Jump to content

Λαμία - Α.Ε.Κ. (1η αγ. 20/08, 21:30)


SpiRos
 Share

mvp-κόουτσινγκ-βραβείο Μάνταλου  

44 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
    • Τσούμπερ
    • Μάνταλος
    • Αραούχο
    • Γκαρσία
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
    • Μέτριο
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Μάνταλος
    • Αραουχο
      0
    • Γκαρσία
      0


Recommended Posts

Είδα τα highlights του ματς, προσέξτε τον Βιντα στην ασίστ του στον Πινεδα, έχει δίπλα του το Μανταλο που του φωνάζει για πάσα αλλά αυτός δεν ασχολείται καν. Πάντα τέτοια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, JOSS said:

Xgoals Λαμία χωρίς το πέναλτυ φαντάζομαι . Και τα δικά μας χαμηλά μου φαίνονται . Περιμενα 2 . 

Ναι, το πέναλτι είναι 0,78 από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν ξέρω γιατί γαμιέστε με το 3-5-2, λες και κατεβαίνουμε με παίχτη λιγότερο. Εντεκάδα κατεβάζουμε, έχουμε τρεις παίχτες άμυνα αντί για δύο και κάνετε λες και παίζουμε άλλο άθλημα.

Πέντε βίντεο να είδε ο προπονητής με την περσινή ΑΕΚ αρκεί για να καταλάβει ότι όποιο αμυντικό δίδυμο και να κατεβάζαμε χάριζε βαθμούς στον αντίπαλο με τους πιο αστείους τρόπους. Και τώρα πρέπει να παίξει με τους ίδιους παίχτες συν Βίντα που μόλις ήρθε μείον Βράνιες μείον Σβάρνα (ως επιλογές τους αναφέρω). Λογικό να πει ότι μέχρι να του φέρουνε σοβαρούς αμυντικούς ΚΑΙ να προλάβουνε να ενσωματωθούν στην ομάδα, θα προσθέσει έναν παίχτη πίσω. Δηλαδή ό,τι πιο απλό σαν σκέψη και εμείς καθόμαστε και αναλύουμε τον Μπιέλσα και τον Κόντε για να βγάλουμε συμπέρασμα για το πως πρέπει να παίξει η ΑΕΚ στο πανθεσσαλικό.

1 γκολ έχει φάει σε 5 παιχνίδια. Με τους αμυντικούς που του έχουνε να παίξει. Ας πάει να βάλει στόπερ και τον Αραούχο άμα παίζει καλύτερη άμυνα από τον Μήτογλου, στην πούτσα μου εμένα.

Στα άκρα έχει τους περσινούς μείον Μισελέν, μείον Μιτάι (έστω ως επιλογή). Στην επίθεση έχει τους περσινούς μείον Καρίμ και γκρινιάζουμε που δοκιμάζει Γκαρσία στη μη φυσική του θέση. Προφανώς θέλουμε Κοσίδη. Και Τάνκοβιτς να ήθελε να δοκιμάσει, χαιρέτησε. Άρα Κοσίδαρος και ποδοσφαιρικός ορθολογισμός.

Το κέντρο που ενισχύθηκε φέτος, ο άνθρωπος το φορτώνει με τους καινούργιους που ήρθαν ως ποιοτικοί (και φαίνεται να είναι).

ΟΚ προφανώς και δεν έχουμε παίχτες να παίξουνε όλη την πλευρά, όπως δεν έχουμε και παίχτες να παιξουνε δυάδα στην άμυνα (το "τετράδα" είναι αστείο να το λέμε). Μαλάκες σοβαρά, μερικοί γράφετε σα να μην υπήρξε ποτέ η περσινή χρονιά. Ή δεν ξέρω, ότι επειδή δεν ήταν ο κόουτς πέρσι εδώ δεν μπορεί να έχει εικόνα τι τραγελαφικά γίνονταν. Ο αργεντίνος ήρθε σε βομβαρδισμένη ομάδα και κοιτάζει να μασκαρέψει τα πιο μεγάλα κενά μέχρι να του φέρουν παίχτες που ελπίζει ότι θα έρθουν. 

Κακή ήταν η ομάδα το Σάββατο και φταίνε πολλά. Στο μισό αγώνα δεν ήταν κακή αλλά κάκιστη. Μερίδιο ευθύνης έχει και ο κόουτς (αυτό με το Μάνταλο είναι παντελώς ηλίθιο). Με την τύχη ανάποδα θα είχε γράψει κηδεία αντί για τριάρα. Απο εκεί και πέρα για μένα η γκρίνια για το 3-5-2 είναι πιο γραφική και από το "Ελλάδα-Επικαιρότητα"

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πρώτη ανάλυση όμως, η αμυντική γραμμή ήταν αυτή που τράβηξε την προσοχή του Αλμέιδα. Ο τεχνικός της ΑΕΚ είδε και ατομικά αλλά και ομαδικά λάθη.

Διαπίστωσε επίσης και λανθασμένη διαχείριση φάσεων τόσο σε φάσεις ανασταλτικής λειτουργίας, όσο και σε ανάπτυξη του παιχνιδιού. Και είναι ζητήματα που ο Αλμέιδα θα ήθελε να αλλάξει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×