Jump to content

Μεταγραφές Αγιάς Σοφιάς Καλοκαίρι 2022


Araujo21
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, SpiRos said:

Εγώ το μόνο που θέλω είναι, να είναι επιλογή προπονητή ή τουλάχιστον να έχει πει, ότι ναι, τον θέλω, είναι πρώτη επιλογή. Από εκεί και πέρα ας τον δούμε τον παίχτη, το βιογραφικό έχει θετικά και αρνητικά.

Να πούμε εδώ ότι ο αθλητης υποδείχτηκε στον Αλμειδα από λίστα που ήδη υπήρχε από τον χειμώνα. Διοτι και τοτε έγινε προσπάθεια.

Καμια σχέση ο Κουχαρσκι επισης. 

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να ταιριαζει ένας παίκτης στο πλάνο και να ξέρουμε τι μπορεί να κάνει και να τον βάζουμε να κάνει αυτά που μπορει

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Epitaph21 said:

Κάποτε λέγαμε να μην τους βλέπουμε όλους σαν πανεπιστήμια ποδοσφαίρου πάντως. Λογικά στην Ισπανία υπάρχουν καλοί, μέτριοι και κακοί παίκτες όπως παντού. Δεν νομίζω ότι οι 33 βασικοί των Κάντιθ, Μαγιόρκα, Χετάφε που σώθηκαν με το ζόρι στην Ισπανία κάνουν όλοι πλάκα στην Ελλάδα ανεξαρτήτως συνθηκών.

Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι όχι ότι κάνουν πλάκα αλλά σίγουρα κανουν διαφορά.Ο Ελ Αραμπι της 16ης και 17ης Γραναδας, ο Γκάρι Ροντριγκεζ της 13ης Ελτσε, ο Φουστερ της 12ης Ελτσε και της μιας χρονιάς στην Βιγιαρεαλ και πάει λέγοντας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ούτε να είναι επιλογή κοουτς λέει τίποτα. Η μονη 100% επιλογή Μιλόγεβιτς πχ ήταν αυτό το παλτό ο Λε Ταλεκ.

Αρα ελπίζεις σιγουρα να είναι (συν)επιλογή προπονητη, να είναι σε καλη κατάσταση στην καριέρα του, να δέσει με ομάδα/Αθήνα κλπ, γενικά να κάτσει. Αυτό ισχυει για όλους.

Μεχρι να τον δεις στο χόρτο, κοιτάς  βιογραφικό και κανεις μια πρώτη εκτιμηση.

Δεδομενου ότι πρέπει να παρεις και καποιους καλους ελευθερους, σε πρώτη φάση μου φαίνεται αξιοπρεπης επιλογή ο συγκεκριμενος που συζηταμε. Εφοσον τουλαχιστον ισχυει ότι δεν επαιζε στον β γύρο γιατί δεν ανανέωνε. 

Εχει παιξει έστω λιγο εθνική Δανιας, la liga, χρηματιστηριακά υπολογίζεται στα χάι του, παίρνει καλο συμβόλαιο, συνηθως αυτές οι χώρες έχουν τίμιους. Στα βίντεο επισης δεν μου φανηκε πολύ αργος, τύπου Λε Ταλεκ κλπ, που κάτι τετοιοι αν δεν ειναι παιχταράδες τύπου Ντιοπ είναι εντελως επικίνδυνοι (πχ Σακχοφ, Λε Ταλεκ). Ελπίζω να είναι κάτι σαν τον Ζήκο στα ψιλοκαλά του ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι ο Μοραν είχε 35 συμμετοχές στην Λα Λίγκα τώρα που τον θυμηθηκα.

Γενικα δεν βγαινει ούτε τραβηγμενο από τα μαλλιά ότι οποιος έχει παιξει εκεί κάνει χαβαλέ εδώ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

O Δανός έχει φτάσει μέχρι την εθνική του πρόσφατα, η αξία του τουμπάνιασε φέτος, δείγμα ότι είναι στην καλύτερη φάση της καριέρας του. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να τον συγκρίνουμε με μετριότητες. Και στην Τουρκία, έπαιζε σε υψηλό επίπεδο, μάλιστα πήρε κ κύπελλο εκεί. Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί η ομάδα να βρει κάτι πιο ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nikos said:

Κι ο Μοραν είχε 35 συμμετοχές στην Λα Λίγκα τώρα που τον θυμηθηκα.

Γενικα δεν βγαινει ούτε τραβηγμενο από τα μαλλιά ότι οποιος έχει παιξει εκεί κάνει χαβαλέ εδώ.

Όταν λέμε παιζει εννοουμε σε δυο χρονιές να έχει γράψει 60 ματς. Οχι 35 σε 5 χρονια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikos said:

Ενδιαφέρον και για Χρουστιτς λέει το transfermarkt (δανεικος;)

 

https://www.enwsi.gr/1173190/aek/aek-podosfairo/aytos-einai-o-chroystits-poy-koitazei-i-aek-video.html

Δεν γινεται δανεικός εχει ένα χρονο συμβολαιο.

https://www.transfermarkt.com/ajdin-hrustic/profil/spieler/265625

Επίσης ο συγκεκριμένος πολυ πιθανο να ειναι και απο την λιστα του Παπαδημητριου, ειναι στο ιδιο γραφείο με τον Λεκο.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μια και λέμε για Κάντιθ, η συμπαθής ομάδα της δυτικής Ανδαλουσίας,  στη Ελλάδα θα είχε το δεύτερο πιο ακριβό ρόστερ,  λίγο πάνω από τον παοκ. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, goku21 said:

Όταν λέμε παιζει εννοουμε σε δυο χρονιές να έχει γράψει 60 ματς. Οχι 35 σε 5 χρονια

Σιόβας δλδ με 134 δεν μας έβλεπε καν. 
 

Δεν μπορεί να είναι κριτήριο από μονο του οι συμμετοχές στο εκεί πρωτάθλημα. Εδώ δεν έπιασε ο Ρόνι Λόπες.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Man Of Faith said:

Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι όχι ότι κάνουν πλάκα αλλά σίγουρα κανουν διαφορά.Ο Ελ Αραμπι της 16ης και 17ης Γραναδας, ο Γκάρι Ροντριγκεζ της 13ης Ελτσε, ο Φουστερ της 12ης Ελτσε και της μιας χρονιάς στην Βιγιαρεαλ και πάει λέγοντας.

Ο Ολυμπιακός είχε φέρει στα 28 του τον Ριέρα με 3 γεμάτες χρονιές (βασικός και αναντικατάστατος) στην Ισπανία, 2 γεμάτες χρονιές στην Γαλλία, με τελικό γιουρόπα βασικός σε όλη την πορεία, με γεμάτη χρονιά στην Λίβερπουλ, με 20 συμμετοχές στην εθνική Ισπανίας τα προηγούμενα 2 χρόνια. Διάβαζε βιογραφικό τώρα ε. Ο παίκτης ήταν ok, έκανε καλή χρονιά αλλά δεν έκανε πλάκα ούτε την διαφορά για τα 2.5 εκ που έπαιρνε μισθό και τον πούλησαν το επόμενο καλοκαίρι 3 εκ στην Τουρκία, το κλασικό καταφύγιο των ληστών, όπου εννοείται δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, billy21 said:

O Δανός έχει φτάσει μέχρι την εθνική του πρόσφατα

11/11/20 φιλικό με Σουηδία 90'

15/11/20 με Ισλανδία 22'

28/03/21 με Μολδαβία 26'

12/11/21 με Φερόε 10'

15/11/21 με Σκωτία 56'

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Epitaph21 said:

Ο Ολυμπιακός είχε φέρει στα 28 του τον Ριέρα με 3 γεμάτες χρονιές (βασικός και αναντικατάστατος) στην Ισπανία, 2 γεμάτες χρονιές στην Γαλλία, με τελικό γιουρόπα βασικός σε όλη την πορεία, με γεμάτη χρονιά στην Λίβερπουλ, με 20 συμμετοχές στην εθνική Ισπανίας τα προηγούμενα 2 χρόνια. Διάβαζε βιογραφικό τώρα ε. Ο παίκτης ήταν ok, έκανε καλή χρονιά αλλά δεν έκανε πλάκα ούτε την διαφορά για τα 2.5 εκ που έπαιρνε μισθό και τον πούλησαν το επόμενο καλοκαίρι 3 εκ στην Τουρκία, το κλασικό καταφύγιο των ληστών, όπου εννοείται δεν έκανε τίποτα.

Προφανώς υπάρχουν και αυτά, θυμισου τον Αρουαμπαρενα ή τον Χουανφραν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο μάταιο αυτό που προσπαθείτε να μαντέψετε τι μπορεί να κάνει ο Γιονσον, μιλώντας για το Σιοβα και το Μοραν. Το γαρ πολύ της θλίψεως γέννα παραφροσύνη. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εξίσου μάταιο με το ότι μαντεύουμε ότι είναι παικταράς γιατί επαιξε στην Καντιθ.

 

Εγω έκανα ένα ποστ κρίνοντας οσο πιο αντικειμενικά γίνεται (και μαλιστα είμαι προς το θετικό), αλλά να μην διαβαζουμε και υπερβολές.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Εξίσου μάταιο με το ότι μαντεύουμε ότι είναι παικταράς γιατί επαιξε στην Καντιθ.

 

Εγω έκανα ένα ποστ κρίνοντας οσο πιο αντικειμενικά γίνεται (και μαλιστα είμαι προς το θετικό), αλλά να μην διαβαζουμε και υπερβολές.

Εννοείται, ελάχιστοι ξέρουν τι είδους παίχτης είναι. Δεν έχω ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mporat said:

Εννοείται, ελάχιστοι ξέρουν τι είδους παίχτης είναι. Δεν έχω ιδέα. 

Ε, κουβέντα να γίνεται ρε συ.

Τα λέμε κάθε χρόνο, στο γήπεδο θα δείξει, μέχρι τοτε κρινεις 5 πραγματα, από βιογραφικό κσι βίντεο.

Η διαφωνία  είναι αν αρκεί το ότι επαιξε la liga, για μένα όχι.

 

Απο εκεί και περα γενικά μην προτρέχουμε, νεότερα δεν έχουμε ούτε καν για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, μέσα στις μεταγραφες πρέπει να έρθουν και 2-3 ελεύθεροι με μεγαλα συμβόλαια, δεν πρόκειται να βγει αλλιώς οικονομικα, ακόμα κι αν ο Μελισσανίδης κάνει περισσότερα από αυτά που συνηθίζει.

Σε αυτήν την λογική δειχνει οκ σαν επιλογή, με αρκετες πιθανότητες επιτυχιας. Αν υπογραψει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

https://www.gazzetta.gr/football/superleague/2128557/aek-o-almeida-thelei-na-prosthesei-entasi-me-ton-katharo-kofti-gens
 

Εδώ έχει μια μίνι ανάλυση για τον παίκτη.

εξαιρετικη σεζον 20/21, μέτρια περυσι οπου έχασε την θέση του στην ενδεκάδα χωρίς να αναφέρονται εξωαγωνιστικοι λόγοι στο κειμενο 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό 

 

Ο Γενς Γιόνσον δεν έπεσε ως «κομήτης» ή για να το γράψουμε διαφορετικά, από την μια ημέρα στην άλλη στην ΑΕΚ. Υπάρχει παρελθόν μεταξύ των δύο πλευρών. 

Ο Δανός χαφ που τις τελευταίες ημέρες «παίζει» δυνατά στο μεταγραφικό ρεπορτάζ της Ένωσης, αποτελεί παλιό γνώριμο της Ένωσης. 

Συγκεκριμένα τον περασμένο Γενάρη είχε «γυαλίσει» στον τότε εκτελεστικό διευθυντή της ΑΕΚ, Γιάννη Παπαδημητρίου κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στη διαδικασία να…σκαλίσουν την προοπτική της μεταξύ τους συνεργασίας. 

Παρά το γεγονός πως η Ένωση εκείνη την περίοδο μπορούσε να βρει άκρη με την Κάντιθ για την απόκτησή του, εν τούτοις ο 29χρονος ποδοσφαιριστής δεν…ψηνόταν για την μετακόμιση στην Ελλάδα κι έτσι δεν προχώρησαν οι συζητήσεις. 

Μάλιστα να σημειωθεί πως στο κενό έπεσε (και) η απόπειρα της ΑΕΚ να τον «κλείσει» έξι μήνες πριν από την λήξη του συμβολαίου του και να τον φέρει στα Σπάτα μετά το τέλος της φετινής σεζόν.

Ο Γιόνσον άφησε το χρόνο να κυλήσει αναμένοντας την ολοκλήρωση του συμβολαίου του με την Κάντιθ και πλέον έχει τον απόλυτο έλεγχο αναφορικά με τον επόμενο σταθμό της καριέρας του. 

Παρεμπιπτόντως, τον περασμένο Γενάρη η Βαλένθια κτύπησε την πόρτα της Κάντιθ προκειμένου να αποκτήσει τον Δανό χαφ, ωστόσο τα χρήματα που προσέφεραν οι «νυχτερίδες» δεν αποδείχτηκαν αρκετά για να προκύψει deal.  

Έξι μήνες μετά ο Δανός παίκτης έμεινε ελεύθερος από την Κάντιθ και πίσω απ΄ αυτό το διαζύγιο κρύβεται μια λεπτομέρεια:  

ο Γιόνσον δεν συμπλήρωσε το όριο των 25 αγώνων (με μίνιμουμ χρόνο συμμετοχής τα 35 λεπτά σε κάθε ματς) ώστε να ανανεωθεί αυτομάτως το συμβόλαιό του βάσει ειδικού όρου που υπήρχε στο συμβολαίο του με την Κάντιθ. 

Αυτά, για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Να πω μπράβο στον δημοσιογράφο του γκαζετα, ο οποιος έκανε ρεπορτάζ για τον παίκτη ρωτώντας και συναδέλφους του που καλύπτουν θέματα της ισπανικής ομάδας και δεν αρκέστηκε στα τετριμμένα. 

Τώρα σύμφωνα με τις περιγραφές, ο Δανός μοιάζει για Σίμοες του 2015-18 αλλά πιο μπαλατος χωρίς πάντως να διακρίνεται για την τεχνική του.

Επομένως δυνητικά είναι καλή επιλογή για εξαρι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν τον θέλανε και δεν τον έβαζαν για να μην πιάσει τις συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nikos said:

 

Παρεμπιπτόντως, τον περασμένο Γενάρη η Βαλένθια κτύπησε την πόρτα της Κάντιθ προκειμένου να αποκτήσει τον Δανό χαφ, ωστόσο τα χρήματα που προσέφεραν οι «νυχτερίδες» δεν αποδείχτηκαν αρκετά για να προκύψει deal.  

 

Το πιστευει κανεις αυτο;

Δηλαδη τον ηθελε η Βαλενθια αλλα 1ον δεν ειχε λεφτα που εμεις ειχαμε, 2ον δεν υπηρξε ενδιαφερον απο αλλη ισπανικη ομαδα;

Link to comment
Share on other sites

  • nikos locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×