Jump to content

Recommended Posts

3 hours ago, Bukowski said:

Θα ζησουμε μοναδικες στιγμες αν σηκωσουμε κανα ασημικο με Αλμειδα στην Αγια Σοφια 817098482_Almeyda(1).JPG.d49c74faab1553a6abbc279e7381e132.JPG

Που να βρει δικέφαλο; 

Link to comment
Share on other sites

να φερουμε πισω τον Βασιλαντωνοπουλο που χε παρει δώρο κόκκορα στην Πολωνία

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tarasfw said:

Πρώτος στόχος είναι να κάτσει 5 μήνες

Ετσι

Link to comment
Share on other sites

aek365

Προχωράει με Αλμέιδα η ΑΕΚ

Παρά το δυναμικό μπάσιμο της Κρουζ Αζούλ ο Αργεντίνος τεχνικός έρχεται με την επιτελείο του στην Ένωση - Πάνω από 1.200.000 ευρώ συν μπόνους επιτυχιών η ετήσια αμοιβή του,  για δύο ή τρία χρόνια με υψηλή ρήτρα το συμβόλαιο, προχωράνε τα διαδικαστικά με ανταλλαγές συμβολαίων και πέφτουν υπογραφές

 

Ο Ματίας Αλμέιδα θα είναι ο επόμενος προπονητής της ΑΕΚ. Ο Αργεντίνος τεχνικός είναι ο εκλεκτός για να οδηγήσει την ΑΕΚ στη νέα εποχή της Αγία Σοφίας και η επιλογή του προέκυψε μέσα από μια διαδικασία μηνών όπου εξετάστηκαν πολλές περιπτώσεις, έγιναν ταξίδια και δεκάδες ώρες συζητήσεων, ξεναγήσεις υποψηφίων και εκπροσώπων τους σε Φιλαδέλφεια και Σπάτα και τουλάχιστον τρία διά ζώσης ραντεβού προπονητών με τον ίδιο τον Μελισσανίδη.

Ο ίδιος ο ηγέτης της ΑΕΚ ήταν αυτός που έκανε την τελική επιλογή όμως η αλήθεια είναι πως για τον Αλμέιδα, που πάνω από ένα μήνα μιλάει με τους ανθρώπους της ΑΕΚ, υπήρχε θερμή εισήγηση από όλους. Μάλιστα ο Μελισσανίδης ήταν αυτός που έδωσε εντολή να προχωρήσει άμεσα η επισημοποίηση της συνεργασίας με υπογραφές συμβολαίων με τον Αλμέιδα και το εξαμελές επιτελείο του αφού αν και ζήτησε λίγες μέρες προθεσμία μετά το ραντεβού της προηγούμενης Τετάρτης έδωσε το οριστικό οκ πριν το τέλος της.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά .

Έλα και βάλτους όλους στην θέση τους.

Πάμε μωρη ΑΕΚαρα 

Link to comment
Share on other sites

Ολες μου οι ελπιδες στον προπονητη τερματοφυλακων που δεν θελει να τους δαγκωσει αλλα να τους μυρισει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλμέϊδα είναι ρίσκο για τους  λόγους που ανέφερε ο Deminho.
Ωστόσο εδώ να τονίσουμε μία παράμετρο:
Παπαδημητρίου και Κονέ, ανεξάρτητα από το πόσο ικανοί έιναι, έχουν μιλήσει επί καιρό και έχουν εισηγηθεί τον αργεντίνο προπονητή στη λογική του κατάλληλου.
Πέραν της δουλειάς του τελευταίου, στις συζητήσεις που είχαν αν άκουγαν τίποτα φαντασμαγορικό τύπου Καρντόσο, δεν νομίζω να το προχωρούσαν.
Ο οποίος Καρντόσο δεν είχε ουσιαστικά καμία επιτυχία, ενώ ο Αλμέϊδα έχει.

Τι είναι σημαντικό;
Πως ο Αλμέϊδα δεν απολύεται εύκολα, ενώ φαίνεται να τα έχει καλά με τους παίκτες χωρίς να είναι όμως και χαλαρός. Για αυτό βλέπουμε να μένει αρκετό καιρό στις ομάδες που αναλαμβάνει.
Το βασικό είναι πως έχει ισχυρή προσωπικότητα και ότι κάνει τους παίκτες να παίξουν για εκείνον.
Επίσης προπονητικά έχει και επιτυχίες όσο και αποτυχίες, άρα και εκεί όμως υπάρχει μία βάση.
Φυσικά είναι ρίσκο συγκριτικά με Σάντος, θα θέλαμε κάτι ακόμα πιο πειστικό από τον Αλμέϊδα, πλην όμως δείχνει μία ενδιαφέρουσα περίπτωση με αρκετά θετικά στοιχεία.

 

Πάντως ο Αλμέίδα δεν κοστίζει 3 κατοστάρικα όπως είχε γραφτεί και εδώ. Είχαμε τότε επιχειρηματολογήσει με συνδέσμους και κοινή λογική ότι αποκλείεται να έπαιρνε μόνο τόσα.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bluesman said:

Ο Αλμέϊδα είναι ρίσκο για τους  λόγους που ανέφερε ο Deminho.
Ωστόσο εδώ να τονίσουμε μία παράμετρο:
Παπαδημητρίου και Κονέ, ανεξάρτητα από το πόσο ικανοί έιναι, έχουν μιλήσει επί καιρό και έχουν εισηγηθεί τον αργεντίνο προπονητή στη λογική του κατάλληλου.
Πέραν της δουλειάς του τελευταίου, στις συζητήσεις που είχαν αν άκουγαν τίποτα φαντασμαγορικό τύπου Καρντόσο, δεν νομίζω να το προχωρούσαν.
Ο οποίος Καρντόσο δεν είχε ουσιαστικά καμία επιτυχία, ενώ ο Αλμέϊδα έχει.

Τι είναι σημαντικό;
Πως ο Αλμέϊδα δεν απολύεται εύκολα, ενώ φαίνεται να τα έχει καλά με τους παίκτες χωρίς να είναι όμως και χαλαρός. Για αυτό βλέπουμε να μένει αρκετό καιρό στις ομάδες που αναλαμβάνει.
Το βασικό είναι πως έχει ισχυρή προσωπικότητα και ότι κάνει τους παίκτες να παίξουν για εκείνον.
Επίσης προπονητικά έχει και επιτυχίες όσο και αποτυχίες, άρα και εκεί όμως υπάρχει μία βάση.
Φυσικά είναι ρίσκο συγκριτικά με Σάντος, θα θέλαμε κάτι ακόμα πιο πειστικό από τον Αλμέϊδα, πλην όμως δείχνει μία ενδιαφέρουσα περίπτωση με αρκετά θετικά στοιχεία.

 

Πάντως ο Αλμέίδα δεν κοστίζει 3 κατοστάρικα όπως είχε γραφτεί και εδώ. Είχαμε τότε επιχειρηματολογήσει με συνδέσμους και κοινή λογική ότι αποκλείεται να έπαιρνε μόνο τόσα.

 

Ποιος ντεμινιο; μπερδεψες τα φορα ρε; 🤣

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρή Almeyda με το επιτελείο σου και άρχισε τους στης μπάτσες, μπαίς στο κοτέτσι της Τούμπας και δείξε τον ορίτζιναλ δικέφαλο αετό όπως έκανες τότε με την Ρίβερ στο Μπομπονέρα 

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκαίνια της opap arena λογικά θα γίνουν κατά τα Χριστούγεννα, μετά την διακοπή για το μουντιάλ. Οπότε δεν είναι 100% σίγουρο ότι μετά από τόσους προπονητές με τους οποίους η ΑΕΚ του τιγρεως   "θα έμπαινε στην αγιασοφια", θα μπει τελικά με τον Ματίας. Πάντως του το εύχομαι, γιατί φαίνεται σοβαρή περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, chris manousopoulos said:

Ποιος ντεμινιο; μπερδεψες τα φορα ρε; 🤣

Αφου δεν έγραψε kosmic καλά είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάσιμο Καρέρα μίλησε για όσα έζησε στην Ένωση, στην πρώτη εν Ελλάδι συνέντευξή του μετά την αποχώρησή του από την ΑΕΚ

Βαγγέλης Αρναούτογλου

27/04/2022 | 14:15

0

 

Δεν είναι ο πιο «δημοσιογραφικός» τύπος ο Μάσιμο Καρέρα, τουλάχιστον στη σχέση του με τα ελληνικά ΜΜΕ. Δεν έδωσε ποτέ συνεντεύξεις σε ελληνικό Μέσο κατά την παρουσία του στην Ελλάδα, πέραν αυτών -των υποχρεωτικών- πριν και μετά τους αγώνες, άρα ουδέποτε εκφράστηκε ανοιχτά για όλα όσα τον απασχολούσαν.

Προσπαθήσαμε να το πείσουμε να το κάνει, ο Ιταλός δέχθηκε να πει κάποια πράγματα, όπως πάντα όμως ήταν κοφτός και πολύ συγκεκριμένος. Δεν μπήκε σε λεπτομέρειες, όμως μέσα από όσα μας είπε, μπορεί να διαπιστωθεί μια πικρία που τα πράγματα δεν πήγαν καλά, μετά από ένα πρώτο εξάμηνο αγάπης και πίστης ότι ίσως και να είναι ο ιδανικός για να οδηγήσει την ΑΕΚ στο νέο γήπεδό της.

Τι συνέβη και αυτή η εκατέρωθεν επιθυμία δεν ευοδώθηκε; «Έφυγα από την ΑΕΚ στα μισά του δρόμου, παρόλο που πήγαμε καλά τον πρώτο χρόνο. Αυτό λοιπόν είναι ένα ερώτημα που πρέπει να κάνετε στη διοίκηση ακόμα κι αν πιστεύω ότι οφείλεται στα αποτελέσματα, παρόλο που όταν πάρθηκε η απόφαση, ήμασταν τρίτοι στη βαθμολογία».

 

Η καλύτερη στιγμή ήταν όταν μπήκαμε στους ομίλους του Europa League

Παρά την απομάκρυνσή του, ο Ιταλός κόουτς δεν εξέφρασε παράπονο επί προσωπικού για τον Δημήτρη Μελισσανίδη, αντιθέτως τόνισε ότι «πάντα είχα άριστες σχέσεις με τον πρόεδρο, τον σέβομαι γιατί είναι σπουδαίος άνθρωπος».

Ερωτηθείς για την πιο όμορφη και μαζί την πιο άσχημη στιγμή της βραχύβιας καριέρας του στην Ένωση, ο Μάσιμο Καρέρα, μας είπε: «Η καλύτερη στιγμή ήταν όταν μπήκαμε στους ομίλους του Europa League, η χειρότερη στιγμή για μένα, ήταν η απαλλαγή από τα καθήκοντά μου. Νομίζω ότι η νίκη κόντρα στη Βόλφσμπουργκ ήταν κάτι το μοναδικό, θα τη θυμάμαι πάντα. Και ο τελικός Κυπέλλου Ελλάδας μετά, κόντρα στον Ολυμπιακό, κάτι που θέλω να ξεχάσω».

Ο Μάνταλος ήταν ο παίκτης με την περισσότερη ποιότητα

Στην ερώτηση για τον πιο επιδραστικό παίκτη της ΑΕΚ και αυτά που πρέπει η ομάδα να αλλάξει για να επιστρέψει σε δρόμο διεκδίκησης τίτλων, ο Καρέρα τόνισε: «Ο Μάνταλος ήταν ο παίκτης με την περισσότερη ποιότητα στην ομάδα. Δεν μπορώ να δώσω βαθμολογίες γιατί όλοι έκαναν και καλά πράγματα και λάθη όσο ήμουν εκεί! Δεν ξέρω πάντως τι χρειάζεται να αλλάξει η ΑΕΚ, διότι για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δει κανένα ματς έκτοτε και δεν μπορώ να εκφραστώ».

Τέλος, ζητήσαμε την άποψη του τέως τεχνικού της Ένωσης για την αντιμετώπισή του από τον ελληνικό Τύπο κι αν έχει παράπονα από την κριτική που του ασκήθηκε: «Δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν έχω διαβάσει τις εφημερίδες και sites, οπότε… Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι οι ρεπόρτερ κάνουν τη δουλειά τους και κρίνουν από τα αποτελέσματα».

 

https://www.enwsi.gr/1148564/aek/aek-podosfairo/karera-spoydaios-anthropos-o-melissanidis-o-pio-poiotikos-paiktis-o-mantalos-koryfaia-stigmi-me-volfsmpoyrgk.html?utm_source=internal&utm_medium=feed

Link to comment
Share on other sites

To νέο γήπεδο δεν αλλάζει την φιλοσοφία του ΑΕΚαρχη. Την βρίσκει με το ρίσκο. Σας βλέπω να ονειρεύεστε αλλαγές,, μάχες στα αποδυτήρια, ξεσκαρταρίσματα, αγωνιστικότητες κλπ κλπ. μέχρι να εμφανιστεί μέσα απ τις σκιές ο γνωστός φίλος.... Δεν έχει τελειώσει ακόμη ο ΑΕΚαρχης μαζί μας, να θυμάστε, το καλύτερο το φυλάει για το τέλος.

Οι επιλογές του πανεριού θα κρίνονται από το πρώτο ματσάκι πλεόν. Και θα κρίνονται σκληρά. 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει ο άνθρωπος. Σαν προσωπικότητα δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει κανεις. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το ποδόσφαιρο που θέλει να παιξει δεν μπορεί να το εξυπηρετήσει η ΑΕΚ και δεν ξέρω αν ταιριάζει και στο κωλοπρωταθλημα που έχουμε. Θέλει άμεσο πρέσινγκ με πίεση πάνω στην μπάλα και όχι μαρκαρίσματα από απόσταση, θέλει μαν του μαν κλπ, τα έχουμε ξαναπεί, τα οποία απαιτούν τρελή φυσική κατάσταση και ένταση που το μισό ρόστερ μας δεν μπορεί να ακολουθήσει. Στα στόπερ ο Τζαβελλας δεν μπορεί να το ακολουθήσει, ο φετινός Βρανιες επίσης, στα μπακ ο Γάλλος (με επιφύλαξη) και ο Χατζισαφι, στο κέντρο πλην Σιμανσκι, Σιμοες και Γαλανοπούλου καληνύχτα, στους μεσοεπιθετικους μόνο Αμραμπατ, Γκαρσια, Τσουμπερ, Αραουχο. Μιλάμε δλδ ότι από τους διαθέσιμους μόνο οι περίπου 10 παίχτες έχουν τέτοια χαρακτηριστικά που ψάχνει. Στη λογική ότι μπορεις να βρεις και 5-6 από τη Β ομάδα για συμπληρωματικές λύσεις (πχ Λατσι, Μιται, Γιουση, Ραντονια, Κορνεζο, Μποτο) θες άλλους 10 παίχτες. Μια τετράδα στην άμυνα, τρεις στα χαφ, 1 εξτρεμ και δυο φορ (δεδομένης και της ευπάθειας Αραουχο) Ξανά - μάνα από την αρχή δλδ, ράβε-ξήλωνε και τα γνωστά…Είναι πολύ δύσκολη η φετινή εξίσωση και δεν συμμερίζομαι καθόλου τους γενικοτερους ενθουσιασμους. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδιαιτερες προσδοκιες, ειναι και αυτος περιπτωση "αν σου κατσει". Τουλαχιστον τα τριγυρο που τον συνοδεύουν δινουν μια ελπίδα οτι μπορει κατι να αλλαξει και οτι δεν θα βαρεθουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agelos said:

Αφου δεν έγραψε kosmic καλά είμαστε.

Ας κανει καποιος copy paste τι εγραψε ο Deninho να χει μια ροη το topic

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο που παιζει ο Αλμειδα αν ειναι πιεση σε ολο το γηπεδο man to man σημαινει πως Μανταλος δεν παιζει ποτε βασικος ουτε Τζαβελλας. Οι αλλοι παιζουν μια χαρα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Μπουκο, οποιος προπονητης ερχεται τα ιδια γραφουν τα αρδακια. «Πρεσσινγκ ψηλα και καλη φυσικη κατασταση παικτων». Πως γινεται καθε φορα ο Πετρακης βασικος και στα στοπερ παντα ενας Σβαρνας ή ενας Τζαβελλας; Και με τον Γιαννικη μιλησαν για πρεσσινγκ ψηλα και με Καρντοσο και με ολους.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Aussie said:

Ελα ρε Μπουκο, οποιος προπονητης ερχεται τα ιδια γραφουν τα αρδακια. «Πρεσσινγκ ψηλα και καλη φυσικη κατασταση παικτων». Πως γινεται καθε φορα ο Πετρακης βασικος και στα στοπερ παντα ενας Σβαρνας ή ενας Τζαβελλας; Και με τον Γιαννικη μιλησαν για πρεσσινγκ ψηλα και με Καρντοσο και με ολους.

Ναι απλά ο συγκεκριμένος έχει παίξει αυτό το πράγμα και στις 4 ομάδες του όπου έκατσε 2+ χρόνια.

Θυμίζω πως είναι 10 χρόνια προπονητής, έχει κάτσει σε 4 ομάδες και δεν έμεινε άνεργος.

Ούτε γυρολόγος είναι (Σαχλαμαρίνος) να χει παει σε 15 ομάδες, ούτε ειδικού σκοπού (Χιμένεθ), ούτε από Αραβίες (Μιλόγεβιτς), ούτε ερωτηματικό με μια καλή σεζόν (Καρντόζο), ούτε βοηθός (Μοράις). Θέλω να πω έχει μια σαφή πορεία 10 ετών που προκύπτουν κάποια πράγματα συγκεκριμένα σε όλες τις ομάδες του.

Επίσης έχει δικό του team όχι αποκλειστικά Αργεντίνων, το οποίο το έχτισε σταδιακά σε βάθος 10ετίας.

Γενικά θα τους γαμήσει τα βάρδουλα στην προετοιμασία και θα χουμε γκρίνιες.

Για εμένα αν αντέξει το πρώτο τρίμηνο (φτάσει Δεκέμβρη), θα μείνει χρόνια.

Και εστιάζω στο πρώτο τρίμηνο γιατί η ομάδα θα ναι βαριά από προετοιμασία (δείτε ποιος είναι ο γυμναστής του και κάντε σχετικές αναζητήσεις με Μπιέλσα) και το ποδόσφαιρο που παίζει απαιτεί 100% προσήλωσης και συγκέντρωσης πράγματα δύσκολο να εφαρμόσουν άμεσα ειδικά όσοι είναι χρόνια στην ομάδα και έχουν μάθει αλλιώς. 

Ωστόσο από τους σημερινούς οι Στάνκοβιτς, Ρότα, Μισλέν, Βράνιες, Μοχαμαντι, Κριχοβιακ, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (αν), Τζούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο μια χαρά μπορούν να ανταποκριθούν. Τα πάντα θα κριθούν από τον CB (πρέπει να ναι ψηλός με καλή πάσα) και τον χαφ (πρέπει να ναι στυλ Ζουκουλίνι ή Ένσταμ) που θα έρθουν.

Αυτά από εμένα.

Είμαι τρομερά ψημένος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα επιμείνω πως είναι τρομερά σημαντικό να μπουν στα αποδυτήρια της ΑΕΚ ποδοσφαιρικές μορφές όπως ο Αλμέιδα και ο Ρόα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν λέει κάτι, το CL στην Αμερική το πήρε με έμφαση στην άμυνα..

Στους 16

Cibao - Chivas 0-2

Chivas - Cibao 5-0

Προημιτελικός

Seattle - Chivas 1-0

Chivas - Seattle 3-0

Ημιτελικός

Chivas - New York 1-0

New York - Chivas 0-0

Τελικός

Toronto - Chivas 1-2

Chivas -Toronto 1-2 (5-4 στα πέναλτι)

**************

Θέλω να πω πως δεν τον έχω για μαλάκα χαζοχαρούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι έψαξαν Καρέρα για να μας πουν ότι ο Μελισσανίδης είναι σπουδαίος άνθρωπος και ο Μάνταλος ο πιο ποιοτικός παίχτης μεσοεπιθετικά (αφού πρώτα έδιωξαν οποιονδήποτε ποιοτικό μεσοεπιθετικά).

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×