Jump to content

Araujo21
 Share

Recommended Posts

Ο Παναγιώτης Κονέ θα αποδειχθεί... ανθεκτικός!

By TT sto orangesite

Αλλαγές στο τέλος της σεζόν ίσως να γίνουν κι άλλες, αλλά μάλλον απίθανο μετά από αυτές να μη παραμείνει στο οργανόγραμμα της ΠΑΕ, ο πρώην διεθνής άσος.

 

Η ΑΕΚ επικοινώνησε νωρίτερα σήμερα (23/3) τη παρουσία του Παναγιώτη Κονέ ως εκπροσώπου της στην 6η συνάντηση των ομάδων που χρησιμοποιούν το TransferRoom. Ήταν σαφές πως από πλευράς του Ολυμπιακού που αρέσκεται στην αυτό-αποθέωση, είχε παραγίνει τις τελευταίες μέρες η ιστορία με τη παρουσία των ανθρώπων του εκεί και τις συναντήσεις που είχαν. Κι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε, αλλά δεν ασχολήθηκε τόσο επικοινωνιακά, ενώ ακόμη κι ο Παναιτωλικός είχε εκπρόσωπο. Παρόλα αυτά στα πλαίσια της... αυτό-αποθέωσης του Ολυμπιακού, δεν έχασαν φυσικά την ευκαιρία να φωτογραφήσουν την ΑΕΚ ως απούσα. Κάτι που δε συνέβη σε καμιά περίπτωση.

Από κει και πέρα, το γεγονός πως σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για να είσαι στο οργανόγραμμα της ΠΑΕ ΑΕΚ και να έχεις συμμετοχή στο σχεδιασμό, αλλά και στη καθημερινότητα της ομάδας, το γεγονός πως από πλευράς της Ένωσης τονίστηκε η παρουσία προσωπικά του Κονέ, σίγουρα δεν είναι τυχαίο. Ξέρουν στην ΑΕΚ τι σχόλια ακολουθούν τελευταία τις αναφορές στα στελέχη της στον σχεδιασμό, θα μπορούσαν απλά να αναφέρουν πως η ομάδα είχε εκπροσώπηση. Το προσωποποίησαν όμως, με έμφαση και στην οργάνωση του προγράμματος των συναντήσεων του τεχνικού διευθυντή της ομάδας στη Μαδρίτη.

Δεν είναι τυχαίο αυτό.

Η αίσθηση που υπάρχει κι επιβεβαιώνεται τελευταία και στα υψηλότερα κλιμάκια της ΑΕΚ – πιο... πάνω δε πάει- είναι πως όποιες αλλαγές και να γίνουν ακόμη στο οργανόγραμμα της ΠΑΕ, πιθανότατα στο τέλος της σεζόν, πολύ δύσκολα δε θα είναι μέσα σε αυτό ακόμη ο Παναγιώτης Κονέ. Βασικά μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως και απίθανο να μην είναι.

Δεν υπάρχει καμιά ένδειξη πως ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής, έχει... μπει στο μάτι του Δημήτρη Μελισσανίδη. Το αντίθετο μάλιστα... Όλα δείχνουν πως στην ευκαιρία που του έχει δοθεί από τον Γενάρη του 2021 στην ΑΕΚ, θα υπάρχει και συνέχεια.

Φυσικά υπάρχει επίγνωση λαθών που θα μπορούσαν να του χρεωθούν προσωπικά, όμως υπάρχουν κι άλλα στοιχεία που αφορούν τον τρόπο που δουλεύει, τη θέληση που δείχνει, τα οποία πείθουν προς το παρόν τουλάχιστον πως η επιλογή του ως μέρος της στελέχωσης του τιμ γύρω από την ομάδα έχει σοβαρές πιθανότητες να δικαιωθεί.

Δεν είναι βέβαια δεδομένο πως το οργανόγραμμα θα παραμείνει ακριβώς το ίδιο κι ως προς τη κατανομή ρόλων, αλλά ο Κονέ φαίνεται πως θα είναι σημαντικό του κομμάτι σε κάθε περίπτωση.

Θα πει κάποιος ενδεχομένως πως η έκφραση εμπιστοσύνης ακόμη και κόντρα στην αίσθηση που υπάρχει για κάποιο πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου της ομάδας, δεν είναι πρωτοφανής τα τελευταία χρόνια. Ούτε αποτελεί εγγύηση μακροπρόθεσμα.

Φυσικά υπάρχουν χαρακτηριστικά παραδείγματα, με περιπτώσεις για τις οποίες τα πράγματα πήραν άσχημο δρόμο μέσα σε πολύ λίγο διάστημα αφότου είχε περάσει προς τα έξω μήνυμα απόλυτης εμπιστοσύνης. Ισχύει αυτό, αλλά στη περίπτωση του Κονέ φαίνεται να υπάρχει μια διαφορά. Τουλάχιστον μεταξύ του υφιστάμενου στελεχιακού δυναμικού της ΑΕΚ, η θετική άποψη είναι κοινή. Για τις περιπτώσεις που αναφέραμε πιο πάνω, είχαν παρατηρηθεί σοβαρές επιφυλάξεις, ακόμη κι όταν ήταν δεδομένο πως μια επιλογή απολάμβανε την απόλυτη εμπιστοσύνη του Δ. Μελισσανίδη.

Αυτονόητα, όλοι πάντα στήριζαν την επιλογή το διοικητικού ηγέτη της ομάδας. Αλλά καταλαβαίνει κανείς εύκολα πότε αυτό γίνεται με θέρμη που πηγάζει από εμπιστοσύνη στην επιλογή που μοιράζονται στον ίδιο βαθμό όλοι. Και πότε μόνο επειδή πρέπει να υποστηριχθεί η στρατηγική επιλογή της ομάδας. Με τον Κονέ, υπάρχει θέρμη σχεδόν συνολικά σε όλους κι αυτό δε μπορεί να περάσει απαρατήρητο.

Link to comment
Share on other sites

Άλβες: Εχω γνώση και εμπειρία, αν με χρειαστεί η ΑΕΚ θα είμαι εκεί

Για το αν σκέφτεται στο μέλλον τον εαυτό του στην Ελλάδα και την ΑΕΚ…

«Είμαι πολύ συναισθηματικά δεμένος με την Ελλάδα και την ΑΕΚ για το χρόνο εκείνο που αγωνίστηκα σε αυτή. Η ΑΕΚ μου άνοιξε την πόρτα του ποδοσφαίρου και το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο με έβλεπε διαφορετικά. Μου έδωσε την ευκαιρία να επιστρέψω στην Πόρτο αλλά και την ευκαιρία να αγωνιστώ. Είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Ήταν η πρώτη μου φορά μακριά από την Πορτογαλία, μένοντας μόνος μου. Η ΑΕΚ θα βρίσκεται πάντα στην καρδιά μου και στις σκέψεις μου και ποτέ δεν ξέρεις. Έχω τόσο πολλή γνώση και εμπειρία να μεταλαμπαδεύσω. Αν κάποιος με χρειαστεί ή με θέλει, ειδικά η ΑΕΚ θα είμαι εκεί για να την στηρίξω».

 

Εισητηρια να μην θελεις και σπιτι στην Βουλα

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2022 at 6:39 PM, Araujo21 said:

 του υφιστάμενου στελεχιακού δυναμικού της ΑΕΚ

Δεν πονάει η κόκκινη στρογγυλή σας μύτη όταν βιάζετε την γλώσσα για να βγει το σουβλάκι της ημέρας; 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×