Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. IX


Araujo21
 Share

Recommended Posts

3 hours ago, SpiRos said:

Το μόνο που δε με νοιάζει είναι η γραφικότητα στο γήπεδο. Πρώτον ήταν αναμενόμενο, το λέγαμε όλοι. Δεύτερον έχω πάει σε αρκετά καινούρια γήπεδα, είναι σχεδόν όλα ίδια κοπή, καμιά διαφορά βρε αδερφέ, βαρετό. Δεν θα μου έλεγε τίποτα να κάναμε κι εμείς ένα τέτοιο όσο μοντέρνο κι αν είναι. Καλύτερα γραφικό και μοναδικό όμως στο είδος του. Και δεν είμαι κανάς υπέρμαχος του γηπέδου, όπως εξελίχτηκε ταφόπλακα είναι.

και μενα δε με χαλάει η γραφικότητα, αλλα με χαλαει η κλαψομουνιαση πολύ. Βαλε ιππότες, βαλε ταφρους με κροκοδειλους, βαλε την Ζελντα και την Ραπουνζελ μεσα, βαλε την Αρκάδη να κανει την Καλισι πανω στον Αετό. είμαστε γραφικοί, ας επενδύσουμε σε αυτό.

Αλλα αυτή η κλάψα είναι βραχνάς. να μαζευεται ο κόσμος εξω απο το γήπεδο και να κλαίει, να κλαίει τις πατρίδες που έχασε και εν τελει να κλαίει με τα περασμένα μεγαλεία της ομαδας. 

Ακόμα και στην συνδεση της ΑΕΚ με την προσφυγιά να το δεις, οι πρόσφυγες πετύχαν γιατί ήρθαν μεν κατω απο αντίξοες συνθήκες και χανοντας σχεδόν τα πάντα, δεν ξεχασαν μεν, αλλα ούτε κολλησαν στο παρελθον, αντιθέτως προσπάθησαν να χτίσουν στον νεο τους τόπο την ζωή τους κτλ κτλ(Εντελώς απλοϊκή αναλυση ξερω, αλλα ας μην κολλησουμε σε αυτό χαριν της συζήτησης). Ο Μελ αντίθετα μας χτίζει ενα μέρος που αντί να είναι η αρχή για νεες επιτυχίες είναι το μέρος που θα μαζευόμαστε όλοι να λέμε τι παικταραδες είχαμε και τι ομαδαρες είχαμε, και τι πατρίδες είχαμε και γενικά τι χασαμε.

ε

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bukowski said:

Μπορει και εγω κανα βραδυ μετα απο μπυρες. Η φατσα του Ωναση πχ εμπνεει.

Τον Ωναση έβαλε ή τον βουτσα που έκανε τον Ωνάση  σε μια ταινία? Νομίζω έχει γυρίσει μια 

Προτιμότερο το 2ο

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Geologos said:

και μενα δε με χαλάει η γραφικότητα, αλλα με χαλαει η κλαψομουνιαση πολύ. Βαλε ιππότες, βαλε ταφρους με κροκοδειλους, βαλε την Ζελντα και την Ραπουνζελ μεσα, βαλε την Αρκάδη να κανει την Καλισι πανω στον Αετό. είμαστε γραφικοί, ας επενδύσουμε σε αυτό.

Αλλα αυτή η κλάψα είναι βραχνάς. να μαζευεται ο κόσμος εξω απο το γήπεδο και να κλαίει, να κλαίει τις πατρίδες που έχασε και εν τελει να κλαίει με τα περασμένα μεγαλεία της ομαδας. 

Ακόμα και στην συνδεση της ΑΕΚ με την προσφυγιά να το δεις, οι πρόσφυγες πετύχαν γιατί ήρθαν μεν κατω απο αντίξοες συνθήκες και χανοντας σχεδόν τα πάντα, δεν ξεχασαν μεν, αλλα ούτε κολλησαν στο παρελθον, αντιθέτως προσπάθησαν να χτίσουν στον νεο τους τόπο την ζωή τους κτλ κτλ(Εντελώς απλοϊκή αναλυση ξερω, αλλα ας μην κολλησουμε σε αυτό χαριν της συζήτησης). Ο Μελ αντίθετα μας χτίζει ενα μέρος που αντί να είναι η αρχή για νεες επιτυχίες είναι το μέρος που θα μαζευόμαστε όλοι να λέμε τι παικταραδες είχαμε και τι ομαδαρες είχαμε, και τι πατρίδες είχαμε και γενικά τι χασαμε.

ε

 

οτι καλυτερο εχω διαβασει . οι γαβροι μπορει να ειναι γαβροι αλλα σε αυτα ειναι μανουλες . μας καταλαβαν πρωτοι .ΑΕΚ εναντια στην μιρλα κλαψα πρεπει να γινουμε και ο αλλος παει και στολιζει μαυσωλειο . ειδα αποδυτηρια στο σεραφειδειον ιδρυμα και περιμενεις να μπει η ιερα συνοδος να συνεδριασει . βαλε λιγο χρωμα γαμω το σπιτι σου ρε .μαυριλα παντου και σκαλιστο ξυλο .επισης ποιος βουτζας ποιος κωνστανταρας και ποια βουγιουκλακη ρε . ετσι θα πανε σχολεια να δουν το μουσειο ; 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SpiRos said:

Το μόνο που δε με νοιάζει είναι η γραφικότητα στο γήπεδο. Πρώτον ήταν αναμενόμενο, το λέγαμε όλοι. Δεύτερον έχω πάει σε αρκετά καινούρια γήπεδα, είναι σχεδόν όλα ίδια κοπή, καμιά διαφορά βρε αδερφέ, βαρετό. Δεν θα μου έλεγε τίποτα να κάναμε κι εμείς ένα τέτοιο όσο μοντέρνο κι αν είναι. Καλύτερα γραφικό και μοναδικό όμως στο είδος του. Και δεν είμαι κανάς υπέρμαχος του γηπέδου, όπως εξελίχτηκε ταφόπλακα είναι.

Για ποδόσφαιρο μιλάμε όποτε ούτε εμένα με πειράζει η γραφικότητα, οκ ως ένα σημείο, δεν μου αρέσει όμως που πουλάει κλάψα και μελόδραμα. Βάζει, καλώς, την φωτογραφία του Σεραφείδη στα Σπάτα και προσθέτει από κάτω ένα μελισταλαχτο "δεν έφυγες ποτέ", λες και πρέπει να κλαίμε όταν μπαίνουμε στο Σεραφειδιο. Βάζει, καλώς, τα ονόματα των πόλεων της μικρασιας και των γειτονιων της Κωνσταντινούπολης και από πάνω μια δραματική φωτογραφία με πρόσφυγες και γράφει το δραματικό "δεν θα ξεχάσουμε ποτέ", και αυτό για να κλαίμε. Αν θες να το συνδέσεις με το παρελθόν  βάλε μια φωτογραφία από την ζωή στην Κωνσταντινούπολη  ή από κάποια άλλη πόλη της ανατολής ή την Πέρα Κλουμπ, και κυρίως μην βάζεις γελοία μελοδραματικα τσιτάτα. Ακόμα και στους συγχωρεμένους τους παππούδες μου, που ήρθαν πρόσφυγες σε ηλικία 10 χρόνων, έχοντας αφήσει πίσω τους γονείς τους, υπερβολικό θα φαινόταν. 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσοι οπαδοί της ΑΕΚ είναι απόγονοι προσφύγων? Γιατί εγώ δεν είμαι πχ. Επίσης πόσοι οπαδοί της ΑΕΚ σήμερα ή ας πω καλύτερα πόσοι άνθρωποι σήμερα έχουν συναισθηματική σύνδεση με τον Φελλο πχ, επειδή εκεί γεννήθηκε ο προπάππους και έφυγε 10 χρονών (μην γελάτε, για τους σημερινούς 30αρηδες είναι ο προπάππους, για πιο μικρές ηλικίες πάμε πιο πίσω). Κάνοντας το γήπεδο και την ομάδα θεματικό πάρκο για την προσφυγιά, απευθύνεσαι σε πολύ μικρό κομμάτι του πληθυσμού.

Τελικά που απευθύνεσαι ως κλαμπ? Στους 80ρηδες τύπου Μελισσανίδη που συγκινούνται (και πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι, άλλο αυτό) επειδή ο πατέρας έφυγε στα μικρατα του από τον τόπο του ή στην νέα γενιά για την οποία όλα αυτά είναι μάθημα στο σχολείο και προϊστορικά γεγονότα?

Άλλο να το κάνεις αυτό στα 60s, 40 χρόνια μετά το πρώτο μεγάλο κύμα και 5-10 μετά το δεύτερο μικρό κύμα, άλλο να το κάνεις το 2022 γαμω την τρέλα μου.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Epitaph21 said:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσοι οπαδοί της ΑΕΚ είναι απόγονοι προσφύγων? Γιατί εγώ δεν είμαι πχ. Επίσης πόσοι οπαδοί της ΑΕΚ σήμερα ή ας πω πόσοι άνθρωποι σήμερα έχουν συναισθηματική σύνδεση με τον Φελλο πχ επειδή εκεί γεννήθηκε ο προπάππους και έφυγε 10 χρονών (μην γελάτε, για τους σημερινούς 30αρηδες είναι ο προπάππους, για πιο μικρές ηλικίες πάμε πιο πίσω). Κάνοντας το γήπεδο και την ομάδα θεματικό πάρκο για την προσφυγιά, απευθύνεσαι σε πολύ μικρό κομμάτι του πληθυσμού. Άλλο να το κάνεις αυτό στα 60s, 40 χρόνια μετά το πρώτο κύμα και 5-10 μετά το δεύτερο κύμα, άλλο να το κάνεις το 2022 γαμω την τρέλα μου.

Απο την άλλη όμως, η ΑΕΚ από το όνομα της, τα χρώματα της, και από το σύμβολο της στον ελληνισμό της Κωνσταντινούπολης αναφέρεται, ενώ ιδρύθηκε δύο χρόνια μετά την μικρασιατική καταστροφή. Ακόμα και αν η πλειοψηφία των οπαδών της ΑΕΚ δεν κατάγεται από κει έχει επιλέξει να υποστηρίζει μια ομάδα που η ταυτότητα της συνδέεται με όλα αυτά, δεν είναι τόσο παράλογο να αναδεικνυονται. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για ποδόσφαιρο μιλάμε όποτε ούτε εμένα με πειράζει η γραφικότητα, οκ ως ένα σημείο, δεν μου αρέσει όμως που πουλάει κλάψα και μελόδραμα. Βάζει, καλώς, την φωτογραφία του Σεραφείδη στα Σπάτα και προσθέτει από κάτω ένα μελισταλαχτο "δεν έφυγες ποτέ", λες και πρέπει να κλαίμε όταν μπαίνουμε στο Σεραφειδιο. Βάζει, καλώς, τα ονόματα των πόλεων της μικρασιας και των γειτονιων της Κωνσταντινούπολης και από πάνω μια δραματική φωτογραφία με πρόσφυγες και γράφει το δραματικό "δεν θα ξεχάσουμε ποτέ", και αυτό για να κλαίμε. Αν θες να το συνδέσεις με το παρελθόν  βάλε μια φωτογραφία από την ζωή στην Κωνσταντινούπολη  ή από κάποια άλλη πόλη της ανατολής ή την Πέρα Κλουμπ, και κυρίως μην βάζεις γελοία μελοδραματικα τσιτάτα. Ακόμα και στους συγχωρεμένους τους παππούδες μου, που ήρθαν πρόσφυγες σε ηλικία 10 χρόνων, έχοντας αφήσει πίσω τους γονείς τους, υπερβολικό θα φαινόταν. 

Ακριβώς αυτό . Το γαμάει με τα λόγια και με τη μιζέρια . Αντι να δείχνει τη μεγαλοπρέπεια της πόλης και την ανατολής και ότι ήρθαμε απο την ανατολή να σας γαμήσουμε και τέτοια βγάζει μιζέρια και κάνει μνημόσυνα . 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Απο την άλλη όμως, η ΑΕΚ από το όνομα της, τα χρώματα της, και από το σύμβολο της στον ελληνισμό της Κωνσταντινούπολης αναφέρεται, ενώ ιδρύθηκε δύο χρόνια μετά την μικρασιατική καταστροφή. Ακόμα και αν η πλειοψηφία των οπαδών της ΑΕΚ δεν κατάγεται από κει έχει επιλέξει να υποστηρίζει μια ομάδα που η ταυτότητα της συνδέεται με όλα αυτά, δεν είναι τόσο παράλογο να αναδεικνυονται. 

Ετσι ακριβώς V2 . Αυτό το εξηγούσα καλά ο ΧΧ . Αν είχαμε τίτλους και το <<με κάθε τρόπο>> δεν θα το είχαμε ανάγκη όλο αυτά με τη πόλη με τη διαφορετικότητα κτλ αλλα απο τη στιγμή που δεν τα έχεις και δεν μπορείς να το κάνεις για Α Β Γ λόγους , με κάτι πρέπει να κρατάς το κόσμο και να κάνεις νέους οπαδούς άσχετα αν έχουν η μη καταγωγή  . Αυτό πάει να κάνει ο μέλ αλλα με λάθος τρόπο γιατί ο κόσμος αρκετή μιζέρια έχει στη καθημερινότητα δεν χρειάζεται άλλη . Θέλει να νιώσει μεγαλείο και ανωτερότητα όχι κλάμα , μιζέρια και μνημόσυνα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AG21 said:

Ετσι ακριβώς V2 . Αυτό το εξηγούσα καλά ο ΧΧ . Αν είχαμε τίτλους και το <<με κάθε τρόπο>> δεν θα το είχαμε ανάγκη όλο αυτά με τη πόλη με τη διαφορετικότητα κτλ αλλα απο τη στιγμή που δεν να αναγωνιστής για Α Β Γ λόγους , με κάτι πρέπει να κρατάς το κόσμο και να κάνεις νέους οπαδούς άσχετα αν έχουν η μη καταγωγή  . Αυτό πάει να κάνει ο μέλ αλλα με λάθος τρόπο γιατί ο κόσμος αρκετή μιζέρια έχει στη καθημερινότητα δεν χρειάζεται άλλη . Θέλει να νιώσει μεγαλείο και ανωτερότητα . 

Για μένα  είναι δύο διαφορετικά πράγματα,ασχετα αν  τα έχουμε συνδέσει. Το πρώτο  είναι η ταυτότητα της ΑΕΚ. Η ομάδα που υποστηρίζουμε λέγεται Αθλητική Ένωση Κωνσταντινούπολεως, έχει για χρώματα τα κιτρινόμαυρα και σήμα τον Δικέφαλο που κάποτε ήταν το σύμβολο του Βυζαντίου και αργότερα του ελληνισμού της Κωνσταντινούπολης. Όσα χρόνια και γενιές και  να περάσουν, σε αυτό θα  αναφέρεται η ΑΕΚ, μεχρι να πάψει να υπάρχει ή.. να αλλάξει όνομα. 

Για το άλλο, ναι είναι αλήθεια ότι λόγω έλλειψης τίτλων σε σχέση με τους αντιπάλους της, πουλάει διαφορετικότητα, όπως η Ατλετι στην Ισπανία που έχει βγάλει και αυτή το "είναι διαφορετικό να είσαι Ατλετι" 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο οργανισμός είναι καλά, το γήπεδο φαίνεται το πιο ωραίο του κόσμου. 

Όταν ο οργανισμός είναι σκατά, μοιάζει το πιο άσχημο, γραφικό κτλ

Το ίδιο ίσχυε και για την παλιά Φιλαδέλφεια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για μένα  είναι δύο διαφορετικά πράγματα,ασχετα αν τα έχουμε συνδέσει. Το πρώτο  είναι η ταυτότητα της ΑΕΚ. Η ομάδα που υποστηρίζουμε λέγεται Αθλητική Ένωση Κωνσταντινούπολεως, έχει για χρώματα τα κιτρινόμαυρα και σήμα τον Δικέφαλο που κάποτε ήταν το σύμβολο του Βυζαντίου και αργότερα του ελληνισμού της Κωνσταντινούπολης. Όσα χρόνια και γενιές και  να περάσουν, σε αυτό θα  αναφέρεται η ΑΕΚ, μεχρι να πάψει να υπάρχει ή.. να αλλάξει όνομα. 

Για το άλλο, ναι είναι αλήθεια ότι λόγω έλλειψης τίτλων σε σχέση με τους αντιπάλους της, πουλάει διαφορετικότητα, όπως η Ατλετι στην Ισπανία που έχει βγάλει και αυτή το "είναι διαφορετικό να είσαι Ατλετι" 

Είναι ο αφήγημα που πουλάει ο καθένας στο κόσμο . Ο γαύρος έχει τίτλους και με το κάθε τρόπο , ο βάζελος την Αθήνα , παλιότερα την Ευρώπη και το μπάσκετ , ο μπάοκ μια ομάδα μια πόλη και τώρα τη κυριαρχία στο βορρά τίτλους . όσοι δεν έχουν αφήγημα νομοτελειακά θα χάσουν κόσμο . Το αφήγημα της ΑΕΚ είναι δυνατό αν βάλεις και τη δυναμική της original αλλα πολλές φορές το παρακάνουμε είτε με τη διαφορετικότητα είτε με την ιστορια .Πρέπει να προσέχουμε τα όρια και να μην υποτιμάμε τη δύναμη των τίτλων . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, AG21 said:

Είναι ο αφήγημα που πουλάει ο καθένας στο κόσμο . Ο γαύρος έχει τίτλους και με το κάθε τρόπο , ο βάζελος την Αθήνα , παλιότερα την Ευρώπη και το μπάσκετ , ο μπάοκ μια ομάδα μια πόλη και τώρα τη κυριαρχία στο βορρά τίτλους . όσοι δεν έχουν αφήγημα νομοτελειακά θα χάσουν κόσμο . Το αφήγημα της ΑΕΚ είναι δυνατό αν βάλεις και τη δυναμική της original αλλα πολλές φορές το παρακάνουμε είτε με τη διαφορετικότητα είτε με την ιστορια .Πρέπει να προσέχουμε τα όρια και να μην υποτιμάμε τη δύναμη των τίτλων . 

Σίγουρα, βέβαια δεν νομίζω ότι φταίει  το αφήγημα, που έχουμε λιγοτερους τίτλους από γαυρους  και βάζελους. Και μια και λέμε για τίτλους, οι περισσότεροι γαυροι και βάζελοι έγιναν για αυτούς χωρίς να είναι πειραιωτες ή κάτοικοι του Δήμου Αθηναίων. Επιλέγοντας ομάδα όμως υιοθέτησαν και  την ταυτότητα της,  και οι περισσότεροι  γαυροι υποστήριξαν να γίνει το γήπεδο τους στο Φάληρο και οι βάζελοι να γίνει  εντός του Δήμου Αθηναίων, για να μην χαθεί η σύνδεση  με την ιστορία τους. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σίγουρα, βέβαια δεν νομίζω ότι φταίει  το αφήγημα, που έχουμε λιγοτερους τίτλους από γαυρους  και βάζελους. Και μια και λέμε για τίτλους, οι περισσότεροι γαυροι και βάζελοι έγιναν για αυτούς χωρίς να είναι πειραιωτες ή κάτοικοι του Δήμου Αθηναίων. Επιλέγοντας ομάδα όμως υιοθέτησαν και  την ταυτότητα της,  και οι περισσότεροι  γαυροι υποστήριξαν να γίνει το γήπεδο τους στο Φάληρο και οι βάζελοι να γίνει  εντός του Δήμου Αθηναίων, για να μην χαθεί η σύνδεση  με την ιστορία τους. 

Εννοείται . Ακόμα και να μην είναι Πειραιώτες υοθετούν τη λιμανίσια ψευτομαγκιά όπως εχει περάσει . Που να δείς τι γίνεται στις ακαδημίες όταν παίζεις με γαύρους .  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AG21 said:

Εννοείται . Ακόμα και να μην είναι Πειραιώτες υοθετούν τη λιμανίσια ψευτομαγκιά όπως εχει περάσει . Που να δείς τι γίνεται στις ακαδημίες όταν παίζεις με γαύρους .  

Μουνόπανα. Κι αυτό τους το περνάνε από νεαρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω το 6χρονο γιό μου σε ακαδημία ΑΕΚ ( είναι πολλή κοντά μου) που έχει παιδιά με γονείς ΑΕΚ , βάζελους ή χωρίς να ασχολούνται γιατι οι γαύροι δεν πάνε εννοείται πουθενά αλλού εκτός απο ακαδημία γαύρου . Πολλές φορές στις προπονήσεις η σε αγώνες θα δείς παιδιά να φοράνε και εμφανίσεις βάζελου και είναι απόλυτα φυσιολογικό , ουτε καν το προσέχουμε  . Αν παίζουμε μαζί τους είναι το χειρότερο μας γιατί κάνουν λες και παίζουν τελικό τσουλού ( εμείς άντε κανα χειροκρότημα μέχρι εκεί) και μιλάμε για παιδιά 6-7-8 χρονών που το ευ αγωνίζεστε είναι το Α και το Ω . Ακόμα και αυτοί που δεν ασχολούνται δεν πιστεύουν τι βλέπουν . Αρρωστες καταστάσεις απο τους γονείς ( οχι τους προπονητές που μπορεί να είναι άλλη ομάδα ) . Όλοι τους φυσικά ίδια γαυροκοψιά . 

12 minutes ago, Nestoridis21 said:

Μουνόπανα. Κι αυτό τους το περνάνε από νεαρή ηλικία.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα έστελνα το παιδί μου σε ακαδημία γαυροβαζελα ή ακόμα κ νιωνιου για κανένα λόγο. Κ ας είχε τις καλύτερες ακαδημίες του κόσμου, κ ας ήταν οι ακαδημίες δίπλα στην εξώπορτα μου.

Φυσικά κ δεν θα κοπανιομουν φανατιζομουν αν έπαιζε αντίπαλος τους ακόμα κ να στοχεύε να ασχοληθεί επαγγελματικά το παιδί, σκοπός κ στοχος είναι να αθληθει κ να αποκτήσει παιδεια, αλλά δεν θα ήθελα να δω να φορά την φανέλα τους.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, BillR21 said:

Εγώ πάντως δεν θα έστελνα το παιδί μου σε ακαδημία γαυροβαζελα ή ακόμα κ νιωνιου για κανένα λόγο. Κ ας είχε τις καλύτερες ακαδημίες του κόσμου, κ ας ήταν οι ακαδημίες δίπλα στην εξώπορτα μου.

Φυσικά κ δεν θα κοπανιομουν φανατιζομουν αν έπαιζε αντίπαλος τους ακόμα κ να στοχεύε να ασχοληθεί επαγγελματικά το παιδί, σκοπός κ στοχος είναι να αθληθει κ να αποκτήσει παιδεια, αλλά δεν θα ήθελα να δω να φορά την φανέλα τους.

Ούτε και εγώ θα τον πήγαινα να πώ την αλήθεια και ευτυχώς με βόλεψε η ΑΕΚ που είναι και καλοί προπονητές και καλά παιδιά . 

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε κάνας χριστιανός να ξεκρεμασει το πανί με τον "Δεν ξεχνάμε ", το οποίο θα φύγει ούτως ή αλλιώς το 2056 που θα ξαναπαιξουμε στην Ευρώπη? Είναι τόσο γραφικό ολο αυτό,  όσο να γράφεις το 2022 τραγούδια για μοτοσυκλέτες. Να ερθει και ο Γαρδελης να ηγηθεί της κόντρας. Το 1ο, 1ο, 1ο  πράγμα που πρέπει να κάνει το νέο αφεντικό είναι κλείσει τα μουσεία με τα κιλιμια. Σαν να το βλέπω μπροστά μου . Θα τρώει κουκουνες η ομάδα και ο Κεφτεδογλου θα γράφει για τις δωρεές στην πτέρυγα με τα λευκά είδη. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Geologos said:

και μενα δε με χαλάει η γραφικότητα, αλλα με χαλαει η κλαψομουνιαση πολύ. Βαλε ιππότες, βαλε ταφρους με κροκοδειλους, βαλε την Ζελντα και την Ραπουνζελ μεσα, βαλε την Αρκάδη να κανει την Καλισι πανω στον Αετό. είμαστε γραφικοί, ας επενδύσουμε σε αυτό.

Αλλα αυτή η κλάψα είναι βραχνάς. να μαζευεται ο κόσμος εξω απο το γήπεδο και να κλαίει, να κλαίει τις πατρίδες που έχασε και εν τελει να κλαίει με τα περασμένα μεγαλεία της ομαδας. 

Ακόμα και στην συνδεση της ΑΕΚ με την προσφυγιά να το δεις, οι πρόσφυγες πετύχαν γιατί ήρθαν μεν κατω απο αντίξοες συνθήκες και χανοντας σχεδόν τα πάντα, δεν ξεχασαν μεν, αλλα ούτε κολλησαν στο παρελθον, αντιθέτως προσπάθησαν να χτίσουν στον νεο τους τόπο την ζωή τους κτλ κτλ(Εντελώς απλοϊκή αναλυση ξερω, αλλα ας μην κολλησουμε σε αυτό χαριν της συζήτησης). Ο Μελ αντίθετα μας χτίζει ενα μέρος που αντί να είναι η αρχή για νεες επιτυχίες είναι το μέρος που θα μαζευόμαστε όλοι να λέμε τι παικταραδες είχαμε και τι ομαδαρες είχαμε, και τι πατρίδες είχαμε και γενικά τι χασαμε.

ε

 

Αρκαδη Καλισι χαχαχαχα μου φυγε ο καφές απ τη μυτη

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Γίνεται ολο και καλύτερο, γκρινιάρηδες. 

 

IMG_20220517_003000.jpg

Χριστός και Παναγία....Τί είναι αυτό????

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Γίνεται ολο και καλύτερο, γκρινιάρηδες. 

 

IMG_20220517_003000.jpg

Α πολύ ωραία, βλέπεις αυτό μπαίνοντας και σε προδιαθέτει οτι θα τους γαμήσεις τους αντιπάλους απόψε.

αυτα δεν είναι εικόνες, ΒΙΑΓΚΡΑ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμπρός καλά μου περιστέρια είναι η φάση.

Φανταστείτε πως θα είναι το μουσείο...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Γίνεται ολο και καλύτερο, γκρινιάρηδες. 

 

IMG_20220517_003000.jpg

"Πρωτότυπο" και .... εμπνευσμένο. :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×