Jump to content

Βόλος - ΑΕΚΑΡΑ (15η αγ.): 28/12, 19:30, Cosmote Sports 2


SpiRos
 Share

mvp-κόουτσινγκ-βραβείο Μάνταλου  

39 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Ρότα
      0
    • Μήτογλου
      0
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Γκαρσία
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
    • Αραούχο
    • Φαν Βέερτ
    • Άμραμπατ
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Σιντιμπέ
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
    • Μέτριο
      0
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
      0
    • Ρότα
    • Μήτογλου
      0
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
      0
    • Αραούχο
      0
    • Φαν Βέερτ
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Τσούμπερ
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Τζαβέλλας
    • Σιντιμπέ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Άκουγα πριν λίγο τον Αρναούτογλου να λέει για τον Αλμέιδα ότι κάθε μέρα στάζει μέλι για Κουχαρσκι και Άλβες. Πολυ σημαντικό κατ εμε αυτό. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε πεπόνια, δηλαδή η πρώτη αντίδραση στην ομαδάρα που σας έφτιαξα και ζαλίζεστε και πέφτετε κάτω, είναι να ρίξω (κι άλλο) τις τιμές; 

Πότε είπατε μαμά ρε; 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

btw Πρωτοχρονιά θα παει κανεις ρεβεγιόν στο εστιατόριο; 
 

Πώς θα βγει ο τίγρης μας;
 

😜

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, billy21 said:

 

Τώρα είδα τις φάσεις, δεν μπορούσα λόγω χριστουγεννιάτικων υποχρεώσεων. Ιπτάμενος Ολλανδός, σέντρε φόρι λατρεία. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SpiRos said:

Τώρα είδα τις φάσεις, δεν μπορούσα λόγω χριστουγεννιάτικων υποχρεώσεων. Ιπτάμενος Ολλανδός, σέντρε φόρι λατρεία. 

Είχα γράψει ότι είχα αμφιβολίες κυρίως λόγω της ηλικίας του, πλέον δεν έχω καμία, γεμίζει το κουτί, απασχολεί τα 2 σεντερ μπακ κ παίρνει τις θέσεις που πρέπει σαν φορ. Μακάρι να μείνει γερός κ θα φτάσει εύκολα στα 10-15 γκολ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NIS 9-11 said:

Μιτσακλας με ζαστρο νομιζω εχουν κλεισει.

Είμαστε μεγάλη παρέα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, billy21 said:

Είχα γράψει ότι είχα αμφιβολίες κυρίως λόγω της ηλικίας του, πλέον δεν έχω καμία, γεμίζει το κουτί, απασχολεί τα 2 σεντερ μπακ κ παίρνει τις θέσεις που πρέπει σαν φορ. Μακάρι να μείνει γερός κ θα φτάσει εύκολα στα 10-15 γκολ.

Δεν είχα πει τίποτα, απλά περίμενα. Μπορεί να σου βγει Μίλινκο Πάντιτς, μπορεί να βγει μούφα, προς το παρόν, όπως στο μπάσκετ, όσο βάζει τόσο τον τροφοδοτείς. Πιστεύω είναι σέντρε φορ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

Δεν είχα πει τίποτα, απλά περίμενα. Μπορεί να σου βγει Μίλινκο Πάντιτς, μπορεί να βγει μούφα, προς το παρόν, όπως στο μπάσκετ, όσο βάζει τόσο τον τροφοδοτείς. Πιστεύω είναι σέντρε φορ.

+1

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ναι ο Ολλανδος ο παικτης που χρειαζεται μπροστα, στο επιπεδο που θελω να φτασει η ομαδα μαλλον δεν ειναι ο παικτης που θα ηθελα για βασικο. Ομως ειναι σημαντικο οτι κοιταζει παντα να βαλει το γκολ κι ας μη γινει χαιλαιτ. Τρελαινομαι οταν φτανουμε με πολυ καλες προυποθεσεις στην περιοχη και η τελικη προσπαθεια ή η τελευταια πασα ειναι χαλαρη του στυλ δεν πειραζει κι αν χαθει, θα βαλουμε το επομενο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic

 

Πάμε σε κάτι ενδιαφέρον.Οι κόκκινες μπάρες δείχνουν τα σουτ κάθε παίκτη, οι μπλε τις τελικές πάσες που έχει δώσει και οι γκρι τις φορές που συμμετείχε πιο πριν, είχε πάσα δηλαδή στο χτίσιμο της επίθεσης.

Τονίζω τα εξής:

α) Οι πρώτοι τέσσερις στον παρακάτω πίνακα είναι και πρώτοι στο πρωτάθλημα μέχρι σήμερα!

β) Ο Αραούχο έχει δώσει 26 φορές στον συμπαίκτη του για να εκτελέσει, έχει συμμετοχή σε άλλες 17 φάσεις πιο χαμηλά(π.χ. προτελευταία πάσα), έχει και αρκετές τελικές. Φυσικά, στις τελικές είναι άστοχος, όμως γενικότερα έχει εξαιρετική και μεστή απόδοση σχεδόν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

γ) Καλές και οι επιδόσεις των Ρότα, Σιμάνσκι, που είναι στην πρώτη δεκαπεντάδα στο πρωτάθλημα. Ο Ρότα κάπου στην δέκατη θέση.

 

FlJPo1EXoAEMRhS?format=jpg&name=4096x409

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πριν την διακοπή ο Γκαρσία ήταν πρώτος. Δύο ματς δεξιά έφταναν για να τον περάσει ο Αραούχο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους μέσους όρους των 90s δεν τους εμπιστεύομαι και δεν τους έχω ευαγγέλιο. Ο γαύρος από το 2004 άρχισε ο κόσμος να σπάει το 2016. Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι θα γίνει και με εμάς, το είχα πει αρκετά χρόνια πριν ολοκληρωθεί το γήπεδο. Τώρα που είμαστε ίσως στο πικ προσέλευσης, στα δύο μεσοβδόμαδα παιχνίδια δεν έγινε σολντ άουτ. Στα υπόλοιπα δεν τίθεται ζήτημα, θα εξαντλούνται γρήγορα για αρκετά χρόνια πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, NIS 9-11 said:

Μιτσακλας με ζαστρο νομιζω εχουν κλεισει.

"Εκ των βάσεων του καταστήματος" που 'λεγε κι ο Αυλωνίτης στην "Καφετζού" για τον πεθερό του Φωτόπουλου.

Τον @MITSAKLAS τον έχω για να έχει κλείσει κανα κοντράτο με το "Βυζαντινό" και να προμηθεύει μέλι τρούφας από του Κατσαρού μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Παρά το 7-0 μετά την διακοπή, δεν είμαστε τόσο ψηλά όσο πριν.

aek_passing_network.png

Χάλασε το τριγωνάκι από αριστερά με την απουσία του Γκατσίνοβιτς, ο Χατζησαφί είναι πιο χαμηλά από τον Μοχαμάντι που ήταν μόνιμα πάνω από την σέντρα. Φαν Φέερτ πιο χαμηλά από τον Γκαρσία όταν έπαιζε κορυφή. Θα έλεγα ότι διαφοροποιείται αρκετά το σχήμα, λιγότερη απειλή και περισσότερη ασφάλεια.

 

garcia_pass_map.png

Ο Γκαρσία 4 ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή (από τις 10 που είχε πριν), 2 τελικές και 1 γκολ που μπαίνει μία στο μύριο, xG 0,17 στο ματς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Kostas21 said:

10k μεσο ορο ειχαμε οταν περναμε τα σερι στα 90σ

Αν η ομαδα απογοητευσει δινω 1 χρονο ακομη με γεματο γήπεδο. Μετα ξανα στα 10αρια.

Το θεωρώ δύσκολο, πολύ δύσκολο στον έναν χρόνο... Μπορεί να πω μαλακία γιατί δε ξέρω ακριβώς τι κόσμο είχαμε στα 90σ αλλά μου φαίνεται οτι έχουμε αυξηθεί πάρα πολύ (ενεργοί ή μή) τα τελευταία χρόνια, δλδ παντού ΑΕΚ βλέπεις, για το θεο.. Επίσης, το οάκα είναι νταχάου και εξαιρετικά απωθητικό, δε μπορείς να το έχεις μέτρο σύγκρισης..

Link to comment
Share on other sites

12500 ευρώ πρόστιμο για τα καπνογόνα και ότι άλλο έγραψε ο παρατηρητής . Πάμε παρακάτω. 

Link to comment
Share on other sites

κι έχει -σε σύγκριση πχ. με τον Παναθηναικό- πολλά γκολ στην επιθετική της μετάβαση από ψηλά στο γήπεδο , φτάνοντας σε τελική προσπάθεια κατά Μ.Ο. μέσα σε 5 δεύτερα (πολύ λιγότερο από τα 10 δευτερόλεπτα που δίνουμε ως γενικό guideline , ο Ράγκνικ θα ήταν περήφανος !) :

 

pressing_to_score_aek-1.png?w=1024

(και δεν συμπεριέλαβα τις επιθετικές μεταβάσεις που ξεκίνησαν πριν από την σέντρα , υπήρχαν κανά δυό γκολ και από εκεί , more credit στην ΑΕΚ) :

 

σε αντίθεση με τον Παναθηναικό – ο οποίος “έφτιαχνε” τις φάσεις του από χαμηλότερες ζώνες- η ΑΕΚ πατάει πάρα πολύ περιοχή ,

 

touches_oppo_box-1.png?w=1024

Link to comment
Share on other sites

patterns-1.png

 

Υπάρχει ένα κοινό στο πώς ξεκινάνε οι περισσότερες φάσεις στα βίντεο της ΑΕΚ και αυτό είναι η ΑΕΚ να “τρέχει” την αντίπαλη αμυντική γραμμή , είτε με runs στην πλάτη είτε με παίκτη να κουβαλά μπάλα στο 1vs1 και την άμυνα να παίρνει πίσω βήματα.

Μετά τις progressive πάσες το δεύτερο μεγάλο κομμάτι της παραγωγικότητας της ΑΕΚ έρχεται από ατομικές ενέργειες και basic πάσες :

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Νονός said:

"Εκ των βάσεων του καταστήματος" που 'λεγε κι ο Αυλωνίτης στην "Καφετζού" για τον πεθερό του Φωτόπουλου.

Τον @MITSAKLAS τον έχω για να έχει κλείσει κανα κοντράτο με το "Βυζαντινό" και να προμηθεύει μέλι τρούφας από του Κατσαρού μεριά.

Για έξτρα παρθένο συμφωνήσαμε αρχικά και βλέπουμε.

Βγάζει πολλά καλουδια... η ευλογημένη γη της Μεσσηνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D changed the title to Βόλος - ΑΕΚΑΡΑ (15η αγ.): 28/12, 19:30, Cosmote Sports 2
On 12/29/2022 at 4:44 PM, NIS 9-11 said:

Ξεχνας δυο σημαντικα πραγματα πρωτον τοτε δεν ειχαμε μεινει χωρις φιλαδελφεια 20 χρονια και δευτερον ο πλυθησμος της αθηνας απο τοτε εχει πολλαπλασιαστει.

Αν η ομαδα δεν πειθει δεν γεμιζει ουτε η λεωφορος απο τις ζελες.

Αν η ομαδα πηγαινει για τιτλο δεν θα ειναι σχεδον γεματο θα ειναι τιγκα.

Επειδη αν θυμαμαι καλα μενεις στα χανια λογικα δεν εχεις ερθει στο ΝΑΟ οταν ερθεις θα καταλαβεις τα παντα.

Καλησπέρα καλά θυμάσαι μένω Χανιά και πριν μια ώρα κατάφερα να πάω στο ναό, πρώτη φορά αφότου τελείωσε. εντάξει άλλο πράμα, δεος και απλά ήμουν απέξω. Άτυχος λίγο γιατί όποτε ανεβαίνω τυχαίνει να παίζουμε εκτός.

Forza AEK

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tarasfw said:

Καλησπέρα καλά θυμάσαι μένω Χανιά και πριν μια ώρα κατάφερα να πάω στο ναό, πρώτη φορά αφότου τελείωσε. εντάξει άλλο πράμα, δεος και απλά ήμουν απέξω. Άτυχος λίγο γιατί όποτε ανεβαίνω τυχαίνει να παίζουμε εκτός.

Forza AEK

Ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου η επομενη να συνδιαστει με παιχνιδι το δικαιουσαι.

Εριξα απειρα μπινελικια για τα 400 που εσκασα για το κειας.

Μετα το παιχνιδι με το ιωνικο ειπα οτι τελικα τον επιασα κοροιδο.

Αν μου ζητουσαν και αλλα 400 θα τα εδινα και ας μην τα εχω.

Ισως τα βλεπω εγω τοσο δραματικα αλλα αυτο που νιωθουμε δεν νομιζω να μας περασει ευκολα.

Αν βαλουμε στην εξισωση και την ομαδα του καυλιαρη μαλλον θα αργησουμε πολυ.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NIS 9-11 said:

Ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου η επομενη να συνδιαστει με παιχνιδι το δικαιουσαι.

Εριξα απειρα μπινελικια για τα 400 που εσκασα για το κειας.

Μετα το παιχνιδι με το ιωνικο ειπα οτι τελικα τον επιασα κοροιδο.

Αν μου ζητουσαν και αλλα 400 θα τα εδινα και ας μην τα εχω.

Ισως τα βλεπω εγω τοσο δραματικα αλλα αυτο που νιωθουμε δεν νομιζω να μας περασει ευκολα.

Αν βαλουμε στην εξισωση και την ομαδα του καυλιαρη μαλλον θα αργησουμε πολυ.

Εύχομαι σύντομα να νιώσω, όπως εσείς από το ματς με ιωνικό και έπειτα......

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×