη θα σκεφτόμουν ένα απλό πράγμα. Ποιοι είναι οι καλύτεροι παίχτες μου μεσοεπιθετικά πχ; Αραουχο, Τσουμπερ, Γκαρσια, Αμραμπατ. Αμυντικά; Πχ Βρανιες, Τζαβελλας, Μοχαμαντι. Στο κέντρο; Πχ Σιμοες, Σακχοφ. Θα έπρεπε να στύψω το κεφάλι μου να στριμώξω όσους περισσότερους σε ένα σύστημα, ακόμα και με αλλαγή θέσεων.

Επίσης στην επίθεση θα είχα ένα βασικό κανόνα. Τους καλούς παίχτες τους φέρνεις κοντά, να ψάξουν τη συνεργασία, δεν τους απομονώνεις στα άκρα να τρώνε ντουμπλαρισματα. Φέρε Τσουμπερ, Αμραμπατ, κοντά πίσω από τον Αραουχο πχ, δώσε τα άκρα στα πλαγιά μπακ. 

Μπορώ btw να δωσω άπειρα παραδειγματα φελων που δεν τους χωραγανε ολοι οι «καλοί» στα συστήματά τους.

Θυμαμαι πχ τον σχετικά συμπαθή κατα τα άλλα «Ντουντου» που ειχες Ντεμη-Μπατιστα-Κωστή ως δυνατα όπλα κι άφηνε έξω τον Ντανιελ γιατί δεν του χώραγε. Μέχρι που τον έβαλε σε ένα ματς αλλαγή και τον εξέθεσε ο παικτης. Αργότερα τραυματιστηκε ο Κωστής και ησύχασε προφανως από τον πονοκέφαλο (…)

Γενικά οι προπονητες κατα 80% είναι κάτι αχρηστοι καραγκιοζηδες, δεν έχω κανέναν σεβασμό προσωπικά ως προς το επάγγελμα, παρα μονο στους λιγους που αξίζουν στην δουλειά που κάνουν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D featured and pinned this topic
  • George_D locked and unfeatured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×