Jump to content

Ιωνικός-ΑΕΚ (14η αγ.): 16/12/21, 19:30, CosmoteSport 1


George_D
 Share

mvp - κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου   

30 members have voted

  1. 1. mvp

    • Τσιντώτας
      0
    • Μισελέν
    • Βράνιες
      0
    • Τζαβέλλας
    • Χατζησαφί
    • Λε Ταλέκ
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Άμραμπατ
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Σάκχοφ
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Γέβτιτς
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Γιαννίκη

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Τσιντώτας
      0
    • Μισελέν
      0
    • Βράνιες
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Λε Ταλέκ
    • Σιμάνσκι
    • Μάνταλος
    • Άμραμπατ
      0
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
    • Γκαρσία
      0
    • Σάκχοφ
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Γέβτιτς
      0


Recommended Posts

Πολύ δύσκολο ματς. Στυλιανοπουλε δεν ξερω για σενα αλλα εγω δεν θα το δω καθόλου απο την αγωνία μου

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιωνικός είναι καλή ομάδα, με συνοχή, πάθος και δύναμη καθώς και έναν σοβαρό προπονητή.

Βέβαια επειδή έβλεπα παράλληλα σε μία οθόνη και το Παναιτωλικός-Ιωνικός(στοιχηματικοί λόγοι), ισοφάρισε βέβαια με δέκα παίκτης και πέτυχε παλικαρίσιο αποτέλεσμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και φάσεις σε όλον τον αγώνα. Επίσης με τον ΠΑΟΚ ο Ιωνικός έπαιξε καλά αλλά πιέστηκε αρκετά σε ένα τριαντάλεπτο.

Η σοβαρή και λίγο έστω πιεστική ΑΕΚ θα κερδίσει. Δεν ξέρω αν ξεκινούσα τον μπαλάτο αλλά στατικό Γέβτιτς, αφού ο Ιωνικός θα δώσει και αρκετό χώρο λογικά και θα παίξει κλειστά. Με έξυπνες πάσες και στημένα του Γέβτιτς μπορεί ίσως να γίνει πιο εύκολα κάποιο γκολ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το γηπεδο είναι και μικρό και οι χώροι καλύπτονται πιο εύκολα και αν παίξεις ψηλά μπορεί και με μια πάσα να βγεί ο άλλος τετ α τετ . 

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα προέκυψε στην ΑΕΚ με τον Μιλάντ Μοχαμάντι, ενόψει του αγώνα της Πέμπτης με τον Ιωνικό στη Νίκαια. Ο Ιρανός μπακ στην προπόνηση της Τρίτης (14/12) αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό και θα υποβληθεί σε εξετάσεις, κάνοντας μαγνητική αργά απόψε. Απο εκεί και πέρα και σήμερα ο Λιβάι Γκαρσία ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα εκγύμνασης, ωστόσο είναι καλύτερα, ανέβασε ρυθμούς και υπάρχει πιθανότητα να προπονητή κανονικά την Τετάρτη. Επίσης, ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς έκανε θεραπεία και ατομικό πρόγραμμα, ενώ ο Κώστας Γαλανόπουλος συνέχισε την αποθεραπεία του. Οι υπόλοιποι παίκτες γυμνάστηκαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μοχαμάντι προς το παρόν πολύ μέτριος τελικά. Κάνει κάποια βασικά τσούκου τσούκου, μέχρι εκεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε καλά αλλά όπως όλοι αυτοί που έρχονται στην ΑΕΚ για ένα άγνωστο λόγο από ματς σε ματς γίνονται χειρότεροι . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SpiRos said:

Ο Μοχαμάντι προς το παρόν πολύ μέτριος τελικά. Κάνει κάποια βασικά τσούκου τσούκου, μέχρι εκεί όμως.

Ο Μοχαμαντι είναι παίχτης να παίζει τα ντέρμπι, λόγω ταχύτητας κυρίως και δυνάμεων. Έχω κουραστεί να το φωνάζω ότι ο Χατζισαφι είναι πολύ καλύτερος επιθετικα και παρά πολύ κακώς έχει παραγκωνιστεί από το Γιαννικη. Μπορεί να βοηθησει πολύ και μεσοεπιθετικά γιατί έχει καλό πόδι και επαφή με τα δίχτυα…

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ντελικάτο Μπακ αλλά σκληροτράχηλο και δυνάμεις . 

Πιστεύω ότι έχει και θέμα προσαρμογής .

Εμένα γενικά μου αρέσει 

 

Με τον χατζησαφι δεν μπορώ να καταλάβω τον έρωτα , πιστεύω αμυντικά είναι τρύπα , πιο τεχνίτης μπροστά βέβαια και από δυνάμεις ερωτηματικο.

 

Έχει θέση στο ρόστερ βέβαια, δεν είναι Σβαρνας αλλά όχι και ο παίχτης που αδικείτε .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους βρίσκω οκ προς το παρον για τους ρόλους που έχουν, δλδ ο ένας βασικος και ο άλλος αλλαγή.

Θα τους δούμε και στην συνεχεια ομως βέβαια. 
 

Ο Μοχαμαντι έχει μεν την γκαφαρα με τον γαυρο, από την άλλη έχει  την ασίστ με τον βαζελο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Δεν είναι ντελικάτο Μπακ αλλά σκληροτράχηλο και δυνάμεις . 

Πιστεύω ότι έχει και θέμα προσαρμογής .

Εμένα γενικά μου αρέσει 

 

Με τον χατζησαφι δεν μπορώ να καταλάβω τον έρωτα , πιστεύω αμυντικά είναι τρύπα , πιο τεχνίτης μπροστά βέβαια και από δυνάμεις ερωτηματικο.

 

Έχει θέση στο ρόστερ βέβαια, δεν είναι Σβαρνας αλλά όχι και ο παίχτης που αδικείτε .

 

 

Αν δεις τι έγραφα όταν ήρθε θα με περασεις για διπολικό. Δεν τον ήθελα, κορόιδευα. Σε όσα ματς έχει παιξει όμως είναι υπόδειγμα. Σούπερ συγκεντρωμένος και τακτικά σωστος. Του έχει βγει το όνομα του κακού αμυντικού αλλά αν δεις στατιστικα σε σύγκριση με το Μοχαμαντι είναι μια η άλλη. Μάλιστα σε ορισμένες κατηγοριες είναι και καλύτερος όπως στις διεκδικήσεις ψηλά. Εκεί που έχουν μεγάλη διαφορά είναι στις πάσες, κάθε είδους. Μακρινές, κοντινές, γεμίσματα κλπ. Πολύ καλύτερος ο Χατζισαφι. Ερώτημα είναι οι δυνάμεις του, αλήθεια είναι αυτή, αλλά πραγματικά θα ήθελα να τον δω πχ μαζί με το Μοχαμαντι και να μην παίζει ο Μάνταλος. Η θα ήθελα να τον δω στα χαφ σε ένα 4-3-3. Επίσης το «αδικείται» είναι σχετικό όταν παίζει ο Μάνταλος βασικός. Κάθε παίχτης αδικείται για να παίζει ο Πετρακης. Γενικά πιστεύω ότι ο Γιαννίκης πρέπει να ανοίξει λίγο το rotation με Γεφτιτς, Χατζισαφι, Τανκοβιτς. Σε ένα ευκολο ματς Χατζισαφι και Γεφτιτς πχ μπορούν να παίξουν ως οχταρια μπροστά από ένα αμυντικό χαφ. Εκεί επαιζε ο Γεφτιτς στη Ρωσία, στον άξονα παίζει ο Ιρανός τα τελευταία χρόνια…

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι όποιος παίζει με τον Μανταλο μάλλον γίνεται χειρότερος

Link to comment
Share on other sites

Με τους Γιαννικηδες έχουμε ξεχάσει και κάτι έξυπνες αλχημείες που έκανε πχ σε κάποια δύσκολα ματς ο Χιμένεθ. Που έβαζε πχ Χουλτ πίσω, Λόπες μπροστά.

Πολύ καλύτερα το έκανες αυτό τώρα με τους 2 Ιρανούς αριστερα. Όπως και άλλα πολλά, που τα έχουμε ξαναπεί.

Αλλα όχι, αυτος 4-2-3-1 με τους ίδιους και στις ιδιες θέσεις. Είτε παιζεις με τον γαυρο, είτε με τον Ατρομητο. Σε κάθε ματς ξέρει ο αντίπαλος  ποιοι θα παίξουν και σε τι σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα ήταν ευχάριστα από την σημερινή προπόνηση αναφορικά με τον Λιβάι Γκαρσία, που ανέβασε ρυθμούς και έδειξε πως έχει ξεπεράσει τη μίνι θλάση που τον ταλαιπώρησε και η οποία τον κράτησε εκτός για την Τρίπολη. Ο 23χρονος εξτρέμ ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα αυτές τις ημέρες με το τιμ των γυμναστών και της αποκατάστασης και κατάφερε να επανέλθει σε ένα καλό επίπεδο ετοιμότητας. Μάλιστα σήμερα έκανε ένα αρκετά απαιτητικό τεστ με ταχύτητες που τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά και το έβγαλε χωρίς πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως την Τετάρτη θα προσπαθήσει να προπονηθεί κανονικά με τους συμπαίκτες του στο 100% και εκτός απροόπτου, χτυπάμε ξύλο, θα είναι έτοιμος και στη διάθεση του Αργύρη Γιαννίκη για το ματς της Πέμπτης στην Νεάπολη με τον Ιωνικό. Μάλιστα η παρουσία του Γκαρσία αναμφίβολα είναι πολύτιμη όσον αφορά τις επιλογές του προπονητή, καθώς θα έχει μαζί του έναν παίκτη φρέσκο σε σχέση με τους υπόλοιπους που αγωνίστηκαν στο βαρύ τερέν της Τρίπολης και βεβαίως τα χαρακτηριστικά του μπορούν να κάνουν τη διαφορά, είτε τον ξεκινήσει είτε τον φέρει από τον πάγκο, με το δεύτερο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες, αφού η λογική λέει πως η επιθετική τετράδα θα αποτελείται από τον Μάνταλο στο δέκα, τους Τσούμπερ – Άμραμπατ στα άκρα και τον Αραούχο στην κορυφή, χωρίς να αποκλείεται κάποια έκπληξη, ειδικά όταν μιλάμε για τον Γιαννίκη που κρατά κλειστά τα πλάνα του...  

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Με τους Γιαννικηδες έχουμε ξεχάσει και κάτι έξυπνες αλχημείες που έκανε πχ σε κάποια δύσκολα ματς ο Χιμένεθ. Που έβαζε πχ Χουλτ πίσω, Λόπες μπροστά.

Πολύ καλύτερα το έκανες αυτό τώρα με τους 2 Ιρανούς αριστερα. Όπως και άλλα πολλά, που τα έχουμε ξαναπεί.

Αλλα όχι, αυτος 4-2-3-1 με τους ίδιους και στις ιδιες θέσεις. Είτε παιζεις με τον γαυρο, είτε με τον Ατρομητο. Σε κάθε ματς ξέρει ο αντίπαλος  ποιοι θα παίξουν και σε τι σύστημα.

Μου αρέσει που την ενδεκάδα την ανακοινώνει τελευταία στιγμή.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Skepastos said:

Αν δεις τι έγραφα όταν ήρθε θα με περασεις για διπολικό. Δεν τον ήθελα, κορόιδευα. Σε όσα ματς έχει παιξει όμως είναι υπόδειγμα. Σούπερ συγκεντρωμένος και τακτικά σωστος. Του έχει βγει το όνομα του κακού αμυντικού αλλά αν δεις στατιστικα σε σύγκριση με το Μοχαμαντι είναι μια η άλλη. Μάλιστα σε ορισμένες κατηγοριες είναι και καλύτερος όπως στις διεκδικήσεις ψηλά. Εκεί που έχουν μεγάλη διαφορά είναι στις πάσες, κάθε είδους. Μακρινές, κοντινές, γεμίσματα κλπ. Πολύ καλύτερος ο Χατζισαφι. Ερώτημα είναι οι δυνάμεις του, αλήθεια είναι αυτή, αλλά πραγματικά θα ήθελα να τον δω πχ μαζί με το Μοχαμαντι και να μην παίζει ο Μάνταλος. Η θα ήθελα να τον δω στα χαφ σε ένα 4-3-3. Επίσης το «αδικείται» είναι σχετικό όταν παίζει ο Μάνταλος βασικός. Κάθε παίχτης αδικείται για να παίζει ο Πετρακης. Γενικά πιστεύω ότι ο Γιαννίκης πρέπει να ανοίξει λίγο το rotation με Γεφτιτς, Χατζισαφι, Τανκοβιτς. Σε ένα ευκολο ματς Χατζισαφι και Γεφτιτς πχ μπορούν να παίξουν ως οχταρια μπροστά από ένα αμυντικό χαφ. Εκεί επαιζε ο Γεφτιτς στη Ρωσία, στον άξονα παίζει ο Ιρανός τα τελευταία χρόνια…

Δεν διαφωνώ , και εγώ έγραφα ότι ήταν ακατανόητη επιλογή για βασικό αριστερό Μπακ και ακριβώς για αυτό τον λόγο ήρθε τελικά ο μοχαμαντί .

Βέβαια επειδή ήταν ακατανόητη επιλογή πιστεύω ότι επηρέασε και τα expectation αρνητικά και λοιδορήθηκε .

Ειπα και εγώ πως είναι vfm παίχτης που έχει θέση στο rotation και γενικά θα τον δούμε και αυτόν να παίζει η να παίρνει λεπτά .

Εγώ πάντως τον Γιαννίκη δεν τον αδικώ για το κλειστό rotetion . Έχει μια ομάδα νέα , χωρίς δικές του μεταγραφές σε ένα σύλλογο που σκουπίζει προπονητές πιο συντομα από τα αμάξια που αλλάζει ο υιός τίγρης. 

Εσύ στη θέση του τι θα έκανες? 

 

Πιστεύω σιγά θα ανοίξει το ροτεισιον και ειδικά γεφτιτς θα δούμε αρκετά αν μείνει υγιής .

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Με τους Γιαννικηδες έχουμε ξεχάσει και κάτι έξυπνες αλχημείες που έκανε πχ σε κάποια δύσκολα ματς ο Χιμένεθ. Που έβαζε πχ Χουλτ πίσω, Λόπες μπροστά.

Πολύ καλύτερα το έκανες αυτό τώρα με τους 2 Ιρανούς αριστερα. Όπως και άλλα πολλά, που τα έχουμε ξαναπεί.

Αλλα όχι, αυτος 4-2-3-1 με τους ίδιους και στις ιδιες θέσεις. Είτε παιζεις με τον γαυρο, είτε με τον Ατρομητο. Σε κάθε ματς ξέρει ο αντίπαλος  ποιοι θα παίξουν και σε τι σύστημα.

Ο Χιμένεθ έκανε αλχημείες έχοντας κάνει προετοιμασία με την ομάδα και όντας σε μεγάλη ρεντα εκείνη τη περίοδο .

Ειλικρινά μοχαμαντί πίσω , χχσαφι αριστερά και τσουμπερ προς το κέντρο δεν ξέρω πως θα λειτουργούσε .

Μπορεί και θετικά αλλά ποιος προπονητής θα το ρισκάρε και σε ποιο παιχνίδι ?

 

Θεωρώ γενικά βιαζόμαστε να κρίνουμε 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Ο Χιμένεθ έκανε αλχημείες έχοντας κάνει προετοιμασία με την ομάδα και όντας σε μεγάλη ρεντα εκείνη τη περίοδο .

Ειλικρινά μοχαμαντί πίσω , χχσαφι αριστερά και τσουμπερ προς το κέντρο δεν ξέρω πως θα λειτουργούσε .

Μπορεί και θετικά αλλά ποιος προπονητής θα το ρισκάρε και σε ποιο παιχνίδι ?

 

Θεωρώ γενικά βιαζόμαστε να κρίνουμε 

Δεν θεωρω ότι είναι ρίσκο (με την κακη του έννοια) κάτι τέτοιο, ο Χιμένεθ πήρε ένα ολόκληρο πρωτάθλημα κι έκανε αξιοπρεπή πορεία στην Ευρωπη ρισκάροντας (έκανε και πατάτες, αλλα δεν φοβόταν)  και δεν θεωρω ότι αποτελεί δικαιολογια το αν έκανε προετοιμασία ή όχι.

Η αποψη μου εμένα είναι ότι όταν έχεις αξιοπρεπες ρόστερ, πρέπει γενικά να ανακατεύεις και λιγο την τράπουλα.

Και αυτος που δεν ρισκάρει δλδ τι φοβερό κατάφερε, τοσους πόντους έχει χάσει.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Δεν θεωρω ότι είναι ρίσκο (με την κακη του έννοια) κάτι τέτοιο, ο Χιμένεθ πήρε ένα ολόκληρο πρωτάθλημα κι έκανε αξιοπρεπή πορεία στην Ευρωπη ρισκάροντας (έκανε και πατάτες, αλλα δεν φοβόταν)  και δεν θεωρω ότι αποτελεί δικαιολογια το αν έκανε προετοιμασία ή όχι.

Η αποψη μου εμένα είναι ότι όταν έχεις αξιοπρεπες ρόστερ, πρέπει γενικά να ανακατεύεις και λιγο την τράπουλα.

Και αυτος που δεν ρισκάρει δλδ τι φοβερό κατάφερε, τοσους πόντους έχει χάσει.

Γνώμη μου , περισσότερους .

 

Επειδή αναφέρεται ο Χιμένεθ και η χρονιά του πρωταθληματος η ΑΕΚ τοτε το έφερνε 13η αγωνιστική Χ στην Τρίπολη και είχε 27 βαθμούς όσους ακριβώς και τώρα .

Άλλου είναι το πρόβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nikos said:

ειδικά όταν μιλάμε για τον Γιαννίκη που κρατά κλειστά τα πλάνα του... 

😁

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

😁

Πες την αλήθεια, δεν έχεις αγωνία για τον σχηματισμό που θα κατεβάσει ο απρόβλεπτος; 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, nikos said:

Με τους Γιαννικηδες έχουμε ξεχάσει και κάτι έξυπνες αλχημείες που έκανε πχ σε κάποια δύσκολα ματς ο Χιμένεθ. Που έβαζε πχ Χουλτ πίσω, Λόπες μπροστά.

Πολύ καλύτερα το έκανες αυτό τώρα με τους 2 Ιρανούς αριστερα. Όπως και άλλα πολλά, που τα έχουμε ξαναπεί.

Αλλα όχι, αυτος 4-2-3-1 με τους ίδιους και στις ιδιες θέσεις. Είτε παιζεις με τον γαυρο, είτε με τον Ατρομητο. Σε κάθε ματς ξέρει ο αντίπαλος  ποιοι θα παίξουν και σε τι σύστημα.

Δεν ετεροπροσδιοριζόμαστε. Οι άλλοι πρέπει να προσαρμόσουν το σύστημα τους για να μας αντιμετωπίσουν. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nikos said:

Πες την αλήθεια, δεν έχεις αγωνία για τον σχηματισμό που θα κατεβάσει ο απρόβλεπτος; 

Πάπιες Φωτογραφίες Αρχείου, Royalty Free Πάπιες Εικόνες | Depositphotos®

Link to comment
Share on other sites

Με την πλάτη στο τοίχο αύριο ακόμα και για την 2η θέση αφού ο μπαοκ πλησίασε πολύ και δειχνει σε καλο φεγγάρι.

Ελπίζω να κερδίσουμε ευκολα για να ηρεμήσουμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×